Φοιτητικό επίδομα 1.500 ευρώ - το δικαιούμαι;

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια θα ηθελα την αποψη σας. Αποφασισα περυσι στα 39 μου να ξανασπουδασω και περασα στην επαρχια εκει που ηθελα.Θελω να κανω αιτηση για το επιδομα μιας και τωρα που τελειωσα το πρωτο ετος περασα ολα τα μαθηματα και δεν χρωσταω κανενα.Ξερω οτι το ενοικιαστηριο πρεπει να ειναι στο ονομα μου αλλα επειδη περυσι εδωσα πανελληνιες και δεν ειχα εισοδημα το ενοικιαστηριο το περασα στους γονεις μου διοτι αν το ειχα στο ονομα μου θα ειχα φορολογηση.Γνωριζει καποιος αν εχω το δικαιωμα να παρω το επιδομα?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια θα ηθελα την αποψη σας. Αποφασισα περυσι στα 39 μου να ξανασπουδασω και περασα στην επαρχια εκει που ηθελα.Θελω να κανω αιτηση για το επιδομα μιας και τωρα που τελειωσα το πρωτο ετος περασα ολα τα μαθηματα και δεν χρωσταω κανενα.Ξερω οτι το ενοικιαστηριο πρεπει να ειναι στο ονομα μου αλλα επειδη περυσι εδωσα πανελληνιες και δεν ειχα εισοδημα το ενοικιαστηριο το περασα στους γονεις μου διοτι αν το ειχα στο ονομα μου θα ειχα φορολογηση.Γνωριζει καποιος αν εχω το δικαιωμα να παρω το επιδομα?
Λοιπόν
1) Αρχικά δεν μπορείτε να το πάρετε αν αυτό είναι το δεύτερο σας πτυχίο ΑΕΙ
2) αν δεν είναι το δεύτερο σας πτυχίο, κανονικά επειδή είστε άνω των 25 δεν μπορεί να κάνει την δήλωση ο γονέας σας (η δήλωση γίνεται από το όνομα του ανθρώπου στο συμβόλαιο), παρόλα αυτά, αξίζει να ρωτήσετε την γραμματεία σας αν επιτρέπεται εφόσον δηλώνετε άνεργος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια θα ηθελα την αποψη σας. Αποφασισα περυσι στα 39 μου να ξανασπουδασω και περασα στην επαρχια εκει που ηθελα.Θελω να κανω αιτηση για το επιδομα μιας και τωρα που τελειωσα το πρωτο ετος περασα ολα τα μαθηματα και δεν χρωσταω κανενα.Ξερω οτι το ενοικιαστηριο πρεπει να ειναι στο ονομα μου αλλα επειδη περυσι εδωσα πανελληνιες και δεν ειχα εισοδημα το ενοικιαστηριο το περασα στους γονεις μου διοτι αν το ειχα στο ονομα μου θα ειχα φορολογηση.Γνωριζει καποιος αν εχω το δικαιωμα να παρω το επιδομα?
κοιτα να δεις ,,αυτα γινονται ηλεκτρονικα και την αιτηση θα την κανει ο μπαμπας μιας και το συμβολαιο ειναι στο ονομα του.
το συστημα θα χτυπησει ααδε για το εισοδημα και αν υπαρχει προστατευομενο μελος! και μαλλον εκει θα τον σταματησει.

ε μετα θα κανεις εσυ κινηση και παρ οτι το συμβολαιο ειναι στον μπαμπα θα δεις αν το δεχθει... αν περασει οκ...

τα μαθηματα στο πρωτο ετος δεν λογιζονται.
μπραβω τα περασες ολλα!!!!
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τα περασα ολα ναι,22 στα 22!Δυσκολη κ απαιτητικη χρονια
 

tfghp

Νεοφερμένος

Η tfghp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σε σχολή με κανονικά έτη σπουδών 4 και συνολικά έτη σπουδών 6 το φοιτητικό επιδομα μέχρι ποτε το λαμβάνει κανεις;; Εννοώ το λαμβάνει στα 4 κανονικά έτσι σπουδών ή μέχρι και τα συνολικά 6 έτη ;; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Σε σχολή με κανονικά έτη σπουδών 4 και συνολικά έτη σπουδών 6 το φοιτητικό επιδομα μέχρι ποτε το λαμβάνει κανεις;; Εννοώ το λαμβάνει στα 4 κανονικά έτσι σπουδών ή μέχρι και τα συνολικά 6 έτη ;; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
Το λαμβανει για 6 ετη.
Απο του χρονου (αιτηση το 2025) θα ειναι 2000 € για μοναχικους και 2500€ για κατοίκηση με παρεα

 

fenia

Νεοφερμένος

Η fenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους σας
θα ηθελα και παλι τα φωτα σας
αφου με επιτυχια οι γνωσεις βοηθησαν ωστε να περασει το παιδι μου στη σχολη που ηθελε😊
Θελουμε λοιπον να νοικιασουμε σπιτι για 1 χρονο με συγκατοικηση 2 φοιτητων
οι ερωτησεις ειναι οι εξης
-το μισθωτηριο παει στο ονομα τους ή στους γονεις του καθενος
-αν το μισθωτηριο ειναι με επινοικιαση υπαρχει προβλημα? (στο 1ο μισθωτηριο επιτρεπετε η επινοικιαση απο τον κυριο ιδιοκτητη του σπιτιου)

εχουμε 2 διαφορετικες αποψεις απο λογιστες και ψαχνουμε να δουμε τι ισχυει ωστε να μη χαθει το φοιτητικο επιδομα
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη😊

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους σας
θα ηθελα και παλι τα φωτα σας
αφου με επιτυχια οι γνωσεις βοηθησαν ωστε να περασει το παιδι μου στη σχολη που ηθελε😊
Θελουμε λοιπον να νοικιασουμε σπιτι για 1 χρονο με συγκατοικηση 2 φοιτητων
οι ερωτησεις ειναι οι εξης
-το μισθωτηριο παει στο ονομα τους ή στους γονεις του καθενος
-αν το μισθωτηριο ειναι με επινοικιαση υπαρχει προβλημα? (στο 1ο μισθωτηριο επιτρεπετε η επινοικιαση απο τον κυριο ιδιοκτητη του σπιτιου)

εχουμε 2 διαφορετικες αποψεις απο λογιστες και ψαχνουμε να δουμε τι ισχυει ωστε να μη χαθει το φοιτητικο επιδομα
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη😊

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Ωραια ..θα εχουμε συγκατοίκηση 2 φοιτητων...οποτε καθε ενα παιδι δικαιουτε 2500€ τον χρονο εχοντας περασει τα μισα μαθηματα του προηγουμενου χρονου ( για τον πρωτο χρονο δεν χρειαζεται αυτο).
Την αιτηση στη πλατφορμα την κανει αυτος ( πατερας, μητερα) που στην δηλωση τους εχουν προστατευομενο μελος το παιδι..οποτε το συμβολαιο ειναι καλο να ειναι στο ονομα του γονιου.
Τα χρηματα θα μπουνε στο λογαριασμο του γονιου
Εδω να πουμε οτι εχει κανεις να αντιμετωπισει μια χαζη πλατφορμα στην αιτηση του και δεν μπορει να εξηγησει καταστασεις.
Κατα την πορεια της αιτησης ζητηται το αφμ του ιδιοκτητη και μετα η πλατφορμα που ειναι συνδεδεμενη με την εφορια ψαχνει και βρισκει μονη της τον αριθμο του συμβολαιου ενοικιασης.
Για να εκδοσει ο ιδιοκτητης ηλεκτρονικο αριθμο συμβολαιου ενοικιασης θα πρεπει να εχει δηλωμενο το ακινητο στο Ε9 του ...οποτε αυτο δειχνει οτι η επινοικιαση δεν φαινεται να παιζει..
Αποψη μου μου ειναι οχι επινοικιαση.... κατευθειαν το συμβολαια απο τον ιδιοκτητη σε καθε ενα παιδι.
Καλο ειναι να ακολοθουθησουμε αυτο που ζητα η πλατφορμα καθοτι οταν εκανα εγω ενα επιδομα περυσι δεν ειδα καπου διαδικασια ενστασεων.

Οποτε εχουμε συμβολαιο απο τον γονιο... αιτηση απο τον γονιο και δηλωμενο το παιδι οπωσδηποτε στην δηλωση.
Καθε αλλος συνδιασμος ισως να ειναι δυνατος αλλα με ρισκο.Με τις πλατφορμες δεν παιζουμε ....ειναι χαζες.


Επισημανσεις του υπουργειου

Φοιτητικό στεγαστικό επίδομα
Οι αιτήσεις Φοιτητικού Στεγαστικού Επιδόματος για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, μπορούσαν να υποβληθούν ηλεκτρονικά από την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2023 έως και την Πέμπτη 3 Αυγούστου 2023 και εντός των διαστημάτων 27/9-03/10 και 24/10-27/10.

Η ηλεκτρονική αίτηση για τη χορήγηση στεγαστικού επιδόματος υποβάλλεται από τον δικαιούχο του επιδόματος, δηλαδή το πρόσωπο που θεωρείται ότι βαρύνει ο φοιτητής, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του ν. 4172/2013 (Α’ 167).

Στην περίπτωση συζύγων οι οποίοι έχουν υποβάλει χωριστές φορολογικές δηλώσεις, υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση για χορήγηση του στεγαστικού επιδόματος ο ένας μόνο γονέας δικαιούχος του επιδόματος, ο οποίος στη φορολογική του δήλωση θα πρέπει να έχει δηλώσει το σύνολο των τέκνων που τον βαρύνουν (εξαρτώμενα μέλη) ώστε να διαμορφωθεί σωστά το οικονομικό κριτήριο.
Σε περίπτωση διαζευγμένων ή εν διαστάσει συζύγων, δικαιούχος του επιδόματος είναι ο γονέας τον οποίο βαρύνει ο φοιτητής και τον εμφανίζει ως προστατευόμενο μέλος.
Κατ` εξαίρεση, δικαιούχος θα είναι ο ίδιος ο φοιτητής εφόσον:

α) είναι ορφανός από τους δύο γονείς ή
β) οι γονείς του είναι κάτοικοι εξωτερικού ή
γ) είναι πάνω από είκοσι πέντε (25) ετών, δηλαδή να έχει γεννηθεί έως την 31/12/1996) ή
δ) είναι υπόχρεος σε υποβολή φορολογικής δήλωσης και δεν θεωρείται εξαρτώμενο μέλος, σύμφωνα με το άρθρο 11 του ν. 4172/2013 (Α’ 167).
Για την πρόσβαση στην εφαρμογή του στεγαστικού επιδόματος απαιτείται πιστοποίηση μέσω του συστήματος TAXIS της γενικής γραμματείας πληροφοριακών συστημάτων.

Πριν προχωρήσετε σε δημιουργία αίτησης για το Ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, θα πρέπει πρώτα να έχετε υποβάλει φορολογική δήλωση για το φορολογικό έτος 2022. Σε αντίθετη περίπτωση η αίτησή σας θα απορριφθεί αυτόματα με την υποβολή της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fenia

Νεοφερμένος

Η fenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ησουν πολυ ξεκαθαρος..κι εγω δεν εβρισκα πουθενα για επινοικιαση να ξεκαθαριζει καπου ..αλλα ειχα το ρισκο στο μυαλο μου..καθως και 2 διαφορετικες αποψεις που εκει κομπλαρα

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!!!!😊😊
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,417 μηνύματα.
*2000

εντιτ: Τώρα είδα το πιο πάνω μήνυμα θα αυξηθεί το 25 ;

Το λαμβανει για 6 ετη.
Απο του χρονου (αιτηση το 2025) θα ειναι 2000 € για μοναχικους και 2500€ για κατοίκηση με παρεα

τα περιφερειακά πανεπιστήμια ποια είναι ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Ησουν πολυ ξεκαθαρος..κι εγω δεν εβρισκα πουθενα για επινοικιαση να ξεκαθαριζει καπου ..αλλα ειχα το ρισκο στο μυαλο μου..καθως και 2 διαφορετικες αποψεις που εκει κομπλαρα

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!!!!😊😊
Οκ η επινοικιαση ειναι κατι που γενικως γινεται στα μαγαζια αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει θεμα νομιζω...
1)Πρεπει να φορολογηθει ο γονιος για τα εσοδα απο την επινοικιαση!
2)Πως θα εκδωσει ηλεκτρονικο αριθμο συμβολαιου οταν δεν το εχει δηλωμενο στο Ε9?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*2000

εντιτ: Τώρα είδα το πιο πάνω μήνυμα θα αυξηθεί το 25 ;


τα περιφερειακά πανεπιστήμια ποια είναι ;
Καλο ερωτημα..ποια ειναι τα περιφερειακα το μυαλο τους?
Χρονια τωρα αναφερουν την κοζανη την κομοτηνη και την μυτιληνη αλλα οκ το δημοσιευμα λεει πιο σωστα ...ολα εκτος αθηνας και θεσσαλονικης.

Εχουν και ενα δικιο γιατι τα ενοικια στην αθηνα και την θεσσαλονικη ειναι σχεδον σταμπα!!!

Ενταξη οπως και να το κρινουμε ειναι ενα πολυ θετικο μετρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fenia

Νεοφερμένος

Η fenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αρα δεν τιθετε θεμα συζητησης για την επινοικιαση..πρεπει κατευθειαν ο ιδιοκτητης για να ειναι εγκυρο
και σιγουρο ωστε να μη χαθει το φοιτητικο
τελεια παιδια...η βοηθεια σας σημαντικοτατη!! να στε παντα καλα😊😊😊
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top