Φοίτηση σε ΗΜΜΥ παράλληλα με δουλειά - γίνεται;

BillFinn

Νεοφερμένος

Ο BillFinn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι πτυχιούχος ηλεκτρολόγος τεχνολόγος μηχανικός από ΤΕΙ. Εδώ και καιρό κυκλοφορεί στο μυαλό μου η σκέψη να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα ΗΜΜΥ του ΑΠΘ. Κύριος λόγος είναι το ότι έχω πάθος με το αντικείμενο, θέλω να εμβαθύνω τις επιστημονικές μου γνώσεις, καθώς και τις ευκαιρίες που δύναται να έχω με την απόκτηση του διπλώματος. Ζητώ τις γνώμες σας αλλά και συμβουλές,για το κατά πόσο είναι εφικτό το συγκεκριμένο εγχείρημα (εργάζομαι σε βιομηχανία τροφίμων, μια από τις μεγαλύτερες τις χώρας και σκοπεύω να συνεχίσω την εργασία παράλληλα με τις σπουδές.)
Να σημειώσω πως δουλεύω βάρδιες και κατόπιν συνεννόησης με τους συναδέλφους πχ. μπορώ να εργάζομαι μόνο απογεύματα και βράδια (γεγονός που έχει συμβεί και παλαιότερα με άλλους συναδέλφους ) ώστε να παρακολουθώ τα εργαστήρια και τις διαλέξεις σε περίπτωση που τα περισσότερα από αυτά διεξάγονται τις πρωινές ώρες.

Όλες οι γνώμες και συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες!

Υ.Γ. Γνωρίζω πως θα πρέπει να θυσιάσω τον ελεύθερο μου χρόνο για τις σπουδές, κάτι το οποίο έχω σκεφτεί αρκετά και κατέληξα στο ότι είμαι διατεθειμένος το κάνω, επίσης είμαι 27 χρονών και δεν έχω ανθρώπους που εξαρτώνται από εμένα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,274 μηνύματα.
Είμαι πτυχιούχος ηλεκτρολόγος τεχνολόγος μηχανικός από ΤΕΙ. Εδώ και καιρό κυκλοφορεί στο μυαλό μου η σκέψη να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα ΗΜΜΥ του ΑΠΘ. Κύριος λόγος είναι το ότι έχω πάθος με το αντικείμενο, θέλω να εμβαθύνω τις επιστημονικές μου γνώσεις, καθώς και τις ευκαιρίες που δύναται να έχω με την απόκτηση του διπλώματος. Ζητώ τις γνώμες σας αλλά και συμβουλές,για το κατά πόσο είναι εφικτό το συγκεκριμένο εγχείρημα (εργάζομαι σε βιομηχανία τροφίμων, μια από τις μεγαλύτερες τις χώρας και σκοπεύω να συνεχίσω την εργασία παράλληλα με τις σπουδές.)
Να σημειώσω πως δουλεύω βάρδιες και κατόπιν συνεννόησης με τους συναδέλφους πχ. μπορώ να εργάζομαι μόνο απογεύματα και βράδια (γεγονός που έχει συμβεί και παλαιότερα με άλλους συναδέλφους ) ώστε να παρακολουθώ τα εργαστήρια και τις διαλέξεις σε περίπτωση που τα περισσότερα από αυτά διεξάγονται τις πρωινές ώρες.

Όλες οι γνώμες και συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες!

Υ.Γ. Γνωρίζω πως θα πρέπει να θυσιάσω τον ελεύθερο μου χρόνο για τις σπουδές, κάτι το οποίο έχω σκεφτεί αρκετά και κατέληξα στο ότι είμαι διατεθειμένος το κάνω, επίσης είμαι 27 χρονών και δεν έχω ανθρώπους που εξαρτώνται από εμένα.
Καταρχάς θα πω μπράβο που θες να εμβαθύνεις, είναι πραγματικά αξιέπαινο και πάντα θαυμάζω όσους επιδιώκουν την δια βίου μάθηση.

Τώρα ως προς το πρακτικό κομμάτι της υπόθεσης, οφείλω να σου πω ότι το ημμυ όπως κάθε πολυτεχνική σχολή δεν είναι τίποτα λιγότερο από full time job. Μην πω και χειρότερο(μιας που τουλάχιστον σε αυτές πληρώνεσαι, και δεν κουβαλάς πάντα δουλειά στο σπίτι).

Καταρχάς θα έχεις θέμα με τις διαλέξεις οι οποίες μπαίνουν ότι ώρες βολεύουν τον κάθε καθηγητή. Και μην νομίζεις ότι συνεννοούνται μεταξύ τους για να υπάρχει συνοχή του προγράμματος για διευκόλυνση του φοιτητή. Άλλος μπορεί να πάει να βάλει δίωρο μάθημα στις 9 το πρωί και ο επόμενος στις 7 το βράδυ. Αλλά αντί άλλων δηλαδή. Φυσικά αυτό δεν είναι η νορμα, αλλά κατάλαβες τι θέλω να πω, υπάρχουν και καραγκιοζηδες.

Κατά δεύτερον τα απογευματινά εργαστήρια ειδικά στον κορμό ξέχνα τα, γιατί όλοι πάνε και τα πιάνουν πρώτοι. Οπότε θα είσαι σε μια μόνιμη κατάσταση που θα παρακαλάς να σε αλλάζουν, και εάν πέσεις σε βλάκα που δεν θέλει να σε βοηθήσει(διόλου απίθανο), παίζει να έχεις θέμα. Τα καλά νέα είναι ότι τα πρωινά εργαστηριακά δίωρα έχουν την ελάχιστη προτίμηση, μιας που ο μέσος φοιτητής προφανώς δεν θέλει να ξυπνάει νωρίς, ειδικά εάν μένει μακριά.

Αλλά τα εργαστήρια δεν είναι το θέμα τόσο. Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, οι θεωρίες θα είναι το θέμα σου κυρίως,δηλαδή οι παρακολουθήσεις. Και στο 90-95% είναι πολύ σημαντικές. Και δυστυχώς μπορεί να πιάνουν από πρωί έως απόγευμα σε αρκετές περιπτώσεις ή ακόμα χειρότερα να μην είναι πολλές ώρες μεν μέσα σε μια μέρα, αλλά να είναι έντονα ακανόνιστα τοποθετημένες.

Και εννοείται ότι όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι θα ξεχάσεις εντελώς ελεύθερο χρόνο μέσα στο εξάμηνο(ιδίως εάν θες βαθμούς). Ίσως ακούγεται υπερβολικό, αλλά δεν είναι.Καποια εξάμηνα, αναγκάζομουν να καταπιω κυριολεκτικά το φαγητό σε 15 λεπτά ενώ στο χαλαρό μου μπορεί να τρώω και μια ώρα, διότι δεν προλάβαινα να τρέχω από θεωρία σε θεωρία και από εργαστήριο σε εργαστήριο. Πιθανότατα οι κοντινοί σου άνθρωποι δεν θα το καταλαβαίνουν καν αυτό, και μην περιμένεις να το καταλάβουν. Όποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να το κατανοήσει.

Θέλω να πω, δεν θα είναι καθόλου, μα καθόλου, μα καθόλου εύκολο αυτό που προσπαθείς να επιχειρήσεις. Έχεις βέβαια το πλεονέκτημα πως ήδη κατέχεις κάποιες γνώσεις, πρακτική εμπειρία και ενθουσιασμό για το αντικείμενο...οπότε θα σε παροτρύνω να το δοκιμάσεις και να δεις στην πράξη ο ίδιος εάν μπορείς να το καταφέρεις ή όχι. Δεν έχεις κάτι να χάσεις ούτως ή άλλως. Αρκεί να μην έχεις φοβία με τα μαθηματικά και την φυσική, διότι εκεί θα υπάρχει πολύ σοβαρό θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Με καλή δικτύωση και παροχή καλογραμμένων και επικαιροποιημένων σημειώσεων, παλιών θεμάτων, μπορείς σε ένα βαθμό να προσπεράσεις το κομμάτι των διαλέξεων, θεωρώ. Το πώς θα το καταφέρεις αυτό εξαρτάται από εσένα!

Θα σου έλεγα πώς αμα περάσεις δεν πειράζει κι αν παρατείνεις τη σχολή λίγο, όντας εργαζόμενος, αλλά προσοχή στα νέα χρονικά όρια σπουδών.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Υπαρχει βεβαια και μια λυση ακομα, που πολλοι αποφευγουν ακομα και να τη σκεφτουν. Εχεις σκεφτει να μπεις σε καθεστως μερικης φοιτησης, μιας και θα εισαι εργαζομενος φοιτητης? Θα σου παρει τα διπλασια χρονια βεβαια να τελειωσεις, αλλα θα εισαι πολυ πιο ανετος ετσι. Θα παιρνεις δηλαδη τα μισα μαθηματα ανα εξαμηνο, οποτε μηπως ειναι αυτος ενας τροπος να καταστει εφικτο αυτο που θες να πετυχεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Εγώ πάλι νομίζω ότι θά τα πάς περίφημα, έχεις γνώσεις, έχεις κάνει πράξη τις γνώσεις σου μέσα από την εργασία,με ένα συστηματικό διάβασμα και διευκόλυνση για τα εργαστήρια όλα θά κυλήσουν μια χαρά
Έχεις το πιο ισχυρό και σημαντικό κίνητρο,την έντονη επιθυμία σου να εξελιχθείς
Ξεκίνα λοιπόν και τα όποια προβλήματα, είμαι σίγουρη ότι θα τα αντιμετωπίσεις με επιτυχία
Συγχαρητήρια και καλές σπουδές και γρήγορα, σου εύχομαι από καρδιάς
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top