Φιλόλογοι - Εμπειρίες

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τι φιλολογους εχετε φετος?Καλοι?Εμπειροι?Στραβοι?Αναποδοι?Πειτε και αν θελετε εμπειριες απο παλιους φιλολογους:clapup:
Λοιπόν… μεγάλη ιστορία!
Πρώτη γυμνασίου: Καινούργιο περιβάλλον, καινούργιοι συμμαθητές και γενικότερα ένα καινούργιο κλίμα. Στο γυμνάσιο πήγα σκράπας, δίχως να γνωρίζω και πολλά. Στην 1η γυμν, λοιπόν, όπως και στην 2α, είχαμε μια σκατά φιλολογο, που όταν έμπαινε μέσα καθόταν κι απλά διάβαζε οτιδήποτε έλεγε το βιβλίο. Το μάθημα ήταν αδρανές, βαρετό. Δεν έμαθα τίποτα. Τα κενά διπλασιάστηκαν. Πήγαινα και "φροντιστήριο". Το μόνο που ήξερε είναι να δίνει άκυρες βαθμολογίες. Μια από τις χειρότερες περιπτωσεις καθηγητών. Με είχε προσβάλει άπειρες φορές στην τάξη και μετά, ξαφνικά, με συμπάθησε. Είχε αδυναμίες- μεσα σε αυτές ήμουν κι εγώ, χωρίς αυτο να σημαίνει ότι μου άρεσε-, μείωνε συνέχεια. Απαραδεκτη συμπεριφορά.
Τρίτη Γυμνασιου: Αποφασισμένη να καλύψω τα κενά μου και να πάω επιτέλους σ’ενα σοβαρό φροντιστήριο, βγήκα αστέρι στα αρχαία. Οι περισσότεροι, δεν λέω όλοι γιατι υπάρχουν κι αυτοι που ζηλεύουν, με θεωρούσαν την καλύτερη στο τμήμα. Ντάξει, είχαμε και μια εκπληκτική φιλόλογο, δόξα τω θεώ. Γινόταν μάθημα, απλά χάριζε βαθμούς, σε αυτούς που δεν τους άξιζαν. Αχ, δεν θα ξεχάσω αυτόν τον καθηγητή στο φροντιστήριο που με έκανε να τα αγαπήσω τόσο πολυ. Σε αυτόν τα χρωστάω όλα μα όλα.
Πιστεύετε στον εαυτό σας και θα πάνε όλα καλά!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top