Φαρμακευτική vs Χημικός Μηχανικός

xrisali

Νεοφερμένος

Η xrisali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
φαρμακευτική η χημικός μηχανικός? ποιο προσφέρει περισσότερες δυνατότητες και προοπτικεέ επαγγελματικής αποκαταστασης. έχω μπερδευτεί παρα πολυ και θα ήθελα κυρίως πληροφοριίες απο φοιτητές των αντιστοιχων σχολών!!!!!!!!!!
:/::/::worry::worry::hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η ερώτηση ειναι απλή :σε ελκυει περισσοτερο η φυσική ή η Βιολογία/επιστήμες υγείας?Και οι δυο σχολες εχουν χημεία ως βάση,αλλά τελείως διαφορετικούς προσανατολισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisali

Νεοφερμένος

Η xrisali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μου αρέσει περισσότερο βιολογία και χημεία και λιγότερο η φυσική! το θέμα είναι ότι ο χημικός μηχανικός μπορεί να δουλέψει όπως ένας φαρμακοποιός σε φαρμακευτική εταιρία αλλά δεν ανοίγει φαρμακείο!!! είναι δηλαδή παρόμοιο και επιπλέον έχεις και το τίτλο του μηχανικού που μέτριοι! όμως δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε βιομηχανία και έτσι λένε ότι οι χημικοί μηχανικοί εμφανίζουν μεγάλα ποσοστά ενεργείας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μου αρέσει περισσότερο βιολογία και χημεία και λιγότερο η φυσική! το θέμα είναι ότι ο χημικός μηχανικός μπορεί να δουλέψει όπως ένας φαρμακοποιός σε φαρμακευτική εταιρία αλλά δεν ανοίγει φαρμακείο!!! είναι δηλαδή παρόμοιο και επιπλέον έχεις και το τίτλο του μηχανικού που μέτριοι! όμως δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε βιομηχανία και έτσι λένε ότι οι χημικοί μηχανικοί εμφανίζουν μεγάλα ποσοστά ενεργείας!
Για την ακριβεια...πολύ μεγάλα!Αν δε σου αρεσει η φυσικη...η συμβουλή μου ειναι απο το Χημικων Μηχανικών μην περασεις ούτε απο έξω!Οπως ειπες κι εσυ,οι αποφητοι αυτου του τμηματος,απασχολουνται κυριως στη βιομηχανία,και μεσα σε αυτο το τμημα διδασκεται τρελή φυσική.Δεν ειχα ιδεα οτι απο εκει μπορεις να εργαστεις σε φαρμακευτικη εταιρια.Και για να ειμαι ειλικρηνης,δεν ξερω αν μονο ενα πτυχιο φαρμακευτικης αρκει για να ανοιξεις φαρμακειο.Ειχα ακουσει πως χρειαζεται και κατι αλλο για να ανοιξεις δικο σου,αλλα δεν ειμαι σίγουρος,μη σε παρω στο λαιμο μου.Εχω μια φιλη στη Φαρμακευτική Πατρών,αν θελεις να ψαξω κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
χημικός μηχανικός το πολύ πολύ να σε πάρουν σε κανένα βιολογικό καθαρισμό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsixlofouska

Νεοφερμένος

Η Όλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Για την ακριβεια...πολύ μεγάλα!Αν δε σου αρεσει η φυσικη...η συμβουλή μου ειναι απο το Χημικων Μηχανικών μην περασεις ούτε απο έξω!Οπως ειπες κι εσυ,οι αποφητοι αυτου του τμηματος,απασχολουνται κυριως στη βιομηχανία,και μεσα σε αυτο το τμημα διδασκεται τρελή φυσική.Δεν ειχα ιδεα οτι απο εκει μπορεις να εργαστεις σε φαρμακευτικη εταιρια.Και για να ειμαι ειλικρηνης,δεν ξερω αν μονο ενα πτυχιο φαρμακευτικης αρκει για να ανοιξεις φαρμακειο.Ειχα ακουσει πως χρειαζεται και κατι αλλο για να ανοιξεις δικο σου,αλλα δεν ειμαι σίγουρος,μη σε παρω στο λαιμο μου.Εχω μια φιλη στη Φαρμακευτική Πατρών,αν θελεις να ψαξω κατι...

Γενικά, επειδή σπουδάζω στο ΕΜΠ Χημικών Μηχανικών, (1ο έτος) απλά αυτό το θέμα με την φυσική δεν ισχύει. Φυσική κάνουμε ΜΟΝΟ στα 2 πρώτα εξάμηνα και τέλος. Τώρα όσον αφορά την ανεργία σαφώς και ισχύει αλλά για πείτε μου ρε παιδιά ποια δουλειά σου εξασφαλίζει σίγουρο μέλλον να την μάθω επιτέλους κι εγώ. :P Εκτός από βιομηχανίες υπάρχει επίσης η δυνατότητα να γίνει κάποιος καθηγητής από την σχολή μας εάν ενδιαφέρεται. Ανάλογα με την κατεύθυνση που θα επιλέξεις στο 4ο έτος( τρόφιμα, περιβάλλον, σχεδιασμός χημικών διεργασιών,υλικά)και την διπλωματική και την πρακτική που θα κάνεις, σου ανοίγονται πόρτες πχ σε εργοστάσια τροφίμων, σε εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού κ.ά., για να σου δώσω ένα παράδειγμα.. Αυτάα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnny-johnny

Νεοφερμένος

Ο johnny-johnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δεν θα στο προτεινα.Εχει περασει ενασ φιλος μου σε αυτην τη σχολη και μαλλον θα ξαναδωσει γιατι δεν βρισκει πουθενα δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γενικά, επειδή σπουδάζω στο ΕΜΠ Χημικών Μηχανικών, (1ο έτος) απλά αυτό το θέμα με την φυσική δεν ισχύει. Φυσική κάνουμε ΜΟΝΟ στα 2 πρώτα εξάμηνα και τέλος. Τώρα όσον αφορά την ανεργία σαφώς και ισχύει αλλά για πείτε μου ρε παιδιά ποια δουλειά σου εξασφαλίζει σίγουρο μέλλον να την μάθω επιτέλους κι εγώ. :P Εκτός από βιομηχανίες υπάρχει επίσης η δυνατότητα να γίνει κάποιος καθηγητής από την σχολή μας εάν ενδιαφέρεται. Ανάλογα με την κατεύθυνση που θα επιλέξεις στο 4ο έτος( τρόφιμα, περιβάλλον, σχεδιασμός χημικών διεργασιών,υλικά)και την διπλωματική και την πρακτική που θα κάνεις, σου ανοίγονται πόρτες πχ σε εργοστάσια τροφίμων, σε εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού κ.ά., για να σου δώσω ένα παράδειγμα.. Αυτάα :)
:worry:εγω απλα μετεφερα αυτα που μας ειπε ενας καθηγητης που μας κανει μαθημα Φυσικη στο τμημα μας.Χημικος Μηχανικος εχει τελειωσει στη Θεσσαλονικη.Ετσι εξηγειται το οτι μονο φυσικη δε μαθαμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisali

Νεοφερμένος

Η xrisali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
θα το εκτιμουσα αν εβρισκες καποιεσ πληροφοριεσ για τη φαρμακευτικη... οπωσ πχ τησ θεσσαλονικης το πανεπιστημιο ειναι καλο καθωσ και τι μπορει να κανει ενασ φαρμακοποιοσ εκτοσ φαρμακειου φαρμακευτικησ ετερειας! ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nchem

Νεοφερμένος

Η nchem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Στην ίδια θέση με εσένα βρισκόμουν κι εγώ πριν από 6 χρόνια και προσωπικά επέλεξα τη σχολή χημικών μηχανικών χωρίς (προς το παρόν) να το έχω μετανοιώσει. Το να ανοίξεις ένα φαρμακείο είναι πολύ καλή λύση αλλά προϋποθέτει να αγοράσεις άδεια για φαρμακείο, επειδή στην Ελλάδα προς το παρόν είναι κλειστό επάγγελμα. Από κει και πέρα μπορείς να εργαστείς σε φαρμακευτικές εταιρείες. Ως χημικός μηχανικός εργάζεσαι σε φαρμακευτικές, τροφίμων, πετρελαϊκές, περιβαλλοντικές και εταιρείες μελετών, ενώ μπορείς να καλύψεις και θέσεις απλών χημικών, όπως π.χ. ιατρικοί επισκέπτες. Το καλό με τη σχολή των χημικών μηχανικών είναι ότι έχει ευρύ φάσμα και ανάλογα με το τι σου αρέσει μπορείς να διαλέξεις την ανάλογη κατεύθυνση και να ασχοληθείς με αυτό, όπως έγραψε και ο συνάδελφος πιο πάνω. Τέλος με φοίτηση 1 έτους στην ασπαιτε μπορείς να διοριστείς ως χημικός σε σχολεία (αν και όπως είναι η κατάσταση λίγο δύσκολο αυτή τη στιγμή). Φυσική δεν κάνουμε πολλή. Μόνο 2 μαθήματα φυσικής έχουμε. Όσο για την ανεργία είναι κάτι πολύ σχετικό. Ανεργία υπάρχει σε όλα τα επαγγέλματα αυτή τη στιγμή. Δε σου εγγυάται κανείς ότι θα τελειώσεις κάποια σχολή και θα βρεις κατευθείαν εργασία. Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικοί λόγοι από τη σχολή που έχεις τελειώσει τους οποίους κοιτά ένας εργοδότης προκειμένου να σε επιλέξει, με κυριότερη την προσωπικότητά σου. Από εκεί και πέρα ότι και αν έχεις τελειώσει εάν σου αρέσει και το κάνεις καλά θα προσπαθήσεις και θα τα πας καλά. Κανένας με προσόντα και μεράκι δεν πάει χαμένος. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Κοίτα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε νομίζω πως η φαρμακευτική είναι καλύτερη επιλογή, γιατί έχεις τη δυνατότητα να ανοίξεις δικό σου φαρμακείο και να βγάλεις χρήματα. ΟΜΩΣ... Το επάγγελμα είναι πολύ πιθανό να ανοίξει σύντομα και όταν τελειώσεις μια ιδιωτική εταιρεία να ανοίξει π.χ. μια αλυσίδα με 500 επώνυμα φαρμακεία και τότε... Το ρίσκο είναι μεγάλο νομίζω. ΄

Για αυτό θα σου έλεγα να πας χημικός μηχανικός. Καταρχάς, το prestige ενός σπουδαστή του Πολυτεχνείου είναι ανώτερο από αυτό ενός φαρμακοπειού ο οποίος θα θεωρείται πάντα κατώτερος από έναν γιατρό. Επίσης, με ένα ψαγμένο μεταπτυχιακάκι μπορείς να βρεις καλή δουλειά και αν έχεις όρεξη θα τα καταφέρεις. Εγώ είμαι σίγουρη ότι ο χημικός μηχανικός είναι καλύτερη επιλογή.

Αλήθεια δεν σκέφτεσαι κάποια άλλη σχολή; Πάντως συγχαρητήρια γιατί από ότι κατάλαβα έγραψες καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nrgetic

Νεοφερμένος

Ο nrgetic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κοίτα νομίζω ότι στη φαρμακευτική, αν δεν έχεις έτοιμο δικό σου φαρμακείο θα είσαι χαμένος από όλες τις απόψεις... Και αυτό γιατί για να ανοίξεις φαρμακείο χρειάζεται να έχεις άδεια, μιας και πλέον δεν υπάρχουν ελεύθερες άδειες λόγω κλειστού επαγγέλματος. Και για να αγοράσεις αυτή την άδεια πρέπει να έχεις πολλά πολλά λεφτά, αφού μια άδεια ενός φαρμακείου μπορεί να ξεκινήσει από τις 200.000? και ανάλογα με την πελατεία του φαρμακείου να φτάσει στο άπειρο..!! Δηλαδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ πλέον να ανοίξεις δικό σου φαρμακείο, αν δεν έχεις γονέα που να σου κληροδοτήσει την άδεια. Πρέπει αναγκαστικά να αγοράσεις άδεια.. Επιπλέον η περίπτωση να ανοίξει το επάγγελμα (που είναι σχεδόν απίθανο, μιας και σε όλη την Ευρώπη το επάγγελμα του φαρμακοποιού είναι κλειστό μέχρι αηδίας) είναι ακόμα χειρότερη για σένα, αφού σε αυτή την περίπτωση θα μπορεί να ανοίξει ο καθένας φαρμακείο, και στο τέλος θα γίνουν σαν τα περίπτερα.. Το μόνο λοιπόν που θα μπορούσες να σκεφτείς από την φαρμακευτική είναι είτε να γίνεις ιδιωτικός υπάλληλος σε φαρμακείο, είτε να δουλεψεις πάλι ως υπάλληλος σε κάποια φαρμακευτική εταιρία. Στα λέω αυτά γιατί έχω πολλούς γνωστούς σε αυτόν τον τομέα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ωραια.Αν εξετασουμε προσεκτικα το ερωτημα που τιθεται,απαρτιζεται απο 2 σκελη
Κλεινεις με τα οσα υποστηριζεις παραπανω την επιλογη χημικος μηχανικος,γνωριζεις οτι αυτη η προοπτικη σε εξασφαλιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristos0208

Νεοφερμένος

Ο Xristos0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας!Είμαι νέο μέλος εδώ και ήθελα να πω οτι κ εγώ προβληματίζομαι με το αν θα επιλέξω Χημικό Μηχανικό ή Διαιτολογία..Στρέφομαι προς το Χηιμικό Μηχανικό αλλα φοβάμαι τα μαθήματα που έχει και άκουσα οτι οι Χημικοί Μηχανικοί ασχολούνται με διοικητικές θέσεις κ δε ξέρω αν θα μου ταιριάζει.Ισχυεί οτι βρίσκουν τέτοιες θέσεις;...Όσο γαι την Διαιτροφολογια ξενερώνω με το ότι ασχολείται μόνο με τρόφιμα και δε θέλω να ανοίξω δικό μου διαιτολογικό γραφείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Διατροφολογία δεν ασχολείσαι μόνο με τα τρόφιμα. Όταν θα μπει ένας ασθενής στο νοσοκομείο και θα πρέπει πριν το χειρουργείο να δεις τι επιτρέπεται να φαει σε τι ποσοτητες κλπ, εσυ θα εισαι αυτος που θα τον ταραξεις σε εξετασεις και μετρήσεις. Δεν ειναι παίξε γέλασε επάγγελμα, καρδιοπαθείς, διαβητικοί, πριν τις εγχειρήσεις, παιδιά και πόσες άλλες παθήσεις κανονικά πρέπει να παρακολουθούνται από διατροφολόγο. Μπορείς να δουλέψεις σαν κλινικός σε νοσοκομείο, δε χρειαζεται να ανοιξεις γραφειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristos0208

Νεοφερμένος

Ο Xristos0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την πληροφορία!!Για το Χημικο Μηχανικο τι έχεις να πεις?Ποια πιστεύεις είναι τα υπερ κ τα κατα καθεμιάς απο τις 2 σχολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisali

Νεοφερμένος

Η xrisali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
θα ηθελα καταρχας να ευχαριστησω ολους εσας που μου ειπατα τη γνωμη σας!!!! ....αυριο δινω το μηχανογραφικο μου και 1η επιλογη μου ειναι.... φαρμακευτικη!!! τα επιχειρηματα μου ειναι τα εξησ: 1ον το επαγγελμα θα ανοιξει τον οκτωμβριο γιατι σε ολεσ τισ χωρεσ τησ ε.ε ειναι ανοικτο και η ευρωπαικη ενωση πιεζει... 2ον ρωτησα χημικουσ μηχανικουσ και μου ειπαν οτι ειναι δυσκολο να εργαστεισ τελικα στο αντικειμενο που σπουδασες,οποτε βασιζεσαι ουσιαστικα στο μεταπτυχιακο, 3ον μια χημικοσ μηχανικοσ που εψαχνε δουλεια στο τομεα των τροφιμων απογοητευτικε γιατι δεν υπαρχει τιποτα...! 4ον .... υπερυσχησε η επιθυμια 4 χρονων...στη τελικη αν δεν με ικανοποιει η ενχωρια αγορα εργασιασ θα βγω εξω οπου τετοια πτυχια ειναι περιζητητα και στισ εξω εταιριεσ πραγματικα παραγεισ φαρμακα....! μακαρι να μη μετανιωσω για τισ επιλογεσ μου... :confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristos0208

Νεοφερμένος

Ο Xristos0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χαχαχα!!Εγω αντιθέτως επέλεξα πρώτη επιλογή το χημικό μηχανικό!!Στο εξωτερικό βρίσκεις δουλειά...Ευτυχώς εκεί δε πάμε χαμένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisali

Νεοφερμένος

Η xrisali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αυτο ακριβωσ... γιατι ωσ γνωστον η ελλαδα τρωει τα παιδια τησ :P!!! αν λοιπον δουμε τα σκουρα τισ βαλιτσουλεσ μασ και σε αλλη παραλια!!! ααα κατι ακομα... αν ειχα να επιλεξω μεταξυ χημ. μηχ και διατροφολογου... θα διαλεγα σηγουρα το πρωτο... !!! καλη μασ τυχη λοιπον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristos0208

Νεοφερμένος

Ο Xristos0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Και εγώ σκεφτόμουν την φαρμακευτική αλλά δε μπορώ τα αίματα..:PΈμαθα οτί αναγκαστικά θα είμαι ένας μικρός ιατρός..Σου εύχομαι να πετύχεις εκεί που θες και όπως είπες....ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top