Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
ναι, λάθος κάνεις
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι σωστή.
Την αποψη μου ειπα πανω σε κάποια facts που βλέπω εγώ προσωπικά σαν Μαρία.
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι ο παντογνωστης.
Αν και λίγο να τσεκάρεις ποσοστό ανεργίας φιλολόγων με πληροφορικαριους, στη κλίμακα εγω είμαι η πιο σωστή.

Αλλα, έτσι και αλλιώς ο σκοπός των forums είναι η επικοινωνία και η ανταλλαγή απόψεων.

Παλι δεν πιάνω τον λόγο που κωλύεται η αφεντιά σου.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι σωστή.
Την αποψη μου ειπα πανω σε κάποια facts που βλέπω εγώ προσωπικά σαν Μαρία.
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι ο παντογνωστης.

Ετσι και αλλιώς ο σκοπός των forums είναι η επικοινωνία και η ανταλλαγή απόψεων.

Παλι δεν πιάνω τον λόγο που κωλύεται η αφεντιά σου.
ο πληθυντικός της λέξης forum είναι fora αν δεν ασχολιόσουν να μετράς την χρησιμότητα των καθηγητών Λατινικών με δικές σου αμφιβόλου εγκυρότητας μετρικές, θα το γνώριζες :P
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
ο πληθυντικός της λέξης forum είναι fora αν δεν ασχολιόσουν να μετράς την χρησιμότητα των καθηγητών Λατινικών με δικές σου αμφιβόλου εγκυρότητας μετρικές, θα το γνώριζες :P
Είναι και forums, διότι στη πλειονότητα των λέξεων στα Αγγλικά ισχύει με s, εκτός των εξαιρέσεων (αλλά τσέκαρα και στο Google και ισχύει το s στο forum, εκτός αν και το Google ξερει πιο λίγα από εσένα)

Άτομα που κάθονται και βγάζουν τόσο κομπλεξ και κατωτεροτητα μεσα από ένα πληκτρολόγιο χρειάζονται ένα από τα δύο ακόλουθα.

Α) Δραστηριότητες
Β) Σεξουαλικη επαφή και επιβεβαίωση.

Καντα και συνδυαστικά, σε καλό θα σου βγει.

Εκτός αν έχεις κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα ψυχολογικού περιεχομένου, οπότε θα σε βοηθήσει (ο πιο άμεσα χρήσιμος επιστημονικος κλάδος στην σημερινή κοινωνία), της ψυχολογίας.

Καλό υπόλοιπο ημέρας :kissing:
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Είναι και forums, διότι στη πλειονότητα των λέξεων στα Αγγλικά ισχύει με s, εκτός των εξαιρέσεων (αλλά τσέκαρα και στο Google και ισχύει το s στο forum, εκτός αν και το Google ξερει πιο λίγα από εσένα)

Άτομα που κάθονται και βγάζουν τόσο κομπλεξ και κατωτεροτητα μεσα από ένα πληκτρολόγιο χρειάζονται ένα από τα δύο ακόλουθα.

Α) Δραστηριότητες
Β) Σεξουαλικη επαφή και επιβεβαίωση.

Καντα και συνδυαστικά, σε καλό θα σου βγει.

Εκτός αν έχεις κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα ψυχολογικού περιεχομένου, οπότε θα σε βοηθήσει (ο πιο άμεσα χρήσιμος επιστημονικος κλάδος στην σημερινή κοινωνία), της ψυχολογίας.

Καλό υπόλοιπο ημέρας :kissing:
σωστή σωστή, το λεγόμενο και touch some grass you virgin. Καλές συμβουλές δε λέω
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Καλά τέτοια πράγματα του τύπου οι ανθρωπιστικές επιστήμες είναι γελοίες, τρισάθλιες, δεν αξίζουν μια, ζούμε άνετα και χωρίς αυτές και τέτοιες πίπες καλό θα ήταν να σταματήσουν. Κάθε φορά που τις ακούω μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Όλα μα όλα χρησιμεύουν σε κάτι. Και η φιλολογία υπηρξε βάση πολλώ άλλων επιστημών. Και φιλολογια δεν ειναι να γραφεις εκθεσουλες και να βρίσκεις ρηματικά πρόσωπα, σου καλλιεργεί έναν τρόπο σκέψης και έκφρασης που χωρις αυτά είσαι ένα τίποτα.
Επίσης υπάρχει υποβάθμιση πολλών κλάδων και επαγγελμάτων που είναι άκρως απαραίτητα για την ευδαιμονία των ανθρώπων και την βελτίωση της κοινωνίας. Απλά το σύστημα υπολειτουργεί και επικρατούν κυρίως τεχνολογικά επαγγέλματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι α η φιλολογία ένα σκουπίδι και μισό και μόνο η πληροφορικές αξίζουν να υπάρχουν.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Παιδιά δεν μπορούμε όλοι να ασχοληθούμε επαγγελματικά με τη πληροφορική και όσα παιδιά πάνε σε τμήματα πληροφορικής ένα μεγάλο μέρος πάνε με το ζόρι και δεν τελειώνουν ποτέ...
Πρέπει να σπουδάζεις κάτι που αγαπάς...άλλος του αρέσει η φιλολογία και η ιστορία...σε άλλον αρέσει η φυσική...σε άλλον τα οικονομικά κλπ...
Απο κει και πέρα σίγουρα οι ανθρωπιστικές επιστήμες έχουν χάσει τη αίγλη του προηγούμενου αιώνα αλλά αυτό δεν τις κάνει άχρηστες...ούτε ασήμαντες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Β) Σεξουαλικη επαφή και επιβεβαίωση.
😏😏😏😏
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αντικειμενικά εαν και όλο αυτό που συμβαίνει είναι άσχημο , υπάρχει και η θετική πλευρά . Οι απόφοιτοι θα μειωθούν και ίσως μετά απο μερικές δεκαετίες να μην υπάρχει τόσο μεγάλος κορεσμός . Επιπλέον οι λίγοι που θα πηγαίνουν στις φιλολογίες θα είναι πάρα πολύ συνειδητοποιημένοι και αυτό αυτομάτως σημαίνει καλύτερη ποιότητα αποφοίτων , με οτι καλό αυτό συνεπάγεται .

Πέρα απο όλα αυτά όμως , εγώ προσωπικά νιώθω οτι ένα μεγάλο μέρος της νεολαίας είναι απογοητευμένο απο την προσέγγιση που υπάρχει τόσο απο τις θεωρητικές όσο και απο τις θετικές επιστήμες στο σχολείο . Ναι δεν είναι ψέματα οτι η φιλολογία είναι άχρηστη στον καθημερινό άνθρωπο εαν περιορίζεται στο πως κλίνω το λυω , όπως και τα μαθηματικά άλλωστε όταν περιορίζονται στο πως λύνεις μια δευτεροβάθμια πολυωνυμική εξίσωση . Και για να είμαστε ακριβείς και σωστοί , οι άνθρωποι επικοινωνούσαν μεταξύ τους πριν καν μάθουν να μιλάνε ή να γράφουν . Όπως και έχτιζαν σπίτια και μεγάλους ναούς πριν καν μάθουν βασικά μαθηματικά όπως η άλγεβρα . Με άλλα λόγια , αφμότερα τα πεδία είναι το ίδιο άχρηστα καθώς όπως φαίνεται ο άνθρωπος ως βιολογικό ον κατάφερνε να ζει και χωρίς τις θεωρητικές και θετικές επιστήμες . Το θέμα λοιπόν δεν έχει να κάνει με το τι είναι χρήσιμο και τι όχι , αλλά πως μπορούμε να βελτιώσουμε την ζωή μας σε κοινωνικό , ψυχολογικό και υλικό επίπεδο . Λογικά για κάποιον λόγο βάλαμε τις θεωρητικές σπουδές και θετικές σπουδές στην ζωή μας , διαφορετικά μπορούσαμε να μείνουμε στα βογγητά και τις ζωγραφιές για να επικοινωνούμε και να βασιζόμαστε στις αισθήσεις μας για να κατασκευάζουμε εργαλεία , σπίτια κτλπ .

Εαν υπάρχει κάποιος λόγος που θεωρούμε λοιπόν οτι οι κλασσικές σπουδές είναι άχρηστες , αυτός φοβάμαι έχει προκληθεί απο το γεγονός οτι πολλοί μαθητές και αργότερα φοιτητές και δάσκαλοι/καθηγητές έχουν υπόψιν τους οτι θεωρητική επιστήμη σημαίνει απλώς διαβάζω . Δεν είναι όμως έτσι , το να "φιλοσοφείς" έχει όντως αξίας όταν αυτά που διαβάζεις αρχίζεις να τα κάνεις μέρος της καθημερινότητας σου και τρόπο ζωής . Το ακόμα χειρότερο δε είναι οτι η παραδοχή οτι οι θεωρητικές επιστήμες είναι άχρηστες επιβεβαιώνει οτι βολευόμαστε με την δυστοπία στην οποία ζούμε .

Οπότε το συμπέρασμα είναι πάρα πολύ απλό . Όσοι δεν βλέπετε μέλλον στις θεωρητικές επιστήμες παρατήστε τες , γιατί δεν θα σας υπηρετήσουν καλά αλλά ούτε και εσείς θα τις υπηρετήσετε καλά . Όσοι απο την άλλη βλέπετε μέλλον και στοχεύετε στην εκπαίδευση , κάντε οτι περνάει απο το χέρι σας να αποτελέσετε εξαίρεση , να γίνετε καλύτεροι απο τους καθηγητές που είχατε εσείς , και οι μαθητές σας να καταλάβουν ποια είναι τα πραγματικά οφέλη της επιστήμης σας .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top