Τρόποι βελτίωσης έκφρασης κειμένου σε εργασίες Πανεπιστημίου

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ηθελα να ρωτησω με ποιους τροπους μπορω να βελτιωσω την έκφραση μου. Σε εργασίες που μου δίνονται καταλαβαίνω το θέμα, έχω ιδέες αλλα δεν μπορω να το διατυπώσω σωστα. Αν ξερει κάποιος θα με βοηθούσε αρκετά
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
καλησπέρα, αυτό που συνήθως λένε είναι ότι το να γράφεις βοηθάει. ακόμα το να διαβάζεις βιβλία βοηθάει. ίσως κάποιος να έχει κάποιον πιο πρακτικό τρόπο ας πει. γιατί θα ήθελα και εγώ να βελτιώσω την έκφραση μου.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αρχικά να γράφετε τις ιδέες σας και να κάνετε έναν "σκελετό" και μετά να πιάνετε ένα ένα τα πράγματα και να τα αναλύετε.

Συνήθως οι εκφωνήσεις, αν είναι μεγαλούτσικες, εμπεριέχουν και μια βασική δομή σκέψεις, ακολουθείστε αυτήν.

Επίσης, να ξέρετε ότι πριν παραδώσετε ένα κείμενο πρέπει να το διαβάσετε ΔΥΝΑΤΑ. Εκεί θα καταλάβετε αν αυτό που γράφετε έχει νόημα.
 

ΜαρίαΖΤ

Νεοφερμένος

Η ΜαρίαΖΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αρχικά να γράφετε τις ιδέες σας και να κάνετε έναν "σκελετό" και μετά να πιάνετε ένα ένα τα πράγματα και να τα αναλύετε.

Συνήθως οι εκφωνήσεις, αν είναι μεγαλούτσικες, εμπεριέχουν και μια βασική δομή σκέψεις, ακολουθείστε αυτήν.

Επίσης, να ξέρετε ότι πριν παραδώσετε ένα κείμενο πρέπει να το διαβάσετε ΔΥΝΑΤΑ. Εκεί θα καταλάβετε αν αυτό που γράφετε έχει νόημα.
Σας ευχαριστώ και τις δυο για τις απαντήσεις. Το κακό είναι ότι δεν καταλαβαίνω συνήθως τα συντακτικά μου λάθη ακόμη και δυνατά να τα διαβάζω. Αν είναι κάτι λάθος συντακτικά συνήθως πιστεύω ότι είναι σωστό και δεν το αντιλαμβάνομαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top