Το επάγγελμα του ψυχολόγου

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα,
γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον επαγγελματία ψυχολόγο ή κάποιον
που γνωρίζει, τί δυσκολίες έχει το επάγγελμα του ψυχολόγου?

Ξέρω ότι όλες οι δουλειές εν μέρη είναι δύσκολες αναλόγως τον άνθρωπο που τις κάνει βέβαια.

Απλά ρωτάω γιατί πιστεύω πως έχω κλίση στην ψυχολογία και γενικότερα με ενδιαφέρει αρκετά ο τομέας αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπέρα,
γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον επαγγελματία ψυχολόγο ή κάποιον
που γνωρίζει, τί δυσκολίες έχει το επάγγελμα του ψυχολόγου?

Ξέρω ότι όλες οι δουλειές εν μέρη είναι δύσκολες αναλόγως τον άνθρωπο που τις κάνει βέβαια.

Απλά ρωτάω γιατί πιστεύω πως έχω κλίση στην ψυχολογία και γενικότερα με ενδιαφέρει αρκετά ο τομέας αυτός.

Καλησπέρα,

Το επάγγελμα του Ψυχολόγου προυποθέτει μεγάλη αγάπη,μεράκι και αφοσίωση στην επιστήμη της Ψυχολογίας.Νομίζω έτσι θα άρχιζα δηλαδή την εισαγωγή μου σε κάποιον που σκέφτεται να ακολουθήσει την καριέρα Ψυχολόγου.

Επειδή η Ψυχολογία έχει μια εξαιρετικά μεγάλη διείσδυση στη κοινωνία δεν είναι εύκολο να δωθεί μια γενική απάντηση σε ότι αφορά τις δυσκολίες και προκλήσεις που ενδέχεται ως Ψυχολόγος να αντιμετωπίσεις.Προφανώς και ως ένα βαθμό εξαρτάται από την ειδικότητα της Ψυχολογίας που έχεις επιλέξει,την χώρα στην οποία εργάζεσαι και το γενικότερο κλίμα της αγοράς εργασίας τη δεδομένη περίοδο όπως φυσικά εξαρτάται από την προσωπικότητα σου,τις δεξιότητες σου και τις περιστάσεις σου.

Θα πρότεινα για αρχή να επιλέξεις ένα καλό τμήμα Ψυχολογίας για προπτυχιακές σπουδές,ιδανικά σε κάποιο καλό ίδρυμα του Αγγλοσαξωνικού κόσμου (ΗΒ,ΗΠΑ,Καναδάς,Αυστραλία,Νέα Ζηλανδία κτλ).Είναι σημαντικό να έχεις μια πολύ καλή βάση σε προπτυχιακό επίπεδο και αυτό θα το καταλάβεις έντονα καθώς μπαίνεις στα βαθιά νερά της Ψυχολογίας .Στη συνέχεια προς το τέλος των βασικών σου σπουδών θα επιλέξεις την ειδικότητα Ψυχολογίας που σε ενδιαφέρει.Σε ότι αφορά την Βρετανία αυτό συνήθως προυποθέτει μονοετές ή διετές μεταπτυχιακό και επιβλεπόμενη εργασία από 2 ως 4 χρόνια ανάλογα την ειδικότητα προκειμένου να αδειοδοτηθείς.

Ένας Ψυχολόγος δεσμεύεται από ένα πολύ αυστηρό δεοντολογικό πλαίσιο παγκοσμίως μιας και μεταξύ άλλων αντιμετωπίζουμε ηθικά διλλήματα αρκετά συχνά στην επαγγελματική μας πορεία.Ειδικότερα στις αναπτυγμένες χώρες είναι πλέον υποχρεωτική η συνεχόμενη επαγγελματική επιμόρφωση και η δια βίου εκπαίδευση προκειμένου να κρατήσεις την άδεια σου. Είναι βασικό να καταννοήσεις το γεγονός ότι στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι Ψυχολόγοι εργάζοντε με ανθρώπους,εργαζόμενους,πελάτες και ασθενείς σε όλο το φάσμα της κοινωνίας και για αυτό θα ήταν καλό να διαθέτεις κάποιες καλές διαπροσωπικές δεξιότητες.

Τέλος είναι σημαντικό να τονιστεί πως ο κάθε Ψυχολόγος οφείλει και πρέπει να πασχίζει για τη διασφάλιση της εικόνας της Ψυχολογίας στο γενικό κοινό καθώς και για τη συστηματική προώθηση της αριστείας της στη Ψυχολογική έρευνα,πρακτική και ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κοίταξε θα σου πω το εξής... καταλαβαίνω το νόημα του μυνήματος σου αλλά θέλω να θέσω την συζήτηση σε διαφορετική βάση.
Από διάφορα site που μπαίνω και διαβάζω και επίσης λίγο "ψυχοθεραπεία" που κάνω σε άλλους μέσω διαδικτύου, καταλαβαίνω πως
για να είσαι αποτελεσματικός στην δουλειά αυτή χρειάζεται να μπορείς να διαχειριστής έναν μεγάλο αριθμό γνώσεων, και να "προσαρμόσεις" τις γνώσεις αυτές σε έναν ασθένη ή πελάτη που θα σε επισκευτεί. Θέλω να πω, επειδή δεν έχω τόσο "ταλέντο" να μπορώ να διαχειρίζομαι σε real-time μεγάλο αριθμό γνώσεων (τα καταφέρνω αλλά δυσκολεύομαι λίγο) κατά πόσο αυτό επηρεάζει στην αποτελεσματικότητα της δουλειάς? Απλά πιστεύω πως έχω ταλέντο και μιά "αύρα" κατάλληλη για έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή.Απλά ίσως υστερώ στην διαχείριση πολλών πληροφοριών.

Και επίσης ένας ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής πρέπει να διαβάζει συνεχώς γιατί η ψυχή σε συνάρτηση με το περιβάλλον εξελίσσεται συνεχώς.

ΥΓ. Διαβάζω αρκετά αλλά δεν είμαι ο τύπος του ανθρώπου που θα κάτσει να μελετάει όλη μέρα.Γι' αυτό και οι ενδοιασμοί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Η διαδικασία του να γίνεις και να είσαι Ψυχολόγος δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα διαβάζεις όλη μέρα.Σου εξήγησα ότι την εξειδικευμένη γνώση πάνω στην ειδικότητα σου θα τη πάρεις σε δεύτερο χρόνο και εφόσον έχεις καταφερεί να σταθείς ικανοποιητικά στην αρχή των σπουδών σου.

Τόνισα και γω εξ αρχής ότι ιδανικό θα ήταν να έχεις καλές διαπροσωπικές δεξιότητες,παρόλα αυτά η δυναμική σου με τους ανθρώπους με τους οποίους θα εργάζεσαι θα φανεί στη πράξη ώστε να δεις που,πως και αν πρέπει να βελτιωθείς σε κάτι.Δε νομίζω ότι αυτό που αντιλαμβάνεσαι τώρα ως περιορισμό θα πρέπει να σε αποτρέψει από το να συνεχίσεις με τη Ψυχολογία.Από τη στιγμή μάλιστα που αναφέρεις πως το αγαπάς κυνήγησε το και άφησε το να εξελιχθεί.Έξαλλου αυτός είναι και ο σκοπός της επαγγελματικής πορείας του κάθε Ψυχολόγου...η εξέλιξη του μέσα από τη τριβή με την εργασία του.Αναπόφευκτα θα έρθει και για εσένα αν σοβαρά ενδιαφέρεσαι να ακολουθήσεις αυτή τη καριέρα.Δεν υπάρχει manual ''πως να γίνω καλός Ψυχολόγος'' και σε κάθε περίπτωση από τη στιγμή που δε γνωρίζεις βασικά πράγματα όπως πχ την ειδικότητα που θα ακολουθήσεις,τις τότε περιστάσεις της ζωής σου κτλ λίγη σημασία έχει να μπείς σε ένα αντιπαραγωγικό μπλέξιμο στο μυαλό σου από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
^Expert's advice ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Η διαδικασία του να γίνεις και να είσαι Ψυχολόγος δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα διαβάζεις όλη μέρα.Σου εξήγησα ότι την εξειδικευμένη γνώση πάνω στην ειδικότητα σου θα τη πάρεις σε δεύτερο χρόνο και εφόσον έχεις καταφερεί να σταθείς ικανοποιητικά στην αρχή των σπουδών σου.

Τόνισα και γω εξ αρχής ότι ιδανικό θα ήταν να έχεις καλές διαπροσωπικές δεξιότητες,παρόλα αυτά η δυναμική σου με τους ανθρώπους με τους οποίους θα εργάζεσαι θα φανεί στη πράξη ώστε να δεις που,πως και αν πρέπει να βελτιωθείς σε κάτι.Δε νομίζω ότι αυτό που αντιλαμβάνεσαι τώρα ως περιορισμό θα πρέπει να σε αποτρέψει από το να συνεχίσεις με τη Ψυχολογία.Από τη στιγμή μάλιστα που αναφέρεις πως το αγαπάς κυνήγησε το και άφησε το να εξελιχθεί.Έξαλλου αυτός είναι και ο σκοπός της επαγγελματικής πορείας του κάθε Ψυχολόγου...η εξέλιξη του μέσα από τη τριβή με την εργασία του.Αναπόφευκτα θα έρθει και για εσένα αν σοβαρά ενδιαφέρεσαι να ακολουθήσεις αυτή τη καριέρα.Δεν υπάρχει manual ''πως να γίνω καλός Ψυχολόγος'' και σε κάθε περίπτωση από τη στιγμή που δε γνωρίζεις βασικά πράγματα όπως πχ την ειδικότητα που θα ακολουθήσεις,τις τότε περιστάσεις της ζωής σου κτλ λίγη σημασία έχει να μπείς σε ένα αντιπαραγωγικό μπλέξιμο στο μυαλό σου από τώρα.

Θα σου πω ένα παράδειγμα της κλίσης που ίσως έχω στην ψυχολογία.Όταν διαβάζω Freud ας πούμε, δεν αφομοιώνω αυτά που λέει, είναι σαν να είναι μέσα μου και τα καταλαβαίνω εγκεφαλικά αλλά και τα αισθάνομαι.Επιπλέον, αν με βάλεις μπροστά σε μία κατάσταση μπορώ να αναλύσω τα θέλω του καθενός ή τα προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν.Φυσικά, δεν μπορώ να τα ξέρω όλα αλλά με τις σπουδές ίσως μπουν σε μια τάξη κάποια πράγματα. Πάντως έτσι λίγο που έχω ασχοληθεί, ο ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτης πρέπει αφ' ενός να αφουγκράζεται τον συνομιλητή του και αφετέρου να του δίνει λύσεις οι οποίες του ταιριάζουν.Ο ψυχολόγος πρέπει να είναι ένας ουδέτερος συνομιλητής ο οποίος βοηθά τον συνομιλητή του να καταλάβει καλύτερα τον εαυτό του και να μπορεί πλέον να χειρίζεται μόνος του τις καταστάσεις(να πέρνει δηλαδή στα χέρια την ζωή του).

Επιπλέον, ένα άλλο στοιχείο που θα ήθελα να πω, είναι ότι αυθόρμητα μπορώ να καταλάβω τί σκέφτεται ο άλλος είτε με τις κινήσεις του σώματος του, είτε ακόμα και όταν μιλάει, αν εννοεί αυτά που λέει ή προσπαθεί να παρουσιάσει κάτι διαφορετικό απο αυτό που έχει στο μυαλό του. Το ξέχασμα κάποιον προτάσεων ή ακόμα και η αντικατάσταση στην ομιλία κάποιων λέξεων με κάποιες άλλες, πιστεύω ότι μπορώ να βρώ την αιτία αυτών των γεγονότων παρόμοια όπως περιγράφει ο Freud στο "ψυχοπαθολογία της καθημερινής ζωής". Όταν γίνουν οι κατακτήριες εξετάσεις στην Πάντειο νομίζω θα πάω να γραφτώ.:-)

Επίσης, θα ήθελα να πω, ότι λεφτά για σπουδές στο εξωτερικό δεν υπάρχουν και νομίζω ότι και εδώ γίνεται καλή δουλειά, αρκεί να ασχοληθείς και μόνος σου. Απλά κάνω όλες αυτές τις σκέψεις γιατί ο δρόμος μιας επιστήμης είναι μακρύς και καλύτερα να ξέρεις 2-3 πράγματα παραπάνω σχετικά με αυτήν πριν την ακολουθήσεις, γιατί ήμουνα σε άλλη σχολή πριν και κατάλαβα ότι δεν μου αρέσει και πρέπει να κάνω στροφή 180 μοιρών.Απλά τώρα είμαι πιο συνειδητοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τι μπορώ να κάνω με ένα πτυχίο ψυχολογίας? Υπάρχουν θέσεις εργασίας, κατά την γνώμη σας?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top