Το επάγγελμα του Μηχανολόγου Μηχανικού

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Μπορεί παρακαλώ κάποιος μηχανολόγος είτε φοιτητής μηχανολογίας, να με ενημερώσει παρακαλώ για το τι επαγγελματικές δυνατότητες έχει κάποιος σπουδάζοντας μηχανολόγος μηχανικός;
Έχω διαβάσει προγραμμα σπουδών και επαγγελματικά δικαιώματα πριν πει κάποιος
Ευχαριστώ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,225 μηνύματα.
Μπορεί παρακαλώ κάποιος μηχανολόγος είτε φοιτητής μηχανολογίας, να με ενημερώσει παρακαλώ για το τι επαγγελματικές δυνατότητες έχει κάποιος σπουδάζοντας μηχανολόγος μηχανικός;
Έχω διαβάσει προγραμμα σπουδών και επαγγελματικά δικαιώματα πριν πει κάποιος
Ευχαριστώ

Φιλαράκι, μηχανολόγος δεν είμαι αλλά, εφόσον έχεις διαβάσει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής και τα επαγγελματικά δικαιώματα, μάλλον θα πρέπει να κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένη την ερώτηση σου ώστε να σου απαντήσει κάποιος σε αυτά τα οποία θέλεις να μάθεις.

Δυνητικά οι προοπτικές είναι άπειρες πάντως να ξέρεις, και μηχανολόγο θα βρεις σε πολλές βιομηχανίες και εταιρίες. Στην αυτοκινητοβιομηχανία(αεροδυναμική & δυναμική ανάλυση, σχεδιασμός ΜΕΚ-μηχανές εσωτερικής καύσης),στα προϊόντα της apple(εργονομικός σχεδιασμός),σε συστήματα κρυογονικής ψύξης(κβαντικοί υπολογιστές, πειραματικές εγκαταστάσεις τύπου CERN ή ITER κτλπ.),στην ρομποτική και τον αυτόματο έλεγχο, αλλά και στον ποιοτικό έλεγχο και την αξιοπιστία συστημάτων και προϊόντων. Οπότε εαν κάποια μαθήματα σου φαίνονται ειδικά, στην πραγματικότητα θα δεις οτι έχουν τεράστιο εύρος εφαρμογών.
 
Top