Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, καθώς και το Πανεπιστήμιο Frederick της Κύπρου, γνωρίζετε αν αξίζουν;

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Μιας που δίνω πανελλήνιες σε δυο βδομαδες και φανερώς απογοητευμένη από τα νέα συστήματα της αξιόλογης υπουργού, ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζει κανείς εάν το πανεπιστήμιο Frederick και το Ευρωπαϊκό στην Κύπρο είναι αξιόλογο; Ρωτάω γιατί θέλω να έχω ένα plan B σε περίπτωση που συμβεί το χειρότερο και δεν περάσω. Επιπλέον να ενημερωσω θέλω παιδαγωγικα, και επειδή το έψαξα στο δοατάπ είναι αναγνωρισμένο αλλά δεν ξέρω για πόσο. Αυτά αλλάζουν με τα χρόνια, γιατί αντιδράνε και τα πανεπιστήμια ,με την ισότιμη αξία των ιδιωτικών ,με τα ΑΕΙ και μπορεί να μην ισχύει. Οποίος γνωρίζει να μου πει❤️Ευχαριστωω
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Θα πρέπει να πας Κύπρο...δεν νομίζω πως παρέχονται εξ αποστάσεως .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Μαρία,
Να δηλώσεις παιδαγωγικά στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (να κάνεις το μηχανογραφικό για Κύπρο).

Όχι εξ αποστάσεως διδασκαλία δεν μπορείς να κάνεις στο συγκεκριμένο τμήμα (Παιδαγωγικά). Αναγνωρίζονται κανονικά από τον ΔΟΑΤΑΠ, δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής απέναντί σου. Το κόστος ζωής στην Κύπρο σε συνάρτηση με τα δίδακτρα για τα παιδαγωγικά είναι πολύ πολύ αποτρεπτικός παράγοντας για σπουδές αυτού του αντικειμένου εδώ. Με απλά λόγια δεν αξίζει να δώσεις σε 4 χρόνια σπουδών για ζωή και δίδακτρα τουλάχιστον 70.000 για να γυρίσεις Ελλάδα με πτυχίο δασκάλου.

Η σχολή έχει ιδιαίτερα χαμηλά μόρια για να τα παρατήσεις. Με 10.000 μόρια και ίσως λιγότερα μπορείς να σπουδάσεις.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γεια σου Μαρία,
Να δηλώσεις παιδαγωγικά στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (να κάνεις το μηχανογραφικό για Κύπρο).

Όχι εξ αποστάσεως διδασκαλία δεν μπορείς να κάνεις στο συγκεκριμένο τμήμα (Παιδαγωγικά). Αναγνωρίζονται κανονικά από τον ΔΟΑΤΑΠ, δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής απέναντί σου. Το κόστος ζωής στην Κύπρο σε συνάρτηση με τα δίδακτρα για τα παιδαγωγικά είναι πολύ πολύ αποτρεπτικός παράγοντας για σπουδές αυτού του αντικειμένου εδώ. Με απλά λόγια δεν αξίζει να δώσεις σε 4 χρόνια σπουδών για ζωή και δίδακτρα τουλάχιστον 70.000 για να γυρίσεις Ελλάδα με πτυχίο δασκάλου.

Η σχολή έχει ιδιαίτερα χαμηλά μόρια για να τα παρατήσεις. Με 10.000 μόρια και ίσως λιγότερα μπορείς να σπουδάσεις.
Καλησπέρα και σε σένα! Ναι το γνωρίζω αυτό, η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει, για αυτό η εναλλακτική λύση ήταν να βρω κάποιο πανεπιστήμιο εξωτερικού και να κάνω εξ αποστάσεως ή κάποιο δημόσιο εκεί. Δεν τα παρατάω σε καμία περίπτωση απλα φοβάμαι πως φέτος θα κάνουν βλακειες με τις βάσεις και θα σε αποκλείσουν χωρίς λόγο. Με την ελάχιστη βάση εισαγωγής, μπορεί να χρειαστεί να γράψεις πάνω από 11.500 για να περάσεις παιδαγωγικα , και οι βάσεις ετσι να εκτοξευθούν. Παρόλα αυτά ελπιζω για τα καλύτερα και να γράψω πάνω από 12 για να είμαι καλυμμένη. Ευχαριστωω
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
@maraki67383 Δεν αναγνωρίζεται κανένα πρόγραμμα εξ αποστασεως παιδαγωγικού, πρόσεξε μη σε κοροϊδέψουν!
Καλή ευτυχία ❤️
Βάλε στόχο να περάσεις φέτος και αν όχι του χρόνου!
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
@maraki67383 Δεν αναγνωρίζεται κανένα πρόγραμμα εξ αποστασεως παιδαγωγικού, πρόσεξε μη σε κοροϊδέψουν!
Καλή ευτυχία ❤️
Βάλε στόχο να περάσεις φέτος και αν όχι του χρόνου!
Πιστεύω θα περάσω! Απλα θέλω να έχω μια δεύτερη επιλογή για να μην γειωθώ. Εντάξει θα το χω υπόψιν μου, ευχαριστω πολυυυ❤️

Θα πρέπει να πας Κύπρο...δεν νομίζω πως παρέχονται εξ αποστάσεως .
Γενικότερα, αξιόπιστες σπουδές για παιδαγωγικα υπάρχουν μόνο στο εξωτερικό; Γιατί αν κρίνω απτά κολλέγια που έχουμε στην Ελλάδα δεεεν
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Γενικά πολύ δύσκολα θα βρεις παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής στο εξωτερικό να το αναγνωρίσεις στην Ελλάδα.
Βουλγαρία μονο που πήγαιναν παρα πολλοι οταν οι βασεις ηταν στα ύψη. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει ακομα και φυσικά η Κύπρος με δίδακτρα τρομακτικά όμως.

Κατα τα αλλα κάθε χωρα εχει το δικό της εκπαιδευτικό σύστημα, όπως έχουμε εμεις εδω το ΠΤΔΕ για τους εκπαιδευτικούς μας, η Γερμανία έχει αλλο σύστημα κ.ο.κ
Σκέψου αν με το καλό μπεις και θες να δουλέψεις στο εξωτερικό θα πρεπει να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου και να το προσαρμόσεις στο αντίστοιχο της χωρας μετοίκησης σου. Δεν ειναι απλο.

Επισης δεν προσφέρουν τμήματα στα αγγλικά λόγω της ιδιαιτερότητας που ανάφερα παραπάνω και φυσικά επειδή δεν ειναι επιστήμη που προσελκύει κοσμο στο εξωτερικό. Κανεις δεν πηγαίνει να σπουδάσει έξω δάσκαλος για να γύρισει το πτυχίο στη χωρα του.


Πάντως αυτες ειναι οι χειρότερες σκέψεις που μπορείς να κάνεις λίγο πριν δώσεις εξετάσεις. Φυσικα και μπορείς να τα καταφέρεις να περάσεις.
Αφιέρωσε ολη τη σκέψη και την ενεργεια σου στον στόχο σου.💗
Αν κατι δεν παει κατ ευχήν, εδώ θα είμαστε σε ενα μηνα να βρούμε τη λύση.Τοτε όμως. Τωρα στόχοπροσήλωση.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γενικά πολύ δύσκολα θα βρεις παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής στο εξωτερικό να το αναγνωρίσεις στην Ελλάδα.
Βουλγαρία μονο που πήγαιναν παρα πολλοι οταν οι βασεις ηταν στα ύψη. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει ακομα και φυσικά η Κύπρος με δίδακτρα τρομακτικά όμως.

Κατα τα αλλα κάθε χωρα εχει το δικό της εκπαιδευτικό σύστημα, όπως έχουμε εμεις εδω το ΠΤΔΕ για τους εκπαιδευτικούς μας, η Γερμανία έχει αλλο σύστημα κ.ο.κ
Σκέψου αν με το καλό μπεις και θες να δουλέψεις στο εξωτερικό θα πρεπει να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου και να το προσαρμόσεις στο αντίστοιχο της χωρας μετοίκησης σου. Δεν ειναι απλο.

Επισης δεν προσφέρουν τμήματα στα αγγλικά λόγω της ιδιαιτερότητας που ανάφερα παραπάνω και φυσικά επειδή δεν ειναι επιστήμη που προσελκύει κοσμο στο εξωτερικό. Κανεις δεν πηγαίνει να σπουδάσει έξω δάσκαλος για να γύρισει το πτυχίο στη χωρα του.


Πάντως αυτες ειναι οι χειρότερες σκέψεις που μπορείς να κάνεις λίγο πριν δώσεις εξετάσεις. Φυσικα και μπορείς να τα καταφέρεις να περάσεις.
Αφιέρωσε ολη τη σκέψη και την ενεργεια σου στον στόχο σου.💗
Εγώ θέλω παιδαγωγικο νηπιαγωγών. Καταλαβαίνω τι λες, και γω που τα έψαξα κάπως ετσι είναι. Το ξέρω είμαι αρκετά απαισιόδοξος άνθρωπος και το κάνω συχνά 😂 Θα το δούμε όμως. Απλα φέτος ήταν πολύ κουραστική χρόνια από όλες τις απόψεις και ο καθένας το βίωσε διαφορετικά..για αυτό δεν ξέρω αν θα ήθελα να ξαναδωσω δεύτερη φορά... σε κάθε περίπτωση όμως θα το παλέψω και θα δω στη πορεία!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top