Το «κύκλωμα» των μαθητικών εκδρομών ανησυχεί...

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
"ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" 12/12/2010 : https://www.alfavita.gr/artro.php?id=16957
[COLOR=#00000]Το «κύκλωμα» των μαθητικών εκδρομών ανησυχεί...[/COLOR]
Θορυβήθηκε από τη... φυγή των μαθητικών εκδρομών στο εξωτερικό (το 48% της Γ' Λυκείου πέρυσι) το εγχώριο επιχειρηματικό λόμπι, που τις θεωρούσε «στανταράκι» για εύκολα και γρήγορα κέρδη.
Και άρχισε η «κινητοποίηση» από επιχειρηματίες της μέρας και της νύχτας -από ξενοδόχους μέχρι ιδιοκτήτες... ξενυχτάδικων- από τη Ρόδο, την Κρήτη, την ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης και την Κέρκυρα. Ω του θαύματος, ορίστηκε διμερής συνάντηση με τη συμμετοχή της υπουργού Παιδείας Αννας Διαμαντοπούλου, του υφυπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού Γ. Νικητιάδη και του Γ. Τελώνη, προέδρου του Συνδέσμου Ταξιδιωτικών Γραφείων (ΗΑΤΤΑ).
Στα πόδια των μαθητών έπεσαν οι δύο υπουργοί, καλώντας τους να προτιμήσουν τις ελληνικές ομορφιές. Ζητώντας, παράλληλα, καλές τιμές από τους ταξιδιωτικούς πράκτορες. Τσιμουδιά, όμως, για το ότι οι εκδρομές στην Ελλάδα είναι αναλογικά ακριβότερες από του εξωτερικού αλλά και για την κερδοσκοπία των επιχειρηματιών, για την οποία ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό το υπουργείο Παιδείας. Και αυτό, καθώς οι εκδρομές «στριμώχνονται» σε ένα μήνα (από 22 Φεβρουαρίου μέχρι 31 Μαρτίου), με αποτέλεσμα η ζήτηση για συγκεκριμένες περιοχές να χτυπάει κόκκινο, δίνοντας τη δυνατότητα στους ξενοδόχους να κρατούν ψηλά τις τιμές. Επίσης, ούτε κουβέντα της υπουργού Παιδείας για το πλαίσιο οργάνωσης των μαθητικών εκδρομών, που έχει εκθρέψει ένα απίστευτο κύκλωμα συνδιαλλαγής, στο οποίο μετέχουν μαθητές, καθηγητές και επιχειρηματίες
Και τα δικά μου σχόλια:
1) Η 7ήμερη εκδρομή αεροπορικώς στο εξωτερικό κοστίζει σχεδόν το ίδιο με την 5ήμερη με πούλμαν στη Θεσσαλονίκη!!!
2) Τα κυκλώματα μας κανονίζουν το πού θα πάμε. Τα πρακτορεία αναλαμβάνουν μόνον ορισμένους προορισμούς ανάλογα με τα συμφέροντα τους. Για παράδειγμα πριν λίγα χρόνια πάρα πολλά σχολεία της Αθήνας πήγαιναν στην Κέρκυρα. Τα χάλασαν όμως οι Αθηναίοι πράκτορες με τους Κερκυραίους και κανένα σχολείο της Αθήνας δεν πηγαίνει εκεί.
3) Τα κυκλώματα μας κανονίζουν το πότε θα πάμε. Πριν 3 χρόνια όλες οι σχολικές εκδρομές γίνονταν την άνοιξη. Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη εποχή είναι πριν τις διακοπές του Πάσχα, σαν τελευταία ανάσα πριν την τελική ευθεία των πανελληνίων. Αυτό πίστευαν τότε και όλοι οι μαθητές. Εδώ και λίγα χρόνια οι πράκτορες μας έπεισαν να κάνουμε τις εκδρομές μας χειμωνιάτικα.
4) Στο σχολείο μου έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο. Αρκετοί από αυτούς που θέλουν εξωτερικό δεν πάνε εσωτερικό και το αντίθετο, οπότε και στις 2 περιπτώσεις δεν συμπληρώνεται ο αριθμός. (Εγώ προτιμώ εξωτερικό, αλλά και Ελλάδα αν αποφασιστεί πάλι θα πάω). Είχε αποφασιστεί Δεκέμβριο (τώρα) στη Θεσσαλονίκη, αλλά χάλασε. Παίζει Φεβρουάριο ή Μάρτιο (εσωτερικό ή εξωτερικό), αλλά ακόμα σκοτωνόμαστε. Διαφορά χρημάτων δεν υπάρχει. Τα βασικά "επιχειρήματα" των εσωτερικών είναι: "τι να κάνουμε εκεί?", "και τι, θα βλέπουμε αρχαία στη Ρώμη?", αλλά το πιο "ατσάλινο επιχείρημα" τους είναι: "έξω τα club κλείνουν από τις 12 και δεν υπάρχουν σκυλάδικα"!!! Αν πω τα παιδιά αυτά ανόητα και στερημένα, θα είμαι κακός?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
"ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" 12/12/2010 : https://www.alfavita.gr/artro.php?id=16957
[COLOR=#00000]Το «κύκλωμα» των μαθητικών εκδρομών ανησυχεί...[/COLOR]

Και τα δικά μου σχόλια:
1) Η 7ήμερη εκδρομή αεροπορικώς στο εξωτερικό κοστίζει σχεδόν το ίδιο με την 5ήμερη με πούλμαν στη Θεσσαλονίκη!!!
2) Τα κυκλώματα μας κανονίζουν το πού θα πάμε. Τα πρακτορεία αναλαμβάνουν μόνον ορισμένους προορισμούς ανάλογα με τα συμφέροντα τους. Για παράδειγμα πριν λίγα χρόνια πάρα πολλά σχολεία της Αθήνας πήγαιναν στην Κέρκυρα. Τα χάλασαν όμως οι Αθηναίοι πράκτορες με τους Κερκυραίους και κανένα σχολείο της Αθήνας δεν πηγαίνει εκεί.
3) Τα κυκλώματα μας κανονίζουν το πότε θα πάμε. Πριν 3 χρόνια όλες οι σχολικές εκδρομές γίνονταν την άνοιξη. Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη εποχή είναι πριν τις διακοπές του Πάσχα, σαν τελευταία ανάσα πριν την τελική ευθεία των πανελληνίων. Αυτό πίστευαν τότε και όλοι οι μαθητές. Εδώ και λίγα χρόνια οι πράκτορες μας έπεισαν να κάνουμε τις εκδρομές μας χειμωνιάτικα.
4) Στο σχολείο μου έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο. Αρκετοί από αυτούς που θέλουν εξωτερικό δεν πάνε εσωτερικό και το αντίθετο, οπότε και στις 2 περιπτώσεις δεν συμπληρώνεται ο αριθμός. (Εγώ προτιμώ εξωτερικό, αλλά και Ελλάδα αν αποφασιστεί πάλι θα πάω). Είχε αποφασιστεί Δεκέμβριο (τώρα) στη Θεσσαλονίκη, αλλά χάλασε. Παίζει Φεβρουάριο ή Μάρτιο (εσωτερικό ή εξωτερικό), αλλά ακόμα σκοτωνόμαστε. Διαφορά χρημάτων δεν υπάρχει. Τα βασικά "επιχειρήματα" των εσωτερικών είναι: "τι να κάνουμε εκεί?", "και τι, θα βλέπουμε αρχαία στη Ρώμη?", αλλά το πιο "ατσάλινο επιχείρημα" τους είναι: "έξω τα club κλείνουν από τις 12 και δεν υπάρχουν σκυλάδικα"!!! Αν πω τα παιδιά αυτά ανόητα και στερημένα, θα είμαι κακός?


στα σχολια σου........

1)και βεβαια αξιζει εξωτερικο.εχεις πολλες φορες την επιλογη στη ζωη σου να πας καπου με διαφορετικο πολιτισμο και να γνωρισεις νεους ανθρωπους,αλλα τοπια κλπ?δεν λεω καλη και η θεσσαλονικη και η ροδος αλλα ρε αδερφε πας και καποια αλλη φορα μονος σου την τελικη.εγω βασικα προτιμω π.χ παρισι απο ροδο.μακραν!
2)ναι αυτο με τα κυκλωματα παιζει παντου αλλα βασικα κατα τη γνωμη μου οι μαθητες ειναι αυτοι που αποφασιζουν κι αναλογα με τα χρηματα που διαθετουν καταληγουν στην τελικη επιλογη!:hmm:
3)και βεβαια η καλυτερη εποχη ειναι πριν το πασχα.εμεις τοτε θα παμε μαλλον.γιατι ειναι το καλυτερο διαλειμμα πριν τις πανελληνιες,να ξεφυγει λιγο το μυαλο σου και ο καιρος ειναι σαφως καλυτερος αφου θα εχει ερθει η ανοιξη και δεν θα υπαρχει η μελαγχολικοτητα του χειμωνα.....:whistle:
4)βασικα και εμεις ειχαμε σκεφτει για εξωτερικο αλλα το απορειψαμε λογω ελλειψης οργανωσης.βασικα το επιχειρημα για να μην πας εξωτερικο ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις τις τρελες που θα εκανες στην ελλαδα γιατι εκει υπαρχει περισσοτερη οργανωση.οκ δεν διαφωνω αλλα πιστευω παρ ολα αυτα κι εκει φοβερα θα περασεις.δεν θα τη βγαλεις δηλαδη μες στο ξενοδοχειο.και extreme πραγματα θα κανεις και θα εχεις αξεχαστες στιγμες.οσο για τους συμμαθητες σου που λενε οτι τα clubs κλεινουν στις 12 τι να πω?προφανως δεν τους αφηνουν να πανε εξωτερικο και βρισκουν δικαιολογιες που δεν στεκουν ή ειναι τοσο στερημενα που θελουν να πανε σε clubs για να ξεδωσουν.οκ δικαιωμα τους αλλα γιατι να χαλανε μια τοσο ωραια στιγμη σαν αυτη του να πηγαινεις σε μια ξενη χωρα?????????:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
α) αυτο με τα κυκλωματα παιζει παντου αλλα βασικα κατα τη γνωμη μου οι μαθητες ειναι αυτοι που αποφασιζουν κι αναλογα με τα χρηματα που διαθετουν καταληγουν στην τελικη επιλογη!
β) και βεβαια η καλυτερη εποχη ειναι πριν το πασχα.εμεις τοτε θα παμε μαλλον.γιατι ειναι το καλυτερο διαλειμμα πριν τις πανελληνιες,να ξεφυγει λιγο το μυαλο σου και ο καιρος ειναι σαφως καλυτερος αφου θα εχει ερθει η ανοιξη και δεν θα υπαρχει η μελαγχολικοτητα του χειμωνα....
γ) βασικα το επιχειρημα για να μην πας εξωτερικο ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις τις τρελες που θα εκανες στην ελλαδα ....οσο για τους συμμαθητες σου που λενε οτι τα clubs κλεινουν στις 12 τι να πω?.... ειναι τοσο στερημενα που θελουν να πανε σε clubs για να ξεδωσουν.οκ δικαιωμα τους αλλα γιατι να χαλανε μια τοσο ωραια στιγμη σαν αυτη του να πηγαινεις σε μια ξενη χωρα?????????:(
α) Το πόσο οι αποφάσεις μας είναι ελεύθερες δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Πάντως τα χρήματα για Ελλάδα και εξωτερικό είναι τα ίδια. Απλά μάλλον τα κυκλώματα βγάζουν πολύ περισσότερα στην Ελλάδα, ενώ για το εξωτερικό οι τιμές έχουν κανόνες.
β) Δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη. Την είχαν πριν 3 χρόνια και την άλλαξαν όταν οι πράκτορες άρχισαν να πουλάνε το χειμώνα.
γ) Συμφωνώ και προτιμώ να μην συμπληρώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top