Τμήμα Χημείας vs Χημικών Μηχανικών

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
μπορει κανεις να μου πει την διαφορα???
<-----------------(ασχετος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ο χημικος μηχανικος ειναι πολυτεχνειο και ειναι αναγνωρισμενος απο το ΤΕΕ,ενω ο απλος χημικος μπορει να δουλεψει στη δευτεροβαθμια,οπου δεν μπορει ο πρωτος.Νομιζω πως ετσι ειναι αλλα αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει περισσοτερα,εξαλλου δεν το εχω ψαξει

ο απλος χημικος μπορει να επιλεξει στο 5ο χρονο αν θα παρει την παιδαγωγικη κατευθυνση η την αυτη της βιοτεχνιας κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ο χημικος μηχανικος ειναι πολυτεχνειο και ειναι αναγνωρισμενος απο το ΤΕΕ,ενω ο απλος χημικος μπορει να δουλεψει στη δευτεροβαθμια,οπου δεν μπορει ο πρωτος.Νομιζω πως ετσι ειναι αλλα αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει περισσοτερα,εξαλλου δεν το εχω ψαξει

ο απλος χημικος μπορει να επιλεξει στο 5ο χρονο αν θα παρει την παιδαγωγικη κατευθυνση η την αυτη της βιοτεχνιας κτλ
Και οι χημικη μηχανικοι μπορουν να δουλεψουν στην εκπαιδευση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Και οι χημικη μηχανικοι μπορουν να δουλεψουν στην εκπαιδευση..

μονο σε παρανομα ιδιαιτερα...οχι στη δευτεροβαθμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
μονο σε παρανομα ιδιαιτερα...οχι στη δευτεροβαθμια
και κανονικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
αληθεια??pfff δεν το γνωριζα:hmm:
Όπως και οι ΗΜΜΥ να δουλέψουν ως καθηγητές.

Στους χημικούς μηχανικούς γίνεσαι μηχανικός (με όλη τη σημασία της λέξης), ενώ στους χημικούς σκέτους δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι η χημικος μου στο σχολειο τελειωσε ΕΜΠ(δλδ ηταν μηχανικος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
και μας. και εχει φροντησει με τις φωτοτυπιες και τα διαγωνισματα της να το μαθουν ολοι οι μαθητες της...(οποιος καταλαβε καταλαβε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
:xixi: κατάλαβα εγώ... προς μπακι το χημικο ειναι 4 χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ο Χημικός Μηχανικός κατά κύριο λόγο είναι μηχανικός! Θα ασχοληθεί δηλαδή με μηχανήματα (κυρίως...) τα οποία σχετίζονται με τη Χημεία.

Ο Χημικός είναι αυτό που λέει η λέξη! Δηλαδή ασχολείται μόνο με Χημεία και μπορεί να εργαστεί σε όποιο κλάδο έχει σχέση με Χημεία (πάρα πολλούς δηλαδή!). Από την εκπαίδευση.... μέχρι φαρμακοβιομηχανίες.... μέχρι εταιρίες απολυμάνσεων.... μέχρι εταιρίες τροφίμων.....κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
ναι η χημικος μου στο σχολειο τελειωσε ΕΜΠ(δλδ ηταν μηχανικος)

και μας. και εχει φροντησει με τις φωτοτυπιες και τα διαγωνισματα της να το μαθουν ολοι οι μαθητες της...(οποιος καταλαβε καταλαβε)

Έτσι, έτσι, εμείς οι ΕΜΠίτες, είμαστε επιδειξίες :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ο Χημικός Μηχανικός κατά κύριο λόγο είναι μηχανικός! Θα ασχοληθεί δηλαδή με μηχανήματα (κυρίως...) τα οποία σχετίζονται με τη Χημεία.

Ο Χημικός είναι αυτό που λέει η λέξη! Δηλαδή ασχολείται μόνο με Χημεία και μπορεί να εργαστεί σε όποιο κλάδο έχει σχέση με Χημεία (πάρα πολλούς δηλαδή!). Από την εκπαίδευση.... μέχρι φαρμακοβιομηχανίες.... μέχρι εταιρίες απολυμάνσεων.... μέχρι εταιρίες τροφίμων.....κλπ.
Όχι ακριβώς.Ο χημικός μηχανικός δεν ασχολείται με μηχανήματα με τον τρόπο που εννοείς,δλδ δεν μαθαίνει μηχανολογία και τέτοια.Οι χημικοί μηχανικοί εργάζονται κυρίως στην επεξεργασία τροφίμων,πρώτων υλών,φαρμάκων κλπ.Οι απλοί χημικοί μπορούν να εργαστούν είτε στην εκπαίδευση είτε σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα πανεπιστημίου(υπάρχουν πολλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Όχι ακριβώς.Ο χημικός μηχανικός δεν ασχολείται με μηχανήματα με τον τρόπο που εννοείς,δλδ δεν μαθαίνει μηχανολογία και τέτοια.Οι χημικοί μηχανικοί εργάζονται κυρίως στην επεξεργασία τροφίμων,πρώτων υλών,φαρμάκων κλπ.Οι απλοί χημικοί μπορούν να εργαστούν είτε στην εκπαίδευση είτε σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα πανεπιστημίου(υπάρχουν πολλά).
Και οι χημικοί μια χαρά μπορούν να ασχοληθούν στην επεξεργασία τροφίμων.
Πάντως εάν κάποιον τον ενδιαφέρει να μάθει Χημεία, να αποφύγει να γίνει χημικός μηχανικός, διότι στη χημεία θα μάθει πολύ λίγα πράγματα.
Είμαι χημικός..... και δεν κρύβεται....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Και οι χημικοί μια χαρά μπορούν να ασχοληθούν στην επεξεργασία τροφίμων.
Πάντως εάν κάποιον τον ενδιαφέρει να μάθει Χημεία, να αποφύγει να γίνει χημικός μηχανικός, διότι στη χημεία θα μάθει πολύ λίγα πράγματα.
Είμαι χημικός..... και δεν κρύβεται....:D
δηλαδη εμενα που μου αρεσει η χημεια
τι να προτιμησω?ειμαι αρκετα καλος στο σχολειο και σε φροντ αλλα θελω να εχω επαγγελματικη αποκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ο βιλαρας ειναι σε χειρότερη θέση απο μένα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
δεν ξερω τι λετε...αλλα το συμπερασμα μου ειναι πως κανουν τα ιδια πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
δεν ξερω τι λετε...αλλα το συμπερασμα μου ειναι πως κανουν τα ιδια πραγματα
Γιατί δε κοιτάς τα αναλυτικά προγράμματα των 2 σχολών. Για παράδειγμα:
[1] Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ (https://www.chemeng.ntua.gr/main.php?course_guide)
[2] Χημείας Αθήνα (https://www.chem.uoa.gr/publications/Department/ODHGOS2008-09.pdf)

Δυστυχώς κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά πιο από τα δύο επαγγέλματα σε 8-10 χρόνια που θα εργαστείς (περίπου) θα έχει μεγαλύτερη "πέραση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
πιο πολυ μ φαινεται καλο το σκετο!
οντως δεν κανουν χημεια οι μηχανικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickolas13

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
πιο πολυ μ φαινεται καλο το σκετο!
οντως δεν κανουν χημεια οι μηχανικοι


Πως δεν κάνουν Χημεία οι μηχανικοί ρε φίλε???

Ανόργανες και οργανικές χημείες,φυσικοχημείες,ραδιοχημείες,Αναλυτική χημεία,χημικές αναλύσεις,βιοχημεία,χημικές διεργασίες +++++++++++...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top