Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας:

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Γνωρίζει κανείς περαιτέρω πληροφορίες για το συγκεκριμένο τμήμα; Επαγγελματική αποκατάσταση κλπ.; Ισχύει ότι το 7ο Εξάμηνο υποχρεωτικά συνεχίζεται η φοίτηση σε πανεπιστήμια Ηνωμένου Βασιλείου, Γαλλίας , Γερμανίας με έξοδα του Πανεπιστημίου;; Όποιος γνωρίζει ,αν μπορεί να απαντήσει . Ευχαριστώ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ρωτώντας άτομο που έχει φοιτήσει στην σχολή, η δυνατότητα που αναφέρεις καταργήθηκε το 2015.
 

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Απο οτι εχω ακούσει δεν αξιζει να πας μέχρι την Κέρκυρα για αυτο το τμημα.
Απο μεταφράσεις ετσι κι αλλιώς μπορείς να βγάλεις ελάχιστα χρήματα αφού οσον αφορα έγγραφα κτλ τα δικαιώματα τα έχουν οι δικηγόροι.
Εκει που ειναι το ζουμί και η δυσκολία αρα και οι προοπτικές ειναι στη διερμηνεία.
Αυτο λοιπόν που θα πρότεινα ειναι να δηλώσεις κάποιο αλλο τμήμα και παράλληλα - αν σε ενδιαφέρει ακομα - να εντρυφήσεις σε ξενες γλωσσες και μετα να το δεις ειτε για μεταπτυχιακο στην ελλαδα (έχει στο απθ), είτε στο εξωτερικό.

Γενικά στη θεωρητική ισχύει το οσο πιο υψηλόβαθμο τμήμα τοσο περισσότερες οι προοπτικές. Χωρις αυτο να σημαίνει οτι α) Τα πράγματα ειναι εύκολα β) Δηλώνουμε σχολές χωρίς να μας ενδιαφέρει καθόλου το γνωστικό αντικείμενο.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δεν έχω σαφή εικόνα για το συγκεκριμένο τμήμα. Πάντως είχα πληροφορηθεί παλαιότερα από γνωστούς ότι είναι ένα τμήμα το οποίο, αν και βαθμολογικά κυμαίνεται σε μέτριο επίπεδο (νομίζω απαιτεί μαζί με το ειδικό μάθημα των αγγλικών και της β ξένης γλώσσας περίπου 16.000 μόρια), παρέχει μια σχετικά καλή επαγγελματική αποκατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Απο οτι εχω ακούσει δεν αξιζει να πας μέχρι την Κέρκυρα για αυτο το τμημα.
Απο μεταφράσεις ετσι κι αλλιώς μπορείς να βγάλεις ελάχιστα χρήματα αφού οσον αφορα έγγραφα κτλ τα δικαιώματα τα έχουν οι δικηγόροι.
Εκει που ειναι το ζουμί και η δυσκολία αρα και οι προοπτικές ειναι στη διερμηνεία.
Αυτο λοιπόν που θα πρότεινα ειναι να δηλώσεις κάποιο αλλο τμήμα και παράλληλα - αν σε ενδιαφέρει ακομα - να εντρυφήσεις σε ξενες γλωσσες και μετα να το δεις ειτε για μεταπτυχιακο στην ελλαδα (έχει στο απθ), είτε στο εξωτερικό.

Γενικά στη θεωρητική ισχύει το οσο πιο υψηλόβαθμο τμήμα τοσο περισσότερες οι προοπτικές. Χωρις αυτο να σημαίνει οτι α) Τα πράγματα ειναι εύκολα β) Δηλώνουμε σχολές χωρίς να μας ενδιαφέρει καθόλου το γνωστικό αντικείμενο.
Ευχαριστω παρααα πολυ ! Πολυ κατατοπιστικη η απαντηση σου !!! Να εισαι καλα ! Για των διεθνων και ευρωπαικων σπουδων τι γνωμη εχεις ; Για ψυχολογια και αγγλικης ; Αν μπορεις να απαντησεις ποια σχολη πιστευεις απο ολες αυτες οτι θα μπορουσα να δηλωσω του χρονου , που δινω πανελληνιες ; Ποια θα δηλωνες πχ αν εδινες τωρα; Ευχαριστω και παλι !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω σαφή εικόνα για το συγκεκριμένο τμήμα. Πάντως είχα πληροφορηθεί παλαιότερα από γνωστούς ότι είναι ένα τμήμα το οποίο, αν και βαθμολογικά κυμαίνεται σε μέτριο επίπεδο (νομίζω απαιτεί μαζί με το ειδικό μάθημα των αγγλικών και της β ξένης γλώσσας περίπου 16.000 μόρια), παρέχει μια σχετικά καλή επαγγελματική αποκατάσταση.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ! Μηπως γνωριζεις περαιτέρω σχετικα με την σχολη, τους καθηγητες και ισως με τις θεσεις εργασιας; Εννοω απο τους γνωστους που λες τι εμπειρια ειχαν ; Να εισαι καλα!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@argy

Για άτομο που του αρεσει η διδασκαλία θα πρότεινα παιδαγωγικό δημοτικής εκπαιδεύσης ή ειδικής.
Πλεον σε παίρνουν ως αναπληρωτή/τρια και η προοπτική διορισμού ειναι μακρινή αλλα οντως υπαρκτή.

Ψυχολογία ειναι η σχολή που επέλεξα και εγω η ίδια αφου μπηκα στην διαδικασία να ξαναδωσω έχοντας τελειώσει την πρώτη μου σχολή.
Αρχικά ειναι μια παρα πολυ ενδιαφέρουσα επιστήμη.
Φυσικά υπάρχει και ο υποκειμενικός παράγοντας αλλα θεωρώ ότι σαν γωστικο αντικείμενο ειναι δύσκολο να μη σε γοητεύσει.
Απο εκει και έπειτα οι επιλογες ειναι πολλες, μπορείς να δουλέψεις ειτε σε κάποια δομή, ειτε να ιδιώτευσεις είτε ακομα και να ασχοληθείς με το μάρκετινγκ, την εργασιακή ψυχολογία ή το ανθρώπινο φυσικό.
Το μεγαλο αρνητικό: τέσσερα χρονια σπουδών δεν αρκούν. Ειναι πολύ δύσκολο να διεκδικήσεις οποιαδήποτε θέση εργασίας χωρίς περαιτέρω σπουδές, με μονη εξαίρεση ισως το κομματι του σχολικού ψυχολόγου και αυτό φυσικα ως αναπληρωτη/τρια.

Νομικη την θεωρώ το πιο δυνατό χαρτί που μπορείς να πάρεις απο την κατεύθυνση μας.
Επίσης τελειώνοντας κατι θα βρεις να κανεις χωρίς ακομα να εχεις μεταπτυχιακό.
Ειναι μεγαλη υπόθεση να μπορείς να δουλέψεις στο αντικείμενο σου και να "χτίζεις" τον εαυτό σου απο μικρή ηλικία.
Το αρνητικό ειναι οτι σε πολλα ατομα δεν αρεσει με αποτέλεσμα να νιώθουν να ασφυκτιούν στο επάγγελμα.
Προσωπικά δεν την επέλεξα γιατι νιώθω οτι δεν ταιριάζει καθόλου στη προσωπικότητα μου και γενικα δεν μπορω να με φανταστώ να δουλεύω σε περιβάλλοντα που απαιτούν τοση γραφειοκρατία/άγχος.

ΔΕΣ δυστυχώς δεν εχω να εκφέρω καμια άποψη καθως δεν γνωρίζω καθόλου τη σχολή.
Απλα ειναι απο τις σχολές που θεωρώ οτι δεν πρέπει να βρεθει κάποιος στην τύχη. Aτομο που οντως νιώθει οτι τον ενδιέφερει το γνωστικό αντικείμενο μπορει να ανθίσει.
Στα θετικά ειναι οτι μπορείς να επιλέξεις κονομική κατεύθυνση και να βρεθείς σε καποιον πιο πρακτικό κλαδο.

Γενικά πρέπει να βρεις εσενα τι σου ταιριάζει παρπαπανω.
Προοπτικές στην εποχή μας δεν σημαινει τελειώνω= εχω μια καλη δουλεια.
Σημαίνει οτι απλα μου δινεται η ευκαιρία μεσα απο κοπο, προσπάθεια, και αγάπη να πετύχω κατι καλύτερο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top