Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών (Χανιά)

Markos

Νεοφερμένος

Ο Markos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι μαθητής της 3ης λυκείου του 4ου πεδίου και σκέφτομαι να πάω στην σχολή των ηλεκτρονικών μηχανικών στο ΕΛΜΕΠΑ Χανίων. Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι παρόλο που έχω δει τα μαθήματα και το έχω ψάξει την σχολή δεν έχω καταλάβει πλήρως με τι μπορώ να ασχοληθώ όταν την τελειώσω. Το ερώτημα μου είναι εάν μπορώ να ασχοληθώ με την πληροφορική γενικότερα και πιο συγκεκριμένα με τον προγραμματισμό τελειώνοντας αυτή τη σχολή εφόσον υπάρχουν διάφορα μαθήματα προγραμματισμού (δομημένος, αντικειμενοστραφής, διαδικτυακός κτλπ) στο πρόγραμμα σπουδών.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι μαθητής της 3ης λυκείου του 4ου πεδίου και σκέφτομαι να πάω στην σχολή των ηλεκτρονικών μηχανικών στο ΕΛΜΕΠΑ Χανίων. Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι παρόλο που έχω δει τα μαθήματα και το έχω ψάξει την σχολή δεν έχω καταλάβει πλήρως με τι μπορώ να ασχοληθώ όταν την τελειώσω. Το ερώτημα μου είναι εάν μπορώ να ασχοληθώ με την πληροφορική γενικότερα και πιο συγκεκριμένα με τον προγραμματισμό τελειώνοντας αυτή τη σχολή εφόσον υπάρχουν διάφορα μαθήματα προγραμματισμού (δομημένος, αντικειμενοστραφής, διαδικτυακός κτλπ) στο πρόγραμμα σπουδών.

Καλησπέρα Βασίλη.
Το επάγγελμα του ηλεκτρονικού μηχανικού αφορά την μελέτη και την αξιοποίηση της ηλεκτρομαγνητικής φυσικής σε εφαρμογές με σκοπό την επεξεργασία πληροφοριών ή/και τον έλεγχο. Το τι βγαίνεις λοιπόν είναι ηλεκτρονικός μηχανικός :P . Τώρα σε τι θα ειδικευθείς και τι δουλειά θα κάνεις, δεν το ξέρει κανείς με απόλυτη σιγουριά.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, μπορείς να απασχοληθείς σε όλους τους τομείς : υγεία,ενέργεια,άμυνα,βιομηχανία,διασκέδαση,τηλεπικοινωνίες και άλλα.

Ένας ηλεκτρονικός μπορεί να δουλέψει απο σχεδιαστής ολοκληρωμένων κυκλωμάτων, εως μηχανικός ελέγχου(προγραμματίζοντας τον υπολογιστή σε ένα διαστημόπλοιο ή πλοίο) ή ως σχεδιαστής ηλεκτρονικών συστημάτων ενός δορυφόρου. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, το εύρος των δουλειών είναι τεράστιο.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αποφύγεις τους ηλεκτρονικούς μηχανικούς εαν ο σκοπός σου είναι να γίνεις προγραμματιστής και δεν σε ενδιαφέρει το hardware. Δεν λεω οτι δεν μπορείς να γίνεις απο εκεί, ή οτι δεν θα είναι μέρος της δουλειάς σου σίγουρα ο προγραμματισμός, αλλά έχει πολύ δουλειά με άλλα δύσκολα μαθήματα που εαν δεν σε ενδιαφέρουν τότε θα είναι πολύ δύσκολο για εσένα.
 

Markos

Νεοφερμένος

Ο Markos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα Βασίλη.
Το επάγγελμα του ηλεκτρονικού μηχανικού αφορά την μελέτη και την αξιοποίηση της ηλεκτρομαγνητικής φυσικής σε εφαρμογές με σκοπό την επεξεργασία πληροφοριών ή/και τον έλεγχο. Το τι βγαίνεις λοιπόν είναι ηλεκτρονικός μηχανικός :P . Τώρα σε τι θα ειδικευθείς και τι δουλειά θα κάνεις, δεν το ξέρει κανείς με απόλυτη σιγουριά.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, μπορείς να απασχοληθείς σε όλους τους τομείς : υγεία,ενέργεια,άμυνα,βιομηχανία,διασκέδαση,τηλεπικοινωνίες και άλλα.

Ένας ηλεκτρονικός μπορεί να δουλέψει απο σχεδιαστής ολοκληρωμένων κυκλωμάτων, εως μηχανικός ελέγχου(προγραμματίζοντας τον υπολογιστή σε ένα διαστημόπλοιο ή πλοίο) ή ως σχεδιαστής ηλεκτρονικών συστημάτων ενός δορυφόρου. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, το εύρος των δουλειών είναι τεράστιο.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αποφύγεις τους ηλεκτρονικούς μηχανικούς εαν ο σκοπός σου είναι να γίνεις προγραμματιστής και δεν σε ενδιαφέρει το hardware. Δεν λεω οτι δεν μπορείς να γίνεις απο εκεί, ή οτι δεν θα είναι μέρος της δουλειάς σου σίγουρα ο προγραμματισμός, αλλά έχει πολύ δουλειά με άλλα δύσκολα μαθήματα που εαν δεν σε ενδιαφέρουν τότε θα είναι πολύ δύσκολο για εσένα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Samael. Προσωπικά δεν με πειράζουν τα μαθήματα. Απλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση μέσω αυτής της σχολής να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Samael. Προσωπικά δεν με πειράζουν τα μαθήματα. Απλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση μέσω αυτής της σχολής να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό

Ναι, απλά στο λεω για να ξέρεις τι να περιμένεις. Δεν κάνουμε προγραμματισμό απαραίτητα σε στυλ εφαρμογές για υπολογιστή. Προγραμματίζουμε ενσωματωμένα συστήματα. Δηλαδή πρόκειται για μικροελεγκτές ή μικροεπεξεργαστές που ενσωματώνονται σε άλλα συστήματα και αλληλεπιδρούν με τον φυσικό κόσμο(διαβάζουν αισθητήρες,ελέγχουν actuatros κτλπ.).

Οπότε θα κάνεις γλώσσες στυλ C, C++ , Python, Java, VHDL, Verilog, Assembly , με πολύ έμφαση σε C & Assembly.
 

Markos

Νεοφερμένος

Ο Markos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θέλω όμως να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο. Από την δική σου οπτική γωνία πως βλέπεις αυτό το επάγγελμα που και ο ίδιος σπουδάζεις? Έχει προοπτική?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θέλω όμως να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο. Από την δική σου οπτική γωνία πως βλέπεις αυτό το επάγγελμα που και ο ίδιος σπουδάζεις? Έχει προοπτική?
Το επάγγελμα του ηλεκτρονικού είναι επάγγελμα αιχμής. Επαναστάσεις σε αυτό φέρνουν επανάσταση σε όλα τα υπόλοιπα πεδία. Υπό αυτό το πρίσμα είναι πολύ καλό επάγγελμα καθώς είσαι μέσα σε αυτές τις εξελίξεις και δεν υπάρχει κίνδυνος να μείνεις πίσω. Στην Ελλάδα τα πράγματα γενικά είναι άσχημα καθώς δεν είμαστε χώρα που βασίζεται στην τεχνολογία αλλά στις ελιές.

Εαν όμως συμφιλιωθείς με την ιδέα να βρεθείς στο εξωτερικό, τότε ο κόσμος θα σου ανήκει κατά κάποιο τρόπο. Ο ηλεκτρονικός παίρνει όλες τις απαραίτητες γνώσεις ώστε αύριο μεθαύριο να μπορεί να αναλαμβάνει την επίβλεψη ολόκληρων project. Οπότε σου δίνει την ευελιξία να "φτιάξεις" ότι επιθυμείς. Κάθε εταιρία που δουλεύει σε τεχνολογίες αιχμής χρειάζεται πολλούς ηλεκτρονικούς λόγω των ιδιαίτερων ικανοτήτων τους. Οπότε οι μισθοί μπορούν να αγγίξουν εξωπραγματικά επίπεδα καθώς η εμπειρία σου αυξάνεται.

Κάνω νύξη στο εξής θέμα για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ και γιατί το ακούω συχνά και δεν ισχύει : Ο ηλεκτρονικός ασχολείται με τον ηλεκτρομαγνητισμό και τις εφαρμογές του, αλλά το αντικείμενο σπουδών του έχει κρίσιμες προεκτάσεις σε όλες τις δραστηριότητες του ανθρώπου γιατί έχει σκοπό την επεξεργασία πληροφορίας και τον έλεγχο συστημάτων όπως είπα, που είναι θεμελιώδεις έννοιες για τα πάντα.

Ένα απο τα βασικά μαθήματα της σχολής είναι η θεωρία συστημάτων και η θεωρία σημάτων. Η ανάλυση των ηλεκτρικών κυκλωμάτων βασίζεται σε αυτές τις αρχές . Το concept όμως είναι δυνατό και εφαρμόζεται στα πάντα. Μπορείς να σκεφτείς οτιδήποτε ως ένα σύστημα με εισόδους και εξόδους. Για παράδειγμα :

Ένα αμάξι : είσοδος το γκάζι, έξοδος η ταχύτητα.
Ένα θερμοδυναμικό σύστημα : είσοδος η θερμότητα, έξοδος η θερμοκρασία.
Το ανθρώπινο σώμα : είσοδος τα σήματα του εγκεφάλου, έξοδος η κίνηση κάποιου άκρου.
Η διάδοση ενός σήματος επικοινωνίας : σύστημα το περιβάλλον, είσοδος το ηλεκτρομαγνητικό σήμα στον πομπό και έξοδος το σήμα όταν έχει φτάσει στο άλλο άκρο του δέκτη(που έχει αλλοιωθεί). Ακόμα και το πολιτικό σύστημα ή το χρηματιστήριο μπορεί να θεωρηθεί ως ένα σύστημα και γενικά τα πάντα.

Τα σήματα απο την άλλη είναι ο τρόπος που τα συστήματα ανταλλάσουν πληροφορία. Γενικά η θεωρία σημάτων και συστημάτων είναι πολύ βασική και βαθιά απο μαθηματικής σκοπιάς και εφαρμόζεται στα πάντα ανεξαιρέτως. Έπαιξε ρόλο στην μηχανική κατά τον β παγκόσμιο πόλεμο, παίζει ρόλο κάθε μέρα σε διατάξεις ιατρικής απεικόνισης,στο internet,στις βιομηχανίες(φαρμακοβιομηχανεία,αυτοκινητοβιομηχανία κτλπ.),σε επιστημονικά πειράματα και συνεχίζει να παίζει σημαντικό ρόλο στα πάντα. Η λίστα είναι ατελείωτη.

Μέρος της δουλειάς του ηλεκτρονικού είναι να κατανοήσει τα συστήματα(περιγράφοντας τα μαθηματικώς), και να βρει τρόπους να δημιουργήσει ηλεκτρονικά συστήματα που μπορούν να τα ελέγξουν,αποτελεσματικά & οικονομικά. Κλείνω παρένθεση γιατί είναι τεράστιο πεδίο εφαρμογής και έρευνας και μπορούμε να μιλάμε για αυτό για πολύ ώρα. Απλά ήθελα να το τονίσω γιατί όπως είπα συχνά πολλά παιδιά πιστεύουν οτι ο ηλεκτρονικός παίζει απλά με τις πλακέτες του εκεί. Well ΔΕΝ ισχύει, αυτό που κάνει σε ένα βαθύτερο επίπεδο είναι much much greater και ξεφεύγει της φυσικής. Ο λόγος που εστιάζουμε στον ηλεκτρομαγνητισμό είναι οτι παρέχει ένα εξαιρετικό τρόπο υλοποίησης διατάξεων που μπορούν να κάνουν επεξεργασία πληροφορίας και έλεγχο συστημάτων. Επίσης ως μηχανικοί αυτές τις μαθηματικές ιδέες πρέπει να βρούμε τρόπο να τις αξιοποιήσουμε.

Οπότε ναι, έξω έχεις πολλά πεδία απασχόλησης και εξαιρετικές προοπτικές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markos

Νεοφερμένος

Ο Markos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση, θα έχω υπόψη μου όλα αυτά που είπες. Να σε καλά.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Απ τη στιγμη ομως που θες να ασχοληθεις με πληροφορικη και προγραμματισμο, γιατι να επιλεξεις μια σχολη ηλεκτρονικων μηχανικων και οχι πληροφορικης? Εκτος κ αν σε ενδιαφερει και το κομματι των ηλεκτρονικων, αλλα και παλι μια σχολη καθαρα ηλεκτρονικων, δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για προγραμματισμο και πληροφορικη. Αν θες κατι που να καλυπτει και τα δυο, τοτε ισως θα πρεπε να κοιταξεις καλυτερα τις σχολες μηχανικων υπολογιστων, που καλυπτουν περισσοτερο το software, προγραμματισμο κλπ δηλαδη, αλλα και την ηλεκτρονικη, τοσο ωστε να μπορεις να ασχοληθεις αν θες με hardware, αλλα κυριως με software.
 

Markos

Νεοφερμένος

Ο Markos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απ τη στιγμη ομως που θες να ασχοληθεις με πληροφορικη και προγραμματισμο, γιατι να επιλεξεις μια σχολη ηλεκτρονικων μηχανικων και οχι πληροφορικης? Εκτος κ αν σε ενδιαφερει και το κομματι των ηλεκτρονικων, αλλα και παλι μια σχολη καθαρα ηλεκτρονικων, δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για προγραμματισμο και πληροφορικη. Αν θες κατι που να καλυπτει και τα δυο, τοτε ισως θα πρεπε να κοιταξεις καλυτερα τις σχολες μηχανικων υπολογιστων, που καλυπτουν περισσοτερο το software, προγραμματισμο κλπ δηλαδη, αλλα και την ηλεκτρονικη, τοσο ωστε να μπορεις να ασχοληθεις αν θες με hardware, αλλα κυριως με software.
Ο λόγος που θέλω να πάω στην συγκεκριμένη σχολή είναι διότι επιθυμώ να περάσω σε μια σχολή κοντά μου (μένω Ηράκλειο) και οι μόνες σχολές που υπάρχουν είναι πληροφορική στο πανεπιστήμιο Κρήτης στο Ηράκλειο όμως είναι πολλά τα μόρια και θέλω να έχω και μια δεύτερη σχολή σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω, και η μόνη σχολή που απομένει είναι των ηλεκτρονικών μηχανικών στα Χανιά (να τονίσω ότι θα πάω 4ο πεδίο οπότε το ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στο ελμεπα ηρακλείου αλλά και η άλλη σχολή στο πολυτεχνείο Κρήτης αποκλείονται). Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι δεν είμαι ακόμα 100% σίγουρος αν θέλω να ακολουθήσω τον προγραμματισμό και την πληροφορική ή την σχολή των ηλεκτρονικών μηχανικών που και πάλι δεν είναι εντελώς άλλος τομέας καθώς έχει και εκεί πολύ πληροφορική (διορθώστε με αν κάνω λάθος στο κομμάτι σχετικά με το τι περιέχει η σχολή των ηλεκτρονικών μηχανικών).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Ο λόγος που θέλω να πάω στην συγκεκριμένη σχολή είναι διότι επιθυμώ να περάσω σε μια σχολή κοντά μου (μένω Ηράκλειο) και οι μόνες σχολές που υπάρχουν είναι πληροφορική στο πανεπιστήμιο Κρήτης στο Ηράκλειο όμως είναι πολλά τα μόρια και θέλω να έχω και μια δεύτερη σχολή σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω, και η μόνη σχολή που απομένει είναι των ηλεκτρονικών μηχανικών στα Χανιά (να τονίσω ότι θα πάω 4ο πεδίο οπότε το ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στο ελμεπα ηρακλείου αλλά και η άλλη σχολή στο πολυτεχνείο Κρήτης αποκλείονται). Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι δεν είμαι ακόμα 100% σίγουρος αν θέλω να ακολουθήσω τον προγραμματισμό και την πληροφορική ή την σχολή των ηλεκτρονικών μηχανικών που και πάλι δεν είναι εντελώς άλλος τομέας καθώς έχει και εκεί πολύ πληροφορική (διορθώστε με αν κάνω λάθος στο κομμάτι σχετικά με το τι περιέχει η σχολή των ηλεκτρονικών μηχανικών).
Πολυ σωστα τα εχεις υπολογισει και η σχολη μπορει να σου δωσει και τα δυο που ζητας. Ειναι βαρβατη σχολη , πολλα υποσχομενη και θα σε ξεροψησει στην φυσικη. Βεβαια και η πληροφορικη του κρητης δεν ειναι διακοπες εχει και αυτη πολλα ζορια. Τελικα δεν εχω καταλαβει γιατι οι σχολες πληροφορικης ειναι στο 4ο πεδιο (εξαιρουμενης του ΟΠΑ) ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top