Τμήμα Βιολογίας - θα μειονεκτώ στη σχολή αν είμαι από 2ο πεδίο στο λύκειο;

Indecisive2

Νεοφερμένος

Ο Indecisive2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας, είναι πολύ πιθανό να πάω 2ο πεδίο του χρόνου (τελειώνω την Β λυκείου) και με ενδιαφέρει το τμήμα Βιολογίας, πιο συγκεκριμένα ο τομέας της ζωολογίας και του περιβάλλοντος (πχ θαλάσσια βιολογία) και όχι η μοριακή βιολογία. Αν εν τέλει, μπω στο τμήμα Βιολογίας από θετική (και όχι από υγείας όπως οι περισσότεροι) θα βρίσκομαι σε μειονεκτική θέση απο τους υπόλοιπους; Γιατί γνωρίζω πως η βιολογία της Γ λυκείου σχετίζεται πιο πολύ στο κύτταρο και στο DNA και όχι στο περιβάλλον. Το ξέρω γιατί έκανα και προετοιμασία Βιολογίας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,935 μηνύματα.
Απ οτι ξερω την βιολογια την πιανουν απο την αρχη στο πανεπιστημιο και προτερες γνωσεις δεν ειναι τοσο σημαντικες.
Μηπως θα σου ταιριαζε η σχολη Ωκεανογραφιας- ιχθυολογίας και θαλασσίου περιβαλλοντος της Μυτιληνης
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,962 μηνύματα.
Εφόσον σου αρέσει η ζωολογία γιατί απορρίπτεις το 3ο πεδίο που έχει περισσότερες σχετικές σχολές , όπως κτηνιατρικη , βιολογια, γεωπονια , ζωικης παραγωγη κτλ ;
 

Indecisive2

Νεοφερμένος

Ο Indecisive2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εφόσον σου αρέσει η ζωολογία γιατί απορρίπτεις το 3ο πεδίο που έχει περισσότερες σχετικές σχολές , όπως κτηνιατρικη , βιολογια, γεωπονια , ζωικης παραγωγη κτλ ;
Η κτηνιατρική μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολη, και στο να μπω αλλά και στο να την τελειώσω, επίσης αν όντως τελικά πάω υγείας και δεν πιάσω τα μόρια για βιολογία ή για χημεία δεν θα έχω άλλη σχολή που να με ενδιαφέρει (πχ νοσηλευτική ή γενικά οι χαμηλοβαθμες σχολές του 3ου πεδίου)
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Η βιολογία τρίτης λυκείου θέτει σημαντικές βάσεις οι οποίες αν όχι απαραίτητες, σίγουρα θα σου κάνουν το πρώτο έτος στο βιολογικό λίγο πιο βιώσιμο.
Θα μάθεις τα πράγματα από το μηδέν εκεί, και με πολύ περισσότερο βάθος αλλά κατ'εμέ καλύτερα να κατέχεις τα βασικά πρώτα για να πας μετά στα περίπλοκα. Δεν είναι αδύνατο, αλλά θα χρειαστείς αρκετές ωρίτσες παραπάνω για να καταλάβεις (ως πρωτοετής) κάποια πράγματα που οι υποψήφιοι του 3ου πεδίου ήδη θεωρούν αυτονόητα.
 

Indecisive2

Νεοφερμένος

Ο Indecisive2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η βιολογία τρίτης λυκείου θέτει σημαντικές βάσεις οι οποίες αν όχι απαραίτητες, σίγουρα θα σου κάνουν το πρώτο έτος στο βιολογικό λίγο πιο βιώσιμο.
Θα μάθεις τα πράγματα από το μηδέν εκεί, και με πολύ περισσότερο βάθος αλλά κατ'εμέ καλύτερα να κατέχεις τα βασικά πρώτα για να πας μετά στα περίπλοκα. Δεν είναι αδύνατο, αλλά θα χρειαστείς αρκετές ωρίτσες παραπάνω για να καταλάβεις (ως πρωτοετής) κάποια πράγματα που οι υποψήφιοι του 3ου πεδίου ήδη θεωρούν αυτονόητα.
Κάνω βιολογία Γ από τον Σεπτέμβρη και έχω φτάσει μέχρι το κεφάλαιο 2 στο δεύτερο βιβλίο (μεταγραφή, μετάφραση) αν έχω ήδη καταλάβει αυτά (που είναι τα βασικά) δεν ειμαι σε καλό δρόμο? Εξάλλου τα μαθήματα του πρώτου έτους από ότι είδα δεν έχουν παρόμοια βιολογία και είναι ή καινούργια (πχ κάτι με ζώα αν θυμάμαι καλά) ή φυσικοχημεία-μαθηματικά
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Θα ξαναπιάσετε την επιστήμη της βιολογίας από την αρχή αν μπεις στο Βιολογικό. Απλά, αν έχεις ήδη μία τριβή από το 3ο πεδίο, θα σου φανεί σίγουρα πιο εύκολη και πιο κατανοητή.

Όσο αφορά το κομμάτι των σχολών, τι είναι αυτό που σε ενδιαφέρει; Η βιολογία είναι η μελέτη της ζωής, συμπεριλαμβανομένου και των ζώων, αλλά μοριακή βιολογία, κυτταρική βιολογία, φυτολογία, κτλ θα κάνεις. Υπάρχουν επίσης οι σχολές της κτηνιατρικής, ζωϊκής παραγωγής που ασχολούνται με ζώα.
 

Indecisive2

Νεοφερμένος

Ο Indecisive2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα ξαναπιάσετε την επιστήμη της βιολογίας από την αρχή αν μπεις στο Βιολογικό. Απλά, αν έχεις ήδη μία τριβή από το 3ο πεδίο, θα σου φανεί σίγουρα πιο εύκολη και πιο κατανοητή.

Όσο αφορά το κομμάτι των σχολών, τι είναι αυτό που σε ενδιαφέρει; Η βιολογία είναι η μελέτη της ζωής, συμπεριλαμβανομένου και των ζώων, αλλά μοριακή βιολογία, κυτταρική βιολογία, φυτολογία, κτλ θα κάνεις. Υπάρχουν επίσης οι σχολές της κτηνιατρικής, ζωϊκής παραγωγής που ασχολούνται με ζώα.
Δεν ξέρω και τόσο τι θέλω γενικά. Απλά τόσο καιρό έλεγα ότι θα πήγαινα 3ο πεδίο (έκανα κανονικά προετοιμασία) αλλά αργότερα συνειδητοποιεισα πως δεν θέλω και τόσο ιατρική οπότε σκέφτηκα να πάω 2ο, που έχει πολλές περισσότερες σχολές και όσες από το 3ο με ενδιέφεραν είναι κοινές. Δεν έχω κάνει ακόμα την εγγραφή της Γ λυκείου για τον Σεπτέμβρη οπότε υποθέτω έχω λίγες εβδομάδες ακόμα να διαλέξω. Το αρνητικό στο να πάω 2ο είναι πως δεν έχω αρχίσει ακόμα προετοιμασία για μαθηματικά Γ, ενώ βιολογία Γ έκανα ολη την χρονιά, αλλά επειδή ρώτησα στο φόρουμ και πριν λίγες μέρες, κάποιος μου είπε πως μπορώ να αρχίσω μαθηματικά το καλοκαίρι και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

Indecisive2

Νεοφερμένος

Ο Indecisive2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τι να κάνω ΒΟΉΘΕΙΑ. Την μια μέρα νιώθω αποφασισμένος να πάω θετική και την άλλη αλλάζει τελείως το πράγμα και λέω να μείνω υγείας. Το τι θέλω κυριολεκτικά αλλάζει με τις μέρες πλέον και δεν είμαι σίγουρος για τίποτα. Ίσως για αυτό θα ήταν πιο safe να επιλέξω θετική; Κυριολεκτικά αυτό το ζήτημα με απασχολεί μήνες και τελευταία το βλέπω και στον ύπνο μου, καθώς νιώθω πως σε καμία περίπτωση δεν κερδίζω καθώς και οι δύο έχουν θετικά και αρνητικά...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,529 μηνύματα.
Τι να κάνω ΒΟΉΘΕΙΑ. Την μια μέρα νιώθω αποφασισμένος να πάω θετική και την άλλη αλλάζει τελείως το πράγμα και λέω να μείνω υγείας. Το τι θέλω κυριολεκτικά αλλάζει με τις μέρες πλέον και δεν είμαι σίγουρος για τίποτα. Ίσως για αυτό θα ήταν πιο safe να επιλέξω θετική; Κυριολεκτικά αυτό το ζήτημα με απασχολεί μήνες και τελευταία το βλέπω και στον ύπνο μου, καθώς νιώθω πως σε καμία περίπτωση δεν κερδίζω καθώς και οι δύο έχουν θετικά και αρνητικά...
Καταρχάς, είναι καλύτερο να περάσεις απευθείας σε ένα τμήμα ωκεανογραφίας και θαλάσσιων βιοεπιστημών όπως σου είπαν. Εαν είσαι σίγουρος δηλαδή οτι θες να προσανατολιστείς στην θαλάσσια βιολογία. Αυτό το τμήμα είναι προσβάσιμο και απο το 2ο και απο το 3ο πεδίο και τα μόρια είναι ελάχιστα(περίπου 9K). Οπότε οτι και απο τα δύο και να επιλέξεις περνάς εαν καταβάλλεις μια χαλαρή προσπάθεια. Και επειδή τυχαίνει να ξέρω και ένα παλικάρι που είχε περάσει εκεί, γίνεται και πάρα πολύ καλή δουλειά στο τμήμα αυτό. Αν μη τι άλλο να αναφέρουμε οτι επαγγελματικά ο ωκεανογράφος για τα δεδομένα της Ελλάδος μάλλον είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα απο τον βιολόγο.

Ως προς το όφελος απο το κάθε πεδίο...εδώ δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση καθώς το τμήμα προσφέρει τόσο μαθήματα που απαιτούν υπόβαθρο βιολογίας αλλά και μαθηματικών. Οπότε απο όποιο και απο τα δύο πεδία περάσεις, ο κόπος δεν θα πάει άπατος και θα αναγκαστείς να μάθεις κάποια πράγματα και απο την αντιπέρα όχθη.

Οπότε η επιλογή είναι δική σου, αλλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι δεν πρέπει να έχεις ιδιαίτερο άγχος γιατί τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Θες να το πας χαλαρά ; Μείνε στο 3ο πεδίο αφού έχεις ήδη κάνει μια προεργασία με την βιολογία. Θες να παλέψεις με τα μαθηματικά για να έχεις και άλλες σχολές εντός του βεληνεκούς σου που ίσως τις προτιμάς περισσότερο ; Τότε πήγαινε στο 2ο. Σε κάθε περίπτωση όμως, μπορείς να περάσεις στο τμήμα που θες.
 

Farmakopoios

Νεοφερμένος

Ο Farmakopoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κι εγώ προτείνω 2ο πεδίο! Το 3ο εφόσον δεν σου αρέσουν τα καθαρά τμήματα υγείας θα σε περιορίσει πολύ.
 
Top