Τι δυνατότητες έχει ένας απόφοιτος ΕΠΑΛ με το πτυχίο επιπέδου 4 που λαμβάνει;

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια σας, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι δυνατότητες έχει ένας απόφοιτος ΕΠΑΛ με το πτυχίο επιπέδου 4 που λαμβάνει. Διάβασα κάτι για 6μηνη πρακτική αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Γεια σας, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι δυνατότητες έχει ένας απόφοιτος ΕΠΑΛ με το πτυχίο επιπέδου 4 που λαμβάνει. Διάβασα κάτι για 6μηνη πρακτική αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Δεν ξερω πολλα για την επαγγελμετικη αποκατασταση με απολυτηριο επαλ αλλα εχω την αισθηση οτι η αγορα θελει το κατι παραπανω απο αυτο.
εναλακτικες:
1.Ενα χρονο αμοιβομενης (απο υπαιθ) μαθητειας με πρακτικη και μετα απο εξετασεις στο αρμοδιο φορεα για πτυχιο επιπεδου 5. (πληροφοριες στα επαλ)
2.Φοιτηση σε ΙΕΚ με μειωμενο χρονο αν πρόκειται για την ιδια ειδικότητα +πρακτικη και μετα παλι με εξετασεις πτυχιο επιπεδου 5 .
Το δευτερο εχει νομιζω καλυτερη αποδοχη απο την αγορα εργασιας.
Και αναμενουμε την κεραμεως να πει για καποια 3ετη προγραμματα στα πανεπιστημια χωρις εξετασεις.
Αυριο θα ανακοινωσει καποιο νομοσχεδιο για την τριτοβαθμια ισως να ειναι και αυτο μεσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι δυνατότητες έχει ένας απόφοιτος ΕΠΑΛ με το πτυχίο επιπέδου 4 που λαμβάνει. Διάβασα κάτι για 6μηνη πρακτική αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Για ρίξε μια ματιά εδώ:
 

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δεν ξερω πολλα για την επαγγελμετικη αποκατασταση με απολυτηριο επαλ αλλα εχω την αισθηση οτι η αγορα θελει το κατι παραπανω απο αυτο.
εναλακτικες:
1.Ενα χρονο αμοιβομενης (απο υπαιθ) μαθητειας με πρακτικη και μετα απο εξετασεις στο αρμοδιο φορεα για πτυχιο επιπεδου 5. (πληροφοριες στα επαλ)
2.Φοιτηση σε ΙΕΚ με μειωμενο χρονο αν πρόκειται για την ιδια ειδικότητα +πρακτικη και μετα παλι με εξετασεις πτυχιο επιπεδου 5 .
Το δευτερο εχει νομιζω καλυτερη αποδοχη απο την αγορα εργασιας.
Και αναμενουμε την κεραμεως να πει για καποια 3ετη προγραμματα στα πανεπιστημια χωρις εξετασεις.
Αυριο θα ανακοινωσει καποιο νομοσχεδιο για την τριτοβαθμια ισως να ειναι και αυτο μεσα.
Ναι το ξέρω αυτό με την μαθητεία, απλώς ήθελα να μάθω περισσότερα για την 6μηνη πρακτική την οποία ασκείς με το πτυχίου επιπέδου 4 τι οποίο σου δίνεται ταυτόχρονα με το απολυτήριο , μετά από τις εξετάσεις ειδικότητας, ευχαριστωω πολυ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Ναι το ξέρω αυτό με την μαθητεία, απλώς ήθελα να μάθω περισσότερα για την 6μηνη πρακτική την οποία ασκείς με το πτυχίου επιπέδου 4 τι οποίο σου δίνεται ταυτόχρονα με το απολυτήριο , μετά από τις εξετάσεις ειδικότητας, ευχαριστωω πολυ
Λυπαμαι δεν γνωριζω αυτο το θεμα.
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ναι το ξέρω αυτό με την μαθητεία, απλώς ήθελα να μάθω περισσότερα για την 6μηνη πρακτική την οποία ασκείς με το πτυχίου επιπέδου 4 τι οποίο σου δίνεται ταυτόχρονα με το απολυτήριο , μετά από τις εξετάσεις ειδικότητας, ευχαριστωω πολυ
Στην ουσία κάνεις αίτηση για πρακτική σε κάποιο νοσοκομείο , δεν πληρώνεσαι , και μετά παίρνεις άδεια άσκησης επαγγέλματος και μπορείς να δουλέψεις κανονικά με τον τίτλο του πτυχίου σου
Καλύτερο πιστεύω είναι η μαθητεία μιας είναι 9 μήνες , πληρώνεσαι δουλεύεις 4 μέρες την εβδομάδα και αν δεν κάνω λάθος παίρνεις και την άδεια άσκησης επαγγέλματος , δίνεις και εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος
Απλά (διορθώσετε με αν είμαι λάθος ) το πτυχίο του ΕΠΑΛ είναι επιπέδου 3 , της μαθητείας 4 και ΙΕΚ 5 , αεί 6
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top