Τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού - αξίζουν;

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζουν και πράγματι μπορούν να βοηθήσουν κάποιον αναποφάσιστο; Ή είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων;
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Γνωρίζω άτομα που τους φάνηκε άχρηστο και δαπανηρό, ωστόσο δεν αποκλείω την επιστημονική κατάρτιση των φορέων. Αλλά στην τελική, εσύ μπορείς να ξέρεις καλύτερα, αρκεί να μπορέσεις να το αποσπάσεις από τον εαυτό σου. Ενίοτε τα τεστ σκόπιμα σου δημιουργούν την ανασφάλεια.
Προσωπικά, αφιέρωσα χρόνο στην αναζήτηση πληροφοριών για τις διαθέσιμες σχολές. Μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένες ιστοσελίδες και κανάλια στο yt. Έπειτα σκέφτηκα τι βιώματα έχω ώστε να επιλέξω τι θέλω (αναμνήσεις, διαγωνισμοί, παιδικά παιχνίδια), μέχρι να νιώσω "οπα εδώ είμαστε". Στην τελική όμως, θα προσαρμοστείς και στο αντικείμενο. Το λέω έχοντας συμβουλευτεί έναν συνταξιοδοτημένο μηχανολόγο μηχανικό. Του είπα "ακόμη να βρω τι θέλω να κάνω με τη ζωή μου" κι απάντησε " αυτό αν το μάθεις, θα το καταλάβεις τουλάχιστον στα 60 σου", οπότε μην αγχώνεσαι (εφόσον δεν πέσεις τελείως έξω).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζουν και πράγματι μπορούν να βοηθήσουν κάποιον αναποφάσιστο; Ή είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων;
Εξαρτάται ποιος το κάνει και με τι σκοπό .
Εαν λόγου χάρη αυτός ο κάποιος είναι παντελώς ανίδεος για το τι επαγγέλματα υπάρχουν και πως σχετίζονται με τις γνώσεις που απέκτησε απο το σχολείο ή με τα ενδιαφέροντα και τις δεξιότητες του , τότε ίσως να έχει να κερδίσει κάτι . Διαφορετικά πιστεύω πως τα περισσότερα στην τωρινή μορφή τους είναι εξαιρετικά γενικά και αόριστα . Λόγου χάρη ποιο παιδί γνωρίζει οτι υπάρχει επάγγελμα που λέγεται Sound & vibrations engineering ; Τα μηχανογραφικά παρέχουν μια λίστα βασικών τμημάτων αλλά το τι μπορεί να καταλήξεις να κάνεις μετά είναι μια ατελείωτη λίστα πιθανών επιλογών . Δυστυχώς όμως αυτό σπάνια αναφέρεται και έτσι είναι πολύ δύσκολο κάποιος να επιλέξει κάτι που ενδεχομένως να τον οδηγούσε σε κάτι άλλο το οποίο θα τον ενδιέφερε πολύ . Ο μόνος και πιο αξιόπιστος τρόπος να ενημερωθεί σωστά ένα παιδί είναι να μιλήσει με επαγγελματίες του χώρου που τον ενδιαφέρει σε λογική top-down . Ξεκινά δηλαδή απο το γενικό . Λόγου χάρη σε ενδιαφέρουν τα μαθηματικά ; Ξεκίνα να μιλάς με μαθηματικούς . Σε ενδιαφέρει η φυσική ; Ξεκίνα να μιλάς με φυσικούς . Σε ενδιαφέρουν οι κατασκευές και οι εφευρέσεις ; Μίλα με μηχανικούς . Σε ενδιαφέρουν οι υπολογιστές ; Μίλα με πληροφορικούς κ.ο.κ. Έτσι απο τον έναν στον άλλο αρχίζεις να διαμορφώνεις αντίληψη και άποψη , οπότε μπορείς να ξεχωρίσεις τι θεωρείς οτι σε εκφράζει και τι όχι .
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζουν και πράγματι μπορούν να βοηθήσουν κάποιον αναποφάσιστο; Ή είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων;
Πιστεύω πως είναι χάσιμο χρημάτων και χρόνου, και αυτό γιατί την ίδια δουλειά που θα κάνει ο επαγγελματικός προσανατολισμός σαν "τεστ" μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Ναι μεν σου δίνει τις επιλογές πιο γρήγορα και πιο αναλυτικά ίσως αλλα και μόνος σου μπορείς να σημειώσεις πχ. το τι σου αρέσει να κάνεις (να δημιουργείς σελίδες κλπ), να ψάξεις τις διαφορες επιλογές που υπάρχουν στα 4 πεδία και έπειτα να επιλέξεις με βάση την εποχή, τα χρήματα που θα σου δίνει (καθώς υπάρχουν επαγγέλματα που απο την μία σου ταιριάζουν αλλά από την άλλη δεν έχουν μεγάλη αποκατάσταση ιδαίτερα στην Ελλάδα)
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζουν και πράγματι μπορούν να βοηθήσουν κάποιον αναποφάσιστο; Ή είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων;
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι λίγο χάσιμο χρόνου τα τεστ αυτά...Έχω κάνει και δεν μπορω να πώ οτι με βοήθησε. Το καλύτερο είναι να έχεις έναν counselor να σου πει πέντε βασικά και σωστά πράγματα καθώς και εσυ να ψαχτείς στο ιντερνετ με σχολές προγραμμάτα προοπτικές. Εμένα πχ μου έλεγαν οτι θα μου ταίριαζε βάσει των skills μου να πάω απο θεωρητική κατεύθυνση και να διαλέξω το Μεταφρασης και Διερμηνείας επειδή μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες αλλά εγω ανέκαθεν ήθελα να ασχοληθώ με την Υγεία.

Το καλύτερο είναι να δεις μόνη σου τι σου αρέσει. Δεν γνωρίζω την ηλικία σου αλλά μπορείς να δεις το τελευταιο μηχανογραφικό με τις σχολές που έχει ή αν δεν θες να πας σε πανεπιστημιο δες σε ΙΕΚ η Σχολές Μαθητείας.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Θα πω την δικία μου εμπειρία με συμβούλους επαγγελματικού προσανατολισμού χωρίς να κατονομάσω οίκο συμβόυλων. Όταν έκανα το μηχανογραφικό είπα ''αντίο'' στην σχολή που ήθελα (υπ'όψιν για τους παλιούς η συμπλήρωση έγινε ηλεκτρονικά οπότε εβγάζε μόνο τις σχολές που έπιανα), και ήμουν στο διλήμμα είτε να πάω σε μία σχολή που είναι στην επαρχία και έχει το ίδιο αντικείμενο είτε να πάω βιβλιοθηκονομία Θεσσαλονίκης.

Πήγαμε λοιπόν σε μία ημερίδα που την διοργάνωνε αυτός ο οίκος, και στις ερωτήσεις κοινού είπε ο άνθρωπος οτι είναι καλύτερη η σχολή στην επαρχία (εγώ το ήξερα, κάποιοι συγγενείς μου επέμεναν για την βιβλιοθηκονομία), και μετά κλείσαμε ραντεβού για ατομική συνεδρία επαγγελματικού προσανατολισμού. Τέλος πάντων κάνουμε την συνεδρία και ο συμβούλος που εμφανίστικε μας είπε τα ίδια ακριβώς πράγματα που ακούσαμε στην ημερίδα.

Τα συμπεράσματα μου είναι οτι δεν μας βοήθησε ακριβώς αυτή η συνεδρία μιας και είχα αποφασίσει ήδη την σχολή, στην οποία και πέρασα. Αυτοί συμβούλοι θα έπρεπε όσο αντιεμπορικό και αν είναι να λένε και τις συνθήκες εργασίας του κάθε επαγγέλματος, και επίσης θα έπρεπε να αναφέρονται και σε προοπτικές που εχουν επαγγέλματα που δεν χρειάζεται πανεπιστημιακή εκπαίδευση.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε μένα τυχαίνουν όλα τα παράξενα; Όταν ήμουνα Β και Γ λυκείου, έκανα δύο φορές "τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού" που αποδείχτηκαν ...μούφες.
Το πρώτο: Έγινε σε ένα φροντιστήριο (του οποίου δεν ήμουν μαθητής) υποτίθεται από ειδικούς επιστήμονες. Τελικά ήταν διαφήμιση του φροντιστηρίου και μόνον.
Το δεύτερο: Ήρθαν κάποιοι στο σχολείο, υποτίθεται ξένου κολεγίου, μας μίλησαν και μας μοίρασαν ερωτηματολόγια. Γράψαμε και τα στοιχεία μας για να συζητήσουν και με τους γονείς μας. Μας επισκέφτηκαν στα σπίτια και έκαναν ψηστίρι στους δικούς μας να μας πουλήσουν ...ασφάλειες.


1679432993250.png
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! απλά αυτό που με απασχολεί είναι ότι είμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αναποφάσιστη, σε σημείο κουραστικό, και πλέον έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Ακούω πολλά από τους γύρω μου (καθηγητές κλπ.) για το ποια σχολή να δηλώσω (από θεωρητική). Οπότε ευελπιστώ η συνάντηση με έναν σύμβουλο να με διαφωτίσει κάπως... (σκέφτομαι να απευθυνθώ στο orientum)
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! απλά αυτό που με απασχολεί είναι ότι είμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αναποφάσιστη, σε σημείο κουραστικό, και πλέον έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Ακούω πολλά από τους γύρω μου (καθηγητές κλπ.) για το ποια σχολή να δηλώσω (από θεωρητική). Οπότε ευελπιστώ η συνάντηση με έναν σύμβουλο να με διαφωτίσει κάπως... (σκέφτομαι να απευθυνθώ στο orientum)
Αφού βρίσκεσαι σε τόσο δύσκολο σημείο τότε ναι ίσως είναι καλύτερο να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Πάλι όωμς μπορείς να το δεις και αργότερα ανάλογα με το πόσα μόρια θα γράψεις
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μπορούν να σου δώσουν μια γενική εικόνα, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτά, χρειάζεται προσωπική έρευνα και ψάξιμο για να έχεις πλήρη εικόνα.

Εγώ πάντως είχα κάνει ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού στην Α' Λυκείου, και το καλοκαίρι που πέρασε το βρήκα ξεχασμένο σε ένα ντουλάπι. Η πρώτη σχολή που είχε ως αποτέλεσμα ήταν αυτή που είχα δηλώσει στο μηχανογραφικό 😂. Είχα ξεχάσει την ύπαρξη αυτού του τεστ και εν τέλει βγήκε σωστό.
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εντέλει κατέληξες σε κάποια σχολή;; Ρωτάω διότι και εγώ το ίδιο θέμα έχω , είμαι λίγο πολύ αναποφάσιστη σχετικά με το τι θέλω να κάνω .
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
εμείς είχαμε κάνει υποτίθεται ένα οτι ναναι τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού στο σχολείο απο υποτίθεται διακεκριμένο φορέα και μου έβγαλε ότι μου ταιριάζει το επάγγελμα της χορεύτριας που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με χορό στη ζωή μου :lol:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,561 μηνύματα.
Εγώ είχα κάνει στο ίντερνετ ένα τέτοιο κάποια στιγμή και μου είχε βγάλει να γίνω...

...βοηθός βιβλιοθηκονόμου.

Ούτε καν βιβλιοθηκονόμος. Β ο η θ ό ς.

Εν τέλει κράτησα μόνο το -νομου, αλλά σοβαρό τεστ δεν έκανα ποτέ
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
εμείς είχαμε κάνει υποτίθεται ένα οτι ναναι τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού στο σχολείο απο υποτίθεται διακεκριμένο φορέα και μου έβγαλε ότι μου ταιριάζει το επάγγελμα της χορεύτριας που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με χορό στη ζωή μου :lol:
Σήκω χρυσό μου από τον καναπέ και ρίξε ένα τσάμικο ώστε να τους βγάλεις αληθινούς!🤣
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! απλά αυτό που με απασχολεί είναι ότι είμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αναποφάσιστη, σε σημείο κουραστικό, και πλέον έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Ακούω πολλά από τους γύρω μου (καθηγητές κλπ.) για το ποια σχολή να δηλώσω (από θεωρητική). Οπότε ευελπιστώ η συνάντηση με έναν σύμβουλο να με διαφωτίσει κάπως... (σκέφτομαι να απευθυνθώ στο orientum)
Εγώ προσωπικά έχω κάνει test επαγγελματικού προσανατολισμού και μου εμφάνισε επιλογές για σχολές τις οποίες δεν είχα σκεφτεί καθόλου και μου άρεσαν εντέλει. Θεωρώ πως αξίζει.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ προσωπικά έχω κάνει test επαγγελματικού προσανατολισμού και μου εμφάνισε επιλογές για σχολές τις οποίες δεν είχα σκεφτεί καθόλου και μου άρεσαν εντέλει. Θεωρώ πως αξίζει.
Και σε μένα όταν έκανα στο φροντιστήριο μού έβγαλε επιλογές τις οποίες σκεφτόμουν και μού άρεσαν εξ αρχής. Αξίζει, όμως μην πάει και κάνει κανένα τεστ σε κάποιον ειδικό. Παίρνουν διακοσάρικα για δύο ώρες που σε ζαλίζουν στις ερωτήσεις και τελικά δεν κερδίζεις και κάτι. Αν είναι να κάνει το τεστ σε κάποιο φροντιστήριο.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
θα έλεγα πως η "αξία" ενός τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού εξαρτάται κατά πολύ από τον φορέα που το κάνει. Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως δεν αξίζει να σπαταλήσεις 70+ ευρώ για ένα τεστ που κατά πάσα πιθανότητα, θα σου πουν και βλακείες μετά. Μπορείς βέβαια αν δεν θες να ξεφραγκιαστείς, να κλείσεις ένα ραντεβού με κάποιο σύμβουλο σε κάποια δημόσια δομή (λέγεται κεσυ, αν δεν κάνω λάθος), που εκεί απ'ότι ξέρω σου κάνουν δωρεάν τεστ ή/και μπορείς να συζητήσεις με κάποιον σύμβουλο στην συνέχεια.

[δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικοί γενικά, γιατί με το ελληνικό δημόσιο ποτέ δεν ξέρεις, αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις]
 

Bruh

Νεοφερμένος

Η Bruh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζουν και πράγματι μπορούν να βοηθήσουν κάποιον αναποφάσιστο; Ή είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων;
Μπορεί να σου φανεί άχρηστο, ωστόσο υπάρχει περίπτωση να σε βοηθήσουν να βρεις ποια κατεύθυνση σου αρέσει. Απο εκεί μπορείς να ψαξεις επαγγέλματα και να βρεις αυτό που σου είναι κατάλληλο!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top