Τα φιλολογικά δεν παλεύονται φέτος

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Εκτός από τα αρχαία, υποθέτω. Τα αρχαία δε χρήζουν καμίας λογικής μεταχείρισης. Έχουν σκοπό να μας βασανίσουν, να μας ρίξουν σε μια διαδικασία αποστήθισης και αποβλάκωσης, και εντέλει να μας καταστήσουν υποχείρια χωρίς ελέυθερη βούληση και κριτική ικανότητα:P:P:P. Φυσικά και υπερβάλλω.:D

:!: WOW!! τι ειπες τωρα; να υποθεσω εισαι θεωρητικη; χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί το υποθέτεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εκτός από τα αρχαία, υποθέτω. Τα αρχαία δε χρήζουν καμίας λογικής μεταχείρισης. Έχουν σκοπό να μας βασανίσουν, να μας ρίξουν σε μια διαδικασία αποστήθισης και αποβλάκωσης, και εντέλει να μας καταστήσουν υποχείρια χωρίς ελέυθερη βούληση και κριτική ικανότητα:P:P:P. Φυσικά και υπερβάλλω.:D
Για τα αρχαια στη Β' Λυειου αδιαφορουσα απλα. Γι' αυτο ειχα με διαφορα τον χειροτερο μου βαθμο εκει! :P Ηταν και το εργακι (Αντιγονη) που το βαριομουν αφορητα οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Για τα αρχαια στη Β' Λυειου αδιαφορουσα απλα. Γι' αυτο ειχα με διαφορα τον χειροτερο μου βαθμο εκει! :P Ηταν και το εργακι (Αντιγονη) που το βαριομουν αφορητα οποτε...

μωρε η υποθεση της αντιγονης καλη ειναι... πιο ωραια βεβαια ειναι η τραγωδια "οιδιπους τυραννος" το θεμα ειναι τα αρχαια.. αυτη η ποιητικη γραφη.. αντε τωρα να ξερεις εσυ κατι εξαιρεσεις των εξαιρεσεων κ κατι αυταρμαδες που κανει ο ποιητης για να μας μεταδωσει την ψυχικη κατασταση καθε προσωπου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
μωρε η υποθεση της αντιγονης καλη ειναι... πιο ωραια βεβαια ειναι η τραγωδια "οιδιπους τυραννος" το θεμα ειναι τα αρχαια.. αυτη η ποιητικη γραφη.. αντε τωρα να ξερεις εσυ κατι εξαιρεσεις των εξαιρεσεων κ κατι αυταρμαδες που κανει ο ποιητης για να μας μεταδωσει την ψυχικη κατασταση καθε προσωπου!
Εγω το βαριομουν! Σε ολο το εργο την Αντιγονη να κλαιει τη μοιρα της βλεπαμε (και στο τελος δε φτασαμε :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Εγω το βαριομουν! Σε ολο το εργο την Αντιγονη να κλαιει τη μοιρα της βλεπαμε (και στο τελος δε φτασαμε :P).
χχαχαχαχα αυτο ειναι οντως μια τραγικη αληθεια.. εμεις ειμαστε ακομα στην 3η σελιδα στο κειμενο φετος. εχουμε χασει ΠΟΛΛΑ μαθηματα με τις καταληψεις-πορειες-αποχες κ απλα το αγνοω οσο μπορω σαν μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki_7

Νεοφερμένος

Η Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
βλακεια μαθημα η αντιγονη αλλα το φοβερο για φετος ειναι οτι κανεναν δν ενδιαφερουν στην ταξη μου ειναι 4 παιδια θεοριτηκης και μονο αυτα ΄νοιαζονται' ετσι στα διαγωνισματα μας ειναι ευκολα καμιοα σχεση με τα κουλα π πεφτανε περυσι κ εμεις δεν παρακολουθοθμε καθολου μονη της μιλαει κ μεις μιλαμε μεταξυ μας ..!!!:D
-----------------------------------------
αααα και δεν μας βαζει ποτε ασκησεις ....................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
και εμας αυτο γινεται!! τραγικη κατασταση ομως, αφου μας ρωταει σημερα(και αλλες φορες) τι την εχει την ισμηνη η αντιγονη και οι περισσοτεροι την κοιτουσαν καπως! αντε να δουμε αμα θα γραψουμε τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γενικα με τα αρχαια ειχα μετριες σχεσεις... οταν πηγα Α λυκειου τρελενομουν! Ανεξηγητο για μενα...... Φετος η αντιγονη ειναι το χειροτερο μου μαθημα..! δν θελω να τη βλεπω... αβυσσος η ψυχη του θετικου.... xDxD Οσο για ιστορια ΟΥΤΕ ζωγραφιστη! Κειμενα.. 1χαρα! μαρεσουν... Αυτα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εμένα με πιάνει υπνηλία όποτε κάνουμε φιλολογικά μαθήματα,μόνο τα κείμενα μου αρέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
καλα τα κειμενα... αναλογως ομως τα κειμενα π επιλεγει ο καθε καθηγητης να κανει... εγω γραφω αυριο στο "Ελενη-Σεφερη" ή "Περι ασπαλαθων-Σεφερη" ή "Μπαλαντα για τους αδοξους ποιητες-Καρυωτακης"
Κανενα δε με ενθουσιαζει.. μονο το δευτερο κατι λεει.. ειναι ολα με πολυ αναλυση και συνηθως πολυ απαισιοδοξα.. εγω κολλαω στο οτι πρεπει να ξερω και βιογραφια-εργογραφια των ποιητων.. Ξερατε εσεις οτι ο Καρυωτακης ειχε κανει 1α μια αποπειρα αυτοκτονιας προσπαθωντας να πνιγει κ δεν τα καταφερε και με την 2η τελικα αυτοκτονησε... την επομενη μερα τελικα αυτοκτόνησε με περίστροφο κάτω από έναν ευκάλυπτο, έχοντας πάνω του ένα σημείωμα, το οποίο έγραφε:
Είναι καιρός να φανερώσω την τραγωδία μου. Το μεγαλύτερό μου ελάττωμα στάθηκε η αχαλίνωτη περιέργειά μου, η νοσηρή φαντασία και η προσπάθειά μου να πληροφορηθώ για όλες τις συγκινήσεις, χωρίς, τις περσότερες, να μπορώ να τις αισθανθώ. Τη χυδαία όμως πράξη που μου αποδίδεται τη μισώ. Εζήτησα μόνο την ιδεατή ατμόσφαιρά της, την έσχατη πικρία. Ούτε είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για το επάγγελμα εκείνο. Ολόκληρο το παρελθόν μου πείθει γι' αυτό. Κάθε πραγματικότης μου ήταν αποκρουστική.
Είχα τον ίλιγγο του κινδύνου. Και τον κίνδυνο που ήρθε τον δέχομαι με πρόθυμη καρδιά. Πληρώνω για όσους, καθώς εγώ, δεν έβλεπαν κανένα ιδανικό στη ζωή τους, έμειναν πάντα έρμαια των δισταγμών τους, ή εθεώρησαν την ύπαρξη τους παιχνίδι χωρίς ουσία. Τους βλέπω να έρχονται ολοένα περσότεροι, μαζύ με τους αιώνες. Σ' αυτούς απευθύνομαι.
Αφού εδοκίμασα όλες τις χαρές!! είμαι έτοιμος για έναν ατιμωτικό θάνατο. Λυπούμαι τους δυστυχισμένους γονείς μου, λυπούμαι τ' αδέλφια μου. Αλλά φεύγω με το μέτωπο ψηλά. Ημουν άρρωστος.
Σας παρακαλώ να τηλεγραφήσετε, για να προδιαθέση την οικογένειά μου, στο θείο μου Δημοσθένη Καρυωτάκη, οδός Μονής Προδρόμου, πάροδος Αριστοτέλους, Αθήνας.
Κ.Γ.Κ.

Και για ν' αλλάξουμε τόνο. Συμβουλεύω όσους ξέρουν κολύμπι αν επιχειρήσουνε να αυτοκτονήσουν δια θαλάσσης να δέσουν και μια πέτρα στο λαιμό τους. Ολη νύχτα απόψε, επί 10 ώρες, εδερνόμουν με τα κύματα. Ηπια άφθονο νερό, αλλά κάθε τόσο, χωρίς να καταλάβω πώς, το στόμα μου ανέβαινε στην επιφάνεια. Ωρισμένως, κάποτε, όταν μου δοθή ευκαιρία, θα γράψω τις εντυπώσεις ενός πνιγμένου.
Κ.Γ.Κ.



φανταστειτε ποσο τραγικο ηταν.. οταν μας το διαβασε μεσα στην ταξη αυτο η καθηγητρια μας σκασαμε στα γελια.. ο ανθρωπος ειρωνευεται μεχρι και στην αυτοκτονια του!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias444

Νεοφερμένος

Ο Ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
η αλη8εια ειναι οτι φετος εχει πεσει πολυ μελοδραμα στα κειμενα:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριάνθη28666

Νεοφερμένος

Η ~~mary~~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ρε παιδιά με τον φιλόλογο που έχουμε μπλέξει εμείς τα φιλολογικά δεν παλεύονται, χώρια που είναι στρειμένο άντερο, δεν μπορείς να επικεντρωθείς σε αυτά που λέει είναι πολύ απαιτητικός, ότι και να πεις θα βρει κάποιο ελάτωμα, αυτό φυσικά δεν σε κάνει να θες να συμμετέχεις πολύ αν και εγώ το κάνω όσο μπορώ. Το άλλο κακό είναι ότι γράφει τις ασκήσεις στο διάλειμμα στον πίνακα ή της λέει όποτε του έρθει και έτσι μερικές δεν προλαβαίνω να της πάρω και κάθε 2 εβδομάδες πέρνει τα τετράδια και τις κοιτάει εξωνυχιστικά μία άσκηση δεν είχα κάνει και λέει λείπουν κάποιες ασκήσεις. Τον έχουμε σε όλα τα φιλολογικά εκτός από Ιστορία. Και από ότι άκουσα και από παιδιά που τον είχαν άλλες χρονίες βάζει άθλιους βαθμούς :(
α καλά, σε εμάς είναι η πλάκα. μπαίνει στην τάξη μιλάει μόνη της και μέσα στην τάξη γίνεται Ο χαμός. κάθε φορά φεύγω με πονοκέφαλο. και στο διαγ ζητάει και ότι πιο απίθανο βρει χωρίς να μας τ παραδώσει... και όταν παραπονιόμαστε....''δεν πειράζει παιδιά μ,ότι ξέρετε γράψτε'' λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πάντως θεωρώ τα αρχαία της γενικής παιδείας πιο δύσκολα από αυτά της κατεύθυνσης. Κατ' αρχάς, μιλάμε για ποιητικό λόγο! Όσο ενδιαφέρον κι αν είναι το κείμενο, μάλλον θα έπρεπε να είχαν επιλέξει κάτι άλλο...
Βασικά, δε θα έπρεπε να υπάρχει γενική.
Τέλος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πάντως θεωρώ τα αρχαία της γενικής παιδείας πιο δύσκολα από αυτά της κατεύθυνσης. Κατ' αρχάς, μιλάμε για ποιητικό λόγο! Όσο ενδιαφέρον κι αν είναι το κείμενο, μάλλον θα έπρεπε να είχαν επιλέξει κάτι άλλο...
+1:iagree:
ειναι σχεδον αδυνατο ακομα και για μενα που ειμαι θεωρητικη να βγαλω μεταφραση στα αρχαια γενικης...μεσα απο το κειμενο δηλαδη..οπως κανουμε κι στα αρχαια κατευθυνσης στο γνωστο και στο αγνωστο..παπαγαλια μαθαινω τη μεταφραση στην Αντιγονη..
ακομα κι Λυσια να εβαζαν στα αρχαια Γ.Π. θα ηταν πολυ πιο ευκολο πιστευω για ολους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δε συγκρινεται η Αντιγονη με τον Ξενοφωντα ρε. Στον Ξενοφωντα εβγαζα ανετα μεταφραση(σημειωση:παντα σιχαινομουν τα αρχαια και ισα ισα ξερω να κλινω το λυω).
Φετος με την Αντιγονη μιλαμε ουτε λεξη δεν μπορω να μεταφρασω. Σαν αλλη γλωσσα τα βλεπω.
Τα κειμενα τα βαριεμαι λογω φιλολογου. Πω ρε φιλε, καθε φορα που εχουμε μαθημα μαζι της γεμιζουν τα τετραδια μας κρεμαλες και τριλιζες..
Ιστορια.. μπορινγκ. Απλα.
Εκθεση κι αυτη μπορινγκ και τα θεματα της ακομα πιο μπορινγκ.

Ζητω η αλγεβρα! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απο ποτε το απαρνησασθω δεν ειναι απαρεμφατο μελλοντα?:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Η Αντιγόνη έχει εύκολη μετάφραση; Θα μας τρελάνεις; Εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να διαβάζουμε 2 ώρες την μέρα Αρχαία... Ένα μισάωρο και πολύ είναι όταν έχουμε τις κατευθύνσεις. Το κακό δεν είναι τόσο το μάθημα, όσο η απαίτηση των φιλολόγων που θεωρούν ότι και τα 25 άτομα της τάξης θα δηλώσουν φιλολογική σχολή...



Καλα ρε παιδια τι να πω δηλαδη.....εμενα η αντιγονη μου φαινεται πανευκολη μα εντελως πανευκολη....και οχι δν διαβαζω 2 ωρες αρχαια.Ημαρτον.Κανονικα διαβαζω οπως και ολα τα αλλα τα μαθηματα(μεταφραση-ερωτησεις-γραμματικη) και τα βγαζω περα μια χαρα(εξαρταται βεβαια και ποσα μας βαζει καθε φορα).Να σας ακουσει και κανενας δηλαδη που ειναι 1η Λυκειου και δν εχει κανει Αντιγονη και θα τρομοκρατηθει..Θα νομιζει οτι ειναι παλουκια ενω στην πραγματικοτητα ειναι πανευκολα.Αν διαβαζεις καθε φορα τη μεταφραση(τη διαβαζεις λεω...)γιατι βλεπω οτι εσεις εδω κανετε αυτοσχεδιασμους(εμμμ ετσι δν βγαινει η μεταφραση.Σας το λεω 100%)και κανετε και τις ερωτησουλες ειστε μια χαρα και θα παρετε κι ενα καλο βαθμο.Αφηστε που σχεδον ολοι οι καθηγητες βοηθανε τα παιδια των αλλων κατευθυνσεων στη βαθμολογια γιατι το καταλαβαινουν οτι ειναι μαθημα γενικης παιδειας.Μην με τρελανεις τωρα φιλε μου και μου λες οτι οι καθηγητες απαιτουν και απο τα 25 παιδια να διαβαζουν το μαθημα τελεια.Λεγε εσυ τη μεταφραση στο καθηγητη σου που ειναι το κυριο κομματι του μαθηματος και σου λεω εγω οτι εισαι μια χαρα.Και στο κατω κατω αν δν μπορειτε να τα βγαλετε περα παρτε ενα βοηθημα για να βοηθηθειτε.Και το πιο φθηνο να παρετε εχει τη μεταφραση τη συνταξη τα ερμηνευτικα και τη γραμματικη.Και στη τελικη αν δν θελετε να παρετε βοηθημα ζητηστε απο ενα φιλο σας που παει φροντηστηριο να σας φωτοτυπησει το φυλλαδιο που εχει τις μεταφρασεις και τα ερμηνευτικα σχολια.Οριστε εγω σας βρηκα λυσεις μεσα σε πεντε λεπτα.Αρα το μαθημα δν ειναι παλουκι.Αντε γιατι εσεις θα με τρελανετε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top