Τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας των ΕΠΑ.Λ. είναι δύσκολα;

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Η ερώτηση μου είναι αυτή και θα ήθελα αν γίνεται να μ απαντήσετε όσοι μπορείτε. Έχω αγχωθει γιατί κάποιοι μου λένε πως τα μαθηματικά και να λιώσεις στο διαβασμα και στην εξάσκηση, μπορεί να γράψεις και χάλια. Ισχύει αυτό;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Μαθηματικά είναι είτε το έχεις είτε όχι όπως και στην Έκθεση.
Δεν γνωρίζω για τα μαθηματικά του ΕΠΑΛ όμως όντας απόφοιτος ΓΕΛ θετικής κατεύθυνσης μπορώ να σου πω ότι με διάβασμα μπορείς άνετα να γράψεις πάνω από 16 οπότε μην αγχώνεσαι αν διαβάσεις όλα καλά θα πάνε.

Υ.Γ Το 20 στις περισσότερες περιπτώσεις είναι για τα άτομα που ¨το έχουν¨ με τα μαθηματικά, αυτό εννοούσα στην αρχή
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ λιωθείς στο διάβασμα και στην εξάσκηση όχι , με την καμία , πρέπει να σαι πάρα πολύ άτυχος/η. Ένα 16 μη σου πω και παραπάνω όπως είπε ο Νick το γράφεις με ευκολία (έχοντας κάνει εξάσκηση).
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Της πλάκας είναι τα μαθηματικά του επαλ.

3 φίλοι μου έδωσαν και οι 3 μέτριοι μαθητές, αλλά έκαναν φροντιστήριο και είχαν προετοιμαστεί καλά, έλυναν τις ασκήσεις τους και έγραφαν τεστ. Έγραψαν πάνω από 19.4 στις πανελλήνιες.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Απλά θέλω να περάσω αστυφυλάκων από επαλ και ενώ είμαι πολύ καλή στα μαθηματικά , μου λένε ότι και να λιώσεις 18 είναι ακατόρθωτο να γράψεις πιο πιθανό 8 . Και μου φάνηκε παράξενο
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εγώ που έχω αρχίσει στο φροντιστήριο τα μαθηματικά της Γ ((επαλ ) , για όσους δεν ξέρουν είναι το ίδιο με γενικής ΓΕΛ)
Μέχρι στιγμής είναι εύκολα , βέβαια δεν έχω κάνει παραγωγούς και στατιστική ακομα αλλά νταξει το χουμε :laugh: #panellele2021
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Εγώ που έχω αρχίσει στο φροντιστήριο τα μαθηματικά της Γ ((επαλ ) , για όσους δεν ξέρουν είναι το ίδιο με γενικής ΓΕΛ)
Μέχρι στιγμής είναι εύκολα , βέβαια δεν έχω κάνει παραγωγούς και στατιστική ακομα αλλά νταξει το χουμε :laugh: #panellele2021
Στα ΕΠΑΛ δίνεται μαθ. γενικής, δηλαδή στατιστική στις πανελλήνιες;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Η ερώτηση μου είναι αυτή και θα ήθελα αν γίνεται να μ απαντήσετε όσοι μπορείτε. Έχω αγχωθει γιατί κάποιοι μου λένε πως τα μαθηματικά και να λιώσεις στο διαβασμα και στην εξάσκηση, μπορεί να γράψεις και χάλια. Ισχύει αυτό;

Αν τα πας καλά με την περσινή άλγεβρα (της Β') έχεις ήδη ένα καλό επίπεδο, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα τεχνικά ζητήματα του πρώτου κεφαλαίου (Συναρτήσεις). Τώρα, όπως θα έχεις δει, η ύλη σας έχει, προς το παρόν, δύο ξεχωριστά τμήματα: Στατιστική και συναρτήσεις.

Σε ό,τι αφορά την έκταση της θεωρίας, είναι πάνω-κάτω τα ίδια. Ωστόσο, σε ό,τι αφορά το βάθος, έχουν σημαντικές διαφορές. Συνοπτικά, οι συναρτήσεις είναι αρκετά πιο δύσκολες από τη στατιστική σε ό,τι αφορά τις ασκήσεις που μπορούν να σου δώσουν τα δύο κεφάλαια και το τι καλύπτει το βιβλίο.

Κάτι ακόμα που καλό είναι να έχεις κατά νου είναι ότι η ύλη, σε γενικές γραμμές, σου επιτρέπει, αν διαβάζεις οργανωμένα μέσα στη χρονιά, να γράψεις ένα αξιοπρεπές 15-16 στα σίγουρα, δεδομένου ότι δεν έρχεσαι με πολλά κενά από τις προηγούμενες τάξεις. Από εκεί και πέρα, όσο ασχολείσαι και, το σημαντικότερο, προσπαθείς να «μπεις» στο αντικείμενο, τόσο περισσότερο κερδίζεις - και σε βαθμούς, ενδεχομένως, αλλά και για εσένα την ίδια.

Οπότε, ηρέμησε και ξεκίνα το διάβασμα. Αν έχεις την πολυτέλεια να το επιλέξεις εσύ, ξεκίνα τη μελέτη της ύλης από το δεύτερο κεφάλαιο - τη στατιστική - μιας και είναι πιο στρωτό (κι ας είναι παντελώς ξένο το γνωστικό αντικείμενο της στατιστικής) και θα σου δώσει λίγο παραπάνω θάρρος να ασχοληθείς με τα υπόλοιπα λιγότερο «ψαρωμένη».
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι κι εγώ ξεκινάω από βδομάδα. Τι στόχο έχεις;
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλή δύναμη ☺️
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Της πλάκας είναι τα μαθηματικά του επαλ.

3 φίλοι μου έδωσαν και οι 3 μέτριοι μαθητές, αλλά έκαναν φροντιστήριο και είχαν προετοιμαστεί καλά, έλυναν τις ασκήσεις τους και έγραφαν τεστ. Έγραψαν πάνω από 19.4 στις πανελλήνιες.

Αυτό δε νομίζω να συνεχίσει να συμβαίνει για πολύ ακόμα. Ήδη, τα τελευταία 2-3 χρόνια, από όταν άνοιξαν πια και τα περισσότερα τμήματα για ΕΠΑΛ έχει αρχίσει να ανεβαίνει το επίπεδο σε κάποια από τα τελευταία ερωτήματα - π.χ. φέτος ζητήθηκε (οριακά φάουλ, βέβαια) ρυθμός μεταβολής στο Δ. Οπότε, θα ανέβει η δυσκολία των θεμάτων, εκτιμώ, μέσα στα επόμενα χρόνια, έτσι ώστε να τραβήξει και το επίπεδο των παιδιών που εισάγονται προς τα πάνω - άλλωστε, σε έναν βαθμό, τα θέματα (πέρα από το σχολικό) καθορίζουν που πέφτει το βάρος κατά την προετοιμασία
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Στα ΕΠΑΛ δίνεται μαθ. γενικής, δηλαδή στατιστική στις πανελλήνιες;
Ναι είναι και αυτά μέσα
Αν δεν κάνω λάθος είναι όλο το 1ο κεφάλαιο (εκτός από εκθετική λογαριθμική συνάρτηση ) και το 2ο με την στατιστική μέχρι το 2.3
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλή δύναμη ☺
Ευχαριστώ πολύ . Άντε καλή μας επιτυχία , φέτος είναι η χρονιά μας :)
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως με βοηθήσατε αρκετά ☺️ εντάξει πιστεύω με συστηματικό διαβασμα, σωστή προετοιμασία και εξάσκηση θα πετύχω έναν υψηλό βαθμό 🤠
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@eri548 γερά σκίστους τα γραπτά :). Μια χαρά θα τα πας φίλη, αν αρχίσεις διάβασμα συστηματικό, χωρίς τρέλες και υπερβολές στην προετοιμασία. Τόσοι πέτυχαν! Γιατί όχι και εσύ;
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
@eri548 γερά σκίστους τα γραπτά :). Μια χαρά θα τα πας φίλη, αν αρχίσεις διάβασμα συστηματικό, χωρίς τρέλες και υπερβολές στην προετοιμασία. Τόσοι πέτυχαν! Γιατί όχι και εσύ;
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, μακάρι ☺️
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top