Σύστημα μελέτης παλαιών αποφοίτων για Οικονομικό

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Φιλοι γεια σας,
εχοντας αποφοιτησει απο το Λυκειο το 1998 και δυστυχως λογω του οτι και εγω εχοντας στρωμενη οικογενειακη δουλεια εδωσα μια φορα για χαβαλε πανελληνιες περνωντας σε ενα Τει της κακιας ωρας που δεν πηγα καν να γραφτω.
Μαλιστα το πως περασα τοτε ουτε που ειχα καταλαβει, με βοηθησε η εκθεση που ημουν ανεκαθεν δυνατος.Ειχα γραψει λευκη κολλα Μαθηματικα,2 Χημεια,περιπου στο 2 φυσικη και 17,75 εκθεση και περασα απο το πουθενα σε ενα Τει που ουτε που με ενδιεφερε καν.
Τωρα λιγο πριν τα 30 επιτελους εχω αποφασισει να συμετασχω ξανα του χρονου στις πανελληνιες γαι να στοχευσω στο Οικονομικο που ηταν ανεκαθεν το αχτι μου.
Στοχευω σε :

1) Οικονομικων Επιστημων Πατρας
2) Διοικηση Επιχειρησεων Πατρας
3) Διοικηση Επιχειρησεων Πατρας (ΤΕΙ)
4) Λογιστικη Πατρας (ΤΕΙ)
5) Επιχειρηματικου Σχεδιασμου Πατρας (ΤΕΙ)

Πρωτη και βασικη επιλογη η πρωτη,αλλα και στα τει να περασω,δεν θα με χαλασει καθολου (...ισως λιγο,η μπορει και πολυ,...αλλα τι να κανουμε τωρα δεν ειμαι 18 η 19 για να μπορω να δωσω 2 η 3 φορες)
σκοπευω να ξεκινησω διαβασμα απο τις 15 Σεπτεμβρη και εχω καταληξει :

*διαβασμα τις καθημερινες το πολυ ενα διωρο μεχρι και τα Χριστουγεννα ολα τα μαθηματα εκτος απο ΑΟΔΕ.
*τα Σαββατοκυριακα θα κανω ΜΟΝΟ επαναληψη του εβδομαδιαιου διαβασματος.
*απο τα Χριστουγεννα και μετα το διωρο θα γινει τριωρο και ξεκινημα ΑΟΔΕ καθημερινα περιπου μια ωρα και τα Σ/Κ μονο επαναληψη.
*δεν προκειται να σπαταλησω ΟΥΤΕ ΜΙΑ ωρα σε φροντηστηριο,αλλα θα επιλεξω το οσο το δυνατο καλυτερα σχολικα βοηθηματα.
*δεν θελω να παπαγαλισω ουτε μια λεξη.Με σημειωσεις,γραφωντας ερωτησεις μονος μου και βρισκοντας τις απαντησεις απο το βιβλιο,καπως ετσι.Πραγματικα αδυνατω να μπω σε αυτο το λουκι της παπαγαλιας, και οτι γινει....
*τον τελευταιο 1,5 μηνα θα ελθω τοτε σε επαφη με καθηγητες απλως για να παρω μια γευση του τροπου εξετασης και να γραψω και διαγωνισματα που ειναι πολυ απαραιτητο να γινει.
*Ξεκουραση και ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ξενυχτια και τετοια πραγματα

Παιδες θελω να ρωτησω ποια η γνωμη σας.ειναι σωστο αυτο το προγραμμμα;Προτεινετε κατι αλλο;Με το θεμα της παπαγαλιας στα θεωρητικα μαθηματα που δεν το αντεχω με τιποτα, υπαρχει κατι ενδεδειγμενο;
επισης απο τις ποιηγουμενες ταξεις του λυκειου χρειαζεται να προμηθευτω βιβλια;Ισως την αλγεβρα και τη φυσικη γενικης παιδειας;

Σας ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που σε ενδιαφερουν και τα Τει, αρχιζοντας και απο τα Χριστουγενα συστηματικα μπορεις ανετα να επιτυχεις.Τωρα αφου θες οικονομικο Αει πρεπει να ξεκινησεις απο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Παλιός εδώ... Μιας και σε ενδιαφέρουν του "οικονομικού" τομέα σχολές και είσαι μάλλον από την Πάτρα... και παράλληλα δουλεύεις... σκέφτηκες και το ΕΑΠ (Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο), του οποίου τα κεντρικά είναι στην Πάτρα?
Νομίζω προσφέρει προπτυχιακό πρόγραμμα σαν και αυτό του Νο 2 της λίστας επιλογών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παλιός εδώ... Μιας και σε ενδιαφέρουν του "οικονομικού" τομέα σχολές και είσαι μάλλον από την Πάτρα... και παράλληλα δουλεύεις... σκέφτηκες και το ΕΑΠ (Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο), του οποίου τα κεντρικά είναι στην Πάτρα?
Νομίζω προσφέρει προπτυχιακό πρόγραμμα σαν και αυτό του Νο 2 της λίστας επιλογών σου.

Χαιρετω τον παλιο!
Ασφαλως και εχω σκεφθει το Ανοικτο Πανεπιστημιο το οποιο εχει καθαροαιμη σχολη Διοικησης Επιχειρησεων στο οποιο εχω κανει αιτηση τις δυο προηγουμενες χρονιες, αλλα τελικα πηγα απατος στην κληρωση ημουν και τις δυο φορες Γ κατηγορια 5500οστος και μπαινουν οι πρωτοι 1000 της Α.:mad:
Παντως καποια γνωστα προσωπα της πατρας (δημοσιογραφοι)πως γινεται και εχουν μπει με την πρωτη..;;:xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Eχεις να δωσεις πολλα χρονια και σιγουρα θα εχεις πολλα κενα.Μονος σου θα καταλαβεις οτι το φροντιστηριο ή τα ιδιαιτερα ειναι απαραιτητα σε τετοιες περιπτωσεις για αποριες που σιγουρα θα εχεις...
Εκτος αυτου με το διαβασμα που λες οτι θα κανεις ειναι βεβαιο κατα 99% οτι δεν προκειται να πιασεις τα μορια της σχολης που εχεις σε πρωτη προτιμηση.Τα ΤΕΙ λογικα θα τα πιασεις αλλα για οικονομικο Πατρας με μονο 2 και 3 ωρες διαβασμα την ημερα ειναι σχεδον απιθανο.Δεν στο λεω για να σε απαγοητευσω αλλα για να βγαλεις γυρω στα 16.000 χρειαζεσαι ενα τετραωρο την ημερα απο το ξεκινημα της χρονιας συν καποιες ωρες παραπανω κοντα στις πανελληνιες. Εξαρταται βεβαια απο τις βασεις που εχει ο καθενας αλλα για να αποφοιτησες το 1998 σημαινει πως πρεπει να αναπληρωσεις πολλα κενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Eχεις να δωσεις πολλα χρονια και σιγουρα θα εχεις πολλα κενα.Μονος σου θα καταλαβεις οτι το φροντιστηριο ή τα ιδιαιτερα ειναι απαραιτητα σε τετοιες περιπτωσεις για αποριες που σιγουρα θα εχεις...
Εκτος αυτου με το διαβασμα που λες οτι θα κανεις ειναι βεβαιο κατα 99% οτι δεν προκειται να πιασεις τα μορια της σχολης που εχεις σε πρωτη προτιμηση.Τα ΤΕΙ λογικα θα τα πιασεις αλλα για οικονομικο Πατρας με μονο 2 και 3 ωρες διαβασμα την ημερα ειναι σχεδον απιθανο.Δεν στο λεω για να σε απαγοητευσω αλλα για να βγαλεις γυρω στα 16.000 χρειαζεσαι ενα τετραωρο την ημερα απο το ξεκινημα της χρονιας συν καποιες ωρες παραπανω κοντα στις πανελληνιες. Εξαρταται βεβαια απο τις βασεις που εχει ο καθενας αλλα για να αποφοιτησες το 1998 σημαινει πως πρεπει να αναπληρωσεις πολλα κενα...

τοσο πολυ ανεβαινει το ποσοστο αποτυχιας;99%;
Δηλαδη σιγουρα με το συγκεκριμενο τροπο μελετης δεν προκειται να γινει τιποτα (για το οικονομικο αει).
οντως το δυσκολο ειναι στα μαθηματικα που σιγουρα θα εχω κενα.δεν βγαινει μονο με σχολικο και βοηθημα να γραψω ενα το πολυ 13-14 και να κοιταξω για πιο καλους βαθμους στα υπολοιπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
τοσο πολυ ανεβαινει το ποσοστο αποτυχιας;99%;
Δηλαδη σιγουρα με το συγκεκριμενο τροπο μελετης δεν προκειται να γινει τιποτα (για το οικονομικο αει).
οντως το δυσκολο ειναι στα μαθηματικα που σιγουρα θα εχω κενα.δεν βγαινει μονο με σχολικο και βοηθημα να γραψω ενα το πολυ 13-14 και να κοιταξω για πιο καλους βαθμους στα υπολοιπα;

Εαν πας για 13αρι στα μαθηματικα, στα υπολοιπα μαθηματα πρεπει να γραψεις σε ολα τουλαχιστον απο 17,5.δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Βασικά αν μπορέσεις να τα καταφέρεις με 2-3 ώρες διάβασμα θα είναι μεγάλη μαγκιά!Ίσως θα έπρεπε να κάνεις καθημερινά 3-4 ώρες διάβσμα και τα Σ/Κ περισσότερο διάβσμα, δηλαδή μιλάμε για 6-7 ώρες για Σάββατο και άλλες τόσες για Κυριακή. Θα σου πρότεινα να διαβάζεις την ύλη παράλληλα σε όλα τα μαθήματα και όταν θα τελειώνεις π.χ. κάθε κεφάλαιο, τότε να κάνεις επανάληψη. Αυτό θα σε βοηθήσει περισσότερο από την άποψη ότι και τα επιμέρους διαγωνίσματα που έχουν τα βοηθήματα είναι ανά κεφάλαιο.
Επίσης θα πρέπει μέχρι τον Μάρτιο (άντε αρχές Απριλίου) να έχεις τελειώσει την ύλη σε όλα τα μαθήματα και μετά να αρχίσεις να διαβάζεις επαναλήψεις. Εκεί γύρω στον Μάρτιο θα πρέπει να πας σε παλιούς σου καθηγητές και να ξεκινήσεις να κάνεις κάποια μαθήματα και κυρίως διαγωνίσματα, π.χ. κάθε Σ/Κ.
Μπορεί έτσι όπως στο λέω να σου φαίνεται βουνό, αλλά δεν θα το νιώσεις έτσι αν όντως το έχεις πάρει απόφαση. Επίσης αν θέλεις να πιάσεις την πρώτη σου επιλογή, θα πρέπει να κυνηγήσεις στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης έναν βαθμό γύρω στο 17 τουλάχιστον. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις με απλές ασκήσεις, αλλά στην συνέχεια να αρχίσεις να λύνεις πολύ δύσκολες ασκήσεις και ας σου παίρνουν ξέρω γω μισή ώρα!!
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο με την άποψή μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Κατα την αποψη θα πρεπει να ξεκινησεις ιδιαιτερα η φροντιστηριο στο λεω σαν μαθητρια τριτης λυκειου πλεον καθως αν δεν εχεις εναν ανθρωπο να σε καθοδηγει με εναν συγκεκριμενο τροπο και να σε βοηθαει θα τα βρεις σκουρα......με τα βιβλια του σχολειου και με τα βοηθηματα μονο δεν γινεται δουλεια.Και οσο αφορα το διαβασμα καθημερινα θα χρειαζεσαι τουλαχιστον 4 ωρες διαβασμα και στην συνεχεια περισσοτερες σε ολα τα μαθηματα απο την αρχη καθως επισης και πολλες επαναληψεις και διαγωνισματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Η γνωμη μου και εμενα είναι οτι πρεπει να ξεκινησεις αποσδηποτε φροντιστηρια γτ σιγουρα χρειαζεσαι συγκεκριμενη καθοδηγηση ειδικα στα μαθηματικα κ στη φυσικη...Φετος αυτα τα μαθηματα δεν ειναι παιξε γελασε...Σιγουρα να διαβαζεις 4 ωρες την ημερα αν και αυτο πισευω εξαρταται απο τον καθε ανθρωπο,ξερεις ποσο γρηγορα πιανει αυτα που του λενε...!!!Εχεις βεβαια σιγουρα πολλα κενα...Και εγω θα προτεινα επαναληψη μετα απο καθε κεφαλαιο...
Α!ναι..Κ οσον αφορα τα θεωρητικα μαθηματα εμας απ'οτι μας εχουν πει θελει παπαγαλια...δεν παιζει στις πανελληνιες να πας και να τα γραψεις με τα δικα σου λογια...και εγω δυσκολευομαι πολυ σ'αυτο αλλα τι να κανω καπως θα τα καταφερω...
Ελπιζω να σε συμβουλεψα σωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ή άλλη λύση με τα φροντιστήρια, θα ήταν να έχεις τελειώσει μέχρι τις αρχές μαρτίου την ύλη και εκεί να ξεκινήσεις κάποια ιδιαίτερα ή σε γκρουπ για επαναλήψεις!Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, αντί να ακούς μόνο εμάς που στην τελική διαφωνούμε, θα ήταν να πας και να ρωτήσεις 2-3 ανθρώπους σχετικούς με το αντικείμενο που να τους εμπιστεύεσαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top