Σχολες 3ου πεδιου

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα σας είμαι τελειόφοιτος γενικου λυκειου και ξαναδινω πανελλήνιες.Στο μυαλο μου εχω δυο σχολες που μου αρέσουν εξισου η μια είναι πληροφορικη με εφαρμογες στην βιοϊατρική και η αλλη οι βιοϊατρικες επιστημες στο κομμάτι των ιατρικων εργαστήριων.Αρχικα θα ήθελα να μου πειτε ποια σχολη απο της δυο σου δείνει περισσότερες πιθανότητες για ελευθερες θεσεις εργασίας αλλα και ποια θεωρειτε καλυτερη εσεις.Επίσης θα επιθυμούσα αν καποιος γνώριζει να μου πει τι βγαίνεις απο της βιοϊατρικες επιστήμες στο κομμάτι των εργάστηριων(του τυπου αν βγαίνεις βιολογος ή βοηθός βιολογου) και τι επάγγελματικα δικαίωματα εχεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σημειώσω οτι στο κομμάτι τον ελευθερων θέσεων εργασία μιλαω για την επαγγελματική αποκατάσταση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
Καλησπερα σας είμαι τελειόφοιτος γενικου λυκειου και ξαναδινω πανελλήνιες.Στο μυαλο μου εχω δυο σχολες που μου αρέσουν εξισου η μια είναι πληροφορικη με εφαρμογες στην βιοϊατρική και η αλλη οι βιοϊατρικες επιστημες στο κομμάτι των ιατρικων εργαστήριων.Αρχικα θα ήθελα να μου πειτε ποια σχολη απο της δυο σου δείνει περισσότερες πιθανότητες για ελευθερες θεσεις εργασίας αλλα και ποια θεωρειτε καλυτερη εσεις.Επίσης θα επιθυμούσα αν καποιος γνώριζει να μου πει τι βγαίνεις απο της βιοϊατρικες επιστήμες στο κομμάτι των εργάστηριων(του τυπου αν βγαίνεις βιολογος ή βοηθός βιολογου) και τι επάγγελματικα δικαίωματα εχεις.
Ξεκάθαρα η πληροφορική με εφαρμογές στην βιοϊατρική είναι η καλύτερη επιλογή, μην το ψάχνεις παραπάνω.
Περισσότερες θέσεις εργασίας, πολύ καλύτερο και πιο δημιουργικό περιβάλλον εργασίας απο νοσοκομεία και εργαστήρια, καλύτερος μισθός(που εαν είσαι καλή μπορεί να χτυπήσει εξωπραγματικά ποσά) και φυσικά αποκτάς skills που μπορούν να εφαρμοστούν ευρύτερα πέρα του τομέα της υγείας εαν το επιθυμήσεις αργότερα.

Βιολόγος δεν βγαίνεις απο αυτά τα τμήματα και στην Ελλάδα τρως τρελή υποτίμηση στον δημόσιο τομέα καθώς δεν φαίνεται πως διαφέρεις απο αυτούς που προέρχονται απο ΙΕΚ. Εαν έχεις αγάπη για τα μαθηματικά,την φυσική και την βιολογία, είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ελεύθερο επάγγελμα από βιοϊατρικών επιστημών με κατεύθυνση τεχνολόγος εργαστηρίων, μικροβιολογικών ή ακτινολογικών, δεν υπάρχει
Είναι βοηθοί των ειδικών αυτών γιατρών
Οπτικός όμως ναι
Αισθητικός ναι
Οδοντοτεχνίτης ναι
Στην Αθήνα έχει όλες τις κατευθύνσεις
Θεσσαλονίκη μόνο ιατρικά μικροβιολογικά εργαστήρια
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ξεκάθαρα η πληροφορική με εφαρμογές στην βιοϊατρική είναι η καλύτερη επιλογή, μην το ψάχνεις παραπάνω.
Περισσότερες θέσεις εργασίας, πολύ καλύτερο και πιο δημιουργικό περιβάλλον εργασίας απο νοσοκομεία και εργαστήρια, καλύτερος μισθός(που εαν είσαι καλή μπορεί να χτυπήσει εξωπραγματικά ποσά) και φυσικά αποκτάς skills που μπορούν να εφαρμοστούν ευρύτερα πέρα του τομέα της υγείας εαν το επιθυμήσεις αργότερα.
Ωραία όλα αυτά αλλά εγώ αναρωτιέμαι αν υπάρχουν καν υποδομές στην Ελλάδα για τέτοιες εξειδικεύσεις. Ξέρω αρκετά άτομα που έχουν κάνει μεταπτυχιακό κιόλας σε βιοπληροφορική και έφυγαν έξω γιατί εδώ πρακτικά δεν υπάρχει ο τομέας.

Σε κάθε περίπτωση, τέτοιου είδους τμήματα είναι στην ουσία πληροφορικές με λίγα μαθήματα βιολογίας παραπάνω, έτσι για να δικαιολογηθεί η ίδρυση του τμήματος (που σε κάποιες περιπτώσεις είναι και τραγελαφικό, π.χ τι σχέση έχει το μάθημα Κρυπτογραφία με τέτοια εξειδίκευση???)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά αλλά εγώ αναρωτιέμαι αν υπάρχουν καν υποδομές στην Ελλάδα για τέτοιες εξειδικεύσεις. Ξέρω αρκετά άτομα που έχουν κάνει μεταπτυχιακό κιόλας σε βιοπληροφορική και έφυγαν έξω γιατί εδώ πρακτικά δεν υπάρχει ο τομέας.

Σε κάθε περίπτωση, τέτοιου είδους τμήματα είναι στην ουσία πληροφορικές με λίγα μαθήματα βιολογίας παραπάνω, έτσι για να δικαιολογηθεί η ίδρυση του τμήματος (που σε κάποιες περιπτώσεις είναι και τραγελαφικό, π.χ τι σχέση έχει το μάθημα Κρυπτογραφία με τέτοια εξειδίκευση???)
Υπάρχουν στην Ελλάδα τώρα τελευταία αρκετές νέες εταιρίες τεχνολογίας και πληροφορικής που δραστηριοποιούνται στον χώρο της υγείας, και ολοένα και αυξάνονται. Και γενικότερα οι επενδύσεις έχουν αρχίσει να παίρνουν σιγά σιγά τα πάνω τους σε ό,τι αφορά την τεχνολογία. Δεν λέω ο,τι θα γίνουμε silicon valley ξαφνικά, αλλά ας πούμε ο,τι τα πράγματα αυτή την στιγμή φαίνονται promising. Υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες για όσους ψαχτούν και είναι και αρκετά καλές.

Ας πούμε απο ένα τέτοιο τμήμα θα μπορούσε κάποιος με ένα μεταπτυχιακό να ασχοληθεί άνετα με embedded systems. Το τμήμα φυσικά και είναι τμήμα πληροφορικής, και όντως προσφέρει λίγα μαθήματα προς το καθαρά βιολογικό & ιατρικό κομμάτι. Ωστόσο πρέπει να γίνει σαφές πως τα υπόλοιπα μαθήματα θα δίνουν έμφαση στις εφαρμογές στον ιατρικό κλάδο. Αυτό παίζει ρόλο στο background που θα αποκτήσει ο φοιτητής.

Οπότε η ερώτηση που κολλάει η κρυπτογραφία σε μια τέτοια εξειδίκευση θεωρώ πως είναι κάπως άστοχη. Όταν το τμήμα λέγεται πληροφορική με εφαρμογές στην βιοιατρική, ποιος θα άλλος θα ασχολούταν με θέματα ασφαλείας στον τομέα των υπολογιστικών συστημάτων ;

Τώρα όσον αφορά στο κομμάτι του εξωτερικού,τι να πω. Για εμένα το γεγονός ο,τι θα φύγεις στο εξωτερικό κάποια στιγμή και για κάποιο διάστημα φαντάζει πιο πολύ δεδομένο παρά ενδεχόμενο, εαν θες να είσαι updated. Που στον κλάδο της πληροφορικής και της τεχνολογίας θες να είσαι updated διότι τα πράγματα αλλάζουν καθημερινά.

Overall λοιπόν,εαν κάποιος είναι σίγουρος ο,τι θέλει να απασχοληθεί σε τομέα που αφορά την υγεία ως προς το τεχνολογικό της σκέλος, τότε το τμήμα είναι μια καλή επιλογή κατά την γνώμη μου,με πάρα πολλές δυνατότητες,ευκαιρίες και προοπτικές για έναν απόφοιτο εαν παίξει καλά τα χαρτιά που θα αποκτήσει κατά την διάρκεια των σπουδών του.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Καλησπερα σας είμαι τελειόφοιτος γενικου λυκειου και ξαναδινω πανελλήνιες.Στο μυαλο μου εχω δυο σχολες που μου αρέσουν εξισου η μια είναι πληροφορικη με εφαρμογες στην βιοϊατρική και η αλλη οι βιοϊατρικες επιστημες στο κομμάτι των ιατρικων εργαστήριων.Αρχικα θα ήθελα να μου πειτε ποια σχολη απο της δυο σου δείνει περισσότερες πιθανότητες για ελευθερες θεσεις εργασίας αλλα και ποια θεωρειτε καλυτερη εσεις.Επίσης θα επιθυμούσα αν καποιος γνώριζει να μου πει τι βγαίνεις απο της βιοϊατρικες επιστήμες στο κομμάτι των εργάστηριων(του τυπου αν βγαίνεις βιολογος ή βοηθός βιολογου) και τι επάγγελματικα δικαίωματα εχεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σημειώσω οτι στο κομμάτι τον ελευθερων θέσεων εργασία μιλαω για την επαγγελματική αποκατάσταση
Είναι εντελώς διαφορετικές σαν σχολές. Στην πληροφορική έχεις φουλ μαθηματικά φυσικές, ασχολεισαι μονο με προγραμματισμό και με μηχανήματα. Καμία ανθρώπινη επαφή. Στο τμήμα ιατρικών εργαστηρίων είσαι υπεύθυνος τη διεξαγωγή των εργαστηριακών εξετάσεων των ασθενών. Θα έχεις να κάνεις πολύ με χημεία και πιο συγκεκριμένα βιοχημεία. Θα χρησιμοποιείς τρυβλια, φυγόκεντρο, μικροσκόπιο, θα χρειαστεί να κάνεις αιμοληψιες... Γενικά φουλ πιο ιατρικό. Αλλά ανέκαθεν βοηθός θα είσαι. Πιο εύκολα δουλειά βρίσκεις από το δεύτερο, αλλά μέτριες απολαβές.
 

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ξεκάθαρα η πληροφορική με εφαρμογές στην βιοϊατρική είναι η καλύτερη επιλογή, μην το ψάχνεις παραπάνω.
Περισσότερες θέσεις εργασίας, πολύ καλύτερο και πιο δημιουργικό περιβάλλον εργασίας απο νοσοκομεία και εργαστήρια, καλύτερος μισθός(που εαν είσαι καλή μπορεί να χτυπήσει εξωπραγματικά ποσά) και φυσικά αποκτάς skills που μπορούν να εφαρμοστούν ευρύτερα πέρα του τομέα της υγείας εαν το επιθυμήσεις αργότερα.

Βιολόγος δεν βγαίνεις απο αυτά τα τμήματα και στην Ελλάδα τρως τρελή υποτίμηση στον δημόσιο τομέα καθώς δεν φαίνεται πως διαφέρεις απο αυτούς που προέρχονται απο ΙΕΚ. Εαν έχεις αγάπη για τα μαθηματικά,την φυσική και την βιολογία, είναι η καλύτερη επιλογή.

Ξεκάθαρα η πληροφορική με εφαρμογές στην βιοϊατρική είναι η καλύτερη επιλογή, μην το ψάχνεις παραπάνω.
Περισσότερες θέσεις εργασίας, πολύ καλύτερο και πιο δημιουργικό περιβάλλον εργασίας απο νοσοκομεία και εργαστήρια, καλύτερος μισθός(που εαν είσαι καλή μπορεί να χτυπήσει εξωπραγματικά ποσά) και φυσικά αποκτάς skills που μπορούν να εφαρμοστούν ευρύτερα πέρα του τομέα της υγείας εαν το επιθυμήσεις αργότερα.

Βιολόγος δεν βγαίνεις απο αυτά τα τμήματα και στην Ελλάδα τρως τρελή υποτίμηση στον δημόσιο τομέα καθώς δεν φαίνεται πως διαφέρεις απο αυτούς που προέρχονται απο ΙΕΚ. Εαν έχεις αγάπη για τα μαθηματικά,την φυσική και την βιολογία, είναι η καλύτερη επιλογή.
Νομίζω ποιο πολυ μαθηματικά γιατι απο οτι είδα τα μαθηματα της σχολής φυσική εχει μονο στο πρωτο εξάμηνο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
Νομίζω ποιο πολυ μαθηματικά γιατι απο οτι είδα τα μαθηματα της σχολής φυσική εχει μονο στο πρωτο εξάμηνο.
Κυρίως μαθηματικά ναι.
Απλά εαν ασχοληθείς π.χ. με ενσωματωμένα συστήματα (αυτό που είναι πιο πιθανό να καταλήξεις να κάνεις στην Ελλάδα γιατί έχει τις περισσότερες θέσεις εργασίας) που εμπλέκουν και γνώσεις υλικού,αναπόφευκτα θα μπλέξεις ως έναν βαθμό και με φυσική. Ιδίως σε ο,τι αφορά σε θέσεις επεξεργασία σήματος(ένα skill που ως μηχανικός ενσωματωμένων συστημάτων και ως πληροφορικάριος πρέπει να έχεις) πάντα ζητάνε ένα καλό background και σε ακουστική ή/και ηλεκτρομαγνητισμό/οπτική, ανάλογα την φύση των σημάτων που θα χειρίζεσαι.

Λογικό δεν είναι ; Πως θα κάνεις ας πούμε επεξεργασία εικόνας εαν δεν ξέρεις βασικά πράγματα περί οπτικής; Συνήθως αυτά καλύπτονται στα πρώτα μέρη των αντίστοιχων μαθημάτων. Στο πλαίσιο της σχολής βέβαια δεν θα πίξεις στην φυσική όπως σε άλλα τμήματα, αλλά στο αναφέρω πιο πολύ εγκυκλοπαιδικά, πως σε κάποια φάση(είτε σε μεταπτυχιακό είτε στο διδακτορικό είτε ακόμα και στην δουλειά), ίσως χρειαστεί να διαβάσεις παραπάνω πράγματα σε αυτό τον τομέα. Οπότε είναι σημαντικό απο τώρα να είσαι σίγουρη πως έχεις μια θετική στάση απέναντι σε μαθηματικά,πληροφορική,προγραμματισμό,τεχνολογία και φυσική.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top