Σχολή για Ανάλυση Δεδομένων/Data Science;

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα στο forum, φίλος μου δίνει Πανελλήνιες φέτος και έχει ένα προβληματισμό με την επιλογή της σχολής. Τον ενδιαφέρει το κομμάτι των big data, machine learning, data analysis, κτλ. και με ρώτησε για το αν γνωρίζω κάποια σχολή που να ασχολείται με αυτό το αντικείμενο.

Εγώ ξέρω μόνο πως η ΔΕΤ στην ΑΣΟΕΕ έχει μια κατεύθυνση για αυτό το πράγμα και πως μπορείς να ασχοληθείς και με επιστήμη δεδομένων ως απόφοιτος από τμήμα Πληροφορικής.

Ωστόσο, επειδή δεν είμαι πολύ γνώριμος με αυτά, θέλω να ρωτήσω και στο forum αν εσείς γνωρίζεται κάποιοι ΑΕΙ που να προσφέρει γνώσεις πάνω σε αυτό το κομμάτι.

Ευχαριστώ!!
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Καλησπέρα,
καλά του τα είπες αυτά τα 2 τμήματα που ανέφερες και η Στατιστική του ΟΠΑ δίνει υπόβαθρο για data science/analysis κλπ. Μπορεί και από ΗΜΜΥ να ασχοληθεί με data science ως εξειδίκευση αλλά θα δυσκολευτεί με τα υπόλοιπα μαθήματα του κλάδου χωρίς λόγο. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,755 μηνύματα.
μαθηματικο και μετα καποιο μεταπτυχιακο στην αναλυση δεδομενων
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,330 μηνύματα.
Καλησπέρα στο forum, φίλος μου δίνει Πανελλήνιες φέτος και έχει ένα προβληματισμό με την επιλογή της σχολής. Τον ενδιαφέρει το κομμάτι των big data, machine learning, data analysis, κτλ. και με ρώτησε για το αν γνωρίζω κάποια σχολή που να ασχολείται με αυτό το αντικείμενο.

Εγώ ξέρω μόνο πως η ΔΕΤ στην ΑΣΟΕΕ έχει μια κατεύθυνση για αυτό το πράγμα και πως μπορείς να ασχοληθείς και με επιστήμη δεδομένων ως απόφοιτος από τμήμα Πληροφορικής.

Ωστόσο, επειδή δεν είμαι πολύ γνώριμος με αυτά, θέλω να ρωτήσω και στο forum αν εσείς γνωρίζεται κάποιοι ΑΕΙ που να προσφέρει γνώσεις πάνω σε αυτό το κομμάτι.

Ευχαριστώ!!
Πληροφορική. Οτιδήποτε άλλο θα τον πάει μέσω Λαμίας και δεν αξίζει.
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Νομίζω μικρή σημασία έχει το τμήμα προέλευσης. Είτε μαθηματικό, είτε πληροφορική, είτε ημμυ. Για να παινέψω και τα γένια μου, ίσως να έδινα κάποια ελάχιστα παραπάνω credits στο μαθηματικό (και τα τμήματα στατιστικής), γιατί βρίσκεται πιο κοντά στην πηγή προέλευσης της επιστήμης δεδομένων. Δε νομίζω όμως, πως με οποιαδήποτε άλλη επιλογή, θα έχει κάποιος πρόβλημα. Όσα μαθηματικά είναι να μάθει, θα τα μάθει και όσον κώδικα χρειάζεται θα τον μάθει αναπόφευκτα.
 

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Και γω μαθηματικο θα ελεγα αλλα με προλαβαν. Εχοντας περασει απο μαθηματικο μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν ειναι καθολου κακη επιλογη, αλλωστε ολα εργαλεια απο την επιστημη των μαθηματικων χρησιμοποιουν. απλως σε τμημα πληροφορικης θα εχει προγραμματισμο σε μεγαλυτερο βαθμο. ας μη κολλαει ομως στο προπτυχιακο επιπεδο. Να του αρεσει απο την αρχη το αντικειμενο σπουδων και σε μεταπτυχιακο επιπεδο (2-4 εξαμηνα) υπαρχουν τα πα-ντα, χωρις κανενα φοβο. Και για το θεμα αν θα δυσκολευτει παραπανω, στην σταδιοδρομια του δε θα κανει το ιδιο πραγμα για παντα στο πλαισιο εργασιας του, οποτε εκ των πραγματων θα αντιμετωπισει διαφορων ειδων δυσκολιες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top