Σχολή Φυσικής και μεταπτυχιακό στην αστροφυσική

Vortex

Νεοφερμένος

Ο Vortex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ειναι δυσκολο γιατι οπως καταλαβαινεις οι "καταταξεις" δεν λενε παντα την αληθεια, εξυπηρετωντας διαφορα συμφεροντα..
δυστυχως αν δεν μπεις στην σχολη δεν ειναι ευκολο να βρεις την απαντηση στο ερωτημα σου.
ενας τροπος ειναι να ρωτας φοιτητες που γνωριζεις απο τα διαφορα τμηματα που σε ενδιαφερουν να σου πουν σχετικα με τους καθηγητες τους. ποιοι ειναι και με τι ασχολουνται. Στην συνεχεια εσυ μπες στο ιντερνετ και γραψε τα ονοματα που ακουσες και με αυτα που θα σου δωσει η αναζητηση προσπαθησε να καταλαβεις αν ειναι αναγνωρισμενοι οι καθηγητες στον τομεα τους ή οχι.
ενας αλλος τροπος ειναι να μπεις στο google.scholar.com και να ψαξεις για τις δημοσιευσεις τους. βασικα αυτο γινεται απο αλλες σελιδες οι οποιες ειναι κλειστες αν μπεις απο το σπιτι σου και θελει να μπεις με συνδεση πανεπιστημιου - σχολειου(ισως) γενικως καποιου εκπαιδευτικου φορεα.
ενας τριτος τροπος ειναι να ρωτας καθηγητες σου απο το σχολειο - φροντιστηριο.. κατι παραπανω θα ξερουν... και μαζεψε γνωμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι στο φυσικο υπαρχει καποιο τμημα Αστροφυσικης - κοσμολογιας.. αληθευει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δες τους καταλόγους σπουδών του πανεπιστημίου. googleαρε με key words κατάλογος σπουδών του τάδε πανεπιστημίου-αυτού που σε ενδιαφέρει- και εκεί θα βρεις τις πληροφορίες που ζητάς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οδηγο σπουδων εννοεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tamura

Νεοφερμένος

Ο Tamura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ τελικά θα επιλέξω την ΣΕΜΦΕ (Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ) . Δεν είναι 100% τμήμα φυσικής ,αλλά άμα επιλέξεις την κατεύθυνσης του φυσικού είναι αρκετά καλά ( έτσι έχω καταλάβει ) . Το αναφέρω γιατί τα μαθήματα είναι το κάτι άλλο , αν θέλει κανείς να πάει για φυσική και του αρέσουν και τα μαθηματικά είναι must σχολή :no1:
Το site της σχολής
https://www.semfe.ntua.gr/
Αυτό είναι το νέο πρόγραμμα σπουδών , θα ισχύει από αυτή την χρονιά
https://semfe.ntua.gr/docs/NEO PROGRAMMA SEMFE 25-5-09.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
απλα ειναι εφαρμοσμενη, αν θελεις κατι πιο θεωρητικο δε σε καλυπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Το οτι λεγεται 'εφαρμοσμενων' δεν σημαινει πως δεν εχει θεωρητικο χαρακτηρα, ή οτι τα μαθηματικα/φυσικα δεν εχουν εφαρμοσμενο χαρακτηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εχει ομως εφαρμοσμενο χαρακτηρα πως να το κανουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ελπίζω κι εγώ να περάσω Φυσική Πάτρας ή Κρήτης! Εγώ για το ΣΕΦΜΕ άκουσα πως δεν είναι και πολύ καλό διότι ο απόφοιτος δεν θεωρείται ούτε Μαθηματικός ούτε Φυσικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Η γνωστη ελληνικη παραπληροφορηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
απλα ειναι εφαρμοσμενη, αν θελεις κατι πιο θεωρητικο δε σε καλυπτει

Αν θειλεις κατι πιο θεωρητικο τοτε υπαρχουν ροες Υπολογιστική & Θεωρητική Φυσική και Πυρηνική Φυσική & Στοιχειώδη Σωµατίδια με μαθηματα οπως Θεωρητικη φυσικη, Κοσμολογια-Γ.Θ Σχετικοτητας, Στοιχειωδη Σωματιδια κτλ. Γενικα η κατευθυνση φυσικου εχει πολλα θεωρητικα μαθηματα και αυτο ειναι λογικο γιατι οι εφαρμογες ερχονται μετα την θεωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Από Φυσικό ή ΣΕΦΜΕ μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε Μηχανική δηλαδή πιο πρακτικές εφαρμογές της Φυσικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Φυσικα και μπορεις... btw εγω καποτε σκεφτομουν να παρω ροη Μηχανικης (ΣΕΜΦΕ) ωστε μετα να κανω μεταπτυχιακο σε Aerospace engineering :what: αλλα με το περας του χρονου κανοντας καποια πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα φυσικης (κβαντομηχανικη :no1:) μαλλον θα παω θεωρητικη+πυρηνικη φυσικη &στοιχειωδη σωματιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Κι εγώ αυτόν τον καιρό(γιατί κάθε τόσο αλλάζουν αυτά που μ'αρέσουν!) θα ήθελα να ασχοληθώ με Aerospace engineering και περισσότερο με διαστημική τεχνολογία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris X

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά κι εγώ φυσικό θέλω να περάσω. Αθήνα ή Ηράκλειο... Θα 'θελα κάποιες πληροφορίες πάνω στη δυσκολία και ιδιαίτερα του Ηρακλείου γιτί ακούω πολλά αλλά και από εγκαταστάσεις κτλ τι γίνεται...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
για Ηρακλειο: Οι εγκαταστασεις ειναι πολυ ωραιες, τα κτηρια καινουρια, τουαλετες καθαρες, εργαστηρια δε ξερω δεν εχω μπει ακομα, ειναι στην εξοχη περιπου 20 λεπτα με το λεωφορειο απο το κεντρο, αναλογα την κινηση. Απο δυσκολια δε ξερω συγκριτικα με αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
για Ηρακλειο: Οι εγκαταστασεις ειναι πολυ ωραιες, τα κτηρια καινουρια, τουαλετες καθαρες, εργαστηρια δε ξερω δεν εχω μπει ακομα, ειναι στην εξοχη περιπου 20 λεπτα με το λεωφορειο απο το κεντρο, αναλογα την κινηση. Απο δυσκολια δε ξερω συγκριτικα με αλλα.

Και τα εργαστήρια καινούρια είναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οι αιθουσες προφανως, ο εξοπλισμος ομως απο οτι μου εχουν πει ειναι παλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
οι αιθουσες προφανως, ο εξοπλισμος ομως απο οτι μου εχουν πει ειναι παλιος

Ε ναι, απλώς έγινε η μεταφορά των ήδη υπάρχοντων από το παλιό κτήριο. Αλλά έχουν αγοράσει και καινούριο εξοπλισμό. Και οι υπολογιστές ειναι καινούριοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
lol οι υπολογιστες δεν ειναι με τπτ καινουριοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top