Σχολή Γεωπονίας

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Για την Γεωπονια της Άρτας έχω ακούσει καλά λόγια όπως και της Καλαμάτας, σου συνιστώ να επιλέξεις την κοντινότερη σχολή από τον τόπο κατοικίας σου.

Σχετικά με την διαφορά φυτικής παραγωγής και γεωπονίας, δεν υπάρχει. Και τα δυο τμήματα τα ίδια είναι απλός τα τμήματα γεωπονιας θα έχουν κατευθύνσεις πέρα της φυτικής παραγωγής.

Επισης θα ήθελα να αναφέρω ότι από του χρόνου (ή φέτος) δεν θα υπάρχει τμήμα φυτικής παραγωγής στο Μεσολόγγι αλλά θα μετονομαστεί σε τμήμα γεωπονιας.
 

kostas2003

Νεοφερμένος

Η kostas2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για την Γεωπονια της Άρτας έχω ακούσει καλά λόγια όπως και της Καλαμάτας, σου συνιστώ να επιλέξεις την κοντινότερη σχολή από τον τόπο κατοικίας σου.

Σχετικά με την διαφορά φυτικής παραγωγής και γεωπονίας, δεν υπάρχει. Και τα δυο τμήματα τα ίδια είναι απλός τα τμήματα γεωπονιας θα έχουν κατευθύνσεις πέρα της φυτικής παραγωγής.

Επισης θα ήθελα να αναφέρω ότι από του χρόνου (ή φέτος) δεν θα υπάρχει τμήμα φυτικής παραγωγής στο Μεσολόγγι αλλά θα μετονομαστεί σε τμήμα γεωπονιας.
Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.Η καλαματα ειναι ποιο κοντα στον τοπο κατοικιας μου(και νομιζω ειναι καλυτερη πολη για φοιτητες σε σχεση με την αρτα) αλλα απο οτι κοιταξα το γεωπονικο στην αρτα το πτυχιο αναγνωριζεται ως μεταπτυχιακο (σωστα?).Ετσι ακομα δεν εχω κατασταλαξει,εσεις ποια απο τα δυο θα μου προτεινατε?
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.Η καλαματα ειναι ποιο κοντα στον τοπο κατοικιας μου(και νομιζω ειναι καλυτερη πολη για φοιτητες σε σχεση με την αρτα) αλλα απο οτι κοιταξα το γεωπονικο στην αρτα το πτυχιο αναγνωριζεται ως μεταπτυχιακο (σωστα?).Ετσι ακομα δεν εχω κατασταλαξει,εσεις ποια απο τα δυο θα μου προτεινατε?
Μέχρι στιγμής τα μόνα τμήματα γεωπονιας (αν δεν κάνω λάθος) που έχουν αναγνωριστεί από το ΕΘΑΕΕ ότι το πτυχίο αναγνωρίζεται και ως μεταπτυχιακό είναι του ΑΠΘ και του ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ, όμως και τα άλλα τμήματασστα επόμενα χρόνια θα αναγνωριστούν.

Τώρα όσον αφορά την έρευνα και την ποιότητα σπουδών αν το τμήμα της Καλαματας είναι 6 της Άρτας είναι στο 7. Της Άρτας επίσης έχει και κατευθύνσεις.

Εν τελει αν μένεις αρκετά κοντα στη Καλαμάτα σου προτείνω της Καλαμάτας, αν η αποσταση είναι ίδια τότε της Άρτας.

Όπως και να έχει και από τα δυο θα βγεις γεωπόνος με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και τα τμήματα δεν είναι τόσο μακριά όσον αφορα το επιπεδο σπουδών. Δεν τι σου συμφέρει, δες τα προγράμματα σπουδών δες και τις πόλεις και τότε αποφάσισε
 

kostas2003

Νεοφερμένος

Η kostas2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής τα μόνα τμήματα γεωπονιας (αν δεν κάνω λάθος) που έχουν αναγνωριστεί από το ΕΘΑΕΕ ότι το πτυχίο αναγνωρίζεται και ως μεταπτυχιακό είναι του ΑΠΘ και του ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ, όμως και τα άλλα τμήματασστα επόμενα χρόνια θα αναγνωριστούν.

Τώρα όσον αφορά την έρευνα και την ποιότητα σπουδών αν το τμήμα της Καλαματας είναι 6 της Άρτας είναι στο 7. Της Άρτας επίσης έχει και κατευθύνσεις.

Εν τελει αν μένεις αρκετά κοντα στη Καλαμάτα σου προτείνω της Καλαμάτας, αν η αποσταση είναι ίδια τότε της Άρτας.

Όπως και να έχει και από τα δυο θα βγεις γεωπόνος με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και τα τμήματα δεν είναι τόσο μακριά όσον αφορα το επιπεδο σπουδών. Δεν τι σου συμφέρει, δες τα προγράμματα σπουδών δες και τις πόλεις και τότε αποφάσισε
Αθηνα μενω,η αρτα απεχει λιγο περισσοτερο σε σχεση με την καλαματα.Θα προσπαθουσα να κανω μεταγραφη στο γεωπονικο στην αθηνα και συγκεκριμενα στο τμημα φυτικης παραγωγης,αλλα απο οτι ειδα δεν μπορω, εχουν επιλεξει και τα δυο συγκεκριμενα τμηματα γεωπονιας στα οποια απο οτι ειδα δεν το περιεχουν (κανω λαθος?)Ακομη, το τμημα στην καλαματα εχει αλλαξει απο τει που ηταν παλια και ετσι δεν ξερω αν ισχυει το μεταπτυχιακο που εχουν αναρτησει στην ιστιοσελιδα τους,δεν εχουν διευκρινισει κατι.Μηπως ξερετε κατι παραπανω?Συγγνωμη για τον χρονο που σας σπαταλω.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Όλα τα τμήματα γεωπονιας πλην της Θεσσαλονίκης του ΑΠΘ, του Βόλου αλλά και της Αθήνας ήταν ΤΕΙ που το 2019 έγιναν πανεπιστήμια, συμπεριλαμβανομένου δηλαδή της Άρτας. Τα μοναδικά τμήματα που έχουν αναγνωριστεί μέχρι σήμερα είναι της Αθήνας, του ΑΠΘ της Θεσσαλονίκης και του ΕΛΜΕΠΑ του Ηρακλείου. Λογικά φέτος θα αναγνωριστούν και τα υπόλοιπα.

Τώρα όπως είπες δεν σου δίνεται η δυνατότητα μετεγγραφης από την Καλαμάτα ή Αρτα προς την Αθήνα. Εφοσον μένεις στην Αθήνα δεν θα υπάρχει πρόβλημα απόστασης όποτε αν θελεις μια πόλη που θα είσαι χαρούμενος και θα έχει ζωή, 1000% της Καλαμάτας. Αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο και θέλεις να εχεις λίγη παραπάνω γνώση από τους άλλους τότε πήγαινε στην Αρτα.

Μην ανησυχείς δεν με σπαταλάς το χρονο. Αν εχεις οποιαδήποτε άλλη ερώτηση μην διστάσεις
 

kostas2003

Νεοφερμένος

Η kostas2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όλα τα τμήματα γεωπονιας πλην της Θεσσαλονίκης του ΑΠΘ, του Βόλου αλλά και της Αθήνας ήταν ΤΕΙ που το 2019 έγιναν πανεπιστήμια, συμπεριλαμβανομένου δηλαδή της Άρτας. Τα μοναδικά τμήματα που έχουν αναγνωριστεί μέχρι σήμερα είναι της Αθήνας, του ΑΠΘ της Θεσσαλονίκης και του ΕΛΜΕΠΑ του Ηρακλείου. Λογικά φέτος θα αναγνωριστούν και τα υπόλοιπα.

Τώρα όπως είπες δεν σου δίνεται η δυνατότητα μετεγγραφης από την Καλαμάτα ή Αρτα προς την Αθήνα. Εφοσον μένεις στην Αθήνα δεν θα υπάρχει πρόβλημα απόστασης όποτε αν θελεις μια πόλη που θα είσαι χαρούμενος και θα έχει ζωή, 1000% της Καλαμάτας. Αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο και θέλεις να εχεις λίγη παραπάνω γνώση από τους άλλους τότε πήγαινε στην Αρτα.

Μην ανησυχείς δεν με σπαταλάς το χρονο. Αν εχεις οποιαδήποτε άλλη ερώτηση μην διστάσεις
Αρα,το μεταπτυχιακο που ειχε το τμημα γεωπονιας στην καλαματα σαν τει ισχυει και τωρα σαν πανεπιστημιο ετσι δεν ειναι?Ακομη, μηπως ξερεις αν η καλαματα ειναι πιο φθηνη πολη σε σχεση με την αρτα?(για τα ενοικια).
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχω διδάξει και στα τρία τμήματα που ρωτάς μέχρι και πρόσφατα (εαρινό εξάμηνο 2020-2021). Στείλε π.μ. με συγκεκριμένες απορίες.

Αν μένεις Αθήνα, το πιο κοντινό είναι η Καλαμάτα, μετά με μικρή διάφορα το Μεσολόγγι και πιο μακριά (διπλάσιο χρόνο από Καλαμάτα) η Άρτα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,591 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να βάλω το τμήμα Γεωπονίας στο Μεσολόγγι τρίτο στο μηχανογραφικό μου. Ποιά είναι η δίκη σας άποψη για το τμήμα, όπως είναι αυτή τη στιγμή; Μπήκα στην ιστοσελίδα του και είδα αυτό:

IMG_2159.jpeg

Which is good news αλλά με ανησυχεί που μέχρι πρόσφατα δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα. Τι ξέρετε για την αποκατάσταση με τα σημερινά δεδομένα;

Επίσης, είδα που στο thread μου, μου γράψατε μερικοί για το τμήμα ζωικής παραγωγής. Τρελάθηκα με το πρόγραμμα σπουδών αλλά όπως προείπα, θα πήγαινα σε άλλη πόλη μόνο στην περίπτωση που περνούσα κτηνιατρική. Δεν θέλω να πιέσω παραπάνω τους γονείς μου οικονομικά για ένα τμήμα για το οποίο δεν είμαι 100% σίγουρη. Θα την βάλω στο μηχανογραφικό μου αλλά πιθανότατα μετά την Γεωπονία. Το Μεσολόγγι είναι περίπου μια ώρα με το λεωφορείο από την πόλη μου, οπότε θα πηγαινοέρχομαι, στην περίπτωση που περάσω εκεί, δεν θα ενοικιάσω. Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Επίσης, είδα που στο thread μου, μου γράψατε μερικοί για το τμήμα ζωικής παραγωγής. Τρελάθηκα με το πρόγραμμα σπουδών αλλά όπως προείπα, θα πήγαινα σε άλλη πόλη μόνο στην περίπτωση που περνούσα κτηνιατρική. Δεν θέλω να πιέσω παραπάνω τους γονείς μου οικονομικά για ένα τμήμα για το οποίο δεν είμαι 100% σίγουρη
Που μένεις;
Ξερω ότι έχει Αθήνα και Λάρισα. Επισης, αν έχεις οικονομικά θέματα, υπάρχει η επιλογή της εστίας.
Αλλά όπως είπες αν πληρώσουν ξανά φροντιστήριο δεν σε παίρνει να απαιτήσεις και έξοδα για να μείνεις σε άλλη πόλη....
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπερα! Τα επαγγελματικα δικαιωματα των Γεωπονων ρυθμιστικαν πριν περιπου 2-3 μηνες.Αυτο σημαινει οτι ολα τα γεωπονικα πανεπιστημια εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα. Σπουδαζω και εγω σε Γεωπονικο Πανεπιστημιο οποτε και εμενα με ενδιεφερε αυτο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,591 μηνύματα.
Που μένεις;
Ξερω ότι έχει Αθήνα και Λάρισα. Επισης, αν έχεις οικονομικά θέματα, υπάρχει η επιλογή της εστίας.
Αλλά όπως είπες αν πληρώσουν ξανά φροντιστήριο δεν σε παίρνει να απαιτήσεις και έξοδα για να μείνεις σε άλλη πόλη....
Πάτρα μένω!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,591 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Λοιπόν αγαπητή joji, σου έχω:
1) του μεσσολογιου της αλιείας που ασχολούνται λίγο και με κτηνιατρικά (κυρίως τροφές, έχουν δικαίωμα να πωλούν)

2) γεωπονικό μεσσολογιου, Καλαμάτας

3) τεχνολόγων τροφίμων Καλαμάτας/Αργοστόλι

4) νοσηλευτική Πάτρας

Αφού είναι μεγάλο ζήτημα το οικονομικό, έχεις προς το παρόν αυτές τις επιλογές( μέσα στην Πελοπόννησο μπορείς να πας με κτελ τις ημέρες των εργαστηρίων ή με αυτοκίνητο)
Προς το παρόν η επιλογή 1 είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα σου, αφού ασχολείται και με ζωολογία και τροφές αυτών .
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από εμένα Jojiii,

Επειδή στο παρελθόν ήμουν φοιτητής γεωπονικής και με κάποιες συνομιλίες που είχα με κάποιους από την κατεύθυνση ζωικης παραγωγής έχω να σου πω τα εξής.

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε που είμαι σίγουρος ότι ξέρεις είναι ότι αν πας ζωικης παραγωγής ασφαλώς και θα ασχολείσαι συνεχώς με ζώα του αγρού όπως γουρούνια, πρόβατα, κότες κτλ. Σε σύγκριση με έναν κτηνίατρο που έχει το δικό του ιατρείο ζώων Εσυ ως γεωπόνος θα συμβουλεύεσαι συνεχώς κτηνιάτρους. Οι δουλειές σου θα είναι περισσότερο βρώμικες εντός εισαγωγικών αλλά αν σου αρέσουν τα ζώα θα σου αρέσει μιας που θα μαθαίνεις την ανατομία και φυσιολογία τους.

Αυτά είναι για όσους θα δουλέψουν στην επαρχία. Μετέπειτα μπορείς να κανείς μεταπτυχιακά και διδακτορικά για έρευνα. Αν θυμάμαι καλά έχει και σχέση με την γενετική. Ο,τι θέλεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,591 μηνύματα.
Λοιπόν αγαπητή joji, σου έχω:
1) του μεσσολογιου της αλιείας που ασχολούνται λίγο και με κτηνιατρικά (κυρίως τροφές, έχουν δικαίωμα να πωλούν)

2) γεωπονικό μεσσολογιου, Καλαμάτας

3) τεχνολόγων τροφίμων Καλαμάτας/Αργοστόλι

4) νοσηλευτική Πάτρας

Αφού είναι μεγάλο ζήτημα το οικονομικό, έχεις προς το παρόν αυτές τις επιλογές( μέσα στην Πελοπόννησο μπορείς να πας με κτελ τις ημέρες των εργαστηρίων ή με αυτοκίνητο)
Προς το παρόν η επιλογή 1 είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα σου, αφού ασχολείται και με ζωολογία και τροφές αυτών .
Καλησπέρα και πάλι.

Λοιπόν… Το πρώτο τμήμα το έψαξα εχθές και βρήκα πως βγαίνεις ιχθυολόγος, που είναι αρκετά αξιόλογο. Το σκεφτόμουν να το βάλω πάνω από την γεωπονία αλλά από την άλλη ανησυχώ πολύ για την αποκατάσταση. Άκουσα πως στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον…

Τώρα όσον αφορά στο δεύτερο, τείνω περισσότερο προς τα εκεί. Είναι ένα ενδιαφέρον αντικείμενο, δεν είμαι μεγάλη fan της γεωργίας, αλλά σίγουρα θα ασχολούμαι με την φύση οπότε μου φτάνει και μου περισσεύει…

Το 3ο που προτείνεις επίσης το κοίταξα. Προχθές, συγκεκριμένα. Αλλά ανάμεσα στα 4 που ανέφερες, ίσως το έβαζα τελευταίο. Δεν με πολύ ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τρόφιμα, γενικά και αόριστα.

Την νοσηλευτική θα την βάλω δεύτερη στο μηχανογραφικό κατά 99%, αν δεν μου «χτυπήσει» και την βάλω 3η, και στην θέση της βάλω γεωπονία. Έχω και άλλα τμήματα to go through, αλλά ως κύριο κριτήριο έχω την τοποθεσία, και μετά τα υπόλοιπα. Εξαίρεση αποτελεί, εννοείται, η κτηνιατρική.


Πρώτο έχω βάλει το ΤΕΕΑΠΗ στην Πάτρα. Άσχετο με τα υπόλοιπα, I know, αλλά η αποκατάσταση είναι pretty much στην ίδια κατάσταση με τις υπόλοιπες σχολές που πιάνω και σαν επάγγελμα είναι πιο ήπιο, κατ’εμέ, από την νοσηλευτική. Θα μπορούσα να το ασκήσω με μεγαλύτερη ευχαρίστηση και το ωράριο που δουλεύεις βολεύει. Βλέπω πολλά θετικά σε αυτή την σχολή. Αν και μισώ το πρόγραμμα σπουδών. Νιώθω ότι γύρισα στην θεωρητική κατεύθυνση…

Σκέφτομαι πολύ τι θα βάλω 2ο, 3ο κ.λπ. γιατί φοβάμαι πως θα το χάσω αυτό το τμήμα. Δεν έχω τιτάνια απόκλιση προς τα πάνω. Και επειδή είναι και στα 4 πεδία, δεν μπορείς εύκολα να προβλέψεις βάσεις.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι.

Λοιπόν… Το πρώτο τμήμα το έψαξα εχθές και βρήκα πως βγαίνεις ιχθυολόγος, που είναι αρκετά αξιόλογο. Το σκεφτόμουν να το βάλω πάνω από την γεωπονία αλλά από την άλλη ανησυχώ πολύ για την αποκατάσταση. Άκουσα πως στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον…

Τώρα όσον αφορά στο δεύτερο, τείνω περισσότερο προς τα εκεί. Είναι ένα ενδιαφέρον αντικείμενο, δεν είμαι μεγάλη fan της γεωργίας, αλλά σίγουρα θα ασχολούμαι με την φύση οπότε μου φτάνει και μου περισσεύει…

Το 3ο που προτείνεις επίσης το κοίταξα. Προχθές, συγκεκριμένα. Αλλά ανάμεσα στα 4 που ανέφερες, ίσως το έβαζα τελευταίο. Δεν με πολύ ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τρόφιμα, γενικά και αόριστα.

Την νοσηλευτική θα την βάλω δεύτερη στο μηχανογραφικό κατά 99%, αν δεν μου «χτυπήσει» και την βάλω 3η, και στην θέση της βάλω γεωπονία. Έχω και άλλα τμήματα to go through, αλλά ως κύριο κριτήριο έχω την τοποθεσία, και μετά τα υπόλοιπα. Εξαίρεση αποτελεί, εννοείται, η κτηνιατρική.


Πρώτο έχω βάλει το ΤΕΕΑΠΗ στην Πάτρα. Άσχετο με τα υπόλοιπα, I know, αλλά η αποκατάσταση είναι pretty much στην ίδια κατάσταση με τις υπόλοιπες σχολές που πιάνω και σαν επάγγελμα είναι πιο ήπιο, κατ’εμέ, από την νοσηλευτική. Θα μπορούσα να το ασκήσω με μεγαλύτερη ευχαρίστηση και το ωράριο που δουλεύεις βολεύει. Βλέπω πολλά θετικά σε αυτή την σχολή. Αν και μισώ το πρόγραμμα σπουδών. Νιώθω ότι γύρισα στην θεωρητική κατεύθυνση…

Σκέφτομαι πολύ τι θα βάλω 2ο, 3ο κ.λπ. γιατί φοβάμαι πως θα το χάσω αυτό το τμήμα. Δεν έχω τιτάνια απόκλιση προς τα πάνω. Και επειδή είναι και στα 4 πεδία, δεν μπορείς εύκολα να προβλέψεις βάσεις.
Αν σκέφτεσαι για μελλοντικά και αποκατάσταση, τότε συμφέρει να πάρεις το ρίσκο για να μπεις στο ζωικής παραγωγής, να κάνεις αίτηση για εστία και σίτηση και να τρως εκεί, ώστε να έχεις όσα λιγότερα έξοδα όσο μπορείς. Βέβαια θα είναι δύσκολο να δώσεις πανελλαδικές ξανά αν πηγαίνεις κανονικά για παρακολούθηση:

Άποψη μου είναι:
Δήλωσε ζωική παραγωγή. Περνάς στην σχολή. Κάνεις αναστολή σπουδών για 1 έτος. Θα κάτσεις Πάτρα, θα συγκεντρωθεις ξανά στις πανελλαδικές. Στο κακό σενάριο όπου δεν τα καταφέρεις, θα πας κανονικά στην θέση σου στην σχολή ζωικής παραγωγής, όπου σου αρέσει και το πρόγραμμα.
Θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο έξυπνο που μπορείς να κάνεις. Σχολή και πανελελε μαζί για τοσο υψηλό στόχο δεν γίνεται.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα από κυβέρνηση ρυθμίστηκαν προεκλογικά για όλα τα νέα Γεωπονικά Τμήματα πλην, δυνητικά, των νέων 5ετων Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων (με την ονομαστική τους αναφορα στο εν λόγω ΦΕΚ)... Απο την άλλη πλευρά όμως και από όσο ξέρω, το ΓεωτΕΕ ακόμα δεν έχει αποφανθεί.

Νέους πτυχιούχους από αυτά τα τμήματα δεν έχουμε μέσω των πανελληνίων, μόνο πτυχιούχους ΤΕΙ+έτος ένταξης (4 έτη ΤΕΙ και ένα έτος πανεπιστήμιο), οι οποίοι ακόμα από ο,τι έχω καταλάβει είναι στον "αέρα".
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τα Γεωπονικα δικαιωματα ρυθμιστηκαν και το ΓεωτΕΕ εδωσε το πρασινο φως.Τωρα σειρα εχουν τα νεα 5ετη επιστημης και τεχνολογιας τροφιμων και οι μηχανολογοι.Σε ενα χρονο βγαινουν και οι πρωτοι αποφοιτοι των νεων τμηματων,διαβαζω οτι απο του χρονου επειδη πλεον ολα τα Γεωπονικα ειναι ισοτιμα ισως επιτραπουν οι μεταγγραφες φοιτητων μεταξυ ολων των Γεωπονικων.Θα δειξει..
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το ΓεωτΕΕ επίσημα ακόμα δεν έχει αποφανθεί. Για την ακρίβεια έχει "μισοδωσει" το "πράσινο φως", παραμένει σκεπτικό για ένα μικρό (μονοψηφιο) αριθμό τμημάτων τι θα κάνουν και για τους "υβριδικούς" (4 ΤΕΙ+1 Πανεπιστήμιο). Θα δείξει...

Είμαι μέλος στο ΓεωτΕΕ και λαμβάνω τη σχετική μηνιαία ενημέρωση. Μόλις υπάρξει κάτι νεότερο (στο ξεκάθαρο), θα ενημερώσω.

Τα Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων θα δείξει σε δεύτερο χρόνο τι μέλλει γενέσθαι, γιατί δεν είναι όλα ακαδημαϊκώς σε γεωπονική σχολή στο σήμερα. Μιλάμε πάντα για τα 5ετη, τα 4ετη είναι στο δεν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top