Σχετικά με την απόκτηση academic US Visa

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τον Αύγουστο εγκαθίσταμαι Αμερική για διδακτορικές σπουδές και, ανάμεσα στις αμέτρητες διαδικασίες που πρέπει να γίνουν για την μετεγκατάσταση, θα πρέπει να βγάλω την αντίστοιχη βίζα. Για την έκδοση αυτής λοιπόν απαιτείται η συμπλήρωση του DS-160 application που δίνεται από το State Department. Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει κάνει τη διαδικασία αυτή και να ξέρει να μου πει πώς συμπληρώνω το πεδίο "Address that you will stay in the US" από την στιγμή που δεν το γνωρίζω ακόμα και δε θα το γνωρίζω σύντομα;

Τα FAQs που δίνει το State Department είναι ελλιπέστατα και η Ελληνική πρεσβεία δηλώνει αναρμόδια. Στο ίντερνετ έχω διαβάσει διάφορα μεταξύ των οποίων α) να κάνω κράτηση 1-2 ημερών σε ένα ξενοδοχείο β) να βάλω τη διεύθυνση του Πανεπιστημίου γ) να γράψω ότι "πρόκειται να συναποφασιστεί με το Πανεπιστήμιο" και άλλα διάφορα. Δεν είναι επίσημα όμως. Σημειώνω πως δε μπορώ να αφήσω το πεδίο κενό ούτε να γράψω ότι δε ξέρω.
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δυστυχώς (ή ευτυχώς; ) πέφτεις πάλι "πάνω" μου :P

Σαν πολύ νωρίς δεν είναι ακόμα; Γίνεται πιο τα ζώα μου αργά τώρα με covid;

Τέλος πάντων, όπως και να'χει, εγώ είχα κάνει το πρώτο, βρήκα σπίτι όταν πήγα, και είχα βάλει τη διεύθυνση του hostel. Ένας φίλος που ρώτησα τώρα μου είπε ότι είχε βάλει τη διεύθυνση των graduate apartments (εστίες ή όπως αλλιώς το λέτε στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο) χωρίς να τον έχουν δεχτεί, απλά έχοντας κάνει αίτηση. Αν έχει εστίες το πανεπιστήμιο, βάλε αυτή τη διεύθυνση και μη σκας, μείνεις δε μείνεις το ίδιο κάνει, απλά μη τ'αφήσεις κενό. Δεν έχει τεράστια σημασία η διεύθυνση γενικά, ειδικά για Έλληνες. Η συνέντευξη στην πρεσβεία ειδικά είναι ο ορισμός της clown fiesta...

Καλή αρχή.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν πολύ νωρίς δεν είναι ακόμα; Γίνεται πιο τα ζώα μου αργά τώρα με covid;
Όταν τρέχει η έρευνά σου, προτιμάς να ξεμπερδεύεις εξαρχής με τις γραφειοκρατικές μαλακίες.
Τέλος πάντων, όπως και να'χει, εγώ είχα κάνει το πρώτο, βρήκα σπίτι όταν πήγα, και είχα βάλει τη διεύθυνση του hostel. Ένας φίλος που ρώτησα τώρα μου είπε ότι είχε βάλει τη διεύθυνση των graduate apartments (εστίες ή όπως αλλιώς το λέτε στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο) χωρίς να τον έχουν δεχτεί, απλά έχοντας κάνει αίτηση. Αν έχει εστίες το πανεπιστήμιο, βάλε αυτή τη διεύθυνση και μη σκας, μείνεις δε μείνεις το ίδιο κάνει, απλά μη τ'αφήσεις κενό. Δεν έχει τεράστια σημασία η διεύθυνση γενικά, ειδικά για Έλληνες. Η συνέντευξη στην πρεσβεία ειδικά είναι ο ορισμός της clown fiesta...

Καλή αρχή.
Ωραία, καθησυχαστικά αυτά, έτσι το σκέφτομαι κι εγώ. Να 'σαι καλά.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Από τον Αύγουστο εγκαθίσταμαι Αμερική για διδακτορικές σπουδές και, ανάμεσα στις αμέτρητες διαδικασίες που πρέπει να γίνουν για την μετεγκατάσταση, θα πρέπει να βγάλω την αντίστοιχη βίζα. Για την έκδοση αυτής λοιπόν απαιτείται η συμπλήρωση του DS-160 application που δίνεται από το State Department. Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει κάνει τη διαδικασία αυτή και να ξέρει να μου πει πώς συμπληρώνω το πεδίο "Address that you will stay in the US" από την στιγμή που δεν το γνωρίζω ακόμα και δε θα το γνωρίζω σύντομα;

Τα FAQs που δίνει το State Department είναι ελλιπέστατα και η Ελληνική πρεσβεία δηλώνει αναρμόδια. Στο ίντερνετ έχω διαβάσει διάφορα μεταξύ των οποίων α) να κάνω κράτηση 1-2 ημερών σε ένα ξενοδοχείο β) να βάλω τη διεύθυνση του Πανεπιστημίου γ) να γράψω ότι "πρόκειται να συναποφασιστεί με το Πανεπιστήμιο" και άλλα διάφορα. Δεν είναι επίσημα όμως. Σημειώνω πως δε μπορώ να αφήσω το πεδίο κενό ούτε να γράψω ότι δε ξέρω.
Γιατί δεν ρωτάς την πρεσβεία των ΗΠΑ στην Ελλάδα να σου απαντήσει; Προφανώς η Ελληνική πρεσβεία είναι αναρμόδια γιατί η διαδικασία αφορά μετανάστευση προς την Αμερική όχι το ανάποδο.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διόρθωση: εννοώ την Αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ρώτησε το υπουργείο εξωτερικών αν μπορείς να γράψεις την διεύθυνση του πανεπιστημίου και απλά μετά να κάνεις νέα συμπληρωματική με την διεύθυνση της εστίας.
Θεωρητικά πάντως θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να κάνει δήλωση για visa αφου είναι ο εργοδότης σου θεωρητικά οχι εσύ.Οπως συμβαίνει με τις εργατικές visa που αιτείται η εταιρεία.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω στείλει ερώτημα, αμφιβάλλω αν θα πάρω απάντηση. Το πανεπιστήμιο δίνει κάποια έγγραφα (πχ το I-20) και κάποια άλλα είναι προσωπική υποχρέωση. Και διόλου φθηνή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Από τον Αύγουστο εγκαθίσταμαι Αμερική για διδακτορικές σπουδές

Πολλά συγχαρητήρια φίλε μου! Και εις ανώτερα.

Νόμιζα ότι θα περίμενες τις 200...000 θέσεις εργασίας του Κούλη και τον αγώνα της Κυβέρνησης για να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας φυσικά σε απροσδιόριστο χρόνο. :D Κρίμα που η Ελλάδα θα χάσει και άλλον νέο από το πιθανόν αδιάφορο μέλλον της.

Προσωπικό σχόλιο:
Κάποτε ήμουν φοιτητής το μακρινό 2007 και τότε δεν φανταζόταν κανείς ότι η χώρα μας θα έμπαινε σε φάση ατελείωτης ύφεσης. Βέβαια ούτε πριν η Ελλάδα θύμιζε χώρα με απεριόριστες παροχές για νέους ανθρώπους. Φυσικά πολύ πριν από το 2007, όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, πάντα η κάθε κυβέρνηση και η αντιπολίτευση από όλο το τόξο έδιναν υποσχέσεις για -άδες θέσεις εργασίας λες και με το πάτημα ενός κουμπιού αλλάζουν όλα. Είχα μια απορία: αν οι 60.000 θέσεις εργασίας της κάποιας εξαγγελίας καλύφθηκαν όλες έτσι ώστε να προκηρυχθούν άλλες 300.000 θέσεις εργασίας την επόμενη διετία.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ σου λέω και στην καλύτερη περίπτωση που γίνονται αυτές οι θέσεις, τι θέσεις είναι; Μάπα θέσεις, συνήθως ορισμένου χρόνου, με περιορισμένες αρμοδιότητες και απολαβές, συνήθως μαζί με μια παρωχημένη κατάρτιση τύπου σκοιλ ελικικου και στη τελική παίρνουν και όσους έχουν τα μέσα. Αυτό που χρειάζεται είναι μόνιμες θέσεις εντάσεως γνώσης. Αυτό σημαίνει θέσεις σε ερευνητικά προγράμματα, πανεπιστήμια, ινστιτούτα και επενδύσεις σε αυτά. Ανέφερα πχ το ΕΛΙΔΕΚ, τη μόνη ίσως κίνηση στη σωστή κατεύθυνση. Κατά τα άλλα δε μπορείς να κάνεις κάτι εδώ, ειδικά στον τομέα μου.

Υ.Γ. Μπερδεύω συνέχεια τα avatar μας, τι βάσανο δε φαντάζεσαι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Εγώ σου λέω και στην καλύτερη περίπτωση που γίνονται αυτές οι θέσεις, τι θέσεις είναι; Μάπα θέσεις, συνήθως ορισμένου χρόνου, με περιορισμένες αρμοδιότητες και απολαβές, συνήθως μαζί με μια παρωχημένη κατάρτιση τύπου σκοιλ ελικικου και στη τελική παίρνουν και όσους έχουν τα μέσα. Αυτό που χρειάζεται είναι μόνιμες θέσεις εντάσεως γνώσης. Αυτό σημαίνει θέσεις σε ερευνητικά προγράμματα, πανεπιστήμια, ινστιτούτα και επενδύσεις σε αυτά. Ανέφερα πχ το ΕΛΙΔΕΚ, τη μόνη ίσως κίνηση στη σωστή κατεύθυνση. Κατά τα άλλα δε μπορείς να κάνεις κάτι εδώ, ειδικά στον τομέα μου.

Υ.Γ. Μπερδεύω συνέχεια τα avatar μας, τι βάσανο δε φαντάζεσαι.

H Eλλάδα για να είμαστε ρεαλιστές, δεν θα αποκτήσει ποτέ θέσεις εργασίας με συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο και σοβαρότητα από όλες τις πλευρές. Πάντα θα υπάρχουν δουλίτσες, αρπαχτές από κανένα ΕΣΠΑ και οι βουλευτές απλά να διαιωνίζουν την καριέρα τους. Σε αυτό δεν φταίνε τόσο οι πολιτικοί όσο ότι η κουλτούρα της χώρας μας δεν είναι τέτοια που να επιβραβεύονται οι πραγματικά άξιοι και να δημιουργούνται συνεχώς νέες ευκαιρίες. Ακόμη και το δημόσιο σχολείο δεν παρέχει εκπαίδευση που να αφήνει τον μαθητή να ανακαλύπτει τις ευκαιρίες του, τις δυνατότητές του. Είναι σχολείο που απλά σε στοιβάζει σε μια σειρά για μια θέση στο Πανεπιστήμιο και μετά το χάος. Η χαριστική βολή του 1981 με το Πασοκ που αποβιομηχάνισε τη χώρα και την έκανε καταναλωτικό κέντρο προϊόντων και υπηρεσιών του δυτικού κόσμου, είχε σαν αποτέλεσμα πολλές γενιές να σπουδάσουν χωρίς αντίκρισμα και χωρίς ιδέες πέρα από το μοτίβο "μάθημα-εξετάσεις". Είναι τελείως διαφορετικά κάποιος νέος να λέει ότι θα σπουδάσει φιλολογία γιατί έτσι από έναν νέο να λέει ότι θα σπουδάσει φιλολογία επειδή έχει 2-3 στόχους εφικτούς στην χώρα του. Έτσι αφού η κατάσταση είναι αρκετά τυχοδιωκτική και ευκαιριακή, ο καθένας κοιτάζει να σώσει το τομάρι του με όποια μέσα διαθέτει. Το ίδιο το κράτος συμπεριφέρεται με μια λογική μίσους απέναντι στους πολίτες αναγκάζοντάς τους σε διαχωρισμό "ευνοημένων" και μη. Η μάχη δεν γίνεται για την ποιότητα έργου και το πως μια θέση εργασίας θα προσφέρει στην κοινωνία όσο με ποιον τρόπο θα βολευτεί κάποιος σε μια καρέκλα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Έχω στείλει ερώτημα, αμφιβάλλω αν θα πάρω απάντηση. Το πανεπιστήμιο δίνει κάποια έγγραφα (πχ το I-20) και κάποια άλλα είναι προσωπική υποχρέωση. Και διόλου φθηνή.
Το πανεπιστήμιο δεν είχε ποτέ του κάποιον άλλο τέτοιο περιστατικό με υποψήφιο διδάκτορα απ' έξω να σου πεί τι θα κάνεις;Λογικά ξαναυπήρξε τέτοιο περιστατικό δεν νομίζω να είσαι ο μόνος μήπως μπορεί να σου λύσει το θέμα τι έκανε τότε ο διδάκτορας;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως κλείνουν κάποιο ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση. Εκεί έχω καταλήξει, αυτό ψάχνω τώρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top