Συμπάθειες/Αντιπάθειες μεταξύ μαθητών και καθηγητών

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
θα σας εχει τυχει σιγουρα να σας εχει συμπαθεισει ιδιαιτερα ενας καθηγητης και εσεις εκεινον! οι συμμαθητες σας ζηλεψαν; εσεις ζηλεψατε οταν καταλαβατε οτι καποιος καθηγητης συμπαθει καποιον αλλον ενω εσας σας αντιπαθει ιδιαιτερα;:redface:

ναι ναι! μου εχει τυχει! μια συμμαθητρια ολο γληφει αλλα στο τελος δεν θα καταφερει απολυτος τιποτα! το θεμα ειναι να σε συμπαθει καποιος γι αυτο που εισαι και οχι γι αυτο που δειχνεις...
Αχ, η αλήθεια είναι ότι μπορεί να έχουν περάσει χρόνια, όμως κι εγώ σαν μαθήτρια τα ζω αυτά! Μπορώ να πω πως, φέτος ειδικά, έχω αποκτήσει μια πολύ καλή σχέση μ’ όλους τους καθηγητές μου, άλλα με μια συγκεκριμένη φιλόλογο κοντεύουμε να γίνουμε και φίλες! Ξέρετε, μιλάμε για διάφορα θέματα και γενικότερα κι εκείνη κι εγώ ανοιγόμαστε. Ωστόσο, έχω βιώσει στην τάξη μου διακρίσεις (η καθηγήτρια που ανέφερα δεν είναι μεσα σε αυτούς). Είχαμε πέρσι έναν καθηγητή που σήκωνε μόνο 3-4 παιδιά κι όταν η μητέρα μου του ειπε να με σηκώνει λίγο πιο συχνα, γελούσε. Μου έκοψε κιόλας 1 βαθμό από το τετράμηνο. Υπάρχουν κάποιοι καθηγητές που μου έχουν μια μικρή αδυναμία, αλλά πάλι καλά δεν την εκδηλώνουν μπροστά στους άλλους. Ακούγονται και πολλά σχόλια, οπότε καλύτερα! Καλό είναι να μην δείχνουμε έντονα τις αντιπάθειες-συμπάθειες στους μαθητές!
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Αχ, η αλήθεια είναι ότι μπορεί να έχουν περάσει χρόνια, όμως κι εγώ σαν μαθήτρια τα ζω αυτά! Μπορώ να πω πως, φέτος ειδικά, έχω αποκτήσει μια πολύ καλή σχέση μ’ όλους τους καθηγητές μου, άλλα με μια συγκεκριμένη φιλόλογο κοντεύουμε να γίνουμε και φίλες! Ξέρετε, μιλάμε για διάφορα θέματα και γενικότερα κι εκείνη κι εγώ ανοιγόμαστε. Ωστόσο, έχω βιώσει στην τάξη μου διακρίσεις (η καθηγήτρια που ανέφερα δεν είναι μεσα σε αυτούς). Είχαμε πέρσι έναν καθηγητή που σήκωνε μόνο 3-4 παιδιά κι όταν η μητέρα μου του ειπε να με σηκώνει λίγο πιο συχνα, γελούσε. Μου έκοψε κιόλας 1 βαθμό από το τετράμηνο. Υπάρχουν κάποιοι καθηγητές που μου έχουν μια μικρή αδυναμία, αλλά πάλι καλά δεν την εκδηλώνουν μπροστά στους άλλους. Ακούγονται και πολλά σχόλια, οπότε καλύτερα! Καλό είναι να μην δείχνουμε έντονα τις αντιπάθειες-συμπάθειες στους μαθητές!
Εμένα στην δευτέρα και τρίτη λυκείου μπυ είχε μεγάλη αδυναμία η φιλόλογος που μας έκανε ιστορία... Και δυστυχώς φαινόταν και με μισούσε όλη η τάξη😂 οπότε ναι, δεν πρέπει να δείχνουν τις αδυναμίες τους μπροστά σε όλους
 

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μαζί σου!! Μόνο κακό μπορούν να προκαλέσουν στη ζωη μας!
Μιας και λέμε για αντιπάθειες, πάντοτε δεν χώνευα τους βαθμοθήρες. :)

Εμένα στην δευτέρα και τρίτη λυκείου μπυ είχε μεγάλη αδυναμία η φιλόλογος που μας έκανε ιστορία... Και δυστυχώς φαινόταν και με μισούσε όλη η τάξη😂 οπότε ναι, δεν πρέπει να δείχνουν τις αδυναμίες τους μπροστά σε όλους
Κι εγώ τα ίδια περνάω! Έρχονται συμμαθητές μου και μου λένε πως είμαι κολλητή με την καθηγήτρια και ότι μόνο σε μένα τα λέει όλα!!
 

Guest 874541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ με τους περισσότερους καθηγητές είχα τυπικές αν όχι πολύ καλές σχέσεις. Μια που μπορώ να πω ότι αντιπάθησα - δεν ήταν κακή, στριμμένη ή κάτι τέτοιο, αλλά θα σας πω - ήταν η αγγλικού μας, Δευτέρα και τρίτη λυκείου... αλλά παιδιά, η γυναίκα δεν έβαζε γλώσσα μέσα. Μόνο μάθημα αγγλικών δεν κάναμε. Η ώρα του παιδιού ήταν και ναι, θα την διασκέδαζα αν δεν μου άρεσαν τα αγγλικά, όμως ήταν κουτσομπόλα μέχρι αηδίας, πιο πολύ από τους μαθητές. 2ος, πάλι 2α/3η λυκείου, κλασσικός Έλληνας γυμναστής 60φεύγα χρόνων που δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του που λέει ο λόγος, όμως φροντίζει να επισημαίνει πόσο "αργοκίνητα καράβια" είμαστε. Αν βλέπει κανείς τέτοια εικόνα καθηγητή και εμπνέεται να συμμετάσχει στο μάθημα, τι να πω, μπράβο του 😅 πέρα από αυτό δεν νομίζω να υπήρξε κανείς να με δει με κακό μάτι, χωρίς να το πάρω πάνω μου κιόλας πιστεύω ότι είχα πολύ καλή συμπεριφορά ενδοσχολικά και όποι@ συμπαθούσα, πραγματικά τ@ φερόμουν καλά, παρόλο που περνώντας ο καιρός κατάλαβα ότι έτσι όπως το έδειχνα, μπορεί κάπως να περνούσε για γλείψιμο. Όμως δεν είχα ποτέ μου τέτοια πρόθεση..
 
Top