Συμβουλές και προτάσεις βοηθημάτων για κάποιον που δίνει από Ανθρωπιστικών, από το μηδέν

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Η κολλητή μου επιθυμεί να δώσει Πανελλήνιες το 2021 από την κατεύθυνση Ανθρωπιστικών σπουδών.
Στο σχολείο ήταν Τεχνολογική, συνεπώς πρέπει να καλύψει κενά και μετά να ξεκινήσει την ύλη της Γ' Λυκείου.

Θα ήθελα, μιας που έχουμε αρκετά παιδιά από Ανθρωπιστικών εδώ, να προτείνετε:
α) βοηθήματα προηγούμενων τάξεων για την κάλυψη κενών / ύλης
β) τι εξαιρείται από αυτά τα βοηθήματα, δλδ τι δεν χρειάζεται στη Γ' Λυκείου
γ) βοηθήματα για τη Γ' Λυκείου
δ) κατά πόσο να βασιστεί στα σχολικά βιβλία
ε) άλλες συμβουλές
στ) υπάρχει περίπτωση να μπορεί να πάει, φέτος, σε εσπερινό;
ζ) μπορεί να βγει από το μηδέν η Ανθρωπιστικών με 7 - 8 μήνες διάβασμα;

Θα σας πω το στόχο της σε μόρια κτλ όταν ξανά μιλήσω μαζί της. :)

@jj! @archaios19 @Κλημεντίνη κτλ :D
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Η κολλητή μου επιθυμεί να δώσει Πανελλήνιες το 2021 από την κατεύθυνση Ανθρωπιστικών σπουδών.
Στο σχολείο ήταν Τεχνολογική, συνεπώς πρέπει να καλύψει κενά και μετά να ξεκινήσει την ύλη της Γ' Λυκείου.

Θα ήθελα, μιας που έχουμε αρκετά παιδιά από Ανθρωπιστικών εδώ, να προτείνετε:
α) βοηθήματα προηγούμενων τάξεων για την κάλυψη κενών / ύλης
β) τι εξαιρείται από αυτά τα βοηθήματα, δλδ τι δεν χρειάζεται στη Γ' Λυκείου
γ) βοηθήματα για τη Γ' Λυκείου
δ) κατά πόσο να βασιστεί στα σχολικά βιβλία
ε) άλλες συμβουλές
στ) υπάρχει περίπτωση να μπορεί να πάει, φέτος, σε εσπερινό;
ζ) μπορεί να βγει από το μηδέν η Ανθρωπιστικών με 7 - 8 μήνες διάβασμα;

Θα σας πω το στόχο της σε μόρια κτλ όταν ξανά μιλήσω μαζί της. :)

@jj! @archaios19 @Κλημεντίνη κτλ :D
Η μητέρα μου είναι φιλόλογος οπότε θα απαντήσω με βάση τα λεγόμενα της καθώς, είμαι υποψήφιος του 4ου πεδίου. Η γραμματική είναι "αλυσίδα" όπως είναι η ύλη των μαθηματικών από τις προηγούμενες τάξεις. Όποτε, η φίλη σου θα πρέπει να μάθει την γραμματική των προηγούμενων τάξεων ώστε να είναι σε θέση να τα πάει καλά στο μάθημα των αρχαίων. Τα κείμενα κλπ είναι κάτι νέο οπότε εκεί δεν θα έχει πρόβλημα. Όσο για βοήθημα στο μάθημα των αρχαίων, είναι καλό το βοήθημα των εκδόσεων Μεταίχμιο.
Έκθεση δεν έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία το μάθημα, απλά πρέπει να διαβάσει πολύ καλά όλη την θεωρία και να μελετήσει τις θεματικές ενότητες. Τα τελευταία 3 χρόνια έχει αλλάξη μορφή το μάθημα της εκθέσης, τώρα το θέμα Γ' είναι ερώτηση λογοτεχνίας (κοίτα τα φετινά θέματα). Από βοήθημα για έκθεση είναι πολύ καλό των εκδόσεων ελληνοεκδοτική.
Ιστορία, δεν χρειάζεται απόλυτα παπαγαλία. Χρειάζεται πρώτα κατανόηση των εννοιών και στην συνέχεια να προσπαθήσει να το πει όσο ποιο κοντά γίνεται στον τρόπο του σχολικού βιβλίου. Ιστορία, θέλει αρκετό διάβασμα-κατανόηση από το σχολικό βιβλίο. Ιστορία, η μάμα μου χρησιμοποιεί το βοήθημα των εκδόσεων πουκαμίσα (μπορείς να το βρεις public).
Κοινωνιολογία δεν ξέρω να σου πω..
Καλή επιτυχία στην φίλη σου !
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Η μητέρα μου είναι φιλόλογος οπότε θα απαντήσω με βάση τα λεγόμενα της καθώς, είμαι υποψήφιος του 4ου πεδίου. Η γραμματική είναι "αλυσίδα" όπως είναι η ύλη των μαθηματικών από τις προηγούμενες τάξεις. Όποτε, η φίλη σου θα πρέπει να μάθει την γραμματική των προηγούμενων τάξεων ώστε να είναι σε θέση να τα πάει καλά στο μάθημα των αρχαίων. Τα κείμενα κλπ είναι κάτι νέο οπότε εκεί δεν θα έχει πρόβλημα. Όσο για βοήθημα στο μάθημα των αρχαίων, είναι καλό το βοήθημα των εκδόσεων Μεταίχμιο.
Έκθεση δεν έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία το μάθημα, απλά πρέπει να διαβάσει πολύ καλά όλη την θεωρία και να μελετήσει τις θεματικές ενότητες. Τα τελευταία 3 χρόνια έχει αλλάξη μορφή το μάθημα της εκθέσης, τώρα το θέμα Γ' είναι ερώτηση λογοτεχνίας (κοίτα τα φετινά θέματα). Από βοήθημα για έκθεση είναι πολύ καλό των εκδόσεων ελληνοεκδοτική.
Ιστορία, δεν χρειάζεται απόλυτα παπαγαλία. Χρειάζεται πρώτα κατανόηση των εννοιών και στην συνέχεια να προσπαθήσει να το πει όσο ποιο κοντά γίνεται στον τρόπο του σχολικού βιβλίου. Ιστορία, θέλει αρκετό διάβασμα-κατανόηση από το σχολικό βιβλίο. Ιστορία, η μάμα μου χρησιμοποιεί το βοήθημα των εκδόσεων πουκαμίσα (μπορείς να το βρεις public).
Κοινωνιολογία δεν ξέρω να σου πω..
Καλή επιτυχία στην φίλη σου !
Να προσθέσω σε αυτά ότι ιστορία και κοινωνιολογία δεν χρειάζονται βοηθήματα. Είναι κατανόηση και αποστήθιση, τέλος.
Τιπ για την ιστορία : 1) Θα φτιάξει ή θα βρει στο ίντερνετ (υπάρχουν και pdf έτοιμα) μια λίστα με τους ορισμούς που έχει το βιβλίο διότι στις πανελλαδικές "πιάνουν" 3/20.
2) Θα ανατρέξει στο πίσω μέρος του σχολικού βιβλίου το οποίο συχνά λέει κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες (στους ορισμούς περισσότερο)
3) Να ρίχνει μια ματιά στις πηγές του βιβλίου γιατί ίσως να λένε μια σημαντική πληροφορία (πάλι για ορισμούς συνήθως) και φυσικά είναι χρήσιμο να τις αξιοποιεί ώστε να εξασκηθεί στην ανάλυση πηγών.
Η κοινωνιολογία όπως είπα και προηγουμένως είναι απλή, ξεκάθαρη παπαγαλία, δεν βάζεις πουθενά άποψη ή κριτική σκέψη (στην ιστορία δηλαδή θα γράψεις και δικά σου πράγματα, στις πηγές, γιατί θέλουν ολοκληρωμένη απάντηση, μίνι έκθεση (πρόλογος, επίλογος)). Στην κοινωνιολογία είναι ΜΟΝΟ ο,τι διάβασες στο βιβλίο σου, όπως το διάβασες.
Τιπ: Βοηθάνε οι ερωτήσεις που έχει στο τέλος κάθε κεφαλαίου.
Τα αρχαία (άγνωστο) όπως είπε και ο Μουζουρου απαιτούν την γνώση γραμματικής και συντακτικού (όλη η ύλη βρίσκεται σε αυτά τα δύο βιβλία που μας είχαν δώσει από το γυμνάσιο, θα τα βρει σίγουρα μεταχειρισμένα στο διαδίκτυο πολυυ φθηνά, αν και έτσι κι αλλιώς δεν κοστίζουν ιδιαίτερα). Το γνωστό θέλει αυτά τα κείμενα του σχολικού βιβλίου (δεν είναι πολλά), μετάφραση, σχόλια που έχει επίσης στο βιβλίο και ΦΥΣΙΚΑ ανάλυση κειμένων. Δεν αρκούν σε καμία περίπτωση οι μεταφράσεις του βιβλίου, δεν λένε τίποτα. Επίσης στο ίντερνετ θα βρει τις αναλύσεις των κειμένων με όλες τις πληροφορίες που θέλουν να γνωρίζεις. Προσοχή: Το μάθημα αυτό ΔΕΝ θέλει παπαγαλία. Εάν δυσκολευεται με την παπαγαλία να την αποφύγει στα αρχαία, δεν υπάρχει λόγος να μπλοκάρει το μυαλό της. Αυτό ισχύει διότι είναι το μάθημα που δεν έχει την ανάλυση των κειμένων στο βιβλίο ΑΡΑ δεν έχουν όλοι οι μαθητές τις ίδιες πληροφορίες ακριβώς (όπως στην ιστορία δηλαδή, που μαθαίνεις ο,τι υπάρχει μόνο στο βιβλίο).
Η έκθεση για μένα θέλει φροντιστήριο, θέλει τμήμα, θέλει συζητήσεις και πολλές πολλές εκθέσεις. Προσωπική άποψη, να αποφεύγεται η παπαγαλία, είναι περιττή και ενδεχομένως να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα (αυτό το μάθημα το είχε εξεταστεί βέβαια οπότε γνωρίζει τον τρόπο που λειτουργεί καλύτερα).
Τέλος, όσον αφορά ένα από τα ερωτήματα που έθεσες, ναι, μπορεί να την βγάλει την ύλη, με οργανωμένο διάβασμα κι αν πράγματι έχει βρει έναν στόχο που θέλει να κυνηγήσει.
Αυτά νομίζω, εάν θυμηθώ κάτι άλλο, θα συμπληρώσω.
 

argiri p

Νεοφερμένος

Η argiri p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η κολλητή μου επιθυμεί να δώσει Πανελλήνιες το 2021 από την κατεύθυνση Ανθρωπιστικών σπουδών.
Στο σχολείο ήταν Τεχνολογική, συνεπώς πρέπει να καλύψει κενά και μετά να ξεκινήσει την ύλη της Γ' Λυκείου.

Θα ήθελα, μιας που έχουμε αρκετά παιδιά από Ανθρωπιστικών εδώ, να προτείνετε:
α) βοηθήματα προηγούμενων τάξεων για την κάλυψη κενών / ύλης
β) τι εξαιρείται από αυτά τα βοηθήματα, δλδ τι δεν χρειάζεται στη Γ' Λυκείου
γ) βοηθήματα για τη Γ' Λυκείου
δ) κατά πόσο να βασιστεί στα σχολικά βιβλία
ε) άλλες συμβουλές
στ) υπάρχει περίπτωση να μπορεί να πάει, φέτος, σε εσπερινό;
ζ) μπορεί να βγει από το μηδέν η Ανθρωπιστικών με 7 - 8 μήνες διάβασμα;

Θα σας πω το στόχο της σε μόρια κτλ όταν ξανά μιλήσω μαζί της. :)

@jj! @archaios19 @Κλημεντίνη κτλ :D
αν εξακολουθει και υπαρχει και φετος η κοινωνιολογια αντι των λατινικων,εγω εβγαλα την υλη σε δυο μηνες,9 Απριλιου που πληροφορηθηκα οτι δε μπορω να δωσω απο επαλ,μεχρι 15 ιουνιου που αρχισαν οι πανελληνιες.
Η Ιστορια χρειαζεται εκτος του διαβασματος,καθοδηγηση για το συνδιασμο γνωσεων και πηγων.
η κοινωνιολογια μ ενα καλο βοηθημα διαβαζεται σχετικα ευκολα.
εκθεση λογοτεχνια κατεβαζα πιθανα θεματα απο ιντερνετ,και μελετη τη θεωρια.αν εδωσε απο τεχνολογικη,ξερει ακριβως τι χρειαζεται,ειναι κοινο μαθημα.
για αρχαια,ας αρχισει να καλυπτει τα κενα της απο β λυκειου,απ το ιντερνετικο"φωτοδεντρο".
περισσοτερο μηδεν απο μενα,δεν υπηρχε.αποφοιτος τελ προ πολλων χρονων.
και τα καταφερα.με προσφατη εμπειρια σε πανελληνιες,και τοσο χρονο μπροστα της,και λογω καταστασεων κατ οικων περιορισμος,φυσικα και θα τα καταφερει.Στα αρχαια μην απελπιστει,οτι κι αν γραψει θα ειναι βοηθεια για τα υπολοιπα τρια μαθηματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top