Συγγράματα Ανατομίας στον Εύδοξο - ποιο να διαλέξω;

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλησπέρα ,

Προσπαθώ να κάνω την δήλωση συγγραμάτων στον εύδοξο και για το μάθημα της κλινικής ανατομίας μου δίνει επιλογή για 2 συγγράματα . Το πρώτο είναι αυτό που προτείνει η καθηγήτρια και το δεύτερο μπορούμε να το επιλέξουμε εμείς . Τα συγγράματα είναι τα παρακάτω . Όσοι φοιτητές γνωρίζεται , ποιό απο όλα να διαλέξω ;
Screenshot 2022-11-01 at 17-14-23 Εύδοξος.png
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Τι έτος είσαι? Ποια/ποιες ανάτομιες έχεις ήδη?
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά το εγχειρίδιο περιγραφικής ανατομικής μου άρεσε που το πήρα, αλλά εσάς ίσως έχει άλλες απαιτήσεις η σχολή σου.
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Καλησπέρα ,

Προσπαθώ να κάνω την δήλωση συγγραμάτων στον εύδοξο και για το μάθημα της κλινικής ανατομίας μου δίνει επιλογή για 2 συγγράματα .
Λοιπόν τα 4,6 είναι μόνο με εικόνες σχεδόν οποτε αν δεν θες πολλά λόγια προτείνω αυτά
Το 7 είναι καινούργιο , το έχω αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με βοήθησε αρκετα κάπου είχε καλές επεξηγήσεις κάπου είχε καλές εικόνες αλλά και πολλά έλειπαν
Έχω και το 3 αυτό μαρεσε αρκετά
Ήθελα να πάρω το 2ο του νεττερ αλλά δεν δινόταν ως επιλογή περσυ

οποτε αν θες λίγο εικόνα λίγο επεξήγηση προτείνω 2,3 αν θες φουλ εικόνες 6

Προτείνω πριν διαλέξεις να πατήσεις ένα ένα αυτά τα βιβλία ( εκεί που είσαι στον ευδοξο) και να πατήσεις την επιλογή που λέει στο τέλος να δεις ένα απόσπασμα !


Το πρώτο είναι αυτό που προτείνει η καθηγήτρια και το δεύτερο μπορούμε να το επιλέξουμε εμείς . Τα συγγράματα είναι τα παρακάτω .
Όσοι φοιτητές γνωρίζεται , ποιό απο όλα να διαλέξω ;View attachment 110487
Ένα σύγγραμμα μπορείς να δηλώσεις μόνο !
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Τι έτος είσαι? Ποια/ποιες ανάτομιες έχεις ήδη?

Εμένα προσωπικά το εγχειρίδιο περιγραφικής ανατομικής μου άρεσε που το πήρα, αλλά εσάς ίσως έχει άλλες απαιτήσεις η σχολή σου.

Λοιπόν τα 4,6 είναι μόνο με εικόνες σχεδόν οποτε αν δεν θες πολλά λόγια προτείνω αυτά
Το 7 είναι καινούργιο , το έχω αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με βοήθησε αρκετα κάπου είχε καλές επεξηγήσεις κάπου είχε καλές εικόνες αλλά και πολλά έλειπαν
Έχω και το 3 αυτό μαρεσε αρκετά
Ήθελα να πάρω το 2ο του νεττερ αλλά δεν δινόταν ως επιλογή περσυ

οποτε αν θες λίγο εικόνα λίγο επεξήγηση προτείνω 2,3 αν θες φουλ εικόνες 6

Προτείνω πριν διαλέξεις να πατήσεις ένα ένα αυτά τα βιβλία ( εκεί που είσαι στον ευδοξο) και να πατήσεις την επιλογή που λέει στο τέλος να δεις ένα απόσπασμα !



Ένα σύγγραμμα μπορείς να δηλώσεις μόνο !
Είμαι 1ο εξάμηνο , αυτή την στιγμή δεν έχω κάποια ανατομία . Μας δίνεται η επιλογή 2 συγγραμμάτων για το μάθημα της κλινικής ανατομίας . Από ότι καταλαβαίνω ο ατλας θα έχει εικόνες μόνο ενώ τα άλλα θα επικεντρώνονται στην θεωρία . Το 1 μου είπαν είναι η ανατομία Thieme και την προτείνουν πολλοί αυτό με την επισκόπηση δεν το γνώριζα ευχαριστώ !
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Θες εναν ατλαντα αρχικα, και ενα εγχειριδιο (γραπτο κειμενο ανατομιας).

Ατλαντας: Netter Colour Atlas

Εγχειριδιο: Για εμενα το καλυτερο για τα πρωτα ετη της σχολης ειναι η Κλινικη ανατομια του Netter, γιατι ειναι το πιο ευπεπτο κι εχει εικονες απο πολλες παθοφυσιολογικες καταστασεις, ωστε να κατανοησεις πώς σχετίζεται η νοσος με την ανατομια.
Αυτο γραφει διαφορα ωραια πραγματα, αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 1ο ΕΞΑΜΗΝΟ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ.

Θα χρειαστεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για την κατανοηση τα δυο παρακατω τευχη:

1) Σημειωσεις ανατομιας (εισαγωγη στην Ανατομια) απο Ασκληπιαδης: Συγγραφικη ομαδα σημειωσεων.

2) Περιεκτικες σημειωσεις ανατομιας (κυκλοφορικο-σπλαχνα-Περιφερικο νευρικο)

Και τα 2 τα παραπανω τευχη διατιθενται απο το University Studio Press

Χωρις τα 2 παραπανω πιθανοτατα θα χαθεις στον ογκο της πληροφοριας οποιουδηποτε αλλου εγχειριδιου και δεν θα τα πας καλα στις εξετασεις. Ολοι αυτα χρησιμοποιουμε.
Ταυτοχρονα θα σε καλυψουν για τουλαχιστον 3 απο τις 4 ανατομιες της σχολης σου (η νευροανατομια ειναι αλλο κεφαλαιο).

Αφου λοιπον ξεκινησεις να τα μελετας διπλα-διπλα με τον ατλαντα του Netter, και αφου βγαλεις ενα "κεφαλαιο" πχ Ραχη, πας στο Κλινικη Ανατομια του Netter και διαβαζεις το αντιστοιχο κεφαλαιο απο εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Είμαι 1ο εξάμηνο , αυτή την στιγμή δεν έχω κάποια ανατομία . Μας δίνεται η επιλογή 2 συγγραμμάτων για το μάθημα της κλινικής ανατομίας . Από ότι καταλαβαίνω ο ατλας θα έχει εικόνες μόνο ενώ τα άλλα θα επικεντρώνονται στην θεωρία . Το 1 μου είπαν είναι η ανατομία Thieme και την προτείνουν πολλοί αυτό με την επισκόπηση δεν το γνώριζα ευχαριστώ !
Ωραία εφόσον μπορείς δυο , θα πάρεις έναν Άτλαντα δηλαδή το 4 η 6
και ένα με γραπτό κείμενο για να καταλαβαίνεις κιολας τι κοιτάς στις εικόνες αν αυτό που σου πρότειναν είναι έτσι τότε πάρε αυτό , αλλιώς θα πρότεινα η κλινική ανατομια μουρ η ανατομια νετερ

εφόσον ήσουν επαλ δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο εγώ έκανα ανατομια 1 και 2 στο πρώτο έτος (2ο τώρα) και το μόνο κεφάλαιο που με δυσκόλεψε ήταν το νευρικό που δεν έχουμε κάνει τα αλλά ήταν πάνω κάτω ήδη γνωστά από το επαλ , α και το μυοσκελετικο αλλά εμάς δεν μπήκαν σε τρελή λεπτομέρεια όποτε ήταν καλά ( γιατί δεν είμαστε φοιτητές ιατρικής λένε)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θες εναν ατλαντα αρχικα, και ενα εγχειριδιο (γραπτο κειμενο ανατομιας).

Ατλαντας: Netter Colour Atlas

Εγχειριδιο: Για εμενα το καλυτερο για τα πρωτα ετη της σχολης ειναι η Κλινικη ανατομια του Netter, γιατι ειναι το πιο ευπεπτο κι εχει εικονες απο πολλες παθοφυσιολογικες καταστασεις, ωστε να κατανοησεις πώς σχετίζεται η νοσος με την ανατομια.
Αυτο γραφει διαφορα ωραια πραγματα, αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 1ο ΕΞΑΜΗΝΟ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ.

Θα χρειαστεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για την κατανοηση τα δυο παρακατω τευχη:

1) Σημειωσεις ανατομιας (εισαγωγη στην Ανατομια) απο Ασκληπιαδης: Συγγραφικη ομαδα σημειωσεων.

2) Περιεκτικες σημειωσεις ανατομιας (κυκλοφορικο-σπλαχνα-Περιφερικο νευρικο)

Και τα 2 τα παραπανω τευχη διατιθενται απο το University Studio Press

Χωρις τα 2 παραπανω πιθανοτατα θα χαθεις στον ογκο της πληροφοριας οποιουδηποτε αλλου εγχειριδιου και δεν θα τα πας καλα στις εξετασεις. Ολοι αυτα χρησιμοποιουμε.
Ταυτοχρονα θα σε καλυψουν για τουλαχιστον 3 απο τις 4 ανατομιες της σχολης σου (η νευροανατομια ειναι αλλο κεφαλαιο).

Αφου λοιπον ξεκινησεις να τα μελετας διπλα-διπλα με τον ατλαντα του Netter, και αφου βγαλεις ενα "κεφαλαιο" πχ Ραχη, πας στο Κλινικη Ανατομια του Netter και διαβαζεις το αντιστοιχο κεφαλαιο απο εκει.
τον Άτλαντα του νεττερ δεν το δίνουν ως επιλογή γενικά εκτός αν το αγοράσεις από μονος σου η αν το δανείζεσαι από βιβλιοθήκη
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
τον Άτλαντα του νεττερ δεν το δίνουν ως επιλογή γενικά εκτός αν το αγοράσεις από μονος σου η αν το δανείζεσαι από βιβλιοθήκη
Μιλουσα αποκλειστικα για ιατρικη/οδοντιατρικη, επειδη θα το χρησιμοποιει minimum για 5-6 χρονια!

Εαν ειναι 1-2 εξαμηνα η ανατομια, τοτε εννοειται υπαρχουν πιο περιεκτικα συγγραμματα που συνδυαζουν εικονες ατλαντα & αναλυτικο κειμενο!
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Μιλουσα αποκλειστικα για ιατρικη/οδοντιατρικη, επειδη θα το χρησιμοποιει minimum για 5-6 χρονια!

Εαν ειναι 1-2 εξαμηνα η ανατομια, τοτε εννοειται υπαρχουν πιο περιεκτικα συγγραμματα που συνδυαζουν εικονες ατλαντα & αναλυτικο κειμενο!
Είναι νοσηλευτική
Νομίζω θα του φτάσει ένας άτλαντας από αυτούς που δίνονται και ένα με επεξηγήσεις εφόσον παίρνει τώρα 2 συγγράματα
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ακούστηκαν διαφορες απόψεις. Όπως βλέπεις ο καθένας βολεύεται με κάποιο. Αναλογία τι βολεύει τον καθε φοιτητή.

Γενικώς όμως όπως είπε και o Ryuzaki, χρειάζεσαι έναν Ατλάντα που έχει μόνο εικόνες και δίπλα ένα βιβλίο περιγραφικό, με μπόλικο μπλα μπλα να σου εξηγεί αυτά που βλέπεις στις εικόνες.
Ο άτλαντας του Netter είναι πολύ καλός αλλά αφού δεν στο δίνει η σχολή μια χαρά είναι και του Sobotta. Και του Grant ακόμα βοηθάει (έχει λίγο κείμενο κάτω από τις εικόνες).
Για εγχειρίδιο, εγώ στα πρώτα χρόνια μου είχα του Platzer, ένα με τρία τεύχη. (μυοσκελετικο, αγγεία σπλάχνα, νευρικό σύστημα). Κάποιους τους βολεύει κάποιους όχι. Εξαιρετικό όμως εγχειρίδιο, είναι η κλινική Ανατομία του Moore. Μεγάλο βιβλιο, με πολλές λεπτομερειες, πολύ αναλυτικό και επεξηγητικο. Μπορεί να χαθείς στην αρχή αλλά όταν αποκτήσεις εμπειρία θα καταλάβεις ότι μπορεί να σου μάθει πολλά.
Υπάρχουν και άλλα συγγραματα που μπορώ να προτείνω αλλά ξεφεύγουν από το στάδιο αυτό που βρίσκεσαι και μάλλον δεν θα σε βοηθούσαν τόσο.
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχικά σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις , ηθελα να πω οτι η πρωτη επιλογη που μου δίνει ειναι ο ατλαντας thieme εαν το γνωρίζεται . Αποφάσισα να ακολουθήσω αυτο που είπατε και να διαλεξω εναν ατλαντα και ενα εγχειριδιο ωστε να μπορω να ακολουθήσω τις λεπτομέρειες αλλα και να έχω μια είκονα αυτου που διαβάζω . Επίσης το πανεπιστήμιο μας έδωσε προσβαση σε μια πλατφόρμα complete anatomy guide που την βρήκα πολυ βοηθητική . Η τελική υποβολή των συγγραμάτων θα γίνει την επόμενη εβδομαδα σύμφωνα με την γραμματεία οποτε θα σας ενημερώσω για το τι πηρα τελικά .
 
Top