Σπουδές στους ΗΜΜΥ με παράλληλη εργασία; Βγαίνει στα 5 χρόνια;

ratatatatat

Νεοφερμένος

Ο ratatatatat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε, γίνεται κάποιος να εργάζεται παράλληλα με σπουδές σε σχολή ΗΜΜΥ και να καταφέρει να βγάλει τη σχολη σε 5 χρόνια. Αν ναι ποιες από τις σχολές είναι πιο "εύκολες" ώστε αυτό να είναι εφικτό. Προφανώς αναφέρομαι σε άτομο με όρεξη και αγάπη για το αντικείμενο και όχι απλά κάποιον που θέλει να βγάλει μια σχολή. Ό,τι άλλο θέλετε να πείτε (τιπς) δεκτό!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
παιδαγωγικα...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε, γίνεται κάποιος να εργάζεται παράλληλα με σπουδές σε σχολή ΗΜΜΥ και να καταφέρει να βγάλει τη σχολη σε 5 χρόνια.
Απλά και λιτά θα πω ένα : OXI, πιθανότατα μεγαλύτερο απο του Μεταξά.
Αν ναι ποιες από τις σχολές είναι πιο "εύκολες" ώστε αυτό να είναι εφικτό. Προφανώς αναφέρομαι σε άτομο με όρεξη και αγάπη για το αντικείμενο και όχι απλά κάποιον που θέλει να βγάλει μια σχολή. Ό,τι άλλο θέλετε να πείτε (τιπς) δεκτό!
Οποιοδήποτε τμήμα δεν περιέχει εργαστήρια καταρχάς ή εαν έχει αυτά έχουν σχετικά μικρές απαιτήσεις.
Οτιδήποτε έχει να κάνει με παιδαγωγικά όπως αναφέρθηκε αλλά και οικονομικά βολεύει για να δουλεύεις ταυτόχρονα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Δεν θα πω "οχι", επειδη αν παρεις 1.000.000 ημμυτες ως δειγμα, 1 απο αυτους θα καταφερει να βγαλει τη σχολη στα 5 με δουλεια :p

Αλλα ειναι πανδυσκολο και πιθανοτατα θα ειναι εις βαρος της σχολης.
Μην ξεχνας οτι στην χειροτερη περιπτωση που εφαρμοστει ο νεος νομος, εχεις 8 χρονια να τελειωσεις τη σχολη πριν τεθεις προς διαγραφη, αν δεν δηλωσεις οτι εργαζεσαι.

Αυτο που σκεφτομαι που θα μπορουσε υπο προυποθεσεις και με μεγαλες θυσιες στο κοινωνικο κομματι να γινει, ειναι εργασια στον υπολογιστη πχ client support σε dropbox/teleperfomance απο σπιτι ή freelance coding.

Πιθανον στο εμπ εαν επαιρνες ταυτοχρονα τα πιο ευκολα μαθηματα απο τις ροες. Λεω εγω τωρα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε, γίνεται κάποιος να εργάζεται παράλληλα με σπουδές σε σχολή ΗΜΜΥ και να καταφέρει να βγάλει τη σχολη σε 5 χρόνια. Αν ναι ποιες από τις σχολές είναι πιο "εύκολες" ώστε αυτό να είναι εφικτό. Προφανώς αναφέρομαι σε άτομο με όρεξη και αγάπη για το αντικείμενο και όχι απλά κάποιον που θέλει να βγάλει μια σχολή. Ό,τι άλλο θέλετε να πείτε (τιπς) δεκτό!

Γιατί πάντα ορισμένοι θα κοιτάνε αεροπαπατζίστικες μεθόδους να τελειώσουν μια τόσο σημαντική σχολή; :cool2: Αν δεν παρακολουθείς μια σχολή χάνεις πολλά και όχι μόνο στο τυπικό κομμάτι των σπουδών.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Απλά και λιτά θα πω ένα : OXI, πιθανότατα μεγαλύτερο απο του Μεταξά.

Οποιοδήποτε τμήμα δεν περιέχει εργαστήρια καταρχάς ή εαν έχει αυτά έχουν σχετικά μικρές απαιτήσεις.
Οτιδήποτε έχει να κάνει με παιδαγωγικά όπως αναφέρθηκε αλλά και οικονομικά βολεύει για να δουλεύεις ταυτόχρονα.
κοίτα εγώ που είμαι οικονομικό,παρότι δεν έχω εργαστήρια έχω αρκετές εργασίες κλπ αλλά γενικά οι περισσότεροι που δουλεύουν και βγάζουν τη σχολή στα χρόνια της ακριβώς ειναι κατα 90% από τα παιδαγωγικά
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
κοίτα εγώ που είμαι οικονομικό,παρότι δεν έχω εργαστήρια έχω αρκετές εργασίες κλπ αλλά γενικά οι περισσότεροι που δουλεύουν και βγάζουν τη σχολή στα χρόνια της ακριβώς ειναι κατα 90% από τα παιδαγωγικά
Άστο δεν συγκρίνονται τα οικονομικά τμήματα με τα πολυτεχνεία απο άποψη φόρτου ούτε κατά διάννοια. Είναι εντελώς άλλη ιστορία τα εργαστήρια γενικά, και πόσο μάλλον στα πολυτεχνεία. Ο φόρτος και η πίεση είναι immense, αρκετές φορές περισσότερο και απο την θεωρία. Για να είμαι ειλικρινής τα εργαστήρια είναι πιο πολύ ο φόβος και ο τρόμος και όχι επειδή είναι υπερβολικά δύσκολα θεωρητικά αλλά επειδή απαιτούν απίστευτα πολλές ώρες και κουράγιο για να βγει η δουλειά που χρειάζονται.

Όχι οτι και η θεωρία πάει πίσω έτσι. Και εκεί υπάρχουν διαφορές. Άλλο το να διαβάσεις 100 σελίδες ανατομία ή οικονομικά και άλλο 100 σελίδες μηχανική των ρευστών ή ηλεκτροδυναμική ή αντοχή των υλικών. Ειδικά σε πολύ βαρβάτα μαθήματα για το πιο απλό πράγμα πρέπει να περνάς 5-6 σελίδες μίνιμουμ καθημερινά εμποτισμένες πυκνά με διανυσματικό λογισμό, μιγαδική ανάλυση, διαφορικές εξισώσεις, αριθμητική ανάλυση, βελτιστοποίηση, στατιστική, όλα σε ένα, και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο πέρα απο την βασική φυσική και την εφαρμοσμένη πλευρά του πράγματος(που λαμβάνει υπόψιν ότι αγνοεί η βασική φυσική και αφορά τον μηχανικό) κτλπ. κτλπ. Δεν τα λέω για να κάνω την σύγκριση αυτή καθεαυτή, αλλά γιατί κάποιος πρέπει να έχει επίγνωση οτι δεν θα είναι εύκολο το πράγμα και δεν θα μπορεί να κάνει πολλά πράγματα που κάνουν άλλοι φοιτητές.

Το επάγγελμα του μηχανικού είναι εξαιρετικά πολύπλοκο διότι η φύση είναι εξαιρετικά πολύπλοκη και οι λύσεις στα προβλήματα δυστυχώς συχνά απαιτούν κανείς να έχει ένα πολύ εκτενές και ταυτόχρονα βαθύ υπόβαθρο σε πολλούς διαφορετικούς τομείς με πολύ διαφορετικές νοοτροπίες και "κανόνες". Πόσο μυαλό να μείνει στο τέλος της ημέρας σε κάποιον για να πηγαίνει και στην δουλειά, και να διαβάζει και τις θεωρίες, και να βγαίνει και έξω και να κοιμάται και καλά ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
...και άλλο να διαβάζεις 100 σελίδες ψυχολογίας πλαστελίνης. :D
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν έχεις κάποιον να σου δίνει καλές σημειώσεις βγαίνει, αλλιώς δύσκολα γιατί ή θα παρακολουθάς διαλέξεις ή θα δουλεύεις.
 

Aether

Νεοφερμένος

Ο Aether αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πληροφορική είναι πιο εύκολο να εργάζεσαι και να την βγάλεις σε 4 χρονια. Εχω δείγματα ατόμων που το έκαναν. Ένας web dev με React, ένας άλλος σε IT support κτλ. Δεν υπάρχουν πολλα εργαστηρια, τα περισσοτερα δεν ειναι καν υποχρεωτικά, οι περισσοτερες ασκησεις ειναι προγραμματισμος οποτε θα τις βγαζεις πολυ ευκολα, αλλιως υπαρχει το github copilot, stack overflow και γενικα Internet με πολυ υλικό για βοήθεια.

Εργασιακή εμπειρία ειναι πολυ πιο σημαντικό απο το χαρτί οπότε ότι βρεις θα είναι καλό.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αν ήμουν 18 και ήθελα να σπουδάσω χαλαρα, καθώς και να δουλευω παράλληλα, θα επέλεγα το καθεστως μερικής φοίτησης, όπου δηλώνεις ότι είσαι εργαζόμενος φοιτητής και παίρνεις τα μισά μαθήματα ανά εξάμηνο απ' ότι θα παιρνες. Έτσι θα έχεις χρόνο πιστεύω και για τα δύο, αλλά αντί για 5 χρόνια, θα βγάλεις τη σχολή σε 10 και χωρίς πολύ άγχος.

Ναι, δέκα χρόνια μπορεί τώρα να σου φαίνονται πολλά, όμως στα 28 σου, αν εχεις διαλέξει το δρόμο της 5τους φοίτησης και προσπαθησεις τελικά να το συνδυάσεις με εργασία, το πιο πιθανό είναι να βρεθείς να χρωστάς τόσα μαθήματα, που να χεις ήδη διαγράφει στα 8 χρόνια τελικα...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Αν ήμουν 18 και ήθελα να σπουδάσω χαλαρα, καθώς και να δουλευω παράλληλα, θα επέλεγα το καθεστως μερικής φοίτησης, όπου δηλώνεις ότι είσαι εργαζόμενος φοιτητής και παίρνεις τα μισά μαθήματα ανά εξάμηνο απ' ότι θα παιρνες. Έτσι θα έχεις χρόνο πιστεύω και για τα δύο, αλλά αντί για 5 χρόνια, θα βγάλεις τη σχολή σε 10 και χωρίς πολύ άγχος.

Ναι, δέκα χρόνια μπορεί τώρα να σου φαίνονται πολλά, όμως στα 28 σου, αν εχεις διαλέξει το δρόμο της 5τους φοίτησης και προσπαθησεις τελικά να το συνδυάσεις με εργασία, το πιο πιθανό είναι να βρεθείς να χρωστάς τόσα μαθήματα, που να χεις ήδη διαγράφει στα 8 χρόνια τελικα...
ρε arvacon εγω που θελω να παντρευτω στα 35 θα εχω παρει πτυχιο?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Μήπως να έκανες κάνα 10% φέτος για παιδαγωγικό, να γνωρίσεις εκει καμμία υποψηφια δασκάλα, που θα της αρέσουν και τα κουτσουβελακια;
δασκαλος ειναι θεαρεστο επαγγελμα και αναζωογονητικο αλλα δεν τοχω ..δεν εχω τοσο υπομονη.
δηλαδη αν παω σε μια δασκαλα και της πω οτι ειμαι ηλεκτολογος θα φαω βιστια?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top