Σπουδές στην επαρχία

Georgepe

Νεοφερμένος

Ο Georgepe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αποφοίτησα το 2018 από το λυκείου στην Αθήνα και αποφάσισα να μην ξεκινήσω κατευθείαν σπουδές. 3 χρόνια λοιπόν τώρα είμαι εκτός εκπαίδευσης και κυρίως ταξιδεύω στην Ευρώπη ενώ ήμουν και εθελοντής 1 χρόνο στην Μαδρίτη. Επέστρεψα ωστόσο πίσω στην Ελλάδα για να αρχίσω τις σπουδές μου. Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι η σχολή μου βρίσκεται σε μια επαρχιακή πόλη, χωριό θα έλεγα, 60.000 κάτοικοι και αυτό είναι κάτι που δεν μου αρέσει. Είμαι δραστήριος άνθρωπος και φοβάμαι πως θα πλήξω. Αισθάνομαι ότι ένας τόσο μικρός τόπος δεν θα έχει όσες ευκαιρίες έχει μια μεγαλούπολη. Άλλωστε δεν είμαι πια 18 χρόνων, αποφοιτώντας θα είμαι τουλάχιστον πατημένα 25 και οι προοπτικές εργασίας δεν θα είναι καλές σε ένα επί της ουσίας χωριό. Στην Αθήνα ίσως να ήταν πιο εύκολη η διασύνδεση/δικτύωση, η εύρεση εργασίας κλπ Και είμαι συνηθισμένος αλλιώς. Μια μεγάλη πόλη τα προσφέρει όλα και στο πιάτο. Πανελλήνιες δεν θέλω να ξαναδώσω. Άλλωστε μου αρέσει το αντικείμενο της σχολής μου. Με την πόλη έχω θέμα.
Θα με βοηθούσε αν όσοι σπουδάζουν στην επαρχία μοιραζόταν τις εμπειρίες τους..
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ίσως βοηθούσε να έλεγες ποια πόλη είναι καθώς και τι σχολή. Φοιτητής όπου και να πας καλά θα περάσεις, ειδικά αν έχεις λεφτά για εκδρομές κ βόλτες -που απ' ότι καταλαβαίνω έχεις-. Τώρα οι προοπτικές εργασίες για αργότερα είναι άλλο θέμα, αλλά αν έχει πτυχιακή/πρακτική η σχολή σου μπορείς να τη κάνεις και αλλού, οπού εκεί γίνονται γενικότερα και τα κοννέ.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
και εγώ σε μικρή πόλη πήγα να σπουδάσω (Αλεξανδρούπολη) και ένιωθα πως ζούσα στην Αγια παρασκευή και μόνο. Ήταν ιδιαίτερα αποπνικτικά και περιοριστικά και με άλλους αθηναίους που το συζήτησα την ίδια άποψη είχαν, σε μερικούς βέβαια άρεσε. Εγώ πήρα μετεγγραφή και ησύχασα. Ωστόσο θα σε συμβούλευα να μην προδικάζεις και να μην πας εκεί με την πεποίθηση πως δεν θα σου αρέσει γιατί όντως δεν θα σου αρέσει αν πας έτσι. Δώσε μοα ευκαιρία στο μέρος και ποτέ δεν ξέρεις
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αποφοίτησα το 2018 από το λυκείου στην Αθήνα και αποφάσισα να μην ξεκινήσω κατευθείαν σπουδές. 3 χρόνια λοιπόν τώρα είμαι εκτός εκπαίδευσης και κυρίως ταξιδεύω στην Ευρώπη ενώ ήμουν και εθελοντής 1 χρόνο στην Μαδρίτη. Επέστρεψα ωστόσο πίσω στην Ελλάδα για να αρχίσω τις σπουδές μου. Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι η σχολή μου βρίσκεται σε μια επαρχιακή πόλη, χωριό θα έλεγα, 60.000 κάτοικοι και αυτό είναι κάτι που δεν μου αρέσει. Είμαι δραστήριος άνθρωπος και φοβάμαι πως θα πλήξω. Αισθάνομαι ότι ένας τόσο μικρός τόπος δεν θα έχει όσες ευκαιρίες έχει μια μεγαλούπολη. Άλλωστε δεν είμαι πια 18 χρόνων, αποφοιτώντας θα είμαι τουλάχιστον πατημένα 25 και οι προοπτικές εργασίας δεν θα είναι καλές σε ένα επί της ουσίας χωριό. Στην Αθήνα ίσως να ήταν πιο εύκολη η διασύνδεση/δικτύωση, η εύρεση εργασίας κλπ Και είμαι συνηθισμένος αλλιώς. Μια μεγάλη πόλη τα προσφέρει όλα και στο πιάτο. Πανελλήνιες δεν θέλω να ξαναδώσω. Άλλωστε μου αρέσει το αντικείμενο της σχολής μου. Με την πόλη έχω θέμα.
Θα με βοηθούσε αν όσοι σπουδάζουν στην επαρχία μοιραζόταν τις εμπειρίες τους..
Σπουδάζω Ιωάννινα,μια πόλη με 65.000 κατοίκους και είμαι από Αθήνα.Δε μπορώ να σου πω οτι δεν έπληττα όσο καιρό ήμουν πριν τον κορωνοϊο στα Γιάννενα.Ουσιαστικά σε 2-3 μέρες τα βλέπεις όλα και απλά επαναλαμβάνεις το ίδιο μοτίβο κάθε μέρα.Ωστόσο παίζει πάααααααρα πολύ μεγάλο ρόλο η παρέα που θα κάνεις.Ξέρω άτομα σπουδάζουν Θεσσαλονίκη,στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας,και τη σιχαίνονται γιατί δεν έχουν αξιοπρεπή παρέα ,ξέρω και άτομα που σπουδάζουν πχ Τρίπολη και περνάνε και γαμώ λόγω της παρέας τους και των διασυνδέσεων.Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις και αν δεις οτι δεν την παλεύεις τότε σκέψου κάποια ιδιωτική σχολή ή να πάρεις καμιά μετεγγραφή αφού δε θέλεις να ξαναδώσεις.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αποφοίτησα το 2018 από το λυκείου στην Αθήνα και αποφάσισα να μην ξεκινήσω κατευθείαν σπουδές. 3 χρόνια λοιπόν τώρα είμαι εκτός εκπαίδευσης και κυρίως ταξιδεύω στην Ευρώπη ενώ ήμουν και εθελοντής 1 χρόνο στην Μαδρίτη. Επέστρεψα ωστόσο πίσω στην Ελλάδα για να αρχίσω τις σπουδές μου. Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι η σχολή μου βρίσκεται σε μια επαρχιακή πόλη, χωριό θα έλεγα, 60.000 κάτοικοι και αυτό είναι κάτι που δεν μου αρέσει. Είμαι δραστήριος άνθρωπος και φοβάμαι πως θα πλήξω. Αισθάνομαι ότι ένας τόσο μικρός τόπος δεν θα έχει όσες ευκαιρίες έχει μια μεγαλούπολη. Άλλωστε δεν είμαι πια 18 χρόνων, αποφοιτώντας θα είμαι τουλάχιστον πατημένα 25 και οι προοπτικές εργασίας δεν θα είναι καλές σε ένα επί της ουσίας χωριό. Στην Αθήνα ίσως να ήταν πιο εύκολη η διασύνδεση/δικτύωση, η εύρεση εργασίας κλπ Και είμαι συνηθισμένος αλλιώς. Μια μεγάλη πόλη τα προσφέρει όλα και στο πιάτο. Πανελλήνιες δεν θέλω να ξαναδώσω. Άλλωστε μου αρέσει το αντικείμενο της σχολής μου. Με την πόλη έχω θέμα.
Θα με βοηθούσε αν όσοι σπουδάζουν στην επαρχία μοιραζόταν τις εμπειρίες τους..
Νομίζω ότι όλα είναι θέμα παρέας. Αν βρεις την κατάλληλη παρέα, θα περνάτε όμορφα, και μπορεί το συγκεκριμένο μέρος να μην σου προσφέρει τεράστιο πλήθος δραστηριοτήτων, αλλά αν είστε ορεξάτοι, όλο και κάτι θα βρείτε να κάνετε. Από το να μαζεύεστε σε σπίτια ως και να κάνετε εκδρομές στην φύση, πεζοπορίες κτλ. Δεν είσαι υποχρεωμένος να μείνεις εκεί μόλις αποφοιτήσεις, εννοείται πως μπορείς να γυρισεις Αθήνα και να ψάξεις για δουλειά εκει. Και πίστεψε με, αν έχεις δικτυωθεί στη σχολή σου και στο μέρος που μένεις, όλο και κάποιο connection θα βρεις και στην Αθήνα.
Επίσης, επειδή απ'ο,τι καταλαβαίνω είσαι των ταξιδιών, αν έχετε τοπικό ESN θα σου πρότεινα να γραφτείς, για να γνωρίζεις ξένους φοιτητές που έρχονται για Εράσμους. Και εννοείται ότι μπορείς και εσύ να δηλώσεις να κάνεις Εράσμους και άρα να ξεφύγεις για λίγο από το συγκεκριμένο μέρος.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίταξε να δεις, πήγα ως Αθηναίος στη Θεσσαλονίκη για μεταπτυχιακό. Έκανα αυτό το λάθος. Όχι που έκανα το μεταπτυχιακό, αλλά που πήγα στη Θεσσαλονίκη να το κάνω καθως δεν υπήρχε στην Αθήνα. Είναι πολύ δύσκολο για έναν άνθρωπο, όταν έχει γεννηθεί και έχει μεγαλώσει στην Αθήνα, στους ρυθμούς της κλπ, όπου και αν πάει να προσαρμοστεί. Εγώ στη Θεσσαλονίκη δεν προσαρμόστηκα. Ευτυχώς ήταν ο κοβιντ και έκατσα ένα 6μηνο εκεί, καθώς μετά συνεχίσαμε τα μαθήματα εξ αποστάσεως.

Σημαντικό ρόλο διαδραματίζει και η παρέα. Μια επαρχία έχει πιο ανθρώπινους ρυθμούς, πιο προσεγγίσιμους και θερμούς ανθρώπους αλλά και αρνητικά ( κουτσομπολιό κλπ). Κατ'εμε πηγαινε και αν δεις οτι δεν μπορείς μη διαγραφείς από τη σχολή . Αν δεν έχεις εργαστήρια, συνεχισέ το εξ αποστάσεως αλλά παλεψέ το ένα μακροχρόνιο χρονικό διάστημα. Μη τα βάψεις μαύρα από την αρχή.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Σπουδάζω Ιωάννινα,μια πόλη με 65.000 κατοίκους και είμαι από Αθήνα.Δε μπορώ να σου πω οτι δεν έπληττα όσο καιρό ήμουν πριν τον κορωνοϊο στα Γιάννενα.Ουσιαστικά σε 2-3 μέρες τα βλέπεις όλα και απλά επαναλαμβάνεις το ίδιο μοτίβο κάθε μέρα.Ωστόσο παίζει πάααααααρα πολύ μεγάλο ρόλο η παρέα που θα κάνεις.Ξέρω άτομα σπουδάζουν Θεσσαλονίκη,στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας,και τη σιχαίνονται γιατί δεν έχουν αξιοπρεπή παρέα ,ξέρω και άτομα που σπουδάζουν πχ Τρίπολη και περνάνε και γαμώ λόγω της παρέας τους και των διασυνδέσεων.Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις και αν δεις οτι δεν την παλεύεις τότε σκέψου κάποια ιδιωτική σχολή ή να πάρεις καμιά μετεγγραφή αφού δε θέλεις να ξαναδώσεις.
Γιαννεναρα απο τις καλυτερες φοιτητουπολεις ειναι ομως μη τρελαθουμε κιολας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίταξε να δεις, πήγα ως Αθηναίος στη Θεσσαλονίκη για μεταπτυχιακό. Έκανα αυτό το λάθος. Όχι που έκανα το μεταπτυχιακό, αλλά που πήγα στη Θεσσαλονίκη να το κάνω καθως δεν υπήρχε στην Αθήνα. Είναι πολύ δύσκολο για έναν άνθρωπο, όταν έχει γεννηθεί και έχει μεγαλώσει στην Αθήνα, στους ρυθμούς της κλπ, όπου και αν πάει να προσαρμοστεί. Εγώ στη Θεσσαλονίκη δεν προσαρμόστηκα. Ευτυχώς ήταν ο κοβιντ και έκατσα ένα 6μηνο εκεί, καθώς μετά συνεχίσαμε τα μαθήματα εξ αποστάσεως.

Σημαντικό ρόλο διαδραματίζει και η παρέα. Μια επαρχία έχει πιο ανθρώπινους ρυθμούς, πιο προσεγγίσιμους και θερμούς ανθρώπους αλλά και αρνητικά ( κουτσομπολιό κλπ). Κατ'εμε πηγαινε και αν δεις οτι δεν μπορείς μη διαγραφείς από τη σχολή . Αν δεν έχεις εργαστήρια, συνεχισέ το εξ αποστάσεως αλλά παλεψέ το ένα μακροχρόνιο χρονικό διάστημα. Μη τα βάψεις μαύρα από την αρχή.
Πως να το συνεχισει εξαποστασεως καποια στιγμη θα ανοιξουν οι σχολες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιαννεναρα απο τις καλυτερες φοιτητουπολεις ειναι ομως μη τρελαθουμε κιολας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πως να το συνεχισει εξαποστασεως καποια στιγμη θα ανοιξουν οι σχολες.
αν δεν του αρεσει, δεν εχει νοημα να ζει στα Γιάννενα ( εφοσον δεν εχει εργαστηρια) και να τρωει και τη βροχη. Αν του αρεσει μπορει να κατσει οσο θελει

ΚΑΛΑ το καποια στιγμη θα ανοιξουν οι σχολες ειναι πολυ σχετικο. Τα Πανεπιστήμια θα ανοίξουν τελευταία των τελευταίων. Εδώ δεν μπορούν να ανοίξουν τα γήπεδα και θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια.
 
Top