Σπουδές στην Ιταλία και κόστος ζωής

Dion G.

Νεοφερμένος

Ο Dion G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σε συνέχεια του προηγούμενου post για σπουδές ιατρικής στην Ιταλία, υπάρχει κανείς που έχει σπουδάσει ή σπουδάζει στην Ιταλία να μας πει την εμπειρία του για τα πανεπιστήμια και το κόστος ζωής;
Επίσης με την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας μπορούμε να έχουμε δωρεάν πρόσβαση σε νοσοκομεία και εξετάσεις όπως στην Ελλάδα;
 

Yioula

Νεοφερμένος

Η Yioula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα και αν ξέρει κάποιος περισσότερα για το Camerino
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι παίζει με τις σπουδές στην Ιταλία, όμως αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Φλωρεντία για μερικές μέρες και οι τιμές εδώ είναι φωτιά.. Τα περισσότερα προϊόντα στα σουπερμαρκετ έχουν σχεδόν διπλές τιμές από Ελλάδα και γενικά εδώ είναι της νοοτροπίας ότι τα πάντα πληρώνονται. Χθες πχ. μου ζήτησαν να πληρώσω εισιτήριο 1€ για να με αφήσουν να μπω σε δημόσιες τουαλέτες, σε εναν υπαίθριο χώρο... Μόνο τον αέρα που αναπνέεις δεν πληρώνεις ακόμα εδώ!
 

Yioula

Νεοφερμένος

Η Yioula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι παίζει με τις σπουδές στην Ιταλία, όμως αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Φλωρεντία για μερικές μέρες και οι τιμές εδώ είναι φωτιά.. Τα περισσότερα προϊόντα στα σουπερμαρκετ έχουν σχεδόν διπλές τιμές από Ελλάδα και γενικά εδώ είναι της νοοτροπίας ότι τα πάντα πληρώνονται. Χθες πχ. μου ζήτησαν να πληρώσω εισιτήριο 1€ για να με αφήσουν να μπω σε δημόσιες τουαλέτες, σε εναν υπαίθριο χώρο... Μόνο τον αέρα που αναπνέεις δεν πληρώνεις ακόμα εδώ!
Μήπως επειδή η Φλωρεντία είναι τουριστική πόλη έχει τόσο ανεβασμένες τιμές?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Ναι ισχύει αυτό.
 
Top