Σπουδές Ψυχολογίας

desna

Νεοφερμένος

Η desna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Του χρόνου θα δώσω και έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό στην ψυχολογία. Το θέμα είναι εγώ ενδιαφέρομαι για κλινική ψυχολογία. Υπάρχει πανεπιστήμιο που να προσφέρει την κλινική ψυχολογία σε επίπεδο ΠΡΟπτυχιακών σπουδών; Ρωτάω διότι συνεχώς την βρίσκω σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών και μόνο. Επίσης μιας που είμαστε εδώ, αν είναι πολλαπλά τα πανεπιστήμια που έχουν την κλινική ψυχολογία σε προπτυχιακό επίπεδο, αφήστε ένα σχόλιο με την δικιά σας πρόταση ως προς ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή. (καλύτερη επιλογή θεωρώ πως είναι το πανεπιστήμιο το οποίο θα δίνει έμφαση στον συγκεκριμένο κλάδο).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου φίλη,
Όχι δεν υπάρχει πανεπιστήμιο που να προσφέρει προπτυχιακοί επιπέδου σπουδές στην Κλινικη Ψυχολογία στην Ελλάδα. Μεταπτυχιακο θα κανεις με ειδίκευση στην Κλινικη Ψυχολογία.
Τα πτυχία Ψυχολογίας στην Ελλάδα, λίγο πολύ τα ίδια προσφέρουν. Πανελλήνιες θα δώσεις υποθέτω, άρα, ανάλογα τα μόρια που συγκεντρώνεις και τις πόλεις που σε ενδιαφέρουν μια χαρά θα πάρεις τις βασικές γνώσεις που χρειάζεσαι. Και της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης και της Κρήτης είναι μια χαρά, όπως και τα καινουρια που δημιουργήθηκαν.

Στην Ελλάδα, ψυχολόγος είσαι με το πτυχίο. Έχεις επαγγελματικά δικαιώματα δηλαδή.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Του χρόνου θα δώσω και έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό στην ψυχολογία. Το θέμα είναι εγώ ενδιαφέρομαι για κλινική ψυχολογία. Υπάρχει πανεπιστήμιο που να προσφέρει την κλινική ψυχολογία σε επίπεδο ΠΡΟπτυχιακών σπουδών; Ρωτάω διότι συνεχώς την βρίσκω σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών και μόνο. Επίσης μιας που είμαστε εδώ, αν είναι πολλαπλά τα πανεπιστήμια που έχουν την κλινική ψυχολογία σε προπτυχιακό επίπεδο, αφήστε ένα σχόλιο με την δικιά σας πρόταση ως προς ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή. (καλύτερη επιλογή θεωρώ πως είναι το πανεπιστήμιο το οποίο θα δίνει έμφαση στον συγκεκριμένο κλάδο).
Η ευκολότερη επιλογή που φαντάζομαι είναι να μπεις Ιατρική και έπειτα να επιλέξεις την ειδικότητα της Ψυχιατρικής αλλά μάλλον είσαι στο 1ο πεδίο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η κοπέλα θέλει Ψυχολογία. Δεν έχει καμία σχέση με την Ψυχιατρική 😅

Δεν είναι πιο εύκολη επιλογή....
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Χώρις να σημαίνει οτι δεν θα εχεις τις βάσεις η οτιδήποτε , αν θες κλινική καλύτερα να μη προτιμήσεις του Παντείου.

Οχι οτι θα βγεις λιγότερο έτοιμη για μεταπτυχιακό στην κλινική απλα έχει μια πιο κοινωνική προσέγγιση :)

Της αθηνας και της Θεσσαλονίκης προσφέρουν μια πιο σφαιρική προσέγγιση και της Κρήτης παει προς νευροψυχολογια.

Για τα δυο καινούργια τμήματα δεν εχω άποψη καθώς είναι καινούρια .

Απο ολα ψυχολογος βγαινεις , και εχεις δικαιώματα.

Μετα απλα θα κανεις μαστερ συγκεκριμένα στην κλινική.

Γενικα καθε τμημα ψυχολογίας στην ελλαδα δινει εμφαση σε διαφορετικο τομεα της ψυχολογιας χωρις αυτο να συνεπαγεται οτι δεν σου προσφέρει γνώσεις σε ολους τους τομεις. Η ψυχολογία εχει ενα τεράστιο ευρος απο τομεις, κατευθύνσεις, πεδία. Και στο βασικο πτυχίο θα παρεις μόνο μια ιδέα απο αυτα. Για αυτο πρεπει να εκμεταλλευτείς στο μεγιστο τα 4 χρόνια της σχολής.
 
Top