Σπουδές: Ευρώπη ή Ηνωμένο Βασίλειο;

Guest 293311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν αρχικά καλησπέρα σας είμαι 18 (είχα χάσει 2 χρόνια λόγο ενός ατυχήματος) και θα πάω Δευτέρα Λυκείου. Έχω πάει σε ΕΠΑΛ με σκοπό να τελειώσω βοηθός νοσηλευτη και να περάσω Ιατρική αλλά με ιντριγκάρει πολύ η ιδέα να πάω τελικά κάπου έξω για σπουδές (Αυστρία, Σκωτία, Γερμανία) φοβάμαι ομως ότι επειδή ειμαι από ΕΠΑΛ δεν θα με πάρουν εξω. Και επειδή έχω μέχρι 30 Σεπτέμβρη να μπορώ να αλλάξω από ΕΠΑΛ σε ΓΕΛ πρέπει να ξέρω τι να κάνω.
Γενικά δεν έχω ιδέα τι διαδικασίες θέλει και τα λοιπά και πότε πρέπει να ξεκινήσω να κάνω χαρτιά.
Θέλω να μου πείτε αν υπάρχουν χώρες στην Ευρώπη που δεν έχουν δίδακτρα.
Τιμές σε άλλες χώρες και άμα υπάρχει κάποιο φοιτητικό δάνειο - Υποτροφία που θα μπορούσα να πάρω;
Και τώρα με το BREXIT στην Σκωτία παραμένει χωρίς δίδακτρα;
Που θα ψάξω για πανεπιστήμια;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Για ιατρική στις χώρες που λες ειναι ανέφικτο.

Για να πας Γερμανία εφόσον δεν θα δώσεις εξετάσεις αντίστοιχες , θα πρεπει να δώσεις πανελλήνιες και να περνάς ηδη εδώ .
Φυσικα θα πρεπει να ξέρεις και τη γλώσσα.

Σκωτια πρεπει να σπουδάσεις κατι αλλο σχετικο πρώτα(pre med) και μετα οι καλύτεροι θα μπουν να συνεχίσουν στην ιατρική.

Για Αυστρία αν ξέρεις τη γλώσσα , εχεις πιθανότητες θαρρώ αν προετοιμαστείς κατάλληλα απο νωρίς.(έχει εξετάσεις)
Τσέκαρε το παρακάτω λινκ . https://www.epimorphosi.gr/iatriki-sti-vienni-vienna-university-medicine/

Γενικα δωρεάν ειναι αυτες οι χώρες απλα δεν είναι καθόλου εύκολο να σε δεχτούν ( μιλάω σίγουρα για τις πρώτες δυο )
Για ιατρική έξω απο ολη την Ευρώπη οσοι δεν περνάνε πανε Βουλγαρία, Ρουμανία , Μπρατισλάβα.Πρόσφατα μπηκε στο παιχνίδι και η Κύπρος.

Αν θες αλλες σπουδές αλλάζει τελείως η συζήτηση. :)
 

Guest 293311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ιατρική στις χώρες που λες ειναι ανέφικτο.

Για να πας Γερμανία εφόσον δεν θα δώσεις εξετάσεις αντίστοιχες , θα πρεπει να δώσεις πανελλήνιες και να περνάς ηδη εδώ .
Φυσικα θα πρεπει να ξέρεις και τη γλώσσα.

Σκωτια πρεπει να σπουδάσεις κατι αλλο σχετικο πρώτα(pre med) και μετα οι καλύτεροι θα μπουν να συνεχίσουν στην ιατρική.

Για Αυστρία αν ξέρεις τη γλώσσα , εχεις πιθανότητες θαρρώ αν προετοιμαστείς κατάλληλα απο νωρίς.(έχει εξετάσεις)
Τσέκαρε το παρακάτω λινκ . https://www.epimorphosi.gr/iatriki-sti-vienni-vienna-university-medicine/

Γενικα δωρεάν ειναι αυτες οι χώρες απλα δεν είναι καθόλου εύκολο να σε δεχτούν ( μιλάω σίγουρα για τις πρώτες δυο )
Για ιατρική έξω απο ολη την Ευρώπη οσοι δεν περνάνε πανε Βουλγαρία, Ρουμανία , Μπρατισλάβα.Πρόσφατα μπηκε στο παιχνίδι και η Κύπρος.

Αν θες αλλες σπουδές αλλάζει τελείως η συζήτηση. :)


Αμα συνεχίσω απο ΕΠΑΛ και περασω Ιατρικη εδω περα μετα τι διαδικασια υπαρχει για να περασω εκει για να παω εκει? (Και απο τι καταλαβα ειναι δωρεαν?) Μιλαω για Γερμανια**
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top