Σπίτι στη Θεσσαλονίκη

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Τό γεφύρι της Άρτας,πιο μεγάλο από το δικό σας αποκλείεται
Ας λειτουργήσει η βασική γραμμή και βλέπουμε για τίς επεκτάσεις
Ε καλα δεν ειμαστε και εμεις γρηγοροι. Μια προεκταση στο χωριο μου 9 χρονια την δουλευουν συνεχεια και τιποτα ακομα.Ειναι χελωνατη.
Εγω εφυγα νωρις απο τον νιρβανα των ΜΜΜ και νιωθω ενα κενο .
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@γιαννης_00 εζησα κ τους 2 κοσμους.

Αν συγκρινουμε αποκλειστικα λεωφορεια (για να ειμαστε δικαιοι), τα της Αθηνας ειναι πολυ κλασατα κ ανετα 😁 Αν εμενα Αθηνα ακομη, με αυτα θα κυκλοφορουσα μονο.
Μενω ομως Θεσσαλονικη οποτε ΟΑΣΘ θα ξαναμπω μονο για κανενα αεροδρομιο/τρενα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
@γιαννης_00 εζησα κ τους 2 κοσμους.

Αν συγκρινουμε αποκλειστικα λεωφορεια (για να ειμαστε δικαιοι), τα της Αθηνας ειναι πολυ κλασατα κ ανετα 😁 Αν εμενα Αθηνα ακομη, με αυτα θα κυκλοφορουσα μονο.
Μενω ομως Θεσσαλονικη οποτε ΟΑΣΘ θα ξαναμπω μονο για κανενα αεροδρομιο/τρενα.
Ωχ την κατσαμε, αν εγω θεωρω τα της αθηνας ανυποφορα, φαντασου τι τραβανε τα καρντασια.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Ετσι Σκληραγωγηση, για οταν ερθουν Αθηνα να μην παραπονιουνται κ γκρινιαζουν😁😁
δεν υπαρχει περιπτωση να μην γκρινιαζουν, εκει πανω εχω ακουσει οτι τρωτα καλα, εδω τι? πιτα γυρο, με πιτα παπαρα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
δεν υπαρχει περιπτωση να μην γκρινιαζουν, εκει πανω εχω ακουσει οτι τρωτα καλα, εδω τι? πιτα γυρο, με πιτα παπαρα.
Αν κ βγαινουμε οφφ τοπικ, προσωπικα παρατηρησα τα εξης:
Α) Το πιτογυρο της Θεσσαλονικης ειναι τετοιου μεγεθους, που θελεις λιγο ακομη, αλλα τα 2 δυσκολα να τα φας. Ειναι κ τιγκα στο λαδι.
Στην Αθηνα με 2 πιτογυρα εισαι τζι-τζι.
Β) Στη Θεσσαλονικη δεν υπαρχει τυροκαυτερη που να ειναι "καυτερη".
Γ) Ο γυρος ειναι κακης ποιοτητας, συγκριτικα. Μονο 2 γυραδικα παλαιας κοπης ειχα βρει τοσα χρονια, το ενα εκλεισε, το αλλο ειναι Χαριλαου, σχετικα μακρια.
Δ) Η κρεπα (αλμυρη-γλυκια) ειναι πανακριβη και στις 2 πολεις κ δεν πολυαξιζει.

Για να επανελθω, οι καλυτερες περιοχες για να νοικιασει ενας φοιτητης στη Θεσσαλονικη ειναι Τριανδρια, Τουμπα.
Επειδη το παιδι ομως θα σπουδαζει Σινδο, θεωρω καλυτερη επιλογη γυρω στην Πλατεια Αντιγονιδων. Αυτο γιατι γλιτωνει ουσιαστικα το ενα δρομολογιο λεωφοριου, γλιτωνει το να μενει γυρω απο το σταθμο των τρενων κ Βαρδαρη (επικινδυνες περιοχες) αλλα κερδιζει την ευκολια στη μεσημεριανη-βραδινη εξοδο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!Περνάω φέτος στην φυσικοθεραπεία Θεσσαλονίκης στην Σίνδο και προφανώς δεν ενδιαφέρομαι να μείνω εκεί αλλά κάπου κεντρικά.Ποια περιοχή μου προτείνετε ώστε να είναι κοντά στο κέντρο να είναι σχετικά ασφαλής και αν γίνεται να μπορώ να παίρνω ένα λεωφορείο μόνο για Σίνδο;
@Lebron Θα σου μιλήσω όντας 8 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, σπουδάζοντας στο ΑΠΘ, δουλεύοντας μόνιμα ανατολικά, αλλά και δουλεύοντας στην αρχή προσωρινά μερικούς μήνες στην Σίνδο. Εγώ μένω κέντρο, Μελενίκου.

Ασφαλείς περιοχές στην Θεσσαλονίκη είναι στα ανατολικά και στο κέντρο μεταξύ εγνατίας-παραλίας-λιμάνι, μέτρια ασφαλείς είναι στο κέντρο και ειδικά μεταξύ εγνατία - Αγίου Δημητρίου και μετά καθόλου ασφαλείς είναι στα δυτικά εν γένει αλλά ανάλογα. Πχ σταθμός, κτελ, μοναστηρίου (ο δρόμος από σταθμο μεχρι κτελ), η γιαννιτσων (εκει κανουν πιατσα) και πέρα από βαρδάρη γενικά (γενικά η περιοχή μετά τη στάση κολόμβου) είναι όλα πολύ επικίνδυνα να περπατάς βράδυ ας πούμε, αλλά και να μένεις (πώς θα γυρνας το βραδυ με ασφαλεια; ). Επίσης έχει πολλά αδέσποτα σκυλιά που σου ορμάνε στο δρόμο μεταξύ σταθμό και κτελ, μην τυχον και παρεις πατινι ποτέ εκεί, ειδικά βράδυ, ακόμα και περπάτημα είναι επικίνδυνο εκεί ή ακόμα και να παρεις αστικο βραδυ και να κατεβεις προς κτελ, πχ να παρεις αστικο για να γυρισεις σπιτι στη μενεμενη (η περιοχη διπλα στα κτελ).

Το κεντρο τωρα (αριστοτελους μεχρι πανεπιστημια) είναι ντεμί, γενικα ειναι ασφαλες αλλα εχει εξαιρεσεις αναλογως του πού θα πας και πότε. Κατα τη διαρκεια της πανδημιας που ολα τα μαγαζια ηταν κλειστα και νυχτωνε νωρις, εγω φοβομουν να γυρισω απο Μελενικου γιατι υπηρχαν περιεργοι. Πλεον ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα γιατι ειναι μερα περισσοτερο και εχει παντα κοσμο και μαγαζια κλπ. Επισης παλιοτερα πισω στη ροτοντα ηταν περιεργοι, ναρκωτικα κλπ (παλια ειχαν πεσει και πυροβολισμοι απ'οσο θυμαμαι). Πανω στην Αγιου Δημητριου το βραδυ κυκλοφορεις επειδη εχει κοσμο και αυτοκινητα (ειναι κεντρικος δρομος) τωρα που ειναι καλοκαιρι, αλλα το χειμωνα υπαρχει κινδυνος, μαλιστα προσφατα ληστευαν κοσμο το βραδυ. Επισης στην Αγιου Δημητριου πανω απο τα πανεπιστημια βραδυ δεν πατας γιατι ειναι ερημια. Και το σημαντικο, μεσα στο ΑΠΘ βραδυ δεν ειναι ασφαλες να κυκλοφορεις, τουλαχιστον παλιοτερα που ημουν στη σχολη, γιατι παλι κυκλοφορουν περιεργοι (οποιος θελει μπαινει χωρις ελεγχο, οι securitαδες απλα κοιτανε) και προσωπικα φοβομουν να μεινω μεχρι αργα βραδυ μονος μου βιβλιοθηκη (που ειναι μεσα στο campus) και να φυγω πχ 12 και 2 βραδυ το χειμωνα, με λαπτοπ, τσαντα κλπ πανω μου.

Οι 40 εκκλησιες ειναι ακριβως απο πανω απο τα πανεπιστημια και θεωρουνται πιο ασφαλεις, οπως και η Τριανδρια (απο τη λεσχη ευθεια πανω), αλλα δεν εχω εμπειρια απο εκει τι παιζει σε θεμα ασφαλειας να κυκλοφορησεις, αν και απο το λιγο που τα εχω δει και αποσα εχω ακουσει μου φαινονται μια χαρα. Ανατολικα ειναι ο,τι καλυτερο να περπατας και μαλιστα βραδυ. Οπως και Τουμπα ειναι πολυ καλα (αρκει να μην μιλησεις για αλλη ομαδα περα απο παοκ φωναχτα :P ).

Αυτα απο θεματα ασφαλειας που ηθελες να μαθεις. Τωρα για την περιπτωση σου και τη Σινδο, για μετακινηση κλπ. Επειδη εχω κανει το δρομολογιο κεντρο -> σταθμος -> Σινδο με 2 αστικα (βασικα εγω ημουν στη βιομηχανικη ζωνη και επαιρνα μετα και 3ο αστικο εσωτερικα της σινδου), η αληθεια ειναι οτι από το σπίτι μέχρι τη σίνδο χανεις μία ωρα σιγουρα (ίσως και μιαμιση αν χασεις αστικο ή μενεις πιο μακρια) στο πηγαινε και αλλη τοσο στο ελα και εμενα δε με βολεψε ποτέ, ειχα λιγο ελευθερο χρονο (σκεψου λογω δουλειας ξυπναγα πρωι 6μιση-7παρα και γυρνουσα σπιτι 5μιση-6, και επρεπε να κοιμαμαι 12 το πολυ). Αν εχεις αυτοκινητο σαφως ειναι πιο ευκολο, αλλα απ'ο,τι λες κινεισαι με αστικα. Ωστοσο επειδη εσυ λογω σχολης θα εισαι πιο χαλαρος και θα μένεις λιγοτερες ωρες σίνδο, ή μπορει και να μην πατάς καν σχολή κάποιες μέρες, δεν θα ειναι θεμα το να αλλαξεις 2 αστικα, καθως θα εχεις ετσι κι αλλιως καρτα οασθ, τουλαχιστον μηνιαια.

Για να πας Σινδο πας με το 52 απο σταθμο, κατευθειαν μπροστα στη σχολη σε αφηνει. Ωστοσο αν το χασεις μετα θα πρεπει να περιμενεις λιγη ωρα καθως δεν ερχεται αμεσως το επομενο αποσο θυμαμαι. Μετα μπορεις και με το 51 αλλα ειναι πιο μπελαλιδικο, κανει περισσοτερη ωρα γιατι σε παει μεσα απο χωρια απο αλλο δρομο και δε σε αφηνει ακριβως απεξω απο τη σχολη. Επισης να ξες πως τουλαχιστον παλια στο 52 γινοταν χαμος, μπορει να μην χωρας καν να μπεις, εχε το υποψιν (θα αναθεματισεις αρκετες φορες τον οασθ).

Τωρα στο δια ταυτα. Δυτικα όχι, μην το κοιτας καν. Σκεψου οτι αν εισαι προς κεντρο ή λιγο ανατολικα θα μπορεις να πας οπου θες με αστικα, να γυρνας ποδαρατα σπιτι ή με ενα αστικο και με ασφαλεια. Θα περασεις ωραια φοιτητικα χρονια. Δυτικα θα εισαι είτε μεσα στο φοβο, αν πας τελειως δυτικα (σταθμο, μενεμενη, βαρδαρη) είτε θα παιδεύεσαι αν πας δυτικα και βορεια (στιλ νεαπολη, αμπελοκηποι, ευοσμο κλπ), επειδη θα πρεπει ή να περπατησεις μεχρι σταθμο ή να παρεις αστικο και παλι, και δε θα στις προτεινα για φοιτητικες περιοχες να μεινεις.

40 εκκλησιες και τριανδρια ειναι λιγο περιεργες γιατι: Πρωτον θες αστικο που δεν περναει συχνα για να κατεβεις προς εγνατια-σταθμο και δευτερον ειναι ανηφορα και το βραδυ αν πχ θα πεις βγηκα εξω και θελω να γυρισω, ειτε θα πρεπει να γυρνας νωρις με το τελευταιο αστικο ή να το παρεις ποδαρατα που ειναι ζορι, ειναι ανηφορα και αρκετες φορες ερημικα και ισως και επικινδυνα (σκεψου θα περνας με τα ποδια βραδυ ειτε απο αγιου δημητριου πανω απο τα πανεπιστημια ειτε απο την κατω πλευρα απο εγνατια που και παλι ειναι ερημικα τα βραδια η εγνατια σε εκεινο το μερος, δλδ 3η σεπτεμβριου ή κατσιμιδη). Ωστοσο ειναι ησυχες γειτονιες και φθηνες και κοντα στο κεντρο.

Τουμπα και λιγο ανατολικα στιλ μαρτιου και χαριλάου ειναι καλες περιοχες αλλά ειναι μακρια, θες κανα 20λεπτο με αστικο για σταθμο ωστε να παρεις απο εκει μετα το 52. Τελειως ανατολικα οχι, γιατι θα κανεις απειρη ωρα. Μετα μια αλλη λυση ειναι να κοιταξεις κεντρο αλλα απο την κατω πλευρα, δλδ μεταξυ εγνατιας και παραλιακης. Ωστοσο ειναι τσιμπημενες οι τιμες και θα πρεπει να περπατας μεχρι πανω εγνατια για αστικο ή να παιρνεις καποιο απο τσιμισκη που παει σταθμο ή σε βγαζει εγνατια (τζαμπα κοπος, απλα περπατα 5' προς εγνατια).

Τελος υπαρχει και η επιλογη να μεινεις Σινδο αν εισαι ψημενος πολυ με τη σχολη, καποιοι το κανουν, αλλα να ξερεις δεν θα εχεις φοιτητικη ζωη οπως ισως να τη φανταζεσαι, καθως βραδυ θα γυρνας με το τελευταιο 52 νωρις ή θα πρεπει να περιμενεις το πρωτο πρωινο, χωρις να εχεις σπιτι δικο σου θεσσ θεσσ να μεινεις ή να πας αν γινει κατι, θα εξαρτασαι απο αστικο για να γυρισεις σπιτι, θα εξαρτασαι απο φιλους σου να διανυκτερευεις, ενώ το αναποδο είναι πιο ευκολο καθως στη χειροτερη δεν θα πας σχολη μια μερα αν πχ βρεχει πολύ ή εχει χιονι ή εισαι κουρασμενος και θες να μεινεις σπιτακι να αραξεις.

Συνολικα δεν μπορω να σου πω πως υπαρχει μια σουπερ περιοχη που να συνδυαζει τελειως ασφαλεια, φοιτητικη ζωη και αποστασεις-χρονο. Πρεπει να κανεις καποιο συμβιβασμο. Για μενα προτιμοτερο ειναι να μεινεις τουμπα, 40 εκκλησιες ή Τριανδρια και ας κανεις λιγο χρονο παραπανω.

Μετα ειναι και το τι θα βρεις, τι σπιτια δλδ, τιμες, κατασταση σπιτιου κλπ. Πχ μπορει να σε βολεψει ενα σπιτι στην Ιασωνιδου, οπου εισαι πανω στην Εγνατια και αποφευγεις να περασεις απο ροτοντα πλευρα και τα περιεργα στεκια. Ή μπορει να βρεις κατι κοντα στην Εγνατια απο την κατω πλευρα και σε 5' να εισαι στη σταση εγνατια προς σταθμο. Το κεντρο ειναι καταλληλο δλδ γιατι θα εχεις αμεση προσβαση σε αστικα και σε κινδυνο ειναι μετρια, αναλογα το σημειο που θα επιλεξεις. Αλλα αυτα αμα δεν τα ζησεις να δεις τους δρομους και ποια σημεια ειναι τα περιεργα, δεν μπορεις να το ξερεις. Αυτο που θελω να πω ειναι πως το κεντρο, αγιου δημητριου κλπ μπορει να ενεχουν κινδυνο, αλλα μην τα αποκλεισεις εξαρχης τελειως, καθως καποια μονο σημεια ειναι τα επικινδυνα, δεν ειναι οτι με το που πατησεις κεντρο θα σε μαχαιρωσουν ή θα σε ληστεψουν, ειπαμε! Απλα ειναι λιγο περιεργα το βραδυ, δε στα λεω για να σε τρομαξω, απλα σου λεω τι βιωνω καθημερινα εγω εδω οταν περπαταω εκει. Πρεπει να δεις στοχευμενα δρομους και περιοχες. Ωστοσο δυτικα σιγουρα οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Έχετε εμπειρία από μεσιτικά; 1 ενοίκιο ζητάνε + φπα;
Πιστεύετε είναι προτιμότερο από μεσιτικο να βρω ή απο ιδιωτη;
Το αρνητικο του μεσιτικου προφανως ειναι το κοστος της αμοιβης, ομως δεν εχεις το κεφαλι σου λιγο πιο ησυχο σε θεμα επισκεψης στο σπιτι, ασφαλεια συμβολαιου οτι δε θα σε κοροιδεψουνε/κρυψουνε πραγματα για το σπιτι κλπ;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Έχετε εμπειρία από μεσιτικά; 1 ενοίκιο ζητάνε + φπα;
Πιστεύετε είναι προτιμότερο από μεσιτικο να βρω ή απο ιδιωτη;
Το αρνητικο του μεσιτικου προφανως ειναι το κοστος της αμοιβης, ομως δεν εχεις το κεφαλι σου λιγο πιο ησυχο σε θεμα επισκεψης στο σπιτι, ασφαλεια συμβολαιου οτι δε θα σε κοροιδεψουνε/κρυψουνε πραγματα για το σπιτι κλπ;
Απαπα μην μπλέξεις με μεσίτες
Γιατί 1 ενοίκιο θα το θέλει το γραφείο, 2 ενοίκια ο ιδιώτης, θέλεις πολλά λεφτά στην άκρη.
Για το σπίτι πάντα να ζητήσεις να δεις την άδεια του σπιτιού για να δεις αν είναι δηλωμένα όλα.
Εκτός αν θέλεις ένα πολύ καλό σπίτι όπου εκεί ψάχνεις για ποιότητα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Έχετε εμπειρία από μεσιτικά; 1 ενοίκιο ζητάνε + φπα;
Πιστεύετε είναι προτιμότερο από μεσιτικο να βρω ή απο ιδιωτη;
Το αρνητικο του μεσιτικου προφανως ειναι το κοστος της αμοιβης, ομως δεν εχεις το κεφαλι σου λιγο πιο ησυχο σε θεμα επισκεψης στο σπιτι, ασφαλεια συμβολαιου οτι δε θα σε κοροιδεψουνε/κρυψουνε πραγματα για το σπιτι κλπ;
Κοίτα τα καλύτερα σπίτια τα έχω βρει από γνωστούς γνωστών και λοιπά αυτήκοα γεγονότα.

Τα μεσιτικά πέραν από τα κερατιάτικα, έχουν κακά πορτφόλιο. Μεγαλύτερη τύχη είχα με παππούδες/συνταξιούχους που θέλουν απλά να νοικιάσουν χωρίς να μπλέξουν με μεσιτικά, σπιτόγατο κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top