Ρεμπέτικα τραγούδια

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φόρουμ!
Έχετε να μου προτείνετε ρεμπέτικα τραγούδια; (Τα χρειάζομαι για εισαγωγικές εξετάσεις σε δραματικές σχολές)

Προς το παρόν, ένα που ταιριάζει στη φωνή μου και μου αρέσει είναι το "Μάχαιρα έδωσες" που νομίζω ότι ανήκει στο είδος του ρεμπέτικου (είναι λίγο διασκευή, αλλά ο ρυθμός δεν έχει αλλάξει από το πρωτότυπο)

 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.
Αγαπώ το ρεμπέτικο αλλά είναι πάρα πολλά και δεν έχω γνώσεις υποκριτικής ή μουσικής για να σου προτείνω κάτι που μπορεί να ταιριάζει στον σκοπό σου. Ένα που μου αρέσει πολύ
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Το ένα είναι ρεμπέτικο, το άλλο παραδοσιακό.. ποιο σας φαίνεται καλύτερο;



 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Τι σημερα τι αυριο τι τωρα...Τσιτσανης- Νινου
Τεραστιο τραγουδι με βαθεια νοηματα..... με ενορχήστρωση και χροια φωνης μιας αλλη εποχης.

Για σημερα θα προτιμούσα ως ακουστικο ..μποφιλιου ή γαλανη



Και για ζεμπεκια ..Τσαλιγοπουλου

Εκτος βεβαια αμα τα θες για υποκρουση σε θεατρο εποχης..εκει μονο το οριτζιναλ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κανελόριζα ..Ενα αλλο εξαιρετικο παροδοσιακο τραγουδι..
(Ενα κοριτσακι που η μανα του το ονομασε κανελοριζα και ανθος κανελλας)
Δεν ξερω τι συναισθημα θελεις να βγαλεις ...εγω θα πρότεινα εκτελεση απο Θαλασσινο ή Πανουση.. ειναι και καπως ακαπελα .. πολυ δυσκολο.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι, όχι να το παινευτώ, αλλά το Τι σήμερα τι αύριο τι τώρα το λέω υπέροχα.. αλλά αισθάνομαι ότι δεν ταιριάζει σε θέατρο🥺
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι, όχι να το παινευτώ, αλλά το Τι σήμερα τι αύριο τι τώρα το λέω υπέροχα.. αλλά αισθάνομαι ότι δεν ταιριάζει σε θέατρο🥺
Χμμ ...χαιρομαι ...δεν θα μπορουσε να ηταν και διαφορετικα για σενα...ειναι και γυναικειο τραγουδι.
Ε πως δενει γαντι με θεατρο ...ολο θα υπαρχει καποιο σεναριο που θα εχει μεσα απιστια και χωρισμο, για να παιξει ως υποκρουση.
Δενει και γαντι με την βια της εποχης, την βια μεσα στην οικογενεια ή την σχεση... 100 περιστατικα λεει μαζεψε η αστυνομια πειραια σε ενα μηνα !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top