Πώς θα μπω στο τμήμα ηλεκτρονικού εγκλήματος από ΕΠΑ.Λ.;

Kamenos

Νεοφερμένος

Ο Kamenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια χαρα και απο μενα :D .ειμαι μαθητης 2α λυκειου σε επαλ πληροφορικης..τι χρειαζεται για να μπω στο τμημα της διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος ? θα περασω πρωτα απο κανενα τει και μετα θα μπω στη σχολη της αστυνομιας ??ξερει κανεις να με βοηθησει??? ευχαριστω :thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Γεια σου ρε "Καμενε".....:P Να σου απαντησω δεν ξερω,αλλα να σε ρωτησω υπαρχει αυτο πουθενα,Εννοω το σπουδαζεις?Που το ακουσες????
Καλο μου φαινεται:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kamenos

Νεοφερμένος

Ο Kamenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σημερα στο σχολειο μας εδειξαν μια συνεντευξη απο τον αρχηγο του τμηματος της διωξης..και πιανει παιδεραστες ,απατες μεσω ιντερνετ και τετοια .και το βρηκα τελειο .γιατι μου ταιριαζει γαντι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Σας ειπανε πως μπορεις να περασεις σε αυτη τη σχολη..?? Αν ειναι σχολη ?
Ενδιαφερον το θεμα.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
γεια χαρα και απο μενα :D .ειμαι μαθητης 2α λυκειου σε επαλ πληροφορικης..τι χρειαζεται για να μπω στο τμημα της διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος ? θα περασω πρωτα απο κανενα τει και μετα θα μπω στη σχολη της αστυνομιας ??ξερει κανεις να με βοηθησει??? ευχαριστω :thanks::thanks:

Καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιο αστυνομικό τμήμα ή κάποιον που γνωρίζεις οτι ξέρει γιατί είναι κάπως σύνθετο θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια χαρα και απο μενα :D .ειμαι μαθητης 2α λυκειου σε επαλ πληροφορικης..τι χρειαζεται για να μπω στο τμημα της διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος ? θα περασω πρωτα απο κανενα τει και μετα θα μπω στη σχολη της αστυνομιας ??ξερει κανεις να με βοηθησει??? ευχαριστω :thanks::thanks:

Επειδή μ' ενδιαφέρει και μενα το θέμα έκανα μια μικρή αναζήτηση στο google και είδα ότι δεν αρκεί να είσαι ένας απλός πληροφορικάριος, αλλά θα πρέπει να έχεις και μεταπτυχιακά στην εγκληματολογία. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρω τίποτα περισσότερο! Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κάποια στιγμή πέρυσι μου είχε καρφωθεί στο μυαλό (μάλλον από τις πολλές αμερικάνικες σειρές) πως γίνεται να συνδυαστεί η Πληροφορική με την εγκληματολογία για την εξιχνίαση υποθέσεων. Για κάποιο λόγο όλοι καταλάβαιναν ηλεκτρονικό έγκλημα, ενώ εγώ εννοούσα άλλα.
Τέλος πάντων, τυχαία είχα βρει ένα άρθρο το οποίο όμως είναι στα αγγλικά, για τις συνθήκες τις οποίες μπορεί να συναντήσει κάποιος όταν πάει να εργαστεί εναντίον του ηλεκτρονικού εγκλήματος. Αυτό είναι το λινκ αν δεν έχετε θέμα με τα αγγλικά είναι μια ενδιαφέρουσα άποψη αν και αρκετά σκληρή και "γειωτική" για το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Φυσικά δεν περιορίζεται σε αυτόν τον τομέα το ηλεκτρονικό έγκλημα, απλά ενδεικτικά το δίνω.
Για το τι συμβαίνει στην Ελλάδα δεν έχω ιδέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νefy

Νεοφερμένος

Η Νefy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω σπουδασα σε μια ξενογλωσση φιλολογια και κανοντας την αναζητηση μου ειδα οτι και ετσι μπορεις κατα καποιο τροπο κανοντας ενα μεταπτυχιακο στην γλωσσολογια η καλυτερα στην δικαστικη γλωσσολογια(παλι εγκληματολογια) που αναλυει την γλωσσα του εγκληματια .τα μηνυματα που εστελνε πριν διαπραξει το εγκλημα κλπ (Forensic linguists)
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
γεια χαρα και απο μενα :D .ειμαι μαθητης 2α λυκειου σε επαλ πληροφορικης..τι χρειαζεται για να μπω στο τμημα της διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος ? θα περασω πρωτα απο κανενα τει και μετα θα μπω στη σχολη της αστυνομιας ??ξερει κανεις να με βοηθησει??? ευχαριστω :thanks::thanks:

Γενικά, η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος προσεγγίζεται από τον κλάδο της Εγκληματολογίας. Σίγουρα για να κάνεις το μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία, πιστεύω ότι πας από Νομική. Αλλά τα ΕΠΑΛ δεν έχουν δικαίωμα να εισαχθούν σε Νομική σχολή. Άρα, είτε πας Αστυνομία και μετά να ασχοληθείς με τον κλάδο αυτό, ή να σπουδάσεις πρώτα Πληροφορική ξέρω γω και μετά είτε να πας Αστυνομία είτε να κάνεις μεταπτυχιακό στην Εκληματολογία, αν αυτό είναι δυνατόν
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το γνωρίζετε ότι είναι θέμα του 2010. Ο φίλος που ρωτούσε τώρα θα είναι ήδη μέσα στη Δίωξη αν τελικά ακολούθησε το συγκεκριμένο τομέα 😜
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Το γνωρίζετε ότι είναι θέμα του 2010. Ο φίλος που ρωτούσε τώρα θα είναι ήδη μέσα στη Δίωξη αν τελικά ακολούθησε το συγκεκριμένο τομέα 😜

Χαχαχα δίκιο έχεις. Δεν είδα καν την ημερομηνία
 

Νefy

Νεοφερμένος

Η Νefy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για τα παιδια που θελουν να σπουδασουν κατι παρομοιο και ψαχνονται τα ανεβαζουμε .Τουλαχιστον εγω :) O φιλος τωρα που ειναι 18 και μιλαει και με 100% σιγουρια δεν ξερω :P
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Για τα παιδια που θελουν να σπουδασουν κατι παρομοιο και ψαχνονται τα ανεβαζουμε .Τουλαχιστον εγω :) O φιλος τωρα που ειναι 18 και μιλαει και με 100% σιγουρια δεν ξερω :P

Ξέρω ότι μιλάς με εμένα, αλλα μικρός τα έψαχνα πάρα πολύ, επειδή δεν πολυήξερα τι μου αρέσει στα αλήθεια. Βέβαια δεν μπορώ να είμαι και γκουρού
 
Top