Πώς δίνονται οι υποτροφίες για πανεπιστήμια του εξωτερικού;

melina_51

Νεοφερμένος

Η melina_51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Οκ, μην με κοροϊδέψετε αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Και δεν το ρωτάω για μένα, αλλά γενικά. Πες ότι θέλει κάποιος (έλληνας) να πάει π.χ. στο Harvard. Υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορεί να πάρει υποτροφία ή υποτροφίες δίνονται αποκλειστικά σε Αμερικανούς μαθητές ; Δίνεται με δική του πρωτοβουλία ή το πανεπιστήμιο επικοινωνεί μαζί του; Και γενικά πώς λειτουργούν οι υποτροφίες για πανεπιστήμια του εξωτερικού;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Οκ, μην με κοροϊδέψετε αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Και δεν το ρωτάω για μένα, αλλά γενικά. Πες ότι θέλει κάποιος (έλληνας) να πάει π.χ. στο Harvard. Υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορεί να πάρει υποτροφία ή υποτροφίες δίνονται αποκλειστικά σε Αμερικανούς μαθητές ; Δίνεται με δική του πρωτοβουλία ή το πανεπιστήμιο επικοινωνεί μαζί του; Και γενικά πώς λειτουργούν οι υποτροφίες για πανεπιστήμια του εξωτερικού;
Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή που καλύτερα λίγο να τα δεις μόνη σου, αλλά ναι, γίνεται με πρωτοβουλία του υποψηφίου, και οι διαθέσιμες υποτροφίες βρίσκονται συνήθως στα σάιτ των εκάστοτε πανεπιστημίων.
Οι περισσότερες υποτροφίες αφορούν μερικό μέρος των διδάκτρων και όχι ολοκληρωτικό.
Πέρα από τις υποτροφίες που δίνεται να διαθέσει ένα πανεπιστήμιο ή η χώρα, υπάρχουν και υποτροφίες από ειδικες ομάδες (κληροδοτήματα) για φοιτητές με κυρίως κριτήρια καταγωγής.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.
Λεπτομέρειες δεν ξέρω. Μπορείς όμως να μπεις σε ιστοσελίδες των πανεπιστημίων και να ψάξεις.
Ξέρω, ότι για μεταπτυχιακά γενικά χρειάζεσαι καλές συστάσεις από αναγνωρισμένους καθηγητές και μάλιστα να συνεργάζονται με τους καθηγητές του πανεπιστημίου που θα σε πάρει.
Ενδιαφερεσαι για προπτυχιακό; Βλέπω είσαι μαθητρια ακόμη. Για προπτυχιακά δεν έχω ιδέα
 

melina_51

Νεοφερμένος

Η melina_51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή που καλύτερα λίγο να τα δεις μόνη σου, αλλά ναι, γίνεται με πρωτοβουλία του υποψηφίου, και οι διαθέσιμες υποτροφίες βρίσκονται συνήθως στα σάιτ των εκάστοτε πανεπιστημίων.
Οι περισσότερες υποτροφίες αφορούν μερικό μέρος των διδάκτρων και όχι ολοκληρωτικό.
Πέρα από τις υποτροφίες που δίνεται να διαθέσει ένα πανεπιστήμιο ή η χώρα, υπάρχουν και υποτροφίες από ειδικες ομάδες (κληροδοτήματα) για φοιτητές με κυρίως κριτήρια καταγωγής.
Λεπτομέρειες δεν ξέρω. Μπορείς όμως να μπεις σε ιστοσελίδες των πανεπιστημίων και να ψάξεις.
Ξέρω, ότι για μεταπτυχιακά γενικά χρειάζεσαι καλές συστάσεις από αναγνωρισμένους καθηγητές και μάλιστα να συνεργάζονται με τους καθηγητές του πανεπιστημίου που θα σε πάρει.
Ενδιαφερεσαι για προπτυχιακό; Βλέπω είσαι μαθητρια ακόμη. Για προπτυχιακά δεν έχω ιδέα
Όχι εντάξει και γω δεν το έχω μελετήσει σε βάθος, απλά μου γεννήθηκε αυτή η απορία έτσι στο άκυρο. Ευχαριστώ πάντως
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Οκ, μην με κοροϊδέψετε αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Και δεν το ρωτάω για μένα, αλλά γενικά. Πες ότι θέλει κάποιος (έλληνας) να πάει π.χ. στο Harvard. Υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορεί να πάρει υποτροφία ή υποτροφίες δίνονται αποκλειστικά σε Αμερικανούς μαθητές ; Δίνεται με δική του πρωτοβουλία ή το πανεπιστήμιο επικοινωνεί μαζί του; Και γενικά πώς λειτουργούν οι υποτροφίες για πανεπιστήμια του εξωτερικού;
Τα Αμερικανικα Πανεπιστημια του επιπεδου που αναφερεις ενδιαφερονται για προπτυχιακες υποτροφιες σε παιδια που δινουν πανελληνιες αν γραψουν 19600 και πανω μορια στις πανελληνιες ...αλλα εσυ θα πρεπει να τους ενοχλησεις
Καμια ομως υποτροφια δεν θα σου καλυψει ολα τα εξοδα.

Για μεταπτυχιακα υπαρχουν και ελληνικες υποτροφιες αλλα ειναι ανεμικες με μεγαλυτερη του Ιδρυματος Μποδοσακη (μπαινεις σε διαγωνισμο με βαθμο 8 και πανω) που ειναι συνολο 10.000€ που δεν φτανουν με τιποτα.
Πολυ καλες και μεγαλες υποτροφιες δινουν τα καναδεζικα πανεπιστημια αλλα οχι για το συνολο των εξοδων ..πρεπει να εχεις και εσυ καποια χρηματα και καλο παλτο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
@melina_51 καλημερα
για δες και αυτη την εκθεση...ισως σε ενδιαφερει.

 

melina_51

Νεοφερμένος

Η melina_51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
@melina_51 καλημερα
για δες και αυτη την εκθεση...ισως σε ενδιαφερει.

Ευχαριστώ πολυ!!
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Οκ, μην με κοροϊδέψετε αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Και δεν το ρωτάω για μένα, αλλά γενικά. Πες ότι θέλει κάποιος (έλληνας) να πάει π.χ. στο Harvard. Υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορεί να πάρει υποτροφία ή υποτροφίες δίνονται αποκλειστικά σε Αμερικανούς μαθητές ; Δίνεται με δική του πρωτοβουλία ή το πανεπιστήμιο επικοινωνεί μαζί του; Και γενικά πώς λειτουργούν οι υποτροφίες για πανεπιστήμια του εξωτερικού;
Εχω την εντυπωση οτι η πιο γνωστη προσβαση ειναι απο ιδιωτικα σχολεια που κανουν παραλληλα το ΙΒ και ετσι κανεις αιτησεις και παιρνεις μερος σε ειδικες εξετασεις. Δεν ειναι καθολου σιγουρη για αυτο που γραφω. Ξερω απο φιλο που φοίτησε τις τελευταιες ταξεις του λυκειου στο UWC με υποτροφια ψαξε να δεις τι ειναι…εκανε αιτηση σε ευρωπαικα πανεπιστημια οπου εγινε δεκτος δεν γνωριζω ποια ειναι η διαδικασια συγκεκριμενα
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Υποτροφίες για σπουδές σε ξένα πανεπιστήμια χορηγούν:

1) τα ίδια τα πανεπιστήμια όταν ο υποψήφιος ξεχωρίζει, είτε με πολύ υψηλή βαθμολογία στις Πανελλήνιες --σε ό,τι αφορά τις προπτυχιακές σπουδές--, είτε με διάφορα ακαδημαϊκά κριτήρια, όπως ο βαθμός πτυχίου, η ερευνητική πρόταση (το λεγόμενο research proposal) καθώς και το βιογραφικό εν γένει ή η καλή εντύπωση σε μία συνέντευξη.
2) δημόσιοι φορείς (π.χ. οι εκάστοτε κυβερνήσεις των ξένων χωρών από διάφορα κονδύλια,κυρίως για μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές βέβαια...)
3) ιδιωτικά ιδρύματα (Ωνάση, Μποδοσάκη, Έλληνες εφοπλιστές κλπ) με σαφή ή λιγότερο σαφή επιστημονικό προσανατολισμό. Δεν είναι δίνουν χρήματα μόνο οι εφοπλιστές και οι επιχειρηματίες δηλαδή, αλλά και τυχόν εξειδικευμένα επιστημονικά ιδρύματα, ενώσεις κλπ, τα οποία ο υποψήφιος καλό είναι να ανακαλύψει.

Για όλα τα παραπάνω είναι σημαντικό ο υποψήφιος να παρακολουθεί τακτικά προκηρύξεις και προθεσμίες και να φροντίζει να έχει τα απαραίτητα ακαδημαϊκά προσόντα φυσικά :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακές σπουδές, ένας εκπληκτικός φοιτητής, που έχει τελειώσει πρώτος ή από τους πρώτους στο έτος του σε δημοφιλή και ανταγωνιστική σχολή, μπορεί να μαζέψει μέχρι και 40-50κ περίπου από τις διάφορες εξωπανεπιστημιακές υποτροφίες που χορηγούνται και δεν περιέχουν όρο μοναδικότητας, δηλαδή όρο ο φοιτητής να μη λαμβάνει παράλληλα άλλη υποτροφία. Συνήθως, για να εξασφαλίσει τέτοια ποσά, πέρα από καλή κατάταξη, θα πρέπει να έχει και εντυπωσιακό βιογραφικό, να έχει γίνει δεκτός σε κορυφαίο και ακριβό πανεπιστήμιο, και να πληροί ορισμένα κοινωνικοοικονομικά κριτήρια. Πέρα από αυτές τις υποτροφίες, συνήθως το ίδιο το πανεπιστήμιο μπορεί να σου καλύψει τα δίδακτρα (το NYU πχ. είναι θρυλικό σε αυτό) ή να τα κερδίσεις εκπτώσεις μέσω διαπραγμάτευσης (γνωρίζω ότι το Columbia είναι ανοιχτό σε κάτι τέτοιο).

Ένας μέσος φοιτητής δυστυχώς δεν μπορεί να φτάσει τέτοια ποσά, αλλά υπάρχουν υποτροφίες από τις οποίες αν έχει αξιοπρεπή βαθμό, βιογραφικό και πληροί ορισμένες κοινωνικοοικονομικές προϋποθέσεις μπορεί να πάρει ποσό 5-10κ.

Γενικά όλα αυτά τα ψάχνεις μόνος, αλλά είναι αρκετά δύσκολη η έρευνα, γιατί για κάποιο λόγο δεν προβάλλονται σχεδόν καθόλου όλες αυτές οι διαθέσιμες υποτροφίες, πλην κάποιων πολύ γνωστών τύπου Ωνάση, ΕΕΦ κλπ. Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι να βρεις άτομα που έχουν σπουδάσει εξωτερικό και να τους ρωτήσεις σε τι υποτροφίες συμμετείχαν.
 
Top