Πόσο εύκολο είναι να γράψω πάνω από 15 στις Πανελλαδικές;

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ό,τι λέει ο τίτλος. Πόσο εύκολο θα ήταν να γράψει κάποιος πάνω από 14-15; Ή και παραπάνω. Συνήθως ακούω αποτυχίες και καμία επιτυχία από την κατεύθυνση μας και τελευταία αρχίζει να με επειρεάζει και εμένα αυτό το αίσθημα της επιβεβαιωμένης αποτυχίας, ενώ είχα δει το θέμα πολύ χαλαρά και ήρεμα😪
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Κοίτα δεν είμαι της θεωρητικής, αλλά θεωρώ οτι είναι λάθος ο τρόπος σκέψης σου.
Οι περισσότεροι θέλουμε να γράψουμε το απολυτο άριστα, αλλά πέρα από αυτό δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποια βαθμολογία θα μας ξασφαλίσει την είσοδο στη σχολή ή σε μια από τις σχολές της αρεσκείας μας.

Αν,π.χ, τα θέματα είναι γελοία αυτός που θα γράψει 19,άκουσον άκουσον 19 ,θα βγει πιο ζημιωμενος από αυτόν που θα γράψει 17 σε παλούκια.

Ουσιαστικά θέλω να σου πω να μη σκέφτεσαι τους βαθμούς που "πρέπει" να γράψεις. Εσύ θα πας και θα δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό και ο,τι θελει ας είναι. Το να σκέφτεσαι πρέπει να γράψω 17 στα Αρχαια, 20 Λατινικά κλπ κλπ δεν ωφελει και δεν ωφέλησε κανεναν.

Να σου πω και τα δικά μου; Η βιολογία ήταν το δυνατό μου χαρτί, αν δεν έγραφα το απόλυτο 20 θα έγραφα εκεί κοντά, έλα που όμως έκανα ενα πολλαπλής λάθος και από 19.8 έπεσα στο 18.8.
Το περίμενα; Οχι.
Το περίμεναν οι καθηγητές μου; Και πάλι οχι.

Οπότε δεν μπορείς να ξέρεις και να υπολογίσεις από τωρα τι θα γράψεις, είναι φύσει αδύνατον. Και ακόμα και να ήξερες δε θα μπορούσες να διαπιστώσεις αν θα κατάφερνες να φτάσεις τον στόχο σου, δηλαδη την εισαγωγή στη σχολή της επιθυμίας σου, μιας και εξαρτάται από τις επιδόσεις και τις επιθυμίες του συνόλου των διαγωνιζομένων.

Υ. Γ Καλέ έπαθα "Σαμαελιαση" ως προς την έκταση, γιατί η οργάνωση μου είναι άκρως συνειρμικη και το περιεχόμενο μου νομίζω υστερεί:P
 
Τελευταία επεξεργασία:

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Κοίτα δεν είμαι της θεωρητικής, αλλά θεωρώ οτι είναι λάθος ο τρόπος σκέψης σου.
Οι περισσότεροι θέλουμε να γράψουμε το απολυτο άριστα, αλλά πέρα από αυτό δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποια βαθμολογία θα μας ξασφαλίσει την είσοδο στη σχολή ή σε μια από τις σχολές της αρεσκείας μας.

Αν,π.χ, τα θέματα είναι γελοία αυτός που θα γράψει 19,άκουσον άκουσον 19 ,θα βγει πιο ζημιωμενος από αυτόν που θα γράψει 17 σε παλούκια.

Ουσιαστικά θέλω να σου πω να μη σκέφτεσαι τους βαθμούς που "πρέπει" να γράψεις. Εσύ θα πας και θα δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό και ο,τι θελει ας είναι. Το να σκέφτεσαι πρέπει να γράψω 17 στα Αρχαια, 20 Λατινικά κλπ κλπ δεν ωφελει και δεν ωφέλησε κανεναν.

Να σου πω και τα δικά μου; Η βιολογία ήταν το δυνατό μου χαρτί, αν δεν έγραφα το απόλυτο 20 θα έγραφα εκεί κοντά, έλα που όμως έκανα ενα πολλαπλής λάθος και από 19.8 έπεσα στο 18.8.
Το περίμενα; Οχι.
Το περίμεναν οι καθηγητές μου; Και πάλι οχι.

Οπότε δεν μπορείς να ξέρεις και να υπολογίσεις από τωρα τι θα γράψεις, είναι φύσει αδύνατον. Και ακόμα και να ήξερες δε θα μπορούσες να διαπιστώσεις αν θα κατάφερνες να φτάσεις τον στόχο σου, δηλαδη την εισαγωγή στη σχολή της επιθυμίας σου, μιας και εξαρτάται από τις επιδόσεις και τις επιθυμίες του συνόλου των διαγωνιζομένων.

Υ. Γ Καλέ έπαθα "Σαμαελιαση" ως προς την έκταση, γιατί η οργάνωση μου είναι άκρως συνειρμικη και το περιεχόμενο μου νομίζω υστερεί:P
Συμφωνώ απολύτως αλλά γενικά στην κατεύθυνση μου δεν έχω δει βαθμούς ούτε 19 ούτε το δικό σου 18,8 που θεωρείς και κακό. Μόνο κάτι 10 και άντε κανα 12 έχω δει. Φυσικά και είναι ατομική η προσπάθεια στο χαρτί αλλά βλέποντας μόνο κακούς βαθμούς στην θεωρητική είναι λίγο... αποθαρυντικό :/
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως αλλά γενικά στην κατεύθυνση μου δεν έχω δει βαθμούς ούτε 19 ούτε το δικό σου 18,8 που θεωρείς και κακό. Μόνο κάτι 10 και άντε κανα 12 έχω δει. Φυσικά και είναι ατομική η προσπάθεια στο χαρτί αλλά βλέποντας μόνο κακούς βαθμούς στην θεωρητική είναι λίγο... αποθαρυντικό :/
Δεν είπα οτι το 18.8 είναι κακή βαθμολογία, αλλα μεταξύ του 18.8 και του 19.8 βρίσκεται μια ολόκληρη μονάδα, δλδ 330 μόρια(αυτο ίσχυε τότε) τα οποία είναι υπεραρκετα για την κατεύθυνση μου οπου η μια σχολή ακολουθεί κολλητά την άλλη.

Τέλος πάντων μιας και δεν εχω ιδέα τι γινεται με τη θεωρητική,δυστυχώς,δεν μπορώ να σε βοηθήσω και απλα αρκέστηκα στο να πω τη γνώμη μου.

Καλή τύχη
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ό,τι λέει ο τίτλος. Πόσο εύκολο θα ήταν να γράψει κάποιος πάνω από 14-15; Ή και παραπάνω. Συνήθως ακούω αποτυχίες και καμία επιτυχία από την κατεύθυνση μας και τελευταία αρχίζει να με επειρεάζει και εμένα αυτό το αίσθημα της επιβεβαιωμένης αποτυχίας, ενώ είχα δει το θέμα πολύ χαλαρά και ήρεμα😪
Δεν υπάρχει φόρμουλα και στάνταρ σε αυτή την ερώτηση. Μπορεί να πέσει κάτι που ξέρεις καλά και να γράψεις σε ένα μάθημα 16, μπορεί να πέσει κάτι που δεν ξέρεις και δεν διάβασες και να γράψεις 8. Με μεθοδικό διάβασμα, χωρίς να πτοείσαι (μέσα στη ζωή είναι η αποτυχία και η στεναχώρια) ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να γράψεις κάτω από έναν βαθμό, χωρίς να τις μηδενίζεις.

Επίσης, μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους, μέγα λάθος. Καλό είναι να βάζεις σε αυτά τα θέματα παρωπίδες. Ας πούμε εγώ που πέρυσι έγραψα 12.000 και κάτι, απέτυχα παντελώς σε όλα και έγραψα 18.7 στην έκθεση, παρ' όλο που όλοι είχαν δυσκολίες με το συγκεκριμένο μάθημα και οι καθγητές μας παρουσιάζαν το 17+ ανέφικτο.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Ό,τι λέει ο τίτλος. Πόσο εύκολο θα ήταν να γράψει κάποιος πάνω από 14-15; Ή και παραπάνω. Συνήθως ακούω αποτυχίες και καμία επιτυχία από την κατεύθυνση μας και τελευταία αρχίζει να με επειρεάζει και εμένα αυτό το αίσθημα της επιβεβαιωμένης αποτυχίας, ενώ είχα δει το θέμα πολύ χαλαρά και ήρεμα😪
Να παραμείνεις ψύχραιμη. Πάντα κάποιοι θα γράφουν καλά κι άλλοι όχι. Φυσικά και η προετοιμασία που κανεις έχει μεγάλη σημασία αλλα ο βαθμός που θα γράψεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες πχ τα θέματα, τους διορθωτές που θα σου τύχουν, την ψυχολογία σου. Εσυ από όλα αυτά μπορείς να ελέγξεις την ψυχολογία και το διάβασμα σου οποτε συνέχισε να το βλέπεις ψύχραιμα και εστίασε στη μελέτη σου και ο,τι είναι να γίνει θα γίνει.

Όπως είπε και κάποιος παραπάνω ακόμα και ο βαθμός που θα γράψεις είναι σχετικός. Αυτό που σε απασχολεί είναι να γράψεις καλύτερα από τους άλλους ,ώστε να κατοχυρώσεις μια θέση στη σχολή που επιθυμείς. Αν τα θέματα είναι βατά προφανώς και θα γράψουν περισσότεροι υποψήφιοι άριστους βαθμούς οποτε ακόμα και ένας αριστος βαθμός δεν σε εξασφαλίζει. Αν όμως τα θέματα είναι δύσκολα και γράψεις 1-2 βαθμούς παρακάτω μπορεί να έχεις περισσότερες πιθανότητες να περάσεις μιας και δεν θα έχουν γράψει τόσοι πολλοί καλά.

Κλεινοντας, αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως οι πανελλήνιες δεν είναι το παν και δεν καθορίζουν την αξία κανενός. Το άγχος των παιδιών στη Γ λυκείου είναι απολυτως φυσιολογικό, αλλα πραγματικά μεγαλώνοντας συνειδητοποιούμε πως το θέμα των πανελληνίων δεν είναι τοοοοσο σημαντικό και καθοριστικό για τη ζωή ενός ανθρώπου όσο νομίζαμε στη Γ λυκείου. Στην τελική πολλοί πέρασαν σε 2η και 3η επιλογή τους κ τελικά συνειδητοποίησαν πως είναι κάτι που τους γεμίζει και άλλοι πέρασαν στην πρώτη επιλογή τους κ τελικά το μετάνιωσαν και τα παράτησαν. Ακόμα και η αποτυχία δεν υποβαθμίζει τις ικανότητες ενός παιδιού και ποτε δεν είναι κακό κάποιος εφόσον το θέλει να ξαναπροσπαθήσει. 18 χρονων έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου να κανεις ο,τι θέλεις!!
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι αδύνατο
Υπάρχουν κ χαμηλές επιδόσεις, υπάρχουν και οι καλύτερες
Το αν είναι εύκολο να γράψουμε πάνω από 15,15 σε μάθημα εννοείς ή χιλιάδες;
Εξαρτάται από πολλά

Τα δεδομένα του καθενός είναι διαφορετικά 🌺
 
Top