Πόσα χρόνια για Ισπανικά;

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω για έναν ενήλικα που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με την ισπανική γλώσσα πόσο περίπου απαιτείται χρονικά για την απόκτηση ενός πιστοποιητικού μέχρι το επίπεδο B2; Κατέχω ήδη την άριστη γνώση της αγγλικής. Είμαι ανάμεσα και στην Ιταλική γλώσσα. Πιο πολύ σαν προσωπικό εφόδιο θα επέλεγα την δεύτερη ξένη γλώσσα (και αν αργότερα χρησιμεύσει για επαγγελματικούς σκοπούς τότε κανένα θέμα).
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω για έναν ενήλικα που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με την ισπανική γλώσσα πόσο περίπου απαιτείται χρονικά για την απόκτηση ενός πιστοποιητικού μέχρι το επίπεδο B2; Κατέχω ήδη την άριστη γνώση της αγγλικής. Είμαι ανάμεσα και στην Ιταλική γλώσσα. Πιο πολύ σαν προσωπικό εφόδιο θα επέλεγα την δεύτερη ξένη γλώσσα (και αν αργότερα χρησιμεύσει για επαγγελματικούς σκοπούς τότε κανένα θέμα).
Καλησπέρα,
Με 4 ώρες την εβδομάδα μάθημα και με προσωπική ενασχόληση, σε 2 χρόνια φτάνεις άνετα το Β2!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Συμφωνώ πως στα 2 βγαίνει άνετα και θα έλεγα πως ενδεχομένως με ένα πιο εντατικό πρόγραμμα ακόμα και νωρίτερα.
 

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Με 4 ώρες την εβδομάδα μάθημα και με προσωπική ενασχόληση, σε 2 χρόνια φτάνεις άνετα το Β2!
ω ευχαριστώ πολύ για την απάντηση να είσαι καλά!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ πως στα 2 βγαίνει άνετα και θα έλεγα πως ενδεχομένως με ένα πιο εντατικό πρόγραμμα ακόμα και νωρίτερα.
Τέλειαα, ευχαριστώ για την απάντησηη!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω για έναν ενήλικα που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με την ισπανική γλώσσα πόσο περίπου απαιτείται χρονικά για την απόκτηση ενός πιστοποιητικού μέχρι το επίπεδο B2; Κατέχω ήδη την άριστη γνώση της αγγλικής. Είμαι ανάμεσα και στην Ιταλική γλώσσα. Πιο πολύ σαν προσωπικό εφόδιο θα επέλεγα την δεύτερη ξένη γλώσσα (και αν αργότερα χρησιμεύσει για επαγγελματικούς σκοπούς τότε κανένα θέμα).
Από 3 έως 5 χρόνια αλλά επειδή ξέρεις καλά αγγλικά από 2.5 έως 3.5 χρόνια. Για να σου μείνει και κάτι εκτός από το δίπλωμα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Από 3 έως 5 χρόνια αλλά επειδή ξέρεις καλά αγγλικά από 2.5 έως 3.5 χρόνια. Για να σου μείνει και κάτι εκτός από το δίπλωμα.
Για κάποιον που ξέρει και γαλλικά; ένα γ2 ισπανικών πόσο καιρό μπορεί να πάρει ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Μία φίλη μου έφτασε σε επίπεδο B2 σε δύο χρόνια στα Ισπανικά. Δεν είναι δύσκολα απλά αυτό που έχω τονίσει πολλές φορές είναι πως άλλο το πιστοποιητικό και άλλο η πραγματική γνώση της γλώσσας. Από όσο έχω καταλάβει αν και έχει το Β2 δεν τα μιλάει και σαν Β2 επίπεδο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top