Πως περνάω σε τμήμα μεταφραστών και διερμηνέων από το σχολείο

Arte08

Νεοφερμένος

Η Arte08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών και Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μαθήτρια της Γ' γυμνασίου. Θέλω να μάθω από ποιες κατευθύνσεις θα μπορούσα να περάσω στο τμήμα μεταφραστών και διερμηνέων. Είναι αποκλειστικά από την θεωρητική η γίνεται και από τεχνολογική η θετική;:)
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Γειά σου!

Καταρχήν να σου πω πώς σε τιμάει πάρα πολύ που από τόσο μικρή ηλικία έχεις καταφέρει και βρει κάτι που σου αρέσει και ψάχνεσαι για να το πραγματώσεις.

Όσον αφορά τη σχολή που λες, στην Ελλάδα υπάρχουν δύο τέτοιες: η μία είναι ΑΕΙ και βρίσκεται στην Κέρκυρα (πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ) και η άλλη είναι ΤΕΙ και βρίσκεται στα Ιωάννινα (δες εδώ).

Τυχαίνει και έχω πάει στην Κέρκυρα σε αυτό το τμήμα για ένα σεμινάριο: είναι μια καταπληκτική σχολή με πάρα πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα.

Η βάση της κυμαίνεται γύρω στα 16.5κ μόρια και η πρόσβαση είναι μόνο από Θεωρητική κατεύθυνση.

Όλα τα στοιχεία μπορείς να τα βρεις στο λινκ που σου ανέφερα πιο πάνω.
 

Arte08

Νεοφερμένος

Η Arte08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών και Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Που μπορώ να βρω πληροφορίες όσο αναφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής της Κέρκυρας; Για παράδειγμα μπορώ να υπογράψω εγώ μια μετάφραση ή θα πρέπει να περάσει και από δικηγόρο ;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Που μπορώ να βρω πληροφορίες όσο αναφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής της Κέρκυρας; Για παράδειγμα μπορώ να υπογράψω εγώ μια μετάφραση ή θα πρέπει να περάσει και από δικηγόρο ;
Αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζω!

Η ιστοσελίδα του τμήματος είναι αυτή και φαντάζομαι δεν θα έβλαπτε να τους έστελνες ένα email.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Που μπορώ να βρω πληροφορίες όσο αναφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής της Κέρκυρας; Για παράδειγμα μπορώ να υπογράψω εγώ μια μετάφραση ή θα πρέπει να περάσει και από δικηγόρο ;
Εννοείται πως μπορείς αλλά θα πρέπει να λάβεις ανάλογη άδεια από το υπουργείο, δεν ξέρω την διαδικασία αλλά αν το κυνηγήσεις είναι φανταστική δουλειά.
P.S. Για ένα απλό χαρτί που μετέφρασα στα αγγλικά (σε μεταφραστικό κέντρο που έχουν άδεια από το υπουργείο) πλήρωσα γύρω στα 50€ 😂, δεν το λες και λίγο για μόνο μια σελίδα.
Αλλά έχεις πολλά χρόνια μπροστά, είναι καλό μεν που έχεις μία ιδέα το τι θες, αλλα να παραμείνεις ανοιχτή σε ο,τι σε ενθουσιάσει στην πορεία
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μαθήτρια της Γ' γυμνασίου. Θέλω να μάθω από ποιες κατευθύνσεις θα μπορούσα να περάσω στο τμήμα μεταφραστών και διερμηνέων. Είναι αποκλειστικά από την θεωρητική η γίνεται και από τεχνολογική η θετική;:)
Το τμήμα του Ιονίου είναι μόνο από θεωρητική. Επίσης, δίνεις εξετάσεις στο ειδικό μάθημα στις δύο ξένες γλώσσες από τις τρεις που διδάσκονται στο τμήμα, δηλαδή αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Που μπορώ να βρω πληροφορίες όσο αναφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής της Κέρκυρας; Για παράδειγμα μπορώ να υπογράψω εγώ μια μετάφραση ή θα πρέπει να περάσει και από δικηγόρο ;
Ναι, ο απόφοιτος του Μεταφραστικού της Κέρκυρας μπορεί να υπογράψει και έχει κανονικά σφραγίδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top