Πτυχιακή Βιολογίας

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με την πτυχιακή εργασία που θα κληθω να κανω σύντομα. Το ερώτημα είναι το εξης: μπήκα στο βιολογικο με άλλους στόχους αλλά πλέον θεωρώ ότι προσανατολιζομαι προς την εκπαίδευση καθώς το εργαστήριο δεν με ικανοποιεί ιδιαίτερα αλλά με την διδασκαλία νιωθω πιο πληρης. Επίσης έχω κουραστεί πολύ με τη σχολη και θέλω να περαστούν μαθηματα/εργασίες κλπ όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Για παράδειγμα μου φαίνεται βουνό να πρέπει να πάρω ολόκληρα εργαστηρια και δύσκολα μαθήματα επιλογής κάποιου καθηγητή μόνο και μόνο για να με πάρει να κανω πτυχιακή μαζί του. Το ερώτημα μου είναι αν θα ήταν καλή ιδέα στην προκειμένη περίπτωση να κανω πτυχιακή εργασία σχετική με την διδασκαλία της Βιολογίας (μιας και παρακολουθώ παιδαγωγικα μαθήματα ήδη) ή κάτι τέτοιο θα με αποκλείσει από άλλους τομείς της Βιολογίας σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη στο μέλλον( πχ να δουλέψω αν χρειαστεί σε κάποιο εργαστήριο η να κανω ενα μεταπτυχιακό σε άλλον τομέα εκτός διδακτικής) ...? Επίσης θεωρώ ότι είναι κάπως καλή ιδέα μιας και με αυτές τις συνθήκες δεν λειτουργούν τα εργαστηρια για την εκπόνηση της εργασίας και γενικά αυτή η ανασφάλεια περί εργαστηρίων είναι αγχωτικη δεδομένου ότι θέλω να τελειώσω και στα 4 χρονια. Ελπίζω να καταλάβατε το ποιντ μου, σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με την πτυχιακή εργασία που θα κληθω να κανω σύντομα. Το ερώτημα είναι το εξης: μπήκα στο βιολογικο με άλλους στόχους αλλά πλέον θεωρώ ότι προσανατολιζομαι προς την εκπαίδευση καθώς το εργαστήριο δεν με ικανοποιεί ιδιαίτερα αλλά με την διδασκαλία νιωθω πιο πληρης. Επίσης έχω κουραστεί πολύ με τη σχολη και θέλω να περαστούν μαθηματα/εργασίες κλπ όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Για παράδειγμα μου φαίνεται βουνό να πρέπει να πάρω ολόκληρα εργαστηρια και δύσκολα μαθήματα επιλογής κάποιου καθηγητή μόνο και μόνο για να με πάρει να κανω πτυχιακή μαζί του. Το ερώτημα μου είναι αν θα ήταν καλή ιδέα στην προκειμένη περίπτωση να κανω πτυχιακή εργασία σχετική με την διδασκαλία της Βιολογίας (μιας και παρακολουθώ παιδαγωγικα μαθήματα ήδη) ή κάτι τέτοιο θα με αποκλείσει από άλλους τομείς της Βιολογίας σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη στο μέλλον( πχ να δουλέψω αν χρειαστεί σε κάποιο εργαστήριο η να κανω ενα μεταπτυχιακό σε άλλον τομέα εκτός διδακτικής) ...? Επίσης θεωρώ ότι είναι κάπως καλή ιδέα μιας και με αυτές τις συνθήκες δεν λειτουργούν τα εργαστηρια για την εκπόνηση της εργασίας και γενικά αυτή η ανασφάλεια περί εργαστηρίων είναι αγχωτικη δεδομένου ότι θέλω να τελειώσω και στα 4 χρονια. Ελπίζω να καταλάβατε το ποιντ μου, σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Ααμ,όχι το πεδίο μου but...δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο εαν εξειδικευτείς στην διδασκαλία.
Εννοώ δεν παίζει ρόλο εαν αποφασίσεις να κάνεις μεταπτυχιακό σε κάποια άλλη περιοχή της βιολογίας(και όχι μόνο). Ούτε το οτι θα κάνεις την πτυχιακή σου πάνω σε κάτι συγκεκριμένο ,εμποδίζει να ασχοληθείς και με κάτι άλλο παράλληλα ,αφού βιολόγος είσαι όπως και να έχει.

Απλά μέσα απο την πτυχιακή γνωρίζεις όντως καθηγητές που έχουν αντικείμενο ειδίκευσης κάτι που σου αρέσει και είναι πιο εύκολο να εξελιχθείς αργότερα σε αυτό.Επίσης αποκτάς απο νωρίς γνώση πάνω σε αυτό.Εαν μάλιστα υπάρχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην ίδια περιοχή που έκανες και την πτυχιακή σου, είσαι σαφώς πιο safe επιλογή να σε δεχτούν εφόσον σε ξέρουν. Με αυτή την έννοια υπάρχει πλεονέκτημα κυρίως. Αλλά όπως είπα,εαν κάποια στιγμή αλλάξεις ενδιαφέροντα ή να δοκιμάσεις και κάτι άλλο, μπορείς πάντα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες!!😇
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γενικά, πρώτα πρέπει να αποφασίσεις προς τα που θέλεις να καταλήξεις.
 

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γενικά, πρώτα πρέπει να αποφασίσεις προς τα που θέλεις να καταλήξεις.
Τείνω προς την εκπαίδευση αλλά δεν θέλω να κλείσω όλους τους δρόμους που ανοίγει το βιολογικό προς το παρόν γι αυτο το σκεφτομαι.. Αλλά 90% θα ασχοληθώ με την διδασκαλία
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες!!😇
Κάνε απλά αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο. Δεν είναι ανάγκη να υποδουλωθείς σε αυτό όμως. Εφόσον βρίσκεις διασκεδαστική την εκπαίδευση, ακολούθησε αυτό. Και εαν κάποια στιγμή θεωρήσεις οτι δεν σε εκφράζει μπορείς πάντα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε κάποια άλλη περιοχή. Όρεξη και υγεία να έχεις και κάνεις τα πάντα,μην φοβάσαι τίποτα. Οι γνώσεις και οι εμπειρίες που αποκτάς ανεξάρτητα ποιον τομέα θα ακολουθήσεις θα είναι χρήσιμες με τον τρόπο τους, εφόσον τις απολαμβάνεις και επενδύεις χρόνο να τις αποκτήσεις.

Καλή συνέχεια :) .
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Την πτυχιακή σου μπορείς να κάνεις σχετικά με εκπαίδευση και μάλιστα υπάρχει και μεταπτυχιακό διαδκτικής της Βιολογίας στο ΕΚΠΑ οπότε σίγουρα δεν είναι αδιέξοδος και έχει μέλλον στην Ελλάδα. Επίσης πιστεύω δεν χρειάζεται η πτυχιακή να είναι οπωσδήποτε σχετική με ένα μεταπτυχιακό που θες να πας, μπορούν ακόμα να σε δεχτούν και αυτό κρίνεται πάνω στην συνέντευξη (το ίδιο και αν ψάχνεις δουλειά στον τομέα). Αν θες πολύ να κάνεις πτυχιακή στην εκπαίδευση σιγουρέψου ότι υπάρχει μέλος ΔΕΠ που ασχολείται με αντικείμενο για να γίνει επιβλέπων και αν δεν υπάρχει θα πρέπει να επικοινωνήσεις με καθηγητή από Τμήμα Φιλοσοφίας ή Παιδαγωγικό Τμήμα για να γίνει αυτός ο επιβλέπων της διατμηματικής διπλωματικής (δεν ξέρω αν γίνεται αυτό στο τμήμα του Ηρακλείου αλλά στα άλλα γίνεται).
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Για παράδειγμα μου φαίνεται βουνό να πρέπει να πάρω ολόκληρα εργαστηρια και δύσκολα μαθήματα επιλογής κάποιου καθηγητή μόνο και μόνο για να με πάρει να κανω πτυχιακή μαζί του
Εντωμεταξυ άσχετο, αλλά είσαι / θα είσαι πάρα πολύ τυχερή αν σε πάρει καθηγητής για πτυχιακή (πειραματική/εργαστηριακή) αμέσως στο 4ο έτος.

Στη σχολή μου, οι καθηγητές παίρνουν πάρα πολύ λίγους φοιτητές, με αποτέλεσμα πάνω από τους μισούς να μένουν εκτός και να αναγκάζονται να μείνουν 5ο έτος στο Πανεπιστήμιο ή να κάνουν βιβλιογραφική Πτυχιακή (το οποίο θεωρείται υποβάθμιση σε Σ.Θ.Ε.) ή να κάνουν πτυχιακή σε άσχετο κλάδο που δε τους αρέσει και να μιζεριαζουν.

Αντίστοιχη περίπτωση και εγώ που για να κάνω πτυχιακή σε τομέα που είναι ο μόνος που με ενδιαφέρει σε όλο το τμήμα, οι καθηγητές παίρνουν εξαιρετικά λίγους ο καθένας, πολλές φορές 4 Μαξ ο καθένας.
 

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εντωμεταξυ άσχετο, αλλά είσαι / θα είσαι πάρα πολύ τυχερή αν σε πάρει καθηγητής για πτυχιακή (πειραματική/εργαστηριακή) αμέσως στο 4ο έτος.

Στη σχολή μου, οι καθηγητές παίρνουν πάρα πολύ λίγους φοιτητές, με αποτέλεσμα πάνω από τους μισούς να μένουν εκτός και να αναγκάζονται να μείνουν 5ο έτος στο Πανεπιστήμιο ή να κάνουν βιβλιογραφική Πτυχιακή (το οποίο θεωρείται υποβάθμιση σε Σ.Θ.Ε.) ή να κάνουν πτυχιακή σε άσχετο κλάδο που δε τους αρέσει και να μιζεριαζουν.

Αντίστοιχη περίπτωση και εγώ που για να κάνω πτυχιακή σε τομέα που είναι ο μόνος που με ενδιαφέρει σε όλο το τμήμα, οι καθηγητές παίρνουν εξαιρετικά λίγους ο καθένας, πολλές φορές 4 Μαξ ο καθένας.
Μου κάνει εντύπωση το μήνυμα σου γιατί εγώ στο βιολογικού Πατρών που είμαι κάνουμε όλοι πτυχιακή στο 4ο έτος. Ναι μπορεί ο καθηγητής που θες να μη σε επιλέξει αλλά γενικά όλοι οι συμφοιτητές μου(και εγώ) 4ο έτος ξεκινήσαμε κανονικά πτυχίακη είτε στο βιολογικό,είτε σε καθηγητές φαρμακευτικής είτε Άρης ιατρικής. Σε άλλα τμήματα δεν μπορείτε να πάτε για να μη περιμένετε?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top