Πρόβλημα με φροντιστήριο

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα πρόβλημα με το φροντηστήριο. Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν πάω στο σπίτι μου μετά από κάθε μάθημα να ανοίξω το βοήθημα δεν μπορώ να λύσω ούτε μία άσκηση! Αυτό εδώ και 3 χρόνια (από πρώτη λυκείου που πηγαίνω) αλλά τώρα που είμαι γ δεν θελω να χαλάω την ώρα μου αν δεν είναι απαραίτητο. Στο φρο σου λέει ο καθηγητής ότι και στο βοήθημα σου λύνει και 2-3 ασκήσεις σαν παράδειγμα αλλά δεν πηγαίνει με τον ρυθμό σου.

Και θα μου πείτε "αν δεν καταλαβαίνεις ρώτα". Εντάξει να τον ρωτήσει μία να τον ρωτήσει δύο πόσες? Εδικά φέτος που είμαι σε τμήμα με 8 άτομα. Αλλά το βασικό είναι αν πρέπει να κάνω 4 ώρες φροντηστήριο κάθε μέρα και να πρέπει να χαλάσω άλλες τόσες στο σπίτι πάνω από το βοήθημα (λύνοντας ασκήσεις του βοηθήματος που τις εξηγεί εν αντιθέση με το φρο που απλός στις γράφει ο καθηγητης και σου κάνει προφορική εξήγηση) και αλλες τόσες στις ασκήσεις του φρο (μην πάω και αδιαβαστος) σύνολο 12 ώρες τότε και πρακτικά δεν γίνεται.

Έτσι σκέφτομαι να το κόψω το φρο και να μείνω με τα βοηθήματα (άντε να κάνω και ιδιαίτερο έκθεση) αλλά (εδώ η ερώτηση απευθήνεται περισσότερο σε αυτούς που τελείωσαν το λύκειο και έδωσαν πανελλήνιες) μήπως θα το μετανιώσω μετά που θα αρχίσουν επαναλήψεις και τέτοια? μήπως μετά γίνεται κάτι το πιο ιδιαίτερο στο φροντηστήριο και εγώ θα το χάσω?

Επειδή στόχος μου είναι η ιατρική και με τόσο που έχουν οι βάσεις δεν υπάρχει περιθώρειο πειραματισμού τι έχετε να μου προτείνεται?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να αλλάξεις φροντηστήριο. Ιατρική μόνο με βοηθήματα, πολύ δύσκολα χτυπάς. Βέβαια αυτό είναι γνώμη μου, μπορεί να μην ισχύει για σένα. Απλώς προσωπικά εγώ όταν μου τα εξηγεί κάποιος άλλος και τα ακούω τα καταλαβαίνω καλύτερα απο το να τα διαβάζω απλά. Πάντως ο χρυσός συνδυασμός είναι φροντηστήριο + βοήθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Καταρχην πιστευω οτι θα ειναι λαθος να σταματησεις το φροντιστηριο και να βασιστεις μονο στα βοηθηματα τα οποια βοηθουν μεν αλλα δεν αντικαθιστουν τον καθηγητη...Τωρα ειναι αρχη ισως και πιστευεις οτι μπορεις να τα καταφερεις μονο με βοηθηματα αλλα αργοτερα θα δυσκολεψουν τα μαθηματα οποτε ο καθηγητης σου ειναι απαραιτητος.
Αφου δε μπορεις να λυσεις ασκηση μονο σου η ο καθηγητης φταιει που δεν εξηγει το μαθημα καλα η φταις εσυ που δε διαβαζεις αρκετα ωστε να καταλαβεις το μαθημα...
Παντως 8 παιδια ειναι πολλα σε ενα φροντιστηριο...Τοσοι ημασταν στο σχολειο στην κατευθυνση...

Προσπαθησε να καταλαβεις το μαθημα εις βαθος και μετα να προχωρησεις στις ασκησεις.

Επισης, μην υποτιμησεις καθολου το μαθημα που γινεται στο σχολειο. Ακομα και αν εχεις ακουσει την παραδοση σε ενα μαθημα καλο ειναι να το ξανακουσεις...Στα σχολεια αρκετες φορες γινεται καλυτερο μαθημα και απο το φροντιστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ιατρικη μονο με βοηθηματα ειναι πολυ δυσκολο να πιασεις. Το βοηθημα αντε να σε παει μεχρι το 16...
Θα σου προτεινα κι εγω, μηπως κοιταξεις κάποιο άλλο φροντιστηριο, ωστοσο επειδη οπως ειπες ειχες συνηθισει τοσα χρονια να διαβαζεις ετσι, ειναι πολυ δυσκολο να το αλλαξεις τωρα, οσα φροντιστηρια και να αλλαξεις. Για αρχη συζητησε το με ενα καθηγητη σου (σχολειου ή φροντιστηριου) στον οποιο να εχεις εμπιστοσυνη αφου αυτοι σε ξερουν πιο καλα σαν μαθητη απο μας. Αν δε σε καλυψει η κουβεντα που θα κανετε το ξαναψαχνουμε απο δω, αλλα τον πρωτο λογο πρεπει να τον εχουν οι καθηγητες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top