Πρωτοετής στα 20;

Ειλιάννα

Νεοφερμένος

Η Ειλιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αισθάνομαι αποτυχημένη που θα αρχίσω πανεπιστήμιο στα 20,όταν όλοι οι συνομίλικοι μου θα είναι 3ο έτος.Έχω μείνει παρά πολύ πίσω και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω. Θα τελείωνα στα 21, θα έκανα Master και στα 23,πιτσιρίκι ακόμη, τελειωμένη από σπουδές θα έμπαινα δυναμικά στην αγορά εργασίας έχοντας χρόνο παράλληλα να κάνω ό,τι άλλο θέλω.
Τώρα στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έχω τελειώσει από όλες τις σπουδές στα 27! Είμαι πολύ στεναχωρημένη αισθάνομαι ότι η καθυστέρηση μου αυτή με καταδικάζει σε σίγουρη αποτυχία στο μέλλον. Δεν ξέρω ρε παιδιά καν γιατί σας πριζω τώρα απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου γιατί το σκέφτομαι όλη μέρα σήμερα
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Καλά δεν είναι έτσι. Άλλωστε πολλά άτομα τελειώνουν στα 22 δε βρίσκουν κάτι πάνω στο αντικείμενο σπουδών τους και αλλάζουν πορεία ξανασπουδάζοντας.
 

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αχ πιστεψε με, εισαι ακομα στη φαση που πηγαινετε ολοι μαζι μπουλουκι τις "ταξεις" και σου φαινεται τοσο εντονο. Οι περισσοτεροι που βλεπεις τωρα και συγκρινεσαι θα "χασουν" χρονια στη σταδιοδρομια τους με τον ενα ή τον αλλο τροπο και για ενα σωρο λογους. Η ζωη ειναι χαοτικη και τα 3 χρονια ειναι ασημαντα αν σκεφτεις οτι ο καθενας φτιαχνει το δρομο του. Καταλαβαινω ποσο μπορει να σε ριχνει αυτο τωρα αλλα να ξερεις οτι δε χανεις πραγματα, ολα θα πανε καλα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Αισθάνομαι αποτυχημένη που θα αρχίσω πανεπιστήμιο στα 20,όταν όλοι οι συνομίλικοι μου θα είναι 3ο έτος.Έχω μείνει παρά πολύ πίσω και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω. Θα τελείωνα στα 21, θα έκανα Master και στα 23,πιτσιρίκι ακόμη, τελειωμένη από σπουδές θα έμπαινα δυναμικά στην αγορά εργασίας έχοντας χρόνο παράλληλα να κάνω ό,τι άλλο θέλω.
Τώρα στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έχω τελειώσει από όλες τις σπουδές στα 27! Είμαι πολύ στεναχωρημένη αισθάνομαι ότι η καθυστέρηση μου αυτή με καταδικάζει σε σίγουρη αποτυχία στο μέλλον. Δεν ξέρω ρε παιδιά καν γιατί σας πριζω τώρα απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου γιατί το σκέφτομαι όλη μέρα σήμερα

Πρώτα απο όλα η Ace of Spades σου είπε τα πιο σοφά λόγια επι του θέματος,και έχει απόλυτο δίκιο .
Έπειτα θα είναι κλισέ αυτό που θα σου πω,αλλά ας το ακούσεις να μην το ξεχνάς . Μην αντιπετωπίζεις την ζωή σου ως νούμερο . Δεν είναι λογαριασμός να μετράς πόσα χρόνια έχασες και πόσα κέρδισες . Μερικές φορές πρέπει να σκέφτεσαι πέρα απο το context του σωστού/λάθους & επιτυχία/αποτυχία . Απλά κάνεις επιλογές βάσει του τι πιστεύεις οτι είναι καλύτερο για εσένα την δεδομένη στιγμή και όπου σε βγάλει . Η ζωή είναι πράγματι χαοτική και αυτό δεν σημαίνει οτι θα μας τα φέρνει πάντα τρισχειρότερα,αλλά μπορεί να δουλέψει και για όφελος μας .

Υπάρχουν φοιτητές που σπουδάζουν 6+ έτη και ακόμα και εαν σπούδαζαν άλλα τόσα μπορεί να μην έκαναν ποτέ όσα θα καταφέρεις εσύ σε 4 ή 5 , ακόμα και εαν μπήκαν στα 17-18 τους στο πανεπιστήμιο . Στην σχολή μου ξέρω ανθρώπους επι πτυχίο που δεν ξέρουν πράγματα που θα έπρεπε να μάθαιναν στο 2ο τους έτος . Οπότε δεν μπορείς ποτέ να κάνεις σχέδια του τύπου θα κάνω 4 έτη αυτό,μετά ένα MSc . Όχι ,δεν ξέρεις καν τι θα παιχτεί στο ενδιάμεσο. Δεν ξέρεις καν εαν θα ξενερώσεις και δεν θα τα στείλεις όλα στην ευχή του Θεού να κάνεις κάτι άλλο . Μην βάζεις λοιπόν δεσμεύσεις στον εαυτό σου που δεν χρειάζονται,κάνε οτι σε ευχαριστεί ;) .
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αισθάνομαι αποτυχημένη που θα αρχίσω πανεπιστήμιο στα 20,όταν όλοι οι συνομίλικοι μου θα είναι 3ο έτος.Έχω μείνει παρά πολύ πίσω και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω. Θα τελείωνα στα 21, θα έκανα Master και στα 23,πιτσιρίκι ακόμη, τελειωμένη από σπουδές θα έμπαινα δυναμικά στην αγορά εργασίας έχοντας χρόνο παράλληλα να κάνω ό,τι άλλο θέλω.
Τώρα στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έχω τελειώσει από όλες τις σπουδές στα 27! Είμαι πολύ στεναχωρημένη αισθάνομαι ότι η καθυστέρηση μου αυτή με καταδικάζει σε σίγουρη αποτυχία στο μέλλον. Δεν ξέρω ρε παιδιά καν γιατί σας πριζω τώρα απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου γιατί το σκέφτομαι όλη μέρα σήμερα
Μπήκες στα 20, αντί για τα 18. Γιατί θα τελειώσεις στα 27, αντί για τα 23;

Η ζωή είναι μαραθώνιος, όχι spread. Το ότι χρειάστηκε να ξαναδώσει φαίνεται να σε πηγαίνει πίσω, στην πραγματικότητα, όμως, δεν σου κοστίζει κάτι. Βρες κάτι θετικό να απασχολείσαι τώρα με την καραντίνα και μην σκέφτεσαι τα υποτιθέμενα 2 χρόνια που έχασες.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Πραγματικα μην το σκεφτεσαι καθολου αυτο... Καποιοι πετυχαίνουν πιο νωρις τον στοχο τους, αλλοι πιο μετα. Δεν εχει καμια μα καμια σχεση αμα εισαι 23 ή 33 ή 43
Θα βρεις την θεση που σου ταιριαζει αργα η γρηγορα. Αν ειναι ετσι δηλαδη να υποχρεώσουν τους παντες να εχουν τελειωσουν το πανεπιστήμιο και να βγουν στην αγορα εργασιας μεχρι τα 23 τους. Μετα τα 23 δεν εχει, αυτο ηταν, θα μεινουν άνεργοι για παντα, το χασανε το τρένο.....
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πραγματικα μην το σκεφτεσαι καθολου αυτο... Καποιοι πετυχαίνουν πιο νωρις τον στοχο τους, αλλοι πιο μετα. Δεν εχει καμια μα καμια σχεση αμα εισαι 23 ή 33 ή 43
Θα βρεις την θεση που σου ταιριαζει αργα η γρηγορα. Αν ειναι ετσι δηλαδη να υποχρεώσουν τους παντες να εχουν τελειωσουν το πανεπιστήμιο και να βγουν στην αγορα εργασιας μεχρι τα 23 τους. Μετα τα 23 δεν εχει, αυτο ηταν, θα μεινουν άνεργοι για παντα, το χασανε το τρένο.....
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα

To 2004-10 τότε που ακόμη υπήρχε πολύ λίπος στην κοινωνία και οι σπουδές γίνονταν για χόμπι, υπήρχαν άλλες λογικές. Έπρεπε να κάνεις αγώνα δρόμου για να μην σε χαρακτηρίσει η γειτονιά ότι άργησες να αποφοιτήσεις και χάσεις τη δουλειά στις μεγαλοβιομηχανίες στο Μόναχο του Ελληνικού κράτους, δηλαδή το δημόσιο. Βλέπεις περίμεναν διακαώς να διορίσουν τις στρατιές αποφοίτων από τις ορκωμοσίες! ανά σεζόν εξεταστικής. Να τα τηλέφωνα σε παπάδες, πολιτικούς, ηθοποιούς κλπ μήπως και τρουπώσει το παιδί το ανίκανο που πήρε πτυχίο σε κάποια καρέκλα και η κοινωνία θα έπρεπε να κάνει τεμενάδες στον κάθε μπούλη επειδή πήρε πτυχίο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μου πέρασε απ' το μυαλό ότι μπορεί να είσαι τρολ, αλλά μάλλον δεν είσαι και σε έπιασε μια μίνι υπαρξιακή κρίση. Κοίτα, 20 χρονών είσαι, δηλαδή σπόρι και έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου. Ξεκόλλα λίγο.
Σου του λέω εγώ που μπήκα 1ο έτος λίγο πριν τα πρώτα άντα. Και που να δεις κάτι συμφοιτήτριες που βρίσκονται στα δεύτερα και στα τρίτα(με δουλειές, με παιδιά, με με με). Η ηλικία σου είναι ιδανική, μην σε ανησυχεί τίποτα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σκέψου το και αλλιώς. Μπαίνεις σε μία σχολή στα 20 σου, πολύ πιο κατασταλαγμένη από ό,τι στα 18 σου. Επίσης, 2 χρόνια στη ζωή σου δεν είναι τίποτα μπροστά σε όσα έρχονται και όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω περί αυτού με βρίσκουν, γενικά, σύμφωνο.

Ωστόσο, σκέψου και το εξής. Τι είναι αυτό που σε ωθεί σε αυτήν την υπαρξιακή κρίση αυτήν την περίοδο; (δε στο λέω για να μας πεις, είναι προσωπικά αυτά) Μην αφήσεις τέτοιες σκέψεις να σε πάνε πίσω από εδώ κι εμπρός. Και όχι πίσω σε θέμα "ακαδημαϊκού ημερολογίου" αλλά πίσω σε σχέση με τα «θέλω» σου. Φαντάζομαι ότι η επιλογή σου να μπεις σε αυτήν τη σχολή είναι συνεπής με τα θέλω σου, οπότε εδώ μπορείς άφοβα να σου δώσεις έναν πόντο. Το θέμα είναι να προσπαθήσεις να παραμείνεις, στο μέτρο του δυνατού, συνεπής με τα «θέλω» σου.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
To 2004-10 τότε που ακόμη υπήρχε πολύ λίπος στην κοινωνία και οι σπουδές γίνονταν για χόμπι, υπήρχαν άλλες λογικές. Έπρεπε να κάνεις αγώνα δρόμου για να μην σε χαρακτηρίσει η γειτονιά ότι άργησες να αποφοιτήσεις και χάσεις τη δουλειά στις μεγαλοβιομηχανίες στο Μόναχο του Ελληνικού κράτους, δηλαδή το δημόσιο. Βλέπεις περίμεναν διακαώς να διορίσουν τις στρατιές αποφοίτων από τις ορκωμοσίες! ανά σεζόν εξεταστικής. Να τα τηλέφωνα σε παπάδες, πολιτικούς, ηθοποιούς κλπ μήπως και τρουπώσει το παιδί το ανίκανο που πήρε πτυχίο σε κάποια καρέκλα και η κοινωνία θα έπρεπε να κάνει τεμενάδες στον κάθε μπούλη επειδή πήρε πτυχίο.
Μα αυτη η κοινωνια ειναι που σπέρνει τον φοβο και το αγχος και εξακολουθούν να υπαρχουν ατομα, οπως η θεματοθετρια, που ανησυχουν μηπως δεν υπαρξουν ευκαιριες και μεινουν πισω λογω πχ ηλικιας. Και στο τελος, τα παρατανε, δέσμιοι(χωρις να το θελουν) των κοινωνικων προκαταληψεων, δινοντας την θεση τους σε ατομα που ενδεχομενως να μην μπορεσουν να εργαστουν τοσο αποτελεσματικα οσο αυτοι. Απλως πληρουν τις προϋποθέσεις που τους εχει θεσει η κοινωνια.. και αυτο της φτανει. Δυστυχώς αν δεν εξαλειφθουν τετοιου ειδους αντιληψεις που μονο κακο κανουν, θα συνεχισει να υπάρχει η αδικια και η ανισοτητα. Κριμα..
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Αισθάνομαι αποτυχημένη που θα αρχίσω πανεπιστήμιο στα 20,όταν όλοι οι συνομίλικοι μου θα είναι 3ο έτος.Έχω μείνει παρά πολύ πίσω και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω. Θα τελείωνα στα 21, θα έκανα Master και στα 23,πιτσιρίκι ακόμη, τελειωμένη από σπουδές θα έμπαινα δυναμικά στην αγορά εργασίας έχοντας χρόνο παράλληλα να κάνω ό,τι άλλο θέλω.
Τώρα στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έχω τελειώσει από όλες τις σπουδές στα 27! Είμαι πολύ στεναχωρημένη αισθάνομαι ότι η καθυστέρηση μου αυτή με καταδικάζει σε σίγουρη αποτυχία στο μέλλον. Δεν ξέρω ρε παιδιά καν γιατί σας πριζω τώρα απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου γιατί το σκέφτομαι όλη μέρα σήμερα
Πραγματικά, είναι ένα θέμα που με απασχολεί ή μάλλον με απασχολούσε καιρό. Ως άνθρωποι συνεχώς σκεφτόμαστε τον χρόνο, προσπαθούμε να μετρήσουμε συνεχώς πόσος χρόνος απομένει για οτιδήποτε, και δυστυχώς το κάνουμε και στη ίδια μας τη ζωή. Λογικά από εκεί πηγάζει αυτός ο φόβος. Αυτό που πιστεύω είναι ότι δεν έχει σημασία όπως αρκετά άτομα είπαν αν είσαι 20, 30, 40 ή 50+. Η ζωή είναι μία και αν δεν την ζήσουμε έτσι όπως την θέλουμε χάνει το νόημα της. Είσαι σε μια ηλικία που ονειρεύεσαι, που ελπίζεις και που αναπτύσσεσαι ψυχικά. Μην αφήσεις κανέναν να σου πει το αντίθετο και να σταθεί εμπόδιο στα όνειρα σου.

Δυστυχώς όμως αυτό το θέμα είναι κάτι που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις μόνη σου με λίγη βοήθεια φυσικά. Είναι ένα θέμα που πιστεύω ότι λίγο πολύ όλοι έχουμε περάσει. Το καλό είναι ότι έπειτα θα είσαι πιο ώριμη. Εσύ πρέπει να βρεις τι πραγματικά θέλεις στη ζωή σου. Μην βλέπεις συνεχώς τι κάνουν οι άλλοι. Μην θέτεις αόρατα εμπόδια στο δρόμο σου. Απλός προχώρα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Και τι δεν θα δινα να μουν 20 κι ας ήμουν 1ο έτος.... :cry_x::hehe:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Και τι δεν θα δινα να μουν 20 κι ας ήμουν 1ο έτος.... :cry_x::hehe:

Στις εποχές του Βούδα της Κηφήνας; :bleh: Σεμνότης και ταπεινότης...:laugh: Δεν λέει να είσαι 20 στην εποχή του Κνίτη Κούλη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα αυτη η κοινωνια ειναι που σπέρνει τον φοβο και το αγχος και εξακολουθούν να υπαρχουν ατομα, οπως η θεματοθετρια, που ανησυχουν μηπως δεν υπαρξουν ευκαιριες και μεινουν πισω λογω πχ ηλικιας. Και στο τελος, τα παρατανε, δέσμιοι(χωρις να το θελουν) των κοινωνικων προκαταληψεων, δινοντας την θεση τους σε ατομα που ενδεχομενως να μην μπορεσουν να εργαστουν τοσο αποτελεσματικα οσο αυτοι. Απλως πληρουν τις προϋποθέσεις που τους εχει θεσει η κοινωνια.. και αυτο της φτανει. Δυστυχώς αν δεν εξαλειφθουν τετοιου ειδους αντιληψεις που μονο κακο κανουν, θα συνεχισει να υπάρχει η αδικια και η ανισοτητα. Κριμα..

Δεν έχει νόημα να κάνουμε αγώνα δρόμου στην έξοδο για την αγορά εργασίας. Φυσικά και είναι ωραίο ο άνθρωπος να εργάζεται. Αν δεν έχετε ακόμη αυτή την εμπειρία, τη μοιράζομαι μαζί σας. Καλές και οι σπουδές, αλλά καλύτερη και η ανεξαρτησία, η αυτοπραγμάτωση μέσω της εργασίας. Να νιώθεις ότι δημιουργείς. Όμως αυτό δεν θα πρέπει να γίνεται επειδή κάποιοι "κρατάνε" χρονόμετρο. Η ζωή του καθενός έχει τη δική της ιστορία. Στην Ελλάδα πάσχουμε από το σύνδρομο του ματάκια. Μας νοιάζει γιατί η Λίλα που βγαίνει από το Πέγκυ, δεν τελείωσε στα 4 χρόνια αλλά όχι αν έμαθε κάτι ή πως μπορεί να συνεισφέρει στην κοινωνία η θεία μου η Φιόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CoolCowboy

Νεοφερμένος

Ο CoolCowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Και εγω ξεκινησα 1ο ετος στα 19 , αφου ξαναεδωσα πανελληνιες για δευτερη φορα. Και μαλλον θα τελειωσω στα 5ετη , καθως το ιδρυμα μου απο ΤΕΙ πανεπιστημιοποιηθηκε , με στοχο να παρω το νεο πτυχιο Πανεπιστημιου. Λογικα θα ειμαι δηλαδη 23-24 . Αλλα δεν εχει σημασια αυτο πολυ. Σημασια εχει να εισαι κατασταλαγμενος στις επιλογες σου , και ολα θα ερθουν στην ωρα τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top