Προτάσεις για ταινίες, σειρές ή ντοκιμαντέρ

mariakanelop

Νεοφερμένος

Η mariakanelop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Έχετε καμία ιδέα για κάποια καλή κ αξιόλογη ταινία, σειρά ή ντοκιμαντέρ;
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Αναφέρεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο είδος ή γενικά και αόριστα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ξέρω, και έχω δει στην ζωή μου, 3 καλές σειρές:
▪︎Suits
▪︎Suits
▪︎Suits
Ελπίζω να βοήθησα :dance3:
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Breaking Bad . Εάν έχετε netflix, δείτε το. Εάν δεν έχετε netflix, αξίζει να βάλετε μόνο και μόνο για αυτή την αριστουργηματική σειρά...
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πρόσφατα είδα το all the bright places(ταινία), θεωρώ πως αξίζει να το δει κανείς.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Land of mine για τους λάτρεις των ιστορικών/πολεμικών ταινιών. Για τρόμο (και λίγη κατάθλιψη) the haunting of hill house και dark. Και οι δύο υπέροχες σειρές. Η δεύτερη ειδικά έχει πολύ mindfuck.
 

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Mindhunter, πολυ καλη σειρα!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
the haunting of hill house
Ψάχνω πολυ καιρό σειρά σαν αυτή, με την ατμόσφαιρα, την σκηνοθεσία, κλπ, αλλά δεν βρήκα καμια που να την συναγωνιζεται, απο τις καλύτερες σειρές τρόμου.

(Ειδα μέχρι και την επαυλη μπλαι πως λέγεται τέλος σπάντων από τους ίδιους παραγωγους νομίζω στο netflix, αλλά τζίφος)
Παιδιά καλησπέρα! Έχετε καμία ιδέα για κάποια καλή κ αξιόλογη ταινία, σειρά ή ντοκιμαντέρ;
Η καλύτερη σειρά δράσης, χιούμορ και δράμα είναι το all time classic, SUPERNATURAL <3

Η πιο ωραίες ταινίες κατ'εμε για καποιο λογο που ούτε εγώ καταλαβαίνω είναι η Λάμψη, και έπειτα η λατρεμένη ταινία Interstellar.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Η καλύτερη σειρά δράσης, χιούμορ και δράμα είναι το all time classic, SUPERNATURAL <3
Το SN θεωρώ οτι εως τώρα είναι αξεπέραστο . Και μακάρι να μπορούσα να πω οτι κάτι θα το ξεπεράσει στο είδος του κάποια στιγμή , αλλά...no ( και προσωπικά δεν θέλω ). Τέτοια αριστουργήματα φτιάχνονται μόνο μια φορά πιστεύω . Definitely my favourite show ever .

Σε ταινία τώρα , δράμα , θα πρότεινα το along with the gods ( έχει sequel που αποτελεί την συνέχεια ) . Μπορώ να πω οτι ξεκινάει κανείς να το παρακολουθεί με τις προσδοκίες στον πάτο και χωρίς να έχει ελπίδες οτι θα δει κάτι καλό . Όσο προχωράει όμως η ταινία , και ειδικά στο sequel γίνεται πάρα πολύ δυνατό και τα πράγματα αρχίζουν να φαίνονται ολοένα λιγότερο τυχαία και περίπλοκα .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Το SN θεωρώ οτι εως τώρα είναι αξεπέραστο . Και μακάρι να μπορούσα να πω οτι κάτι θα το ξεπεράσει στο είδος του κάποια στιγμή , αλλά...no ( και προσωπικά δεν θέλω ). Τέτοια αριστουργήματα φτιάχνονται μόνο μια φορά πιστεύω . Definitely my favourite show ever .

Σε ταινία τώρα , δράμα , θα πρότεινα το along with the gods ( έχει sequel που αποτελεί την συνέχεια ) . Μπορώ να πω οτι ξεκινάει κανείς να το παρακολουθεί με τις προσδοκίες στον πάτο και χωρίς να έχει ελπίδες οτι θα δει κάτι καλό . Όσο προχωράει όμως η ταινία , και ειδικά στο sequel γίνεται πάρα πολύ δυνατό και τα πράγματα αρχίζουν να φαίνονται ολοένα λιγότερο τυχαία και περίπλοκα .
YEEEEEEEEES :jumpy:
Να ξέρεις είσαι το πρώτο άτομο μετά την αδελφή μου (που ξεκινήσαμε μαζι τη σειρά) που γνωρίζει την συγκεκριμένη σειρά!
Γενικά στη γενιά μου ('01) σχεδόν κανένας δεν γνωρίζει το Supernatural για καποιο λογο!
Ειλικρινά, είναι η αγαπημένη μου σειρά και οτι και να δω ή σε πολλές παράξενες φάσεις ας πούμε ή όταν ψάχνω να δω κάτι και δεν βρίσκω, απλώς θα βάλω τυχαία ένα επεισόδιο της σειράς και θα το ευχαριστηθώ με ολο μου το είναι!<3
Δεν πιστεύω να βγει καλύτερη σειρά από τη συγκεκριμένη ποτέ.

Για να το προτείνεις εσύ, θα το δω το along with the gods και το sequel του, και θα σου πω και review μετάαα :D
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
YEEEEEEEEES :jumpy:
Να ξέρεις είσαι το πρώτο άτομο μετά την αδελφή μου (που ξεκινήσαμε μαζι τη σειρά) που γνωρίζει την συγκεκριμένη σειρά!
Γενικά στη γενιά μου ('01) σχεδόν κανένας δεν γνωρίζει το Supernatural για καποιο λογο!
Ειλικρινά, είναι η αγαπημένη μου σειρά και οτι και να δω ή σε πολλές παράξενες φάσεις ας πούμε ή όταν ψάχνω να δω κάτι και δεν βρίσκω, απλώς θα βάλω τυχαία ένα επεισόδιο της σειράς και θα το ευχαριστηθώ με ολο μου το είναι!<3
Δεν πιστεύω να βγει καλύτερη σειρά από τη συγκεκριμένη ποτέ.

Για να το προτείνεις εσύ, θα το δω το along with the gods και το sequel του, και θα σου πω και review μετάαα :D
Δεν ξέρω γιατί αλλά στην Ελλάδα είναι μια σειρά που πέρασε απαρατήρητη γενικά . Θες ότι ο κόσμος βαριέται να βλέπει μεγάλες σειρές ; Θες ότι δεν έχουν χρόνο ; Ότι δεν τους αρέσει συνοθυλευμα δράσης/δράματος ; Οτι τους αποθαρρύνει το κομματι της φαντασίας ; Δεν ξέρω ... Όπως και να έχει μετά από ένα σημείο δεν έχει νόημα να πεις στον κόσμο ότι είναι καλή , εάν δεν βλέπει τετοια . Απλά χαίρεσαι που ήσουν αρκετά τυχερος να ανακαλύψεις αυτή την σειρά στην ζωή σου και να την δεις .

Yeah , worths your time πιστεύω . Είναι νομίζω η τρίτη εμπορικά πιο πετυχημένη ταινία στην Νότια Κορέα , από ότι διάβασα αφού την είδα . Γενικά οι ταινίες που δεν είναι οι κλασσικές Αμερικανιές μπορούν να είναι τρομερά ενδιαφέρουσες αλλά δυστυχώς δεν διαφημίζονται τόσο οπότε πρέπει να ψάξεις ο ίδιος . Και επιπλέον επειδή δεν τις έχουμε συνηθίσει μπορεί να μας ξενίζουν λίγο στην αρχή , αλλά συνηθίζεις εάν δεις αρκετές .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά στην Ελλάδα είναι μια σειρά που πέρασε απαρατήρητη γενικά . Θες ότι ο κόσμος βαριέται να βλέπει μεγάλες σειρές ; Θες ότι δεν έχουν χρόνο ; Ότι δεν τους αρέσει συνοθυλευμα δράσης/δράματος ; Οτι τους αποθαρρύνει το κομματι της φαντασίας ; Δεν ξέρω ... Όπως και να έχει μετά από ένα σημείο δεν έχει νόημα να πεις στον κόσμο ότι είναι καλή , εάν δεν βλέπει τετοια . Απλά χαίρεσαι που ήσουν αρκετά τυχερος να ανακαλύψεις αυτή την σειρά στην ζωή σου και να την δεις
Συμφωνώ απολύτως

Yeah , worths your time πιστεύω . Είναι νομίζω η τρίτη εμπορικά πιο πετυχημένη ταινία στην Νότια Κορέα , από ότι διάβασα αφού την είδα . Γενικά οι ταινίες που δεν είναι οι κλασσικές Αμερικανιές μπορούν να είναι τρομερά ενδιαφέρουσες αλλά δυστυχώς δεν διαφημίζονται τόσο οπότε πρέπει να ψάξεις ο ίδιος . Και επιπλέον επειδή δεν τις έχουμε συνηθίσει μπορεί να μας ξενίζουν λίγο στην αρχή , αλλά συνηθίζεις εάν δεις αρκετές .
Θα την δω, επι την ευκαιρία πέτυχες και άλλη αδυναμία μου, τις Κορεατικες ταινίες κάθε είδους τις περισσότερες φορές, τις θεωρώ εκπληκτικές (τόσο σε σενάριο, σκηνοθεσία, υποκριτική, κ.α). Εν γένει, εκτιμώ βαθιά την Ασιατική κουλτούρα (ιδιαίτερα Κορεας και Ιαπωνίας), οπότε αφιυ μου λες ότι είναι και τρίτη απο όσο νομίζεις στην Ν.Κορεα, μπήκε στο to watch list μου <3
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως


Θα την δω, επι την ευκαιρία πέτυχες και άλλη αδυναμία μου, τις Κορεατικες ταινίες κάθε είδους τις περισσότερες φορές, τις θεωρώ εκπληκτικές (τόσο σε σενάριο, σκηνοθεσία, υποκριτική, κ.α). Εν γένει, εκτιμώ βαθιά την Ασιατική κουλτούρα (ιδιαίτερα Κορεας και Ιαπωνίας), οπότε αφιυ μου λες ότι είναι και τρίτη απο όσο νομίζεις στην Ν.Κορεα, μπήκε στο to watch list μου <3
Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν έβλεπα τόσο ταινίες και σειρές από την Ασία πόσο μάλλον Κορεάτικες ή Κινεζικές . Μου φαινόντουσαν πολύ "ασυνήθιστες" . Αλλά τον τελευταίο χρόνο παρατηρώ ότι έχουν ένα δικό τους στυλ που αξίζει να το γνωρίσεις . Ειδικά τώρα που υπάρχει και ένας κορεσμός στις Αμερικανικές και τις ευρωπαϊκές παραγωγές .

Επίσης αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να δεις , εάν δεν το έχεις δει ήδη είναι το person of interest . Αυτό μπορώ να εγγυηθώ ότι είναι ένα διαμαντακι σαν το SN αλλά σε είδος λιγότερο επιστημονικής φαντασίας και κάπως πιο κοντά στην πραγματικότητα . Τελείως underrated σειρά . Πάλι ξεκινάς να βλέπεις με προσδοκίες στον πάτο και ξαφνικά όσο περνάνε οι σεζόν ειδικά γύρω στην 3 ή 4 εάν θυμάμαι καλά , οι προσδοκίες ξεπερνάνε κάθε ταβάνι .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν έβλεπα τόσο ταινίες και σειρές από την Ασία πόσο μάλλον Κορεάτικες ή Κινεζικές . Μου φαινόντουσαν πολύ "ασυνήθιστες" . Αλλά τον τελευταίο χρόνο παρατηρώ ότι έχουν ένα δικό τους στυλ που αξίζει να το γνωρίσεις . Ειδικά τώρα που υπάρχει και ένας κορεσμός στις Αμερικανικές και τις ευρωπαϊκές παραγωγές .
Προσωπικά εδω και δυο χρόνια μπηκα στη φάση των ασιατικών ταινιών και δεν το έχω μετανιώσει καθολου (σε αντίθεση με τη Κορεατικη μουσική που την θεωρώ οριακά γελοία). Συνήθως στις ταινίες και σειρές τους, ακόμα και τις πιο mainstream όπως του Netflix δείχνουν πολλά δείγματα των ηθών και της κουλτούρας τους, αν παρατήσεις.

Επίσης αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να δεις , εάν δεν το έχεις δει ήδη είναι το person of interest . Αυτό μπορώ να εγγυηθώ ότι είναι ένα διαμαντακι σαν το SN αλλά σε είδος λιγότερο επιστημονικής φαντασίας και κάπως πιο κοντά στην πραγματικότητα . Τελείως underrated σειρά . Πάλι ξεκινάς να βλέπεις με προσδοκίες στον πάτο και ξαφνικά όσο περνάνε οι σεζόν ειδικά γύρω στην 3 ή 4 εάν θυμάμαι καλά , οι προσδοκίες ξεπερνάνε κάθε ταβάνι
Οχι, δεν την γνώριζα τη σειρά, θα την ξεκινήσω μετά την εξεταστική σίγουρα, έψαχνα κάτι καλό στην αναμονή της επόμενης σεζον του House of the Dragon.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Προσωπικά εδω και δυο χρόνια μπηκα στη φάση των ασιατικών ταινιών και δεν το έχω μετανιώσει καθολου (σε αντίθεση με τη Κορεατικη μουσική που την θεωρώ οριακά γελοία). Συνήθως στις ταινίες και σειρές τους, ακόμα και τις πιο mainstream όπως του Netflix δείχνουν πολλά δείγματα των ηθών και της κουλτούρας τους, αν παρατήσεις.
Ναι , θέλω και εγώ να εστιάσω στον κινηματογράφο τους . Έχω δει κάποια πράγματα αλλά όχι συστηματικά , πιο πολύ τυχαία . Με τραβάει και εμένα η κουλτούρα και η ιστορία τους . Ώρες ώρες είμαστε τόσο απορροφημένοι με τα προβλήματα του εδώ που δεν σκεφτόμαστε οτι υπάρχουν και άλλα μέρη της Γης που οι άνθρωποι και ο τρόπος σκέψης διαφέρει πολύ . Έχεις να προτείνεις κάποια καλή σειρά/Ταινία Ασιατικής προέλευσης ;
Οχι, δεν την γνώριζα τη σειρά, θα την ξεκινήσω μετά την εξεταστική σίγουρα, έψαχνα κάτι καλό στην αναμονή της επόμενης σεζον του House of the Dragon.
Πιστεύω θα σε καλύψει σίγουρα .
Προς το παρών όμως ναι , it's that wonderful time of the year again , και δεν αναφέρομαι στα Χριστούγεννα :hehe: .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ναι , θέλω και εγώ να εστιάσω στον κινηματογράφο τους . Έχω δει κάποια πράγματα αλλά όχι συστηματικά , πιο πολύ τυχαία . Με τραβάει και εμένα η κουλτούρα και η ιστορία τους . Ώρες ώρες είμαστε τόσο απορροφημένοι με τα προβλήματα του εδώ που δεν σκεφτόμαστε οτι υπάρχουν και άλλα μέρη της Γης που οι άνθρωποι και ο τρόπος σκέψης διαφέρει πολύ . Έχεις να προτείνεις κάποια καλή σειρά/Ταινία Ασιατικής προέλευσης ;

Πιστεύω θα σε καλύψει σίγουρα .
Προς το παρών όμως ναι , it's that wonderful time of the year again , και δεν αναφέρομαι στα Χριστούγεννα :hehe: .
Σου απάντησα σε προσωπικό μήνυμα, για να μην κουραζουμε εδω εμείς οι σινεφίλ, τον υπόλοιπο φυσιολογικό κόσμο :D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top