Προηγούμενες γνώσεις για Πανελλήνιες (Φυσική και Χημεία)

Lachimolala

Νεοφερμένος

Η Lachimolala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!! ψαχνω να βρω το τι υλη χρειαζεται να γνωριζω για την θετικη (υγειας) για να μπορεσω να παρακολουθησω τα της 3ης λυκειου.. ξερει κανενας να μου προτεινει συγγεκριμενα για φυσικη και χημεια?
 

Ελενα Παλαιολόγου

Νεοφερμένος

Η Ελενα Παλαιολόγου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!! ψαχνω να βρω το τι υλη χρειαζεται να γνωριζω για την θετικη (υγειας) για να μπορεσω να παρακολουθησω τα της 3ης λυκειου.. ξερει κανενας να μου προτεινει συγγεκριμενα για φυσικη και χημεια?
Ειναι αναλόγως κατα ποσο συνδέονται με τα μαθήματα της γ λυκείου για να μπορέσεις να ανταποκριθείς. Τωρα δεν ξέρω πιο συγκεκριμένα.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πόσο εισαι; Που θες να περασεις;
 

Parsha

Νεοφερμένος

Ο Parsha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική Θεσσαλίας. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Για φυσική
-Πρωτη λυκείου: αρκετά βασικά είναι τα είδη των κινήσεων και ανάλυση δυνάμεων σε άξονες
-Δευτερα λυκείου: από γενικής χρειάζεσαι σίγουρα τα κυκλώματα καθώς έχεις στην γ' ηλεκτρομαγνητισμό. Από κατεύθυνση πιο πολύ βασικά είναι οριζόντια βολή, κυκλική κίνηση και ορμή

Για χημεία
-Πρωτη λυκείου: πάρα πολύ σημαντικά όλα εκτός από το τελευταίο κεφάλαιο που νομίζω είναι πυρηνική χημεία, απλά το έχουν βάλει για να εντυπωσιάσουν
-Δευτερα λυκείου: είναι βασικές γνώσεις οργανικής χημείας, δεν είναι δύσκολα μην αγχώνεσαι


Αν κάτι δεν το έχεις κάνει/δεν το έχεις καταλάβει καλά, δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι αρκετά τα μαθαίνεις στη πορεία της χρόνιας. Προσωπικά από φυσική δευτέρας λυκείου δεν ήξερα τίποτα από κυκλώματα, απλά κάθησα 4-5 μέρες και τα έκανα μια ανάγνωση, μετά δεν είχα κανένα απολύτως θέμα
 
Top