Προετοιμασία για σπουδές φυσικής στο εξωτερικό με κενά

mrpinkman6

Νεοφερμένος

Ο mrpinkman6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά, έχω βρει ένα πρόγραμμα σπουδών στην Ολλανδία πάρα πολύ καλό στα αγγλικά για Φυσική. Την είχα πάντα στο μυαλό μου απλά ποτέ δεν είχα την όρεξη να κάτσω να διαβάσω και να το προσπαθήσω. Τώρα τελείωσα την Τρίτη Λυκείου από 4ο πεδίο και σκέφτηκα μια εύκολη λύση αντί να κάθομαι να δίνω παννεληνιες του χρόνου σε 4 μαθήματα που δεν έχω ιδέα και δεν έχω διαβάσει ποτέ. (Τώρα θα πεις γιατί να πάω Φυσικό αφου δεν έχεις διαβάσει ποτέ;; Απλά μου αρέσει αρκετά η θεωρία να την ακούω και όλη η φάση γενικά και θα ηθελα να το προσπαθήσω πολύ. Γενικά ότι και να σκεφτώ πάντα καταλήγω πόσο με ελκύουν να ακούω για θέματα που έχουν να κάνουν με φυσική.) Θα είναι μια πολύ πιεστική χρόνια για εμένα και δεν το σηκώνω να δώσω παννεληνιες γιατί έχω υπερβολικά κενά.
Στο θέμα μας λοιπόν...Μίλησα με ένα γραφείο που κάνει τα κονέ και μου είπαν ότι χρειάζεται να έχω καλές γνώσεις στην φυσική γιατί θα χρειαστεί να επειδή ήμουν 4ο πεδίο κάτι σαν εξετάσεις σε φυσική/μαθηματικά. Αυτα που πρέπει να γνωρίζω είναι η ύλη της τρίτης λυκείου στα 2 αυτά μαθήματα. ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΚΡΑΊΑ ΚΕΝΑ.. Ειδικά με την πανδημία δεν παρακολουθούσα τίποτα και με το ζόρι λύνω εξισώσεις 2ου.. Ουσιαστικά έχω μείνει 1η λυκείου στην ύλη εκεί που ξεκίνησε και η καραντίνα..Από γραμμική άλγεβρα και προ-λογισμο δεν έχω ιδέα. Από φυσική μια από τα ίδια δεν θυμάμαι τίποτα. Έχω 1 χρόνο μπροστά μου για να καλύψω τα κενά που έχω αν και δεν ξέρω κατά πόσο φτάνει
απλά πρέπει να τα έχω ως γνώση να μπορώ να λύνω καμιά άσκηση όχι επιπέδου παννεληνιες..Πως μπορώ να καλύψω τα κενά μου.. Ψάχνω για μαθήματα ανεξάρτητα παννεληνιων σε φροντιστήρια και δεν βρίσκω. Που να ψάξω και τι μπορώ να κάνω;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, έχω βρει ένα πρόγραμμα σπουδών στην Ολλανδία πάρα πολύ καλό στα αγγλικά για Φυσική. Την είχα πάντα στο μυαλό μου απλά ποτέ δεν είχα την όρεξη να κάτσω να διαβάσω και να το προσπαθήσω. Τώρα τελείωσα την Τρίτη Λυκείου από 4ο πεδίο και σκέφτηκα μια εύκολη λύση αντί να κάθομαι να δίνω παννεληνιες του χρόνου σε 4 μαθήματα που δεν έχω ιδέα και δεν έχω διαβάσει ποτέ.
Οπότε θες να σπουδάσεις κάτι που ποτέ ως τώρα δεν είχες την όρεξη να κάτσεις να διαβάσεις ούτε στο πιο βασικό του επίπεδο, και ταυτόχρονα θεωρείς πιο εύκολη λύση να μην δώσεις εξετάσεις σε μαθήματα όπως φυσική και μαθηματικά καθώς δεν τα έχεις διαβάσει ποτέ όταν θες να σπουδάσεις στο φυσικό ; Ή τρολλάρεις άσχημα ή απλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται(και το λέω με κάθε καλή διάθεση αυτό).
(Τώρα θα πεις γιατί να πάω Φυσικό αφου δεν έχεις διαβάσει ποτέ;; Απλά μου αρέσει αρκετά η θεωρία να την ακούω και όλη η φάση γενικά και θα ηθελα να το προσπαθήσω πολύ. Γενικά ότι και να σκεφτώ πάντα καταλήγω πόσο με ελκύουν να ακούω για θέματα που έχουν να κάνουν με φυσική.) Θα είναι μια πολύ πιεστική χρόνια για εμένα και δεν το σηκώνω να δώσω παννεληνιες γιατί έχω υπερβολικά κενά.
Ποια είναι αυτή η όλη φάση δηλαδή που σου αρέσει;
Κοίταξε να δεις, όλα τα πράγματα είναι ελκυστικά, ειδικά εαν βλέπεις ντοκιμαντέρ και διαβάζεις εκλαικευμένα βιβλία...αυτό δεν σημαίνει οτι θα γουστάρεις επίσης να τα κάνεις επάγγελμα. Λες οτι θες να το προσπαθήσεις πολύ αλλά ταυτόχρονα έχεις τρομερά κενά τα οποία θες να δουλέψεις όσο είσαι στο τμήμα, το οποίο δυστυχώς επιβεβαιώνει οτι μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται(και πάλι τονίζω δεν το λέω καθόλου με αρνητική χροιά). Το πανεπιστήμιο δεν είναι ο χώρος να προσπαθήσεις να θέσεις βάσεις. Ιδίως τμήματα όπως τα φυσικά που βαράνε σκληρά απο το πρώτο κιόλας έτος με προχωρημένα μαθηματικά πέρα απο εξισώσεις δευτέρου βαθμού και προυποθέτουν βασικές γνώσεις στην κλασσική φυσική, τις οποίες όπως λες δεν κατέχεις.

Σου επενθυμίζω οτι αρκετοί μαθητές και μετέπειτα φοιτητές που δεν είχαν κενά στο λύκειο δυσκολεύονται σε μεγάλο βαθμό αργότερα στην σχολή. Τι λες να πάθει κάποιος ο οποίος πάει χωρίς καν το βασικό υπόβαθρο ;
Στο θέμα μας λοιπόν...Μίλησα με ένα γραφείο που κάνει τα κονέ και μου είπαν ότι χρειάζεται να έχω καλές γνώσεις στην φυσική γιατί θα χρειαστεί να επειδή ήμουν 4ο πεδίο κάτι σαν εξετάσεις σε φυσική/μαθηματικά. Αυτα που πρέπει να γνωρίζω είναι η ύλη της τρίτης λυκείου στα 2 αυτά μαθήματα. ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΚΡΑΊΑ ΚΕΝΑ.. Ειδικά με την πανδημία δεν παρακολουθούσα τίποτα και με το ζόρι λύνω εξισώσεις 2ου.. Ουσιαστικά έχω μείνει 1η λυκείου στην ύλη εκεί που ξεκίνησε και η καραντίνα..Από γραμμική άλγεβρα και προ-λογισμο δεν έχω ιδέα. Από φυσική μια από τα ίδια δεν θυμάμαι τίποτα. Έχω 1 χρόνο μπροστά μου για να καλύψω τα κενά που έχω αν και δεν ξέρω κατά πόσο φτάνει
απλά πρέπει να τα έχω ως γνώση να μπορώ να λύνω καμιά άσκηση όχι επιπέδου παννεληνιες..Πως μπορώ να καλύψω τα κενά μου.. Ψάχνω για μαθήματα ανεξάρτητα παννεληνιων σε φροντιστήρια και δεν βρίσκω. Που να ψάξω και τι μπορώ να κάνω;
Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς τι περιμένεις να σου πούμε. Ναι για να σπουδάσεις φυσική προφανώς πρέπει να έχεις βασικές γνώσεις σε μαθηματικά και φυσική. Νομίζω είναι λίγο αυτονόητο...Το ανησυχητικό δεν είναι τα κενά,αυτά καλύπτονται, όσο ο τρόπος σκέψης σου. Δεν είναι καθόλου ρεαλιστικός. Θα πρέπει να κάνεις ιδιαίτερα τουλάχιστον ένα χρόνο, μην πω και δύο και να σκιστείς κυριολεκτικά.

Όσο για το τι μπορείς να κάνεις...υπομονή θα έλεγα σε πρώτη φάση, και διάβασμα. Συγγνώμη εαν ακούγομαι σκληρός αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Εαν θες να γίνεις καλός σε κάτι, παίρνεις το βιβλιαράκι σου και αρχίζεις να το ξεφυλλίζεις, διαβάζεις την θεωρία, ένα κεφάλαιο την φορά, και λύνεις ΟΛΑ τα προβλήματα,απαντάς σε όλες τις ερωτήσεις κρίσεως κτλπ. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Οπότε τα "δεν μπορώ, δεν θέλω, δεν έχω το κουράγιο" άστα στην άκρη.

Πρέπει να δώσεις πανελλήνιες ή να κάνεις προετοιμασία σαν να έδινες πανελλήνιες. Διαοφρετικά εαν είναι να σκέφτεσαι έτσι πριν καν όχι απλά μπεις σε κάποιο τμήμα, αλλά πριν καν ξεκινήσεις την προετοιμασία για να μπεις...άστο, δεν κάνει για εσένα το φυσικό. Οι θετικές επιστήμες δεν είναι για όσους θέλουν να προσπαθούν λίγο ή μέτρια ή απλά πολύ...αλλά για αυτούς που γουστάρουν να στύβουν κυριολεκτικά το μυαλό τους. Εαν πας να μπεις με αυτό το ηθικό,δεν πρόκειται να βγεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, έχω βρει ένα πρόγραμμα σπουδών στην Ολλανδία πάρα πολύ καλό στα αγγλικά για Φυσική. Την είχα πάντα στο μυαλό μου απλά ποτέ δεν είχα την όρεξη να κάτσω να διαβάσω και να το προσπαθήσω. Τώρα τελείωσα την Τρίτη Λυκείου από 4ο πεδίο και σκέφτηκα μια εύκολη λύση αντί να κάθομαι να δίνω παννεληνιες του χρόνου σε 4 μαθήματα που δεν έχω ιδέα και δεν έχω διαβάσει ποτέ. (Τώρα θα πεις γιατί να πάω Φυσικό αφου δεν έχεις διαβάσει ποτέ;; Απλά μου αρέσει αρκετά η θεωρία να την ακούω και όλη η φάση γενικά και θα ηθελα να το προσπαθήσω πολύ. Γενικά ότι και να σκεφτώ πάντα καταλήγω πόσο με ελκύουν να ακούω για θέματα που έχουν να κάνουν με φυσική.) Θα είναι μια πολύ πιεστική χρόνια για εμένα και δεν το σηκώνω να δώσω παννεληνιες γιατί έχω υπερβολικά κενά.
Στο θέμα μας λοιπόν...Μίλησα με ένα γραφείο που κάνει τα κονέ και μου είπαν ότι χρειάζεται να έχω καλές γνώσεις στην φυσική γιατί θα χρειαστεί να επειδή ήμουν 4ο πεδίο κάτι σαν εξετάσεις σε φυσική/μαθηματικά. Αυτα που πρέπει να γνωρίζω είναι η ύλη της τρίτης λυκείου στα 2 αυτά μαθήματα. ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΚΡΑΊΑ ΚΕΝΑ.. Ειδικά με την πανδημία δεν παρακολουθούσα τίποτα και με το ζόρι λύνω εξισώσεις 2ου.. Ουσιαστικά έχω μείνει 1η λυκείου στην ύλη εκεί που ξεκίνησε και η καραντίνα..Από γραμμική άλγεβρα και προ-λογισμο δεν έχω ιδέα. Από φυσική μια από τα ίδια δεν θυμάμαι τίποτα. Έχω 1 χρόνο μπροστά μου για να καλύψω τα κενά που έχω αν και δεν ξέρω κατά πόσο φτάνει
απλά πρέπει να τα έχω ως γνώση να μπορώ να λύνω καμιά άσκηση όχι επιπέδου παννεληνιες..Πως μπορώ να καλύψω τα κενά μου.. Ψάχνω για μαθήματα ανεξάρτητα παννεληνιων σε φροντιστήρια και δεν βρίσκω. Που να ψάξω και τι μπορώ να κάνω;
τρολλάρεις?
Για να σπουδάσεις φυσική πρέπει να γνωρίζεις άριστα τα μαθηματικά(ολοκληρώματα-διαφορικές εξισώσεις-μιγαδική ανάλυση κλπ) και άριστα τη φυσική(ηλεκτρομαγνητισμό,μηχανική κλπ).Εσύ με τόσα κενά φιλαράκι δεν θεωρώ πως μπορείς εύκολα να τα καλύψεις...τα κενά σου για να καλυφθούν χρειάζονται συστηματική μελέτη και επίλυση ασκήσεων για τουλάχιστον 3 χρόνια! Είτε πας στο εξωτερικό είτε μείνεις στην Ελλάδα η φυσική είναι άρικτα συνδεδεμένη με τα μαθηματικά...
Απλά μου αρέσει αρκετά η θεωρία να την ακούω και όλη η φάση γενικά και θα ηθελα να το προσπαθήσω πολύ. Γενικά ότι και να σκεφτώ πάντα καταλήγω πόσο με ελκύουν να ακούω για θέματα που έχουν να κάνουν με φυσική.
Σοβαρολογείς? Αυτό πότε το κατάλαβες?
Να σου πω κάτι...έμενα με ελκύει να διαβάζω ιστορία! αν και σπουδάζω οικονομικά...τι σημαίνει αυτό?Οτι θα πάω να σπουδάσω ιστορία?Για να σπουδάσω ιστορία τουλάχιστον στην Ελλάδα θέλει άριστη γνώση αρχαίων και λατινικών που εγώ δεν έχω!
Μίλησα με ένα γραφείο που κάνει τα κονέ
Αχαχαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα...ασχολίαστο!Τι θα πει κάνει τα κονέ?

Γενικά εγώ θεωρώ ότι έπρεπε να κάνεις καλό επαγγελματικό προσανατολισμό!
Πέρα όμως από αυτό όλο το σκεπτικό σου με το εξωτερικό και τα κονέ είναι χαζομάρες!Δεν ξέρω ποιος στα είπε αυτά αλλά είναι παπάτζες...λοιπόν κάτσε 2-3 χρόνια κάλυψε τα κενά σου με φροντηστήρια κλπ...και δώσε πανελλήνιες από 2ο πεδίο για κάποιο τμήμα Φυσικής της χώρας...
Μέχρι τότε βέβαια μπορεί να έχεις αποφασίσει ότι οτιδήποτε σκέφτεσαι έχει να κάνει σχέση με την ιατρική και να θες να γίνεις γιατρός...
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, έχω βρει ένα πρόγραμμα σπουδών στην Ολλανδία πάρα πολύ καλό στα αγγλικά για Φυσική. Την είχα πάντα στο μυαλό μου απλά ποτέ δεν είχα την όρεξη να κάτσω να διαβάσω και να το προσπαθήσω. Τώρα τελείωσα την Τρίτη Λυκείου από 4ο πεδίο και σκέφτηκα μια εύκολη λύση αντί να κάθομαι να δίνω παννεληνιες του χρόνου σε 4 μαθήματα που δεν έχω ιδέα και δεν έχω διαβάσει ποτέ. (Τώρα θα πεις γιατί να πάω Φυσικό αφου δεν έχεις διαβάσει ποτέ;; Απλά μου αρέσει αρκετά η θεωρία να την ακούω και όλη η φάση γενικά και θα ηθελα να το προσπαθήσω πολύ. Γενικά ότι και να σκεφτώ πάντα καταλήγω πόσο με ελκύουν να ακούω για θέματα που έχουν να κάνουν με φυσική.) Θα είναι μια πολύ πιεστική χρόνια για εμένα και δεν το σηκώνω να δώσω παννεληνιες γιατί έχω υπερβολικά κενά.
Στο θέμα μας λοιπόν...Μίλησα με ένα γραφείο που κάνει τα κονέ και μου είπαν ότι χρειάζεται να έχω καλές γνώσεις στην φυσική γιατί θα χρειαστεί να επειδή ήμουν 4ο πεδίο κάτι σαν εξετάσεις σε φυσική/μαθηματικά. Αυτα που πρέπει να γνωρίζω είναι η ύλη της τρίτης λυκείου στα 2 αυτά μαθήματα. ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΚΡΑΊΑ ΚΕΝΑ.. Ειδικά με την πανδημία δεν παρακολουθούσα τίποτα και με το ζόρι λύνω εξισώσεις 2ου.. Ουσιαστικά έχω μείνει 1η λυκείου στην ύλη εκεί που ξεκίνησε και η καραντίνα..Από γραμμική άλγεβρα και προ-λογισμο δεν έχω ιδέα. Από φυσική μια από τα ίδια δεν θυμάμαι τίποτα. Έχω 1 χρόνο μπροστά μου για να καλύψω τα κενά που έχω αν και δεν ξέρω κατά πόσο φτάνει
απλά πρέπει να τα έχω ως γνώση να μπορώ να λύνω καμιά άσκηση όχι επιπέδου παννεληνιες..Πως μπορώ να καλύψω τα κενά μου.. Ψάχνω για μαθήματα ανεξάρτητα παννεληνιων σε φροντιστήρια και δεν βρίσκω. Που να ψάξω και τι μπορώ να κάνω;
Εάν δεν διάβασες μέχρι τώρα, στα 18 σου, φυσική και μαθηματικά δεν πρόκειται ποτέ να βγάλεις τη σχολή, όσα χρήματα και να δώσεις. Εάν δεν έχεις διαθέση και ούτε γνώσεις να αντιμετωπίσεις σχολικά προβλήματα δεν γίνεται να περάσεις καμία πανεπιστημιακή εξέταση πολύ ανώτερου επιπέδου.

Σκέψου ότι ίσως οι επιστήμες δεν είναι για σένα και είμαι σίγουρη ότι θα ανακαλύψεις κάτι που θα σου ταιριάζει και θα μπορείς να πραγματοποιήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top