Προετοιμασία για πανελλήνιες 2021

EiriniS20

Νεοφερμένος

Η EiriniS20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλημέρα! Είμαι μαθήτρια της Β λυκείου και έχω ξεκινήσει την προετοιμασία για τις πανελλήνιες. Στην χημεία έχω ολοκληρώσει τα κεφάλαια της οξειδοαναγωγής, της θερμοχημειας, της χημικής κινητική και της χημικής ισορροπίας και τώρα ασχολούμαι με το κεφάλαιο των διαμοριακων δυνάμεων, ενώ στη φυσική έχω ολοκληρώσει το κεφάλαιο των κρούσεων και τώρα ασχολούμαι με το κεφάλαιο των ταλαντώσεων (και συγκεκριμένα έχω ολοκληρώσει την απλή αρμονική ταλάντωση και τις φθινουσες και τώρα είμαι στις εξαναγκασμενες). Θεωρείτε πως είμαι σε ικανοποιητικό επίπεδο στην προετοιμασία ή θα έπρεπε να έχω προχωρήσει περισσότερο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι, βρε, μη σας πιάνει άγχος, ακόμα έχουμε Μάιο του 2020 - πάνω από έναν χρόνο πριν τις πανελλήνιες. Καλύτερα, κατ' εμέ, να μην είναι το πρώτο σου μέλημα να βγάλεις την ύλη γρήγορα, αλλά να νιώθεις σίγουρη με αυτά που μαθαίνεις. Να καταλαβαίνεις σε έναν ικανοποιητικό βαθμό τι γίνεται, τι αντιπροσωπεύουν οι έννοιες που βλέπεις. Εντάξει, στη χημεία, που είναι αμιγώς εργαστηριακό μάθημα, είναι πιο δύσκολο, αλλά δώσε βάση στην εννοιλογική σου κατανόηση.

Καλή δύναμη στην προσπάθειά σου! :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Καλημέρα! Είμαι μαθήτρια της Β λυκείου και έχω ξεκινήσει την προετοιμασία για τις πανελλήνιες. Στην χημεία έχω ολοκληρώσει τα κεφάλαια της οξειδοαναγωγής, της θερμοχημειας, της χημικής κινητική και της χημικής ισορροπίας και τώρα ασχολούμαι με το κεφάλαιο των διαμοριακων δυνάμεων, ενώ στη φυσική έχω ολοκληρώσει το κεφάλαιο των κρούσεων και τώρα ασχολούμαι με το κεφάλαιο των ταλαντώσεων (και συγκεκριμένα έχω ολοκληρώσει την απλή αρμονική ταλάντωση και τις φθινουσες και τώρα είμαι στις εξαναγκασμενες). Θεωρείτε πως είμαι σε ικανοποιητικό επίπεδο στην προετοιμασία ή θα έπρεπε να έχω προχωρήσει περισσότερο;
εσυ θα βγαλεις την υλη πριν καν τελειωσει το καλοκαιρι.θυμαμαι οταν εδινα εγω μαρτιο μηνα εβγαλα την υλη της φυσικης,φεβουαριο την υλη της χημειας και μια χαρα επαναληψεις ειχα κανει.βεβαια τα χουν αλλαξει τωρα τελειως.αυτα τα κεφαλαια θυμαμαι τα εκανα στη β λυκειου δεν εξεταζονταν.ποοο διαμοριακες δυναμεις τι λες τωρα.δεσμοι υδρογονου και τετοια?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top