Προετοιμασία για λύκειο το καλοκαίρι

Γιώτα Γιαννακού

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Γιαννακού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια του iSchool! Ελπίζω να περνατε ένα όμορφο καλοκαίρι και να δημιουργείτε ωραίες αναμνήσεις

Τον Σεπτέμβριο ξεκινάω λυκειο! Φέτος μάλλον δεν θα πάω διακοπές οποτε από το να είμαι συνέχεια στο κινητό καλυτερα να κάνω μικρές επαναλήψεις κάπου κάπου

Εσείς σε ποια μαθήματα θα μου προτείνατε να κάνω επαναληψη;Στο γυμνάσιο οι καθηγητές ήταν ότι να'ναι και δεν έκαναν καλά την δουλειά τους και έχω κενά, ιδιαίτερα σε μαθηματικά, φυσική, χημεία

Ευχαριστώ που διαβάσατε το μήνυμα μου
Καλά να περασετεεε και καλή επιτυχία σε ότι κάνετεεε
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα Γιώτα, εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις ΣΙΓΟΥΡΑ επανάληψη στα μαθήματα που νιώθεις ότι έχεις κενά (μαθηματικά , φυσική και χημεία δηλαδή) και αν έχεις όρεξη κάνε επανάληψη λίγο και στη Γεωμετρία. Στα υπόλοιπα τώρα αν θεωρείς ότι είσαι εντάξει από κατανόηση δεν χρειάζονται επανάληψη. Κοίτα να ξεκουραστείς και να περνάς καλά τώρα το Καλοκαίρι , να ηρεμήσεις από τα μαθήματα λίγο και τέλος Αυγούστου κάνε μια επαναληψούλα να τα χεις φρεσκαρισμένα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα Γιώτα :),

Μπράβο καταρχάς, που σκέφτεσαι να κάνεις επανάληψη, πολύ σπάνιο φαινόμενο. Αυτό που είπε ο Δημήτρης για επανάληψη, να κάνεις εκεί όπου θεωρείς, πως εντοπίζεις σημαντικές ελλείψεις.

Ωστόσο, δεν θα έλεγα πως είναι απαραίτητη η επανάληψη από το γυμνάσιο στο λυκείο, θα σου πρότεινα να κάνεις διακοπές. Το Σεπτέμβρη που θα αρχίσεις σχολείο, μια χαρά θα μπεις στο κλίμα του διαβάσματος, σιγά-σιγά θα βελτιώνεις τις ελλείψεις σου στα μαθήματα.

Αν σε έπιασε άγχος, δεν χρειάζεται καθόλου.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Καλησπερα γιωτα.Εχοντας τελειωσει την πρωτη λυκειου και παω τωρα για δευτερα, θεωρω οτι μεγαλη( μην σου πω και την μεγαλυτερη) βαση να δωσεις στα μαθηματικα.Εαν εχεις πολλα κενα τωρα ειναι η ευκαιρια να τα καλυψεις,διοτι αμα τα αφησεις θα σε κυνηγουν μεταγενεστερα( ειδικα εξισωσεις, ανισωσεις και λιγη τριγωνομετρια πρεπει να τα παιζεις στα δαχτυλα).Τωρα φυσικη, να σου πω οτι δεν εχει καμια μα καμια σχεση η φυσικη του λυκειου με του γυμνασιου(αν θυμαμαι καλα στην γ κανατε νομο του ωμ, αντιστατες και ηλεκτρικα κυκλωματα, ενω στην α θα κανεις βασικες εννοιες κινηματικης και στο τελος θα δεις ενεργειες και εργα, Α.Δ.Μ.Ε και Θ.Μ.Κ.Ε, τωρα που να καταλαβεις).Γενικα φυσικη μονο την λογικη το πως λυνουμε προβληματα κρατα.Τωρα χημεια μονο τις χημικες εξισωσεις,το πως λεγονται τα στοιχεια φυσικα και ισως( επαναλαμβανω ισως ) τους χημικους δεσμους.Αυτα.Καλη συνεχεια!
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Καλησπέρααα
Εγώ τον Σεπτέμβρη ξεκινάω τη Γ λυκείου οπότε θεωρώ ότι είμαι σε θέση να δώσω συμβουλές (έχοντας τελειώσει την Α και τη Β). Αρχικά θα σου πρότεινα να μη ζοριστείς πολύ, ούτε να διαβάζεις όλη μέρα. Χαλαρή επανάληψη χωρίς πίεση, δεν υπάρχει λόγος να κουραστείς από τόσο νωρίς. Στο θέμα μας τώρα, κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεφυλλίσεις το βιβλίο των μαθηματικών της Γ γυμνασίου (ειδικά αν έχεις κενά) και να ρίξεις μια ματιά στις ασκήσεις. Επίσης, καλό είναι να κάνεις επανάληψη στα βασικά των αρχαίων, όχι κείμενα- μεταφράσεις αλλά γραμματική και συντακτικό. Μπορείς, ακόμη, να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου στη γεωμετρία γιατί αν δεν κάνω λάθος τη δίνεις στις εξετάσεις Α λυκειου. Αυτά από μένα, δε θυμάμαι να αντιμετώπισα κάποια δυσκολία στα υπόλοιπα μαθήματα. Καλή αρχή εύχομαι και καλο κουράγιο <3
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπερα γιωτα.Εχοντας τελειωσει την πρωτη λυκειου και παω τωρα για δευτερα, θεωρω οτι μεγαλη( μην σου πω και την μεγαλυτερη) βαση να δωσεις στα μαθηματικα.Εαν εχεις πολλα κενα τωρα ειναι η ευκαιρια να τα καλυψεις,διοτι αμα τα αφησεις θα σε κυνηγουν μεταγενεστερα( ειδικα εξισωσεις, ανισωσεις και λιγη τριγωνομετρια πρεπει να τα παιζεις στα δαχτυλα).Τωρα φυσικη, να σου πω οτι δεν εχει καμια μα καμια σχεση η φυσικη του λυκειου με του γυμνασιου(αν θυμαμαι καλα στην γ κανατε νομο του ωμ, αντιστατες και ηλεκτρικα κυκλωματα, ενω στην α θα κανεις βασικες εννοιες κινηματικης και στο τελος θα δεις ενεργειες και εργα, Α.Δ.Μ.Ε και Θ.Μ.Κ.Ε, τωρα που να καταλαβεις).Γενικα φυσικη μονο την λογικη το πως λυνουμε προβληματα κρατα.Τωρα χημεια μονο τις χημικες εξισωσεις,το πως λεγονται τα στοιχεια φυσικα και ισως( επαναλαμβανω ισως ) τους χημικους δεσμους.Αυτα.Καλη συνεχεια!
Διαφωνώ με την χημεία το μονο που ίσως χρειαστεί να θυμάται να είναι τα ονόματα των στοιχείων. Προσωπικά πιστευώ πως και 0 βάσεις να έχει απο την χημεία του γυμνασίου, εάν δεν χάσεις την μπάλα απο την αρχή της Α και μετά δεν θα αντιμετωπίσεις το παραμικρό πρόβλημα!
 
Top