Προετοιμασία για ειδικά μαθήματα μονάχος;

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος αυτοδίδακτα σε περίπου εναν χρόνο και 2 μήνες να μπορέσει να ανταπεξέλθει στα ειδικά μαθήματα, χωρίς φροντιστήρια, πχ αρμονία, σχέδιο και τέτοια; Ρωτάω για έναν φίλο μου
γιατι ξέρω οτι ρωτάω ηλίθια πράγματα και θα φάω κράξιμο.... αν και ΥΟLO
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σχέδιο (ειδικά γραμμικό) αποκλείεται. Πρέπει κάποιος να του μάθει κάποιες τεχνικές, δεν αρκεί το ταλέντο. Ξένες γλώσσες πιστεύω ναι, αν τις γνωρίζει πολύ καλά. Για τα μουσικά δεν ξέρω.

Lift-Off Television GIF
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος αυτοδίδακτα σε περίπου εναν χρόνο και 2 μήνες να μπορέσει να ανταπεξέλθει στα ειδικά μαθήματα, χωρίς φροντιστήρια, πχ αρμονία, σχέδιο και τέτοια; Ρωτάω για έναν φίλο μου
γιατι ξέρω οτι ρωτάω ηλίθια πράγματα και θα φάω κράξιμο.... αν και ΥΟLO
Η αρμονια ειναι δυσκολη ..θελεις 2-3 χρονια με δασκαλο και να ξερεις να εκτελεις παρτιτουρες πριν
 

BatGuin

Νεοφερμένος

Ο BatGuin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μου φαίνεται σχεδόν ακατόρθωτο ,για κάποιον που δεν έχει επαφή με τη μουσική, να μπορέσει με δάσκαλο σε 1 χρόνο να φτάσει στο απαιτούμενο επίπεδο των Πανελληνίων. Πόσο μάλλον αυτοδίδακτος...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Εγώ, που ποτέ δεν διδάχτηκα σχέδιο, θυμάμαι μου έλεγε ο καθηγητής στο σχολείο τότε να δώσω γιατί το χω. Βέβαια εγώ δεν έδωσα γιατί δεν ήθελε αρχιτεκτονική προφανώς ούτε κάτι άλλο που το χρειαζόταν.. αν το χεις τότε πιστεύω μπορείς με προετοιμασία μόνος σου. Τώρα για τα άλλα μαθήματα, δεν ξέρω..
 

SIAmia

Νεοφερμένος

Η SIAmia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για μουσική αποκλειεται η αρμονια ειναι δύσκολη και για τις πανελλήνιες θέλει νομιζω και ιστορια μουσικής ειδικα αυτοδιδακτα....
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Εγώ, που ποτέ δεν διδάχτηκα σχέδιο, θυμάμαι μου έλεγε ο καθηγητής στο σχολείο τότε να δώσω γιατί το χω. Βέβαια εγώ δεν έδωσα γιατί δεν ήθελε αρχιτεκτονική προφανώς ούτε κάτι άλλο που το χρειαζόταν.. αν το χεις τότε πιστεύω μπορείς με προετοιμασία μόνος σου. Τώρα για τα άλλα μαθήματα, δεν ξέρω..
Ενταξει εσυ εισαι εκτος συναγωνισμου...Τι να πει η αρχιτεκτονικη για σενα απο ΑΣΚΤ και πανω... αλλα οι Εριφυλες ειναι λιγες ,οποτε τα παιδια αρχιτεκτονικης θελουν τον δασκαλο τους..ε τον θελουν.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ, που ποτέ δεν διδάχτηκα σχέδιο, θυμάμαι μου έλεγε ο καθηγητής στο σχολείο τότε να δώσω γιατί το χω.
Στις πανελλήνιες εξετάζονται δύο (2) σχέδια: Το Ελεύθερο και το Γραμμικό. Στο ελεύθερο ζητάνε να ζωγραφίσουν μια σύνθεση που βλέπουν (Π.χ. Εικόνα 1). Δεκτόν, άμα έχεις ταλέντο στη ζωγραφική θα τα καταφέρεις. Στο Ελεύθερο όμως σου ζητάνε να σχεδιάσεις πράγματα που αν δεν τα έχεις διδαχθεί δεν θα ξέρεις τι να κάνεις. (Π.χ. Εικόνα 2 , όπου το ερώτημα ήταν "Μικρό καφενείο και παρατηρητήριο"). Εδώ και η Εριφύλη να είσαι δε νομίζω να τα καταφέρεις.


1711548937576.png
1711549017284.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ, που ποτέ δεν διδάχτηκα σχέδιο, θυμάμαι μου έλεγε ο καθηγητής στο σχολείο τότε να δώσω γιατί το χω. Βέβαια εγώ δεν έδωσα γιατί δεν ήθελε αρχιτεκτονική προφανώς ούτε κάτι άλλο που το χρειαζόταν.. αν το χεις τότε πιστεύω μπορείς με προετοιμασία μόνος σου. Τώρα για τα άλλα μαθήματα, δεν ξέρω..
Ούτε καν… και το ελεύθερο θέλει εξάσκηση, όσο κι αν το έχεις. Για το γραμμικό δεν το συζητώ, πρέπει κάποιος να σου το εξηγήσει, και μάλιστα καλά.
 

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος αυτοδίδακτα σε περίπου εναν χρόνο και 2 μήνες να μπορέσει να ανταπεξέλθει στα ειδικά μαθήματα, χωρίς φροντιστήρια, πχ αρμονία, σχέδιο και τέτοια; Ρωτάω για έναν φίλο μου
γιατι ξέρω οτι ρωτάω ηλίθια πράγματα και θα φάω κράξιμο.... αν και ΥΟLO
εαν ειχες καποια προηγουμενη επαφη με τα ειδικα μαθηματα που σε ενδιαφερουν, τοτε δεν ειναι ακατορθωτο. ηξερα ενα παιδι που ξεκινησε σχεδιο 4 μηνες πριν τις πανελληνιες περυσι και καταφερε να περασει εν τελη αρχιτεκτονικη αθηνας. δεν πιστευω πως ειναι απιθανο καποιος να μαθει απο μονος του ενα ειδικο μαθημα, απλα θα χρειαστει μεγαλη συνεπεια και αφοσιωση ωστε να φτασεις σε ενα λιαν καλως επιπεδο ή τελος παντων σε ενα επιπεδο το οποιο πιστευεις θα σου δωσει τον βαθμο που θελεις να παρεις στο τελος.
 
Top