Προβληματισμός σχετικά με την επιλογή Κατεύθυνσης στο Λύκειο

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι 14(παω Τρίτη γυμνασιου). Στο σχολείο δεν μου αρέσουν και δεν τα πάω καλά στα μαθηματικά, φυσική, χημεία . Δεν ξέρω σε ποια σχολή θα ήθελα να πάω. Δεν μου αρέσουν τα επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με θεωρητική κατεύθυνση. Πχ. Φιλόλογοι κτλ. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την ιατρική(κτηνιατρος συγκεκριμένα). Οταν θα πάω λύκειο υπάρχει περιπτώση να 'συμπαθησω' τα μαθήματα της θετικής;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δύσκολα τα πράγματα, αλλά μην είμαστε απόλυτοι...
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι 14(παω Τρίτη γυμνασιου). Στο σχολείο δεν μου αρέσουν και δεν τα πάω καλά στα μαθηματικά, φυσική, χημεία . Δεν ξέρω σε ποια σχολή θα ήθελα να πάω. Δεν μου αρέσουν τα επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με θεωρητική κατεύθυνση. Πχ. Φιλόλογοι κτλ. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την ιατρική(κτηνιατρος συγκεκριμένα). Οταν θα πάω λύκειο υπάρχει περιπτώση να 'συμπαθησω' τα μαθήματα της θετικής;
Τη χημεία μπορεί, ισως και λίγο τη φυσική. Μαθηματικά δύσκολο
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Γειά σου, ούτε κι εμένα δεν μου άρεσαν τα μαθήματα φυσικής, χημείας και μαθηματικών στο γυμνάσιο επειδή δεν τα πήγαινα καλά, αλλά όταν μπήκα στο λύκειο έκανα ιδιαίτερα με μια καθηγήτρια στη φυσική και χημεία που με έκανε να τα αγαπήσω και να πάω πολύ καλά στη φυσική και χημεία. Βεβαία διάβαζα αρκετές ώρες για να τα πάω πολύ καλά και τα κατάφερα. Στη φυσική πρώτης λυκείου αν μάθεις πρώτα τους τύπους και καταλαβαίνεις την θεωρία και μπορέσεις να λύσεις αρκετές ασκήσεις που σου βάζει ο καθηγητής είμαι σίγουρο ότι θα τα πας μια χαρά. Στη χημεία δεν είναι δυσκόλα αλλά πρέπει να ασχολείσαι συνεχώς για να μην ξεχάσεις αυτά που έμαθες. Πρέπει να έχεις ένα καθηγητή με μεταδοτικότητα και μεράκι αλλά πρέπει και εσύ να διαβάζεις καλά για να μπορείς να τα πας καλά. Στα μαθηματικά πρέπει να αφιεριώσεις αρκετό χρόνο, να λύσεις πολλές ασκήσεις, να μάθεις θεωρία. Όλα με τη σειρά τώρα είσαι στη Γ γυμνάσιου και έχεις αρκετό χρόνο να αλλάξεις γνώμη όταν μπεις στο Λύκειο, μπορεί στο μέλλον να σου αρέσουν τα μαθήματα. Εγώ επέλεξα άσχετη κατεύθυνση ( οικονομικά και πληροφορική στη Γ λυκείου) αλλά δεν παύει να μου αρέσουν η φυσική και χημεία.
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γειά σου, ούτε κι εμένα δεν μου άρεσαν τα μαθήματα φυσικής, χημείας και μαθηματικών στο γυμνάσιο επειδή δεν τα πήγαινα καλά, αλλά όταν μπήκα στο λύκειο έκανα ιδιαίτερα με μια καθηγήτρια στη φυσική και χημεία που με έκανε να τα αγαπήσω και να πάω πολύ καλά στη φυσική και χημεία. Βεβαία διάβαζα αρκετές ώρες για να τα πάω πολύ καλά και τα κατάφερα. Στη φυσική πρώτης λυκείου αν μάθεις πρώτα τους τύπους και καταλαβαίνεις την θεωρία και μπορέσεις να λύσεις αρκετές ασκήσεις που σου βάζει ο καθηγητής είμαι σίγουρο ότι θα τα πας μια χαρά. Στη χημεία δεν είναι δυσκόλα αλλά πρέπει να ασχολείσαι συνεχώς για να μην ξεχάσεις αυτά που έμαθες. Πρέπει να έχεις ένα καθηγητή με μεταδοτικότητα και μεράκι αλλά πρέπει και εσύ να διαβάζεις καλά για να μπορείς να τα πας καλά. Στα μαθηματικά πρέπει να αφιεριώσεις αρκετό χρόνο, να λύσεις πολλές ασκήσεις, να μάθεις θεωρία. Όλα με τη σειρά τώρα είσαι στη Γ γυμνάσιου και έχεις αρκετό χρόνο να αλλάξεις γνώμη όταν μπεις στο Λύκειο, μπορεί στο μέλλον να σου αρέσουν τα μαθήματα. Εγώ επέλεξα άσχετη κατεύθυνση ( οικονομικά και πληροφορική στη Γ λυκείου) αλλά δεν παύει να μου αρέσουν η φυσική και χημεία.
Μάλλον θα ξεκινήσω φροντιστήριο από την Β λυκείου. Σε αυτά τα μαθήματα θα πρέπει να ξεκινήσω από την Α λυκείου;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Μάλλον θα ξεκινήσω φροντιστήριο από την Β λυκείου. Σε αυτά τα μαθήματα θα πρέπει να ξεκινήσω από την Α λυκείου;
Επειδή σκέφτεσαι για κτηνιατρική σχολή όπου έχει πολλά μόρια στις πανελλήνιες, πρέπει να είσαι καλά προετοιμασμένη αν θες να τα πας καλά. Τα μαθήματα στη φυσική, χημεία και μαθηματικά της Β λυκείου χρειάζονται και γνώσεις από Α λυκείου. Δεν ξέρω αν έχεις την οικονομική άνεση να ξεκινήσεις φροντιστήριο από Α λυκείου αλλά καλό θα ήταν να ξεκινήσεις από Α λυκείου φροντιστήριο, αλλιώς προσπάθησε να διαβάζεις όσο γίνεται καλά στη Α λυκείου μόνη σου για να έχεις τις βάσεις για να μην μείνεις πίσω και να ξεκινήσεις φροντιστήριο από Β λυκείου.
 

Nefiki

Νεοφερμένος

Η Nefiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η φυσική του γυμνασίου δνε έχει σχέση με αυτή που δίνεις στις πανελλήνιες εκτός από τον ηλεκτρομαγνητισμο τώρα άρα μην αγχώνεσαι. Χημεία θα τα ξανα κανεις όλα άρα απλά θα πρέπει να διαβάζεις και να την συμπαθήσεις και μαθηματικά είναι σημαντικό να έχεις βάσεις όχι να τα ξέρεις όλα τέλεια. Από εκεί και πέρα χρήσιμο είναι να σου αρέσει η βιολογία αλλά είναι νωρίς να προδικάσουμε αν μπορείς να πετύχεις κάτι ή οχι
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Για κτηνιατρική δε χρειαζεται να δωσεις μαθηματικα , για φυσικη απ οτι ξερω χρειαζεται να εχεις γνώσεις μαθηματικών αλλα καμια σχεση με τα μαθηματικα κατεύθυνσης

μπορει επισης να σου φαινονται ετσι στο σχολειο ή να μη γινεται οντως καποιο μαθημα με καλες συνθήκες. Απο του χρονου καλο θα ηταν να πήγαινες σε αυτα τα μαθηματα (φυσικη χημεια εκθεση) καποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερο. Εκει θα καταλάβεις καλυτερα πιστευω αν θα σαι καλη η οχι τοσο
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι 14(παω Τρίτη γυμνασιου). Στο σχολείο δεν μου αρέσουν και δεν τα πάω καλά στα μαθηματικά, φυσική, χημεία . Δεν ξέρω σε ποια σχολή θα ήθελα να πάω. Δεν μου αρέσουν τα επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με θεωρητική κατεύθυνση. Πχ. Φιλόλογοι κτλ. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την ιατρική(κτηνιατρος συγκεκριμένα). Οταν θα πάω λύκειο υπάρχει περιπτώση να 'συμπαθησω' τα μαθήματα της θετικής;
Ξερεις ποτε θα τα συμπαθησεις τα μαθηματα για τα οποια ενδιαφερεσαι; Οταν θα αρχισεις να εχεις μικρες επιτυχιες σε αυτα. Ειναι κατι που εχω παρατηρησει σε πολλους ανθρωπους. Μολις παρουν τον πρωτο τους καλο βαθμο σε ενα μαθημα αρχιζουν να το αγαπουν. Αυτο θελει ομως να ασχοληθεις με τα μαθηματα ακομα κι αν δεν σ αρέσουν προς το παρον.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι 14(παω Τρίτη γυμνασιου). Στο σχολείο δεν μου αρέσουν και δεν τα πάω καλά στα μαθηματικά, φυσική, χημεία . Δεν ξέρω σε ποια σχολή θα ήθελα να πάω. Δεν μου αρέσουν τα επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με θεωρητική κατεύθυνση. Πχ. Φιλόλογοι κτλ. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την ιατρική(κτηνιατρος συγκεκριμένα). Οταν θα πάω λύκειο υπάρχει περιπτώση να 'συμπαθησω' τα μαθήματα της θετικής;

Φυσικά και υπάρχει πιθανότητα να συμπαθήσεις τα μαθήματα της θετικής. Όταν ήμουν στην ηλικία σου δεν πολύ ασχολούμουν και πολύ με κανένα απο τα προαναφερόμενα. Τώρα είμαι σε μια σχολή που σε κάθε εξάμηνο πρέπει να παρακολουθήσω τουλάχιστον 1 μάθημα προχωρημένης φυσικής ή/και μαθηματικών και αρκετά άλλα, επίσης ζόρικα που κάνουν βαριά χρήση των γνώσεων απο τέτοια μαθήματα.

Είσαι μικρή ακόμα μην προδικάζεις τίποτα και μην αγχώνεσαι να επιλέξεις απο τώρα. Η περίοδος μέχρι την β λυκείου που θα αποφασίσεις κατεύθυνση, είναι ούτως η άλλως η ευκαιρία να δεις τι πραγματικά σου αρέσει. Απλά ασχολήσου έστω και τυπικά και με τον καιρό θα δεις οτι κάποιο θα αρχίσει να σου κινεί το ενδιαφέρον παραπάνω απο τα υπόλοιπα. Το σημαντικό είναι να μην αφήσεις κενά γιατί εαν το κάνεις θα περιοριστούν οι επιλογές σου και σε πεδίο αλλά και σε σχολή.

Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν θα σε συμβούλευα να πάρεις κάποια βιβλία εξωσχολικά που θα αφορούν θέματα φυσικής,χημείας και μαθηματικών. Στο επίπεδο που είσαι τα εκλαϊκευμένα είναι μια χαρά για να σου δώσουν κίνητρο. Επίσης βιογραφικά και ιστορικά γύρω απο επιστήμονες και επιστημονικά θέματα είναι εξίσου καλά για να σε βάλουν στο πνεύμα. Βέβαια άλλο να διαβάζεις και άλλο να ασχολείσαι και άλλο να ασχολείσαι στο γυμνάσιο και το λύκειο αλλά...απο κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή τώρα που είσαι μικρή. Ούτως η άλλως το επιχείρημα είναι κάπως "βάναυσο" αφού και το λυκείου είναι της πλάκας με του πανεπιστημίου. Και του προπτυχιακού της πλάκας με του μεταπτυχιακού και αυτά με του διδακτορικού κ.ο.κ. . Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ξεκίνα να ασχολείσαι και άσε να έρθει μόνο του σε μεταγενέστερο χρόνο το ερώτημα του τι σου αρέσει. Για να το απαντήσεις πρέπει να έχεις κάποιες εμπειρίες και ακόμα δεν έχεις. Άρα ασχολήσου με το σχολείο,πάρε βιβλία και όταν έρθει η ώρα θα ξέρεις με τι θες να ασχοληθείς.

Υ.Γ. θα σε συμβούλευα να πάρεις γενικά βιβλία για θέματα που σου ακούγονται ενδιαφέροντα ή σε ενθουσιάζουν κάπως ή αντίθετα θεωρείς πολύ βαρετά(αρκετές φορές τα φαινόμενα απατούν). Δεν είναι ανάγκη να εστιάσεις μόνο σε επιστήμες γιατί μπορεί λόγου χάρη να το έχεις με τις τέχνες. Σε κάθε περίπτωση, προσπάθησε να βρεις πράγματα που σου αρέσουν και απολαμβάνεις να κάνεις είτε είναι επιστήμες είτε όχι. Και ο μόνος τρόπος να τα βρεις είναι να δοκιμάσεις νέα πράγματα ακόμα και εαν αρχικά δεν σου κάνουν κλίκ,γιατί μπορεί να σου κάνουν σιγά σιγά καθώς περνάει ο χρόνος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top