Πρακτική άσκηση στα τουριστικά

Stathis2001a

Νεοφερμένος

Ο Stathis2001a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι πρωτο ετος στον τομεα του τουρισμου σε ιδιωτικο ιεκ και θα ηθελα να ρωτησω καποιον που ξερει για την πρακτικη ασκηση. Αρχικα, ποσο κρατα η πρακτικη? Κανω και τα δυο χρονια η μονο το πρωτο ετος? Ποσα χρηματα εχετε συγκεντρωσει (στο περιπου) με το περας της πρακτικης? Ευχαριστω πολυ!!
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η πρακτική γίνεται στο 2ο έτος στο 4ο εξάμηνο και είναι και απλήρωτη δηλαδή πάς μόνο για την εμπειρία.
 

Stathis2001a

Νεοφερμένος

Ο Stathis2001a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μου εχουν πει απο την σχολη οτι πληρωνεσαι μινιμουμ 400/μηνα, επισης μου εχουν κανει και προταση απο ομιλο ξενοδοχειων με 550/ μηνα. Επισης απ' οτι ξερω η πρακτικη μπορει να γινει και απο φετος
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μου εχουν πει απο την σχολη οτι πληρωνεσαι μινιμουμ 400/μηνα, επισης μου εχουν κανει και προταση απο ομιλο ξενοδοχειων με 550/ μηνα. Επισης απ' οτι ξερω η πρακτικη μπορει να γινει και απο φετος

Η πρακτική κανονικά πριμοδοτείται απο το ΕΣΠΑ με μια ελάχιστη αμοιβή κάπου στα 269 ευρώ αλλά συνήθως αυτά τα παίρνει ο εργοδότης οπότε ο σπουδαστής απο τα τρία το μακρύτερο.Απο εκεί και πέρα αν έχεις βρει εργοδότη καλό και σε πληρώνει κάνε εκεί πρακτική.Θα ρωτήσεις τον υπεύθυνο πρακτικής του ΙΕΚ σου γι αυτό.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2018, πρακτική μπορείς να κάνεις και στο 3ο εξάμηνο (αλλά θα πρέπει να παρακολουθείς και το ΙΕΚ γιατί είναι υποχρεωτικό). Επισήμως σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου, η πρακτική είναι μη αμειβόμενη, όμως αφήνεται στην ευχέρεια του εργοδότη αν θα πληρώσει (δηλαδή υπάρχουν εργοδότες που πληρώνουν). ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top